Advertentiën. WOOHHUIS, 200 Roeden guile ROGGE ei 150 Roeden gie ERWTEN. kens en lakens zakken tot de eerste verdieping. Daar hadden zijn vrienden voor een ladder gezorgd, waarmee Veltman be houden op den grond kwam. Een 4tal vrienden, waaronder de be ruchte Jan de Bakker die Woensdag avond in de Warmoesstraat gevangen genomen is, als medeplichtige aan een groote inbraak te Rotterdam is Velt man bij de ontsnapping behulpzaam ge weest. Men voorzag hem aanstonds van kloe- ren, en plakte hem een valsche snor onder den neus, zoodat hij met z'n pet, z'n roode, wollen das, z'n ruwe pilow- broek en z'n vale jas meer op 'n boer, dan op 'n ontvluchten tuchthuisboef ge leek. De vermomming was dan ook volko men en leidde „^elfs" de politie van Medembiik op een dwaalspoor. Veltman ging namelijk bij het eerste ochtendgloren in het land staan werken. Onkruid wieden was, o ironie, zijn bezigheid, toen de mannen der politie zich bij hem kwamen voegen om hem inlichtingen te verzoeken. Men vroeg hem, of hij soms een ont vluchten gevangene uit het krankzinni gen-gesticht had gezien. Zoo en zoo was zijn signalement en hij was gekleed in de kleeding der ge detineerden. Veltman schudde brommend z'n hoofd. Hij had niets gehoord, niets gezien In het volle besef hunner waardigheid gingen de politiemannen verder en Velt man bleef onkruid wieden, zoolang de mannen nog in het gezicht waren. Daarna voegde hij zich bij zijn vrien den en begaf zich „full speed" naar Amsterdam. Doch in Amsterdam achtten de vrienden het wat gevaarlijk voor Velt man. De politie is daar gewoonlijk beter ingelicht dan te Medembiik. Hij hield zich eenige dagen schuil bij een berucht personage uit de Amster- damsche inbrekerswereld, een persoon, die thans het vak uitoefent van por tier van een der beruchte speelholen. En daarna werd hij, daartoe in staat gesteld door de vrienden, die geld bij elkander hadden gebracht, naar het buitenland, naar België, geëxpedieerd, waar hij zich naar alle waarschijnlijk heid thans nog ophoudt. De Haagsche Briefschrijver van het Nws. meldt, dat er, naar men hem verzekerde een „kolossaal" tekort op de Staatsbegrooting 1909 zal zijn. „En er moet daarom (van Financiën tot de overige Departementen) een nieu we aanschrijving zijn uitgegaan om als nog te schrappen en te bezuinigen waar dit maar mogelijk is. Men zou zelfs zoo ver gaan en dat is in ons régime wel een bewijs van allerhoogsten nood om te overwegen, de legermanoeuvres achterwege te la ten En dan nog zou Minister Kolkman er niet in slagen, een balans te maken zon der een aanmerkelijk nadeelig saldo. „Voor iemand, die zijn voorzichtigen voorganger de 10 opcenten ontnam, op grond, dat de toestand der financiën dien buitengewonen maatregel niet eischte, moet zulk een staat van zaken dubbel onaangenaam zijn. Met bolastingverhooging kan deze Minister nu toch zéér moeilijk aanko men. Dit aan de intrede van een veikie- zingsjaar te doen, ware bovendien iets bovenmenschelijks, een poging tot po- litieken zelfmoord. De begrooting zal en moet dus zoo wat sluitend worden gemaakt. „Maar voor degenen, die belasting opbrengen is 't niettemin een duister vooruitzicht. Want ai dat bezuinigen zal meeren- deels slecl ts uitstel zijn. Als 1909 achter den rug is en de planken zijn door de heeren kiezers weer aan elkaar getimmerd, dan zal de rekening moeten vereffend worden". De staat ondervindt blijkbaar ook de gevolgen'van de algemeen heerschende malaise. In verband daarmede lezen we in de Leeuwarder Courant uit de Amsterdam- sche brieven „Ik hoor van sommige plaatsen in de provincie, waar het allesbehalve roos kleurig is, maar hier is het zeker wel het allertreurigst gesteld, voornamelijk tengevolge van de aanhoudende malaise in de diamantindustrie. Wel is er een klein vleugje van be terschap merkbaar, maar wat beteekent het al, of er een 2 a 300 werk krijgen, terwijl er nog meer dan 4000 leden van den Bond alleen, alles samen meer dan 4500 werklieden, totaal werkloos zijn. Er zijn er, die nu van 7 tot 14 maan den al werkloos zijn, schreef kort gele den de secretaris van den Bond in het Bondsweekblad, niet eenige tientallen, maar honderdtallen. Alle hoop is op Amerika gevestigd, waarheen ongeveer 80 percent van de te Amsterdam bewerkte diamant wordt uitgevuerd. Velen verwachten, dat er verandering ten goede zal komen na de presidents verkiezing in de Unie. Maar hoe moet het gaan, als de te genwoordige economische crisis nog eenige jaren aanhoudt. De toestand is waarlijk onhoudbaar. Het verzekeringsvak lijdt ook schrik barend onder den huidigen toestand. Ik zond deze week drie loopers uit met quitantiën, tot een gezamenlijk bedrag van ruim ƒ1900, vertelde mij een vertegenwoordiger van een paar verzekeringsmaatschappijen. Raad eens met hoeveel zij thuis kwa men. Met z'n drieën ontvingen zij ruim 62 gulden Vele verzekerden vroegen of ze hun polis mogen beleenen anderen verzoeken hen maar te royeeren. In de café's komt vooral op avonden in de 'week de drukte niet in vergelij king met die in de voorgaande jaren. Soms openbaart zich de ellende in droevige feiten, te droevig om hier te vertellen. En ik zie nog zeer veel treurigs, als er niet spoedig verbetering komt of hulp geboden wordt. Te Constantinopel zijn particuliere berichten uit Samsaun ontvangen, waar in wordt gemeld, dat bij een overstroo ming van de Tokat 2000 menschen zijn omgekomen, waaronder 300 gevangenen. Van 600 menschen, die een toevlucht hadden gezocht op het binnenplein van het stadhuis, kon slechts een lOOtal met groote moeite van den dood door ver drinking redden. In het magazijn „La Bourse" te Amsterdam heeft sedert enkele weken een diefstal plaats gehad waarvan het tot dusver niet mocht gelukken den dader te ontdekken. Eigenaardig is het, dat de drie pogin gen tot inbraak alle hebben plaats ge had in den nacht van Woensdag op Donderdag. Daar Donderdag het geld steeds wordt weggebracht heeft de dief blijkbaar go- weten, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag het meeste geld in den bazar aanwezig is. Tusschen de eerste welgeslaagde in braak en de tweede, toen een brandkast werd geforceerd, doch niets van waarde kon worden meedegenomen, verliepen veertien dagen. En tusschen de laatste poging en die van verleden week ligt slechts één week. Geen wonder, dat de bewoners van de huisjes in de St. Nicolaasstraat op Woensdagavond weinig gerust hun nachtrust tegemoet gaan. De politie schijnt inmiddels met dien Woensdagavond-habitué reeds rekening te hebben gehouden. Althans toen in den laatsten Woens dagnacht de bewoners van een der huisjes geritsel hoorden en naar buiten snelden om de politie te waarschuwen, bevonden zich daar reeds een aantal agenten. De dief bevond zich op een plat ach ter den bazar en had blijkbaar nog geen gelegenheid gehad, de inrichting binnen te dringen. In zijn angst waagde hij een reuzen sprong omhoog van het plat in een der vensters. Het is bjjna onbegrijpelijk hoe hij in dien sprong geslaagd is, zijn benauwdheid moet hem wel vleugelen hebben gegeven. Den bewoner trachtte hij vervolgens diets te maken, dat hij van de recher che was en dat er zich dieven op het dak bevonden. De dief snelde een trap op en begaf zich op het dak, waar hij door vijf agen ten werd achtervolgd. Hjj bevond zich op een doodloopende smalle daklijst en werd hier zonder ver zet gearresteerd. Het was voor de agenten, die zich kranig geweerd heb ben, een gevaarlijk karwei. Onmiddellijk begon men vervolgens het gebouw van „Labourse" te onder zoeken, om na te sporen of de man daar ook medeplichtingen had. Een groot gedeelte van den nacht werd aan dit werk besteed. De gearresteerde ziet er uit als een jonge werkman. Een groot gedeelte van den nacht werd hij in het politie bureau verhoord. Men vermoedde, dat hij een valschen naam had opgegeven. Men verneemt nog nader, dat de zwa ger van den gearresteerde, die vroeger in „La Bourse" werkzaam was, en daar wegens oneerlijkheid werd ontslagen, woont in de St. Nicolaasstraat, achter dit Warenhuis. Sedert zijn ontslag het vorig jaar heeft deze geen andere be trekking vervuld, terwijl hij er goed van leeft en zich af en toe zelfs de weel de van een rijtoertje veroorlooft. Veelal wordt hij gezien in gezelschap van den ^gearresteerde en van nog een derde. Daar "de buren duidelijk in den afge- loopen nacht hebben hooren spreken, moet hij dus nog éen of meer mede plichtigen hebben gehad. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de gearresteerde bij den zwager zijn avontuurlijken tocht is begonnen. Hij moet toen zijn weg hebben genomen over het machinegebouw van „La Bour se", van waar hij is omlaag gesprongen op een houten brug, die door den sprong van ongeveer een verdieping hoogte schade bekwam. Het leven, door den sprong veroor zaakt, heoft vermoedelijk de aandacht der buren getrokken en toen de onge noods gast ontdekte, dat er onraad was, begon hij zijn St. Nicolaastocht over de daken. Voor 's mans capaciteiten als acrobaat moet men werkelijk het diepste ontzag hebben. Van het plat heeft hij in zijn doods angst den sprong in de hoogte gewaagd naar de aangrenzende huisjes. Vermoedelijk kwam hij met de han den aan het kozijn te hangen en heeft zich toen weten op te werken. Een vuile plek van zijn schoenen is nog op het kozijn te zien. Men kan zich levendig den schrik van het reeds te bed liggende echtpaar begrijpen, toen daar eensklaps een ruit brak en een bezoeker, die voorgaf recher cheur te zijn, zich op deze minder ge bruikelijke wijze aandiende. Thans staat voldoende vast, dat de bezoeker het gebouw van „La Bourse" nog niet is binnengeweest. Reeds waren door de directie maat regelen genomen om het gebouw 's nachts te doen bewaken, doch de ter mijn, waarop deze dienst beginnen zou, was nog niet ingegaan. Echter had men, naar aanleiding van de vorige bezoeken, alle deuren van binnen nog eens van extra-grendels voorzien, terwijl men ook in de con structie der brandkast het meest onbe perkte vertrouwen meent te kunnen stellen. Naar men verneemt staat de gearres teerde bij de politie reeds als een ge vaarlijk heer bekend. Men verneemt, dat ook de zwager van den man, op de daken van de St. Nicolaasstraat is gearresteerd een oude bekende der justitie, J. Jongejan door de politie in verhoor is geno- mon, en voorloopig wordt vastgehouden. Verschillende omstandigheden toch hebben het vermoeden gevestigd, dat deze man aan de vorige inbraken niet geheel vreemd zou zijn. Jongejan heeft zich nog op zijn weg naar het dak van „La Bourse", in per ceel 14 St. Nicolaasstraat, waar een kleerenmagazijn is gevestigd, ^meester gemaakt van een pak jassen en fantasie costuums, die hij voor een raam schoof, vlak tegenover een venster van zijn eigen woning heiegen. Ook heeft men op zijn weg \eischil- lende loopers gevonden. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 22 Juli. 8.07 8.31 Donderdag 23 9.30 9.54 Vrijdag 24 10.37 11.01 Mandelsbcrichten. Rotterdam 20 Juli. Tarwe, per 100 K.G. Essex Rogge, H.L. Haver per 100 K.G. Wintergerst Zomer Chevalier Blauwe erwten Bruine boonen p Witte boonen Zeeuwsche Uien f 9.- f 10. f6.- f7.25 8.75 8.50 9.25 9.- H. f 9. a f 10. a f 10.75 a f 6.75 a f 7.75 9.25 8.90 9.75 9.75 a f a f f f 0.00 0.65 1.40 0.60 a f 14. a f 00.00 gr bruine kleine stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.00 a f 2.30 eigen-heimers f af bonte f 2.00 a f 2.30 Veemarkt. Koeien en Ossen 37 tot 38 c., Kal veren 45 t'ot 50 c., Schapen 22 tot 26 c., Lammeren 28 tot 30 c., Varkens 22 tot 24 c., id. voor export 21 a 22 c.' alles per !/2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.25 h f48.00 Eng. 1 pd. St. f 11.925 af 12.105 N.-Am. 1 Dollar f 2.445 De Notaris H. G. Hammacher te Groede is voornemens om op Zaterdag 25 Juli 1908, des namiddags te 5 ure, in het loge ment „de Drie Koningen" te Groedeten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Mej. A. F. HOUDERSTEIJN, wed. P. J. Aarnoutse, in het openbaar in éene en kele zitting te verkoopen Een voor weinige jaren nieuw gebouwd op en met 3 aren 1 centiare eigen grond te Groede, aan den jstraatweg naar Breskens, ka dastrale Sectie B, no. 1064. Aan 't gebruik te komen 15 Jan. 1909. 20 ZEGT HET VOORT. Uit de hand te koop i Te bevragen bij Alph. VAN QUEKEL- BERGHE, Groede. 7

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 3