Binnenland. Gemengd Het is 25 jaren geleden, dat te Sas- senheim eenige wielrijders velocipè- disten noemde men ze destijds uit Amsterdam, Haarlem en Den Haag bij eenk wamon en het plan opvatten een vereeniging te stichten teneinde dezen tak van sport te bevorderen en kort daarop had de oprichting dier vereeni ging te Haarlem plaats. De oprichters van den Algemeenon Nederlandschen Wielrijdersbond zullen er geen denkbeeld van gehad hebben, dat zij toen den grondslag legden tot een machtige organisatie, van bij de 30.000 leden, die haar wegpalen heeft geplaatst tot in de meest afgelegen streken van het land, die invloed weet uit te oefenen op gemeentepolder- en provinciale besturen ten gunste van het toerisme per rijwiel, per auto en per motorboot, die door haar bondscafé's, bondshotels, bondsherstellers en hulp- kisten het geheele land door den wiel rijder en automobilist van dienst is, die door haar internationaal verband ook over de grenzen des lands haar leden weet te helpen on hen bij het over trekken der grenzen van allerlei lastige formaliteiten en bepalingen weet te ontheffen. Aan dit nuttige, dat wij slechts vluch tig aanstippen, paart de A. N. W. B. ook het aangename. Het jaarlijksche bondsfeest heeft een welverdiende re nommee en wie eenmaal zoo'n feest heeft meegemaakt, verlangt steeds naar een herhaling. Ditmaal echter heeft men zich bijzonder ingespannen om het feest vol luister te doen zijn, want de A. N. W. B. viert zijn zilveren jubilé, zijn 25- jarig bestaan. Heeft het bestuur van zijn kant alles gedaan om de viering van dit jubilé onvergetelijk te doen zijn, de leden van hun kant zijn ook niet achterwege gebleven om den bond hun waardeering te bewijzen door een hul deblijk, aan te bieden aan het bestuur. Haarlem, de bakermat van den Bond, was ditmaal 'als feeststad gekozen en uit alle oorden van het land trokken Vrijdag bondsleden daarheen, zoodat de brave Haarlemmers kunnen gewagen van een invasie van peddelaars. Den geheelen dag had het op de we gen, die naar Haarlem voeren, niet stil gestaan van wielrijders, die, alleen of in clubjes en clubs, soms bij heele zwer men, naar de feeststad trapten, waar in de hotels alle kamers reeds van te vo ren waren besproken. Iedere trein bracht zijn lading wiel rijders mee, die te ver van Haarlem woonden om de reis per fiets te maken. Tal van festiviteiten zijn georgani seerd. Het hoofdnummer daarvan was de groote historische optocht van het vervoerwezen door alle eeuwen heen. Zoo zag men een Arke Noachs, zoo groot als een moderne verhuiswagen uit welks vensters een groote aap, een papegaai, een olifant, een haan, een vos, een leeuwin en een bokje enz. belangstellend keken of de aarde al droog begon te worden. Een der interessantste nummers, was voorts de namaak van de eerste loco motief „de Leeuw", die tusschon Haar lem en Amsterdam dienst deed. Achter verschillende typen uit de oudheid, die het verleden vertegenwoor digden volgden voorstellingen van het heden. En eindelijk volgde, voorafgegaan door een muziekcorps, nu de zeer inter- ressante derde afdeeling, die een staal kaart te zien gaf van een aantal boeren- zijn vermoeid hoofd had te ruste gelegd, stond hem het beeld der schoone, Pool- sche, zooals hij dat het laatst gezien had, voor oogen. Geve de Hemel, zucht te hij, dat zij niet geloove, dat ik het ben, die haar roekeloozen gemaal tot hoog spel heb doen verlokken (Wordt vervolgd-) kleederdrachten uit verschillende streken van ons land. Eerst kwam een Oud-Hollandsche sjees uit Obdam, daarna een boeren- speelwagen uit Bunschoten met boerin netjes, de zoogenaamde roodborstjes. Op een Zuid-Hollandsche ar volgde een Zuid-Hollandsche speelwagen en een aar dig gezelschap Zeeuwscho wielrijders uit Axel, Cadzand, Tholen, Walcheren en Zuid-Bevêland met een speelwagen uit Walcheren en een phaeton uit Cadzand. In een paar Noord-Brabanische wa gens (omtrek van de Meierij), een artkar en een hoogkar, zaten de Noord-Bra- bantsche boerinnetjes met de bekende Noord-Brabantsche muts. Een Limburg- sche huifkar, mot gemoedelijke Limburg- sche boerinnetjes en boerties, een Gel- dersche huifwagen, een huifkar met ty pische Staphorsters, de vrouwen met de zilveren kap, een bruiloftswagen uit Drenthe, met groen en papieren rozen versierd, voorafgegaan door den bruilofts- noodige, een Friesche en Groningsche sjees, waarvan de vrouwen het gouden hoofdsieraad en de flatteerende kap droe gen, besloten deze afdeeling. Het laatste gedeelte van den stoet werd gevormd door een hulde-afd., be staande uit keurig in groen en bloemen versierde rijwielen. De door de Tweede Kamer aange nomen wijziging der motor- en rijwiel- wet, is in onderzoek geweest bij de Eerste. Daar werd vrij algemeen toegejuicht de aan de gemeentebesturen toegekende bevoegdheid om voor wegen binnen be bouwde kommen een snelheid to bepalen en vele leden vereenigden zich in dit verband met de snelheidsbeperking tot 10 K.M. Zij wenschten echter ter voorkoming van ongelukken bovendien de mogelijk heid van strenger bestraffing van den bestuurder in den zin van dadelijke oplegging van hechtenis, verbeurdver klaring van de auto bij veroordeeling en een bijzondere regeling der civiel- rechterlijke aansprakelijkheid, waarbij de bestuurder of eigenaar van het mo torrijtuig afwezigheid van schuld zal hebben te bewijzen. Vele leden wenschten voorts een bekwaamheidsonderzoek voor den be stuurder en een internationale regeling van rijbewijzen, zoomede afdoende maat regelen tegen de stofplaag. Een aantal leden, zich met deze be schouwingen vereenigende, hadden be zwaar tegen een snelheidsbeperking tot 10 K.M., waar zij slijtage voor de auto's en verspreiding van stank vreesden. Andere leden konden zich met het wetsontwerp niet vereenigen, dat zij een uitvloeisel noemden van het thans over- heerschend streven om alle kwalen der maatschappij door wetten te willen opheffen, althans verbeteren. Zij vreezen van de thans voorgestelde regeling meer ongelukken en belemme ring van het auto-verkeer. Zeer vele leden wenschten verhooging van de belasting op de automobielen. Inmiddels is aan haar een adres ge richt om het ontwerp te verwerpen wegens de 10 K.M. snelheid binnen de bebouwde kommen der gemeente. Bij de behandeling van de oorlogs- begrooting in de afdeelingen van de Eerste Kamer is door enkelen aan hen die een excursietocht naar Zeeland maak ten gewezen op de wenschelijkheid om voortdurend een oorlogsschip op de Schel de te stationneeren met het oog op de onvoldoende bewaking. De minister van oorlog heeft daarop geantwoord dat zijn ambtgenoot van marine daartegen bezwaar zou moeten maken uit hoofde van eene geregelde oefening van het personeel. Doorloopend is te Ylissingen een kanonneerboot ge- stationneerd. En zoodra ook maar eenigs- zins noodig, kunnen zonder verwijl éen of meer oorlogsschepen naar de Schelde gezonden worden. Rotterdam heeft de vorige week een eigenaardig feest gevierd. Een havenfeest. Rotterdam bezit dan ook een complex van havens, waardoor zij een scheepvaartverkeer heeft kunnen ontwikkelen, dat haar tot de derde stad, en tot de tweede van het vaste land van Europa stempelt. Er waren bijeen mannen die bij een havenstad allereerst geïnteresseerd zijn, als leden van de Kamer van Koophan del hier te lande en uit het buitenland, directeuren van spoorweg- en stoom vaart-maatschappijen, rooders, groothan delaren en fabrikanten, consuls, die allen als om strijd de trotsche, uitnemende havens bewonderden. 6RESKENS, 21 Juli 1908. Gisteravond viel het zoontje van J. van Male alhier al spelende in de ha ven, waar hij spoedig door een paar schippersknechts werd gered. Met den schrik en een nat pak kwam hij er af. Zij 't een waarschuwing, ook voor de velen die zich steeds bezig hou den aan de spuikom. Gisterenmorgen is gevankelijk naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht J. B. C., 20 j., veldarbei- der te Hoofdplaat, verdacht van zware mishandeling gepleegd op J. C. landbou- wersknecht te Hoofdplaat, in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l., tijdens do kermis aldaar. Aan de ambachtsschool te Oost burg hebben zich voor onderwijzer in het timmeren 92, smeden 41 en schil deren 35 sollicitanten aangemeld. In het kanaal te Sluis is Vrijdag avond een 8jarig knaapje verdronken. School» en Kerknieuws. Ds Roozemeijer te Sluis zal Zon dag 27 September afscheid van zijne gemeente aldaar nemen in verband met zijn vertrek naar Amsterdam. Zondagmorgen word de 13-jarige L. Lely te Moordrecht door een wiel rijder, die in woeste vaart kwam aan rijden, omgereden, met het ongelukkig gevolg, dat zij met gebroken sleutelbeen werd opgenomen. Op den straatweg van Ohlau naar Brieg in Silezié is een koetsier, Ernst Leder genaamd, onder een wals geraakt, waarmee men bezig was den weg gelijk te maken. De ongelukkige werd geheel verplet terd. Te Beukhen waren 2 jongens van 11 en 9 jaar aan het baden in de Oder, toen zij zich te ver waagden en in de diepto verdwenen. Hun moeder, de echtgenoote van een architect uit Berlijn, die aan den oever stond, begaf zich onmiddellijk te water, maar zij kon niet zwemmen en verdwe nen mede in den stroom. Een moedige voorbijganger, die er bij sprong, werd eveneens het slachtoffer van .zijn menschenliefde. Eerst veel later werden de 4 lijken opgehaald. Toen Woensdagmiddag eenige jongens in den IJsel bij de spoorbrug, te Deventer, zwemmende waren, ge raakte de 7-jarige J. H. te veel in den stroom. Het knaapje, dat niet zwemmen kon, zou zekor verdronken zijn zoo niet een man hem met een roeiboot ter hulp was gekomen. Hij bracht 't knaapje in deels bewus- teloozen toestand aan den wal, vanwaar een politie-agent het verder bracht naar de woning van dr Boon, waar de dren keling veel water kwijt raakte en tus- schen warme kruiken werd gelegd. Een uur daarna kon het ventje weer met zijn moeder huiswaarts keeren. Omstreeks 10 uur Vrijdagavond 1 ontstond er in de Lombokstraat te R'otterdam een woordentwist tusschen den verlofhouder M. Kapitein en zijn 1 gehuwde zuster. Nadat dit gekijf eenigen tijd geduurd had, voegde zich bij den oploop die ontstaan was, de bootwerker G. Bossers, die als kostganger bij die zuster in woont Hij gaf Kapitein een slag in het gelaat. Deze haalde nu een groot broodmes te voorschijn en ging hiermede den bootworker te lijf, hem een snede van af het linkeroor tot in den hals en een steek in de borst toebrengende. Dadelijk daarop zakte do bootwerker in elkander en binnengedragen in een wasch- en strijkinrichting, overleed hij kort daarop. De verlofhouder Kapitein, die het dadelijk op een loopen gezet had, meldde zich lator in den politiepost aan de Tolhuislaan, van waar hij, na verhoord te zijn, naar het politie-bureau aan de Nassaukade is overgebracht. In de Eendracht, tusschen het ei land Tholen en Noord-Brabant, werd de zer dagen een zeekat gevangen, oen dier, dat hier hoogst zelden wordt waargeno men het eigenaardige dier, een soort van inktvisch, werd aan den leeraar in Nat. Historie aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Bergen op Zoom ten ge schenke gegeven, waar het in de verza meling der genoemde school voortaan als sepia officinalis onder de leermidde len is opgenomen. Vroeger werd van het sap, dat dit dier in het lichaam heeft, en dat het uitspuit, wanneer het vervolgd wordt, de kleurstof sepia gemaakt, die tegen woordig meest kunstmatig vervaardigd wordt. Een ruim 60-jarige kleermaker te Sint Filipsland, had, toen hij van de naaimachine, waaraan hij geruimen tijd had zitten werken, opstond, het ongeluk te vallen en een been te breken. Een landbouwer te Willemstad, had z(jn paard, voor een rijtuig staande, aan een paal vastgezet. Op een gegeven oogenblik schoot de toom uit en ging het dier hollende de stad door In de landpoort, den doorgang tusschen de vestingwallen,reed een handelaar met zijn knecht en 6-jarig zoontje. Uitwijken was niet mogelijk, waarom allen uit het rijtuig sprongen. De 6-jarige knaap kwam hierbij te vallen, inet het ongelukkig gevolg, dat het hollende paard over hem heen ging en hij vooral aan de boenen ernstig verwond werd. De twee rijtuigen vlogen tegen elkaar en vervolgens onderstboven. Zij zijn ernstig gehavend. De paarden beliepen ernstigo kwet suren, die door eon veearts behandeld moesten worden. Een zekere Willem Veltman was in 1900 wegens poging tot moord op den brigadier Van Stralen door de Am- sterdamsche Rechtbank tot 14 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Verleden week is dat beruchte heer op sluwe wijze uit het krankzinnigen gesticht ontvlucht, een kunststukje, dat alles behalve doet denken aan het werk van een krankzinnige. Veltman had door zijn meegaande houding in het krankzinnigengesticht de waakzaamheid zijner bewakers ver schalkt Men dacht, dat hij veel te suf was, om maar eenigszins aan ontvluchten te denken. Groot was dan ook de verbazing, toen men Maandag ontdekte, dat hij „zonder verlof" het krankzinnigengesticht had verlaten. In den nacht van Zondag op Maan dag is hij te middernacht ongeveer zijn gevaarlijken tocht aangevangen. Door het venster liet hij zich door middel zijner aan elkaar geknoopte de-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2