17* Jaarg. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Een mini tit Rassiscl-PÈi. No. 1326. Buitenland. FEUILLETON. 18. BRESKENSCHE COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit Iilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskcns. De Duitsche grootheid moge een stren ge opvoeding genoten hebben, dat belet niet, dat or onder de schapen nog aar dig wat schurftige bokken voorkomen. Althans er wordt te Berlijn een proce dure berecht, die een zeer duister licht werpt op de als voorbeeld gestelde Duit sche levensopvatting. Een zekere Harden, redacteur van een sensationeel blad „de Toekomst" had zaken onthuld omtrent verschillende personen die den keizer omringen, waar onder een zekere prins Eulenburg, dien hij leelijke dingen ten laste legde in za ke sexuëele gemeenschap niet met vrou wen, maar met mannen. De aanklacht die deswege tegen Har den werd ingediend had een waar schan daal-proces tengevolge, waarbij te veel om op te noemen, aan don dag kwam. Evenwel, de bekladde prins kwam er in zoover zonder kleerscheuren af, dat de rechtbank Harden moest veroordee- len wegens laster, daar uit de verschil lende getuigen-verklaringen zou gebleken zijn, dat de prins zich niet had schuldig gemaakt aan het hem in de Toekomst ten laste gelegde. En nu is dat geheele proces opnieuw aanhangig gemaakt. Er mout uitgelekt zijn, dat verschil lende personen meineed hadden gepleegd, daartoe door Eulenburg aangezet. Daarvoor nu staat de prins terecht. Eigenlijk is er van terecht-staan geen sprake, want hij is zoo ziek en zoo zwak dat hij, liggende op een zieken stoel is verhoord geworden, en nu zelfs zijn zaak voor onbepaalden tijd is uit gesteld. De voornaamste getuigen een melk- verkooper en een visscher houden strak en stijf vol dat prins Eulenberg zich aan de aantijging heeft schuldig gemaakt. De prins, die inmiddels alle schuld van zich afwerpt, heeft zich met hand en tand verzet tegen het uitstel zijner zaak, waarvan hij niet weet of hij haar zal overleven, in welk geval het graf zich zou sluiten over iemand, over wien de rechter geen recht gesproken heeft. Turkije en hot uitspreken van don naam doet onwillekeurig donken aan iets belangrijks is voor 't oogenblik weer op veler lippen. Niet zoozeer om de inmenging van de Europeesche mo gendheden in zake de Macedonische kwestie, die overigens op zich zelf voldoende stof tot nadenken geeft, maar meer om de inwendige troebelen van de zijde van het leger. Zoo'n opstootje onder de soldaten is nu wel niet voor 't eerst aan de orde, doch vroeger werden de muitelingen spoediger tot rust gebracht door uitbe taling van hunne geheele of gedeeltelijke soldij, hetwelk toch steeds de oorzaak hunner ontevredenheid was, maar nu blijkt de opstand in het leger een an deren grond te hebben. Er bestaat in Turkije een partij, die als hervormingsgozinden zeer gaarne een grondwettigen toestand wenschen inge voerd te zien. Het zeer govaarlijke verblijf voor deze Jong-Turken met hunne nieuwerwetsche begrippen leidde er toe, dat ze meestal naar Frankrijk en Zwitserland de jvijk namen. Maar daar waren ze geenszins werke loos. Op hoe onverklaarbare wijze ook heb ben ze steeds met de Turken voeling gehouden voor hunne beginselen door middel van strooibiljetten als anderzints. Nu weer werden hunne manifesten open lijk te Monistar aangeplakt. De politie scheurde ze af en de over heid bewaarde het stilzwijgen over hun inhoud. Er is nogtans uitgelekt, dat in deze manifesten een beroep werd gedaan op alle patriotten en dezen werden aan gespoord zich aaneen te sluiten, tenein de een einde te maken aan het tegen woordig bestuursstelsel, daar anders de Macedonische provincies onvermijdelijk voor Turkije te loor moesten gaan. Wij ders word in die manifesten gezegd dat een militaire concentratie overbodig was, daar politie en militie zeer wel in staat zijn de orde te handhaven, wanneer er maar een rechtvaardig bestuur wordt ingesteld. Te Resna heeft een kapitein met een aantal soldaten de vlucht genomen naar het gebergte. Hij heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat hij geen ander doel heeft dan volgens zijn plicht als Jong-Turk te bewerken, dat aan allen gelijkelijk gerechtigheid zal wedervaren. Niettegenstaande de censuur,, van Turksche zijde op de berichten uitge oefend weet men, dat zich tal van an dere officieren onder zijn vanen hebben geschaard en het schijnt zelfs niet on mogelijk, dat de tegen hen afgezonden soldaten onbetrouwbaar zullen blijken en zich bij de hervormingsbeweging zullen aansluiten. Enkele hooggeplaatste officieren, die bij de soldaten niet in aanzien staan, zijn door sluipmoordenaars uit den weg geruimd. Uit Salonika wordt gemeld, dat de oproerige beweging zich uitbreidt over geheel Macedonië en dat alleen te Salo nika tweederden van de bevolking tegen over de Jong-Turksche beweging gunstig gestemd zijn. Van een leider dezer be weging hoort men niets, men weet ech ter dat er een bestaat, maar deze vindt het blijkbaar beter achter de schermen te blijven. Het schijnt, dat in 't begin van dit jaar of op het eind van het vorige te Parijs een geheim congres der revoluti- onnair gezinden is. Dit moet een pro gram van onmiddellijke actie hebben aangenomen. Het bevatte ten eerste de afzetting van sultan Abdul Hamid, verder een radieale wijziging van het huidige bestuursstelsel en de schepping van een vertegenwoordigend regeering- stelsel. Strijdmiddelen zouden zijn gewapend verzet tegen de overheid, leidelijk verzet door stakingen van politiebeambten en belastingschuldigen en het maken van propaganda in het leger om de soldaten over te halen te weigeren op te rukken tegen het volk en de revolutionnairen de algemeene opstand en ten slotte verspreiding van brochures in het Turksch, Albaneesch, Koerdisch en Grieksch. De sultan moet volkomen ingelicht zijn geweest over de handelingen van het congres, maar hij heoft blijkbaar geen middel gezien om den oproerigen geest te bedwingen. In het vilajet Monastir hebben de Jong-Turken gedreigd alle Christelijke dorpen, die de benden nog langer on dersteunen, te zullen straffen. Zij trach ten met de bewoners tot overeenstem ming te komen om de rust in Macedo nië te herstellen. Of de Jong-Turken daarin zullen kun nen slagen is nauwelijks waarschijnlijk. De nationaliteiten bekampen elkaar ver bitterder dan ooit. In Nigrita is weer een huis door een Grieksche bende overvallen. De aanvallers wierpen bommen, ver wondden de vrouw des huizes ernstig en doodden haar schoonzuster. In Narissche werden twee Bulgaarsche meisjes, een knaap, een vrouw en een man door een Grieksche bende vermoord. m-i— Na een uur van diep nadenken, ter wijl hij zonder op de hem voorbij zwe vende dansers acht te geven, schijnbaar met aandacht de schitterende figuren der polonaise en der coquette mazurka beschouwde, was zijn besluit genomen. Onder de kristallen kronen zweefden de luchtige kinderen van Terpsichore vlug- voetig over de rijke parketvloeren, doch de schoone gravin Wizocka had haar plaats niet verlaten en luisterde naar het scheen aandachtig naar de op fluis terenden toon gesproken woorden van den jongen Milutin, die in vei voering was gebracht door de schoone oogen der slotvrouw. Toch waren die oogen niet op hem gericht, maar dwaalden bijna onafgebroken naar de deur, door welke generaal Milutin en de graaf waren ver dwenen. Het was reeds een uur geleden, dat het tweetal zich in de speelzaal had te ruggetrokken en ook majoor Dournof begon naar hun terugkomst te verlan gen. Ik zal een koerier naar den Groot vorst zenden en hem verzoeken de ver dere ontwikkeling van het plan aan den generaal op te dragen. De Pool zal Milutin niet wantrouwen, en Doupnof boog het hoofd, terwijl een blos van schaamte zijn kaken kleurde. Want daar, juist tegenover hem zat zij, de jonge vrouw, die met angst in het hart de terugkomst verbeidde van haar roo- keloozen gemaal. Bij God 1 prevelde de majoor. Het is toch vervloekt laagToen hij het hoofd weder oprichtte stonden generaal Milutin en de graaf voor hem. Zij spra ken fluisterend en kortaf en een rilling voer Dournof door de leden toen hij den graaf met trillenden stem hoorde zoggen Gij geeft mij dus revanche te Nimovitch, niet waar, de volgende maand. Vergeet niet, dat gij mijn uitnoodiging vour de jachtpartij hebt aangenomen 1 De generaal boog, eenigszins bedrem meld, toen Dournof op rustigen toon in het midden brachtBlijft gij nog lang te Warschau, graaf? Niet langer dan een weekwas het antwoord. Ik ga een paar vrienden hier in de buurt bezoeken, om hen uit te noodigen voor de jachtpartij, waar van ik zooeven sprak. Mijn bosschen zijn overvol van groot wild. In zeven jaar tijds is er geen jacht gehouden. De generaal heeft vast beloofd te zullen ko men. Mag ik dus ook op u rekenen De stem van den Pool klonk vrjj en mannelijk en Dournof dankte God, dat zijn pad hem niet zou voeren naar het bedreigde Nimovitch. Een Russische gast is in deze dagen al genoeg, waarde graaf! lachte Dournof. Bovendien, ik moet binnen kort weder naar Wilna terug keeren Nu, in dat geval reken ik toch op u voor het volgend jaar, liet de graaf op cordialen toon hooren, terwijl hij af scheid nam, om gehoor te geven aan een stillen wenk van zijn wachtende vrouw. Een oogenblik later voegde hij zich bij haar en bij Boris, die haar nog steeds gezelschap was blijven houden. Wat heb ik meenen te hooren, generaal, was de fortuin op uw hand merkte Dournof op, met eenige inspan ning. Ja, ik heb een mooie som gelds gewonnen, vier duizend kronen, maar het spijt me voor Wizocki, waarach tig. Er is geen stoppen aan, wanneer hij eenmaal aan den gang is. Maar als ik in de volgende maand ter jacht ga op zijn slot, dan stel ik mij voor hem zijn geld weder te laten terugwinnen. Quitte ou doubleIk heb zijn geld niet noodig 1 Maar generaal Milutin was zelf een werktuig geworden in de handen van het noodlot en niets is menschelijker dan het veranderen van meening 1 Zij t ge niet wel, Dournof Ge ziet bleek. Kom, ga een glas wijn met mij drinken Alexis Dournof sidderde, als door een plotselingen angst bevangen, toen zij in het groote portaal, diep buigende graaf Wizocki vaarwel zeiden, die zijn bleeke, schoone vrouw naar haar rijtuig geleidde. De glans van die betooverende oogen, die hem althans dit meende hij, met zacht verwijt hadden aangeblikt, had hem als door magnetische kracht geboeid en nog langen tijd, nadat hij

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1