Binnenland. Want die bajonetten zijn voor het oogenblik zoo wat heer en meester, waarover het volk zeer woedend is. De eenige kans dat Perzië inderdaad Perzië blijft, is het Engelsche tegenwicht aan de eene grens. Anders kunnen we Perzië in de toekomst nog wel als een wingewest van Rusland aanmerken. BRESKENS, 14 Juli 1908. Tot gemeente-veldwachter te Nieuw- Namen (gem. Clinge) is benoemd de Maréchaussée J. Lippens alhier. Bij de Vrijdag gehouden veiling van de hofstede „Campens Nieuwland" (Noord-Beveland) ter grootte van 60.60.48 H.A. werd kooper de heer J. Scheele te IJzendijke voor ƒ56.131.25. IJzendijke, 13 Juli. Ter hedenmorgen gehouden voltallige zitting van den Ge meenteraad werd o. m. mededeeling ge daan van een ingekomen verzoek van het gemeentebestuur te Leek (prov. Gro ningen) om adhaesie te willen verlee- nen aan een door dat bestuur gezonden request aan H. M. de Koningin om het daarheen te leiden, dat aan art. 20 dei- woningwet een 3e alinea wordt toege voegd waarbij zal bepaald worden dat sints 1 Jan. 1908 de tegenwoordige be woners van huizen die hun eigendom zijn, niet verplicht kunnen worden die te ontruimen. Dit verzoek steunt op de omstandig heid dat in die gemeente, krachtens de woningwet menschen uit hun eigen huis je op straat zijn gezet, omdat ze onbe woond werden verklaard, maar in elk geval verklaarde het gemeentebestuur het wonen in zoo'n stulp toch nog be ter dan in de open lucht, en ook beter dan gelijk thans die menschen bivak- keeren, nl. in een kuil in hun tuintje waarboven een zeil is gespannen, 't Is dus niet te verwonderen dat er stem men opgaan om wijziging te krijgen in die weinig anders dan plagende wet. 't Bestuur dezer gemeente kon alzoo, op grond van eigen ervaring, met een ge rust hart adhaesie aan het verzoek ver- leenen. Ged. Staten konden nog niet hunne goedkeuring verleenen aan de motor verordening voor wat betreft de toe passing dier verordening ook op het voetpad naar Bracke, wijl dit pad ligt buiten den bebouwden kom der ge meente. En nu de Tweede Kamer reeds bij 1e wijziging dier wet heeft bepaald dat le snelheid waarmede automobielen en notorfletsen zich in de kom der ge neenten mogen bewegen door de ge- neentebesturen kan worden vastgesteld, verd goedgevonden met bovenbedoelde vijziging te wachten tot ook de Eerste Kamer aan de bewuste bepaling hare goedkeuring zal hebben gehecht. Ook met de regeling der onderwijzers- jaarwedden waren Ged. Staten het niet eens. Volgens de nieuwe regeling zou het hoofd van school B in sommige gevallen in kwader conditie zijn. Daarom werd het aanvangssalaris bepaald op 850. Verder werd opgemerkt dat in de oude verordening voor de onderwijzers van bijstand voor elke bijakte 50. wordt gegeven. In de nieuwe is dat voor ééne acte ƒ50.— en voor 2 of meer acten 75. indien daarin onderwijs wordt vereischt. Ook deze bepaling is tot de oude verhouding terug gebracht. Tegelijkertijd merkten Ged. St. op, dat niet duidelijk blijkt of het de be doeling is om op school B het onderwijs de hoofdsteden van westelijk Europa. Terwijl agenten en intendanten sta len en plunderden en de lijfeigenen ten gronde richtten, brasten de edele Rus sen in beschaafder landen en studeerden er op de Hoogescholen der ondeugd. (Wordt vervolgd-) in de Fransche taal"deflnitief te doen vervallen. De raad was er evenwel voor die kans open te houden en de oude bepaling, om alsdan ƒ100 aan het hoofd meer te geven, werd gehandhaafd onder beding echter, dat het aantal leerlingen mins tens 4 bedraagt. Mede werd overeenkomstig den wenk van Ged. St. de bepaling der plaatsver vanging bij vervulling van militie- of landweerplicht dermate gewijzigd, dat niet de onderwijzer, maar B. en W. voor de plaatsvervanging zorgen. En eindelijk was het niet geoorloofd in deze verordening te verwijzen naar bepalingen van vervallene. Uit dien hoofde werd een afzonderlijke bepaling gemaakt ten behoeve van den onder wijzer Dellaert wiens jaarwedde 825 bedraagt, hoewel deze met 1 Juli naar Kerkdriel is vertrokken, doch omdat deze verordening geldig is van af 1 Jan. j.l. Tevens werd lezing gegeven van een adres van de onderwijzers Plasschaert, Van Rosevelt en Serlè, die wel hun dank betuigen voor de royale behande ling hen aangedaan, doch anderzijds teleurgesteld zijn, omdat hun aanvangs salaris 525 bedragende na een jaar, als hebbende ongeveer 4 dienstjaren slechts ƒ600 zal bedragen of ƒ25 meer dan het thans geldend minimum. Dientengevolge stelden B. en W. voor en keurde de raad het goed om het minimum van 5 10 dienstjaren ƒ625 te doen bedragen, en zoo opvolgend tot 850 met meer dan 20 dienstjaren. De geheele verordening ging zonder hoofdelijke stemming onder den hamer door. De begrinding van den weg over Tur kije, welke reeds vroeger een punt van bespreking heeft uitgemaakt doch toen maals is afgestuit op de niet-medewer- king van Waterlandkerkje, die onont beerlijk is, omdat de bedoelde weg pre cies loopt op heUgebied der beide ge meenten, heeft kans nu haar beslag te krijgen. De Prins Willempolder heeft in dezen hare medewerking toegezegd voor r/3 der kosten van aanleg, benevens het onderhoud. Zaterdag vergaderde te dier zake de raad van Waterlandkerkje en hoewel het resultaat daarvan nog niet bekend was, had men hoop, dat ook dit bestuur thans van goeden wille zou zijn, en teu spoedigste tot uitvoering zou kunnen komen. Alvorens over te gaan tot benoeming van een onderwijzer aan de school in de kom, werd de openbare vergadering even veranderd in comité generaal. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat de alphabetische voordracht bestond uit dhr Jac. D. Bareman te Hoek, mej. Anna van Paassen te Goes en dhr E. Th. Verhoosel te Spiedijk (gem. Opdam.) Dhr Hendrikse drukte zijn spijt uit, dat niet meer katholieken hadden, ge solliciteerd. Lettende op de overeenkomst om aan de school in den Oranjepolder protes- tantsche, maar in de kom katholieke onderwijzers te benoemen, was het een zeer onevenredige vertegenwoordiging, dat van de 6 onderwijzers er nu vier protestantsch zouden zijn. En dat, terwijl er eigenlijk volgens de wet geen onderwijzer noodig is. Want hij heeft vernomen dat de kweekelingen dei- Rijks Normaallessen, Therie en de Zo mer hoewel daarvan aan den Raad nog geene mededeeling was gedaan, eveneens les geven op de openbare school. Zoo zijn er dus 3 krachten meer dan de wet eischt. Hij wilde dit nu laten voor wat het is, en bedoelde er alleen mee om te doen uitkomen, dat men hier toch zeker niet reactio nair is en dat deze katholieke raad niet zoo achterlijk is, als uit sommige praatjes wel eens zou moeten blijken. Inmiddels werd met 6 stemmen be noemd de heer J. D. Bareman te Hoek, tegen 1 st. op dhr Verhoosch. De bescheiden der rekening over 1907 een voorloopig saldo van ƒ724.85 aan wijzende, zullen worden gecontroleerd door de heeren Hendrikse en Leenhouts. De aanleg van een voetpad aan den Roodenhoek is een stadium om te kun nen worden aanbesteed. Maar het oor spronkelijk idee om het onder aan den dijk aan te leggen heeft men moeten laten varen, omdat er te veel zand toe benoodigd is en ook omdat de landbou wer Leenhouts bezwaar maakte voor het drijven van zijn koeien. Boven op den dijk heeft men geen zand noodig en men behoudt nog een breedte van ruim 7 Meter weg over. Bezwaar bestond daar tegen geens zins, integendeel, dhr Hendrikse had zulks aanvankelijk ook aanbevolen. En een bestek zal er toch zeker wel van zijn, en ook zal de opzichter toezicht houden dus vroeg hij, want als 't dien ambtenaqr te veel mocht zijn om hier voor naar IJzendijke te komen, dan kon men dien post wel opdoeken. Maar de voorzitter stelde hem op bei de punten gerust. Ter bouwing van een paar portalen in de school was van het hoofd een rapport ingekomen aanwijzende de nood zakelijkheid daarvan. Eeno raming van kosten beliep 350 en om niet in flnanciëele moeilijkheden te komen met de loopende begrooting wenschten B. en W. de geest van den raad te kennen om dit op de nieuwe begrooting te brengen, en dan begin volgend jaar uit te voeren. Bezwaar ontmoette de vraag, alleen was het onderhavige punt op de agenda „voorstel bouwing portalen* niet in overeenstemming met de werkelijkheid, daar het feitelijk een voorstel was tot uitstel. En dat uitstel werd verleend. Mede kwam in behandeling een ver zoek van P. C. Geensen om de regen bak, die haar water ontvangt van de schuur, toebehoord hebbende aan dhr Cortvriendt en thans aan adressant, zoo deze aan de gemeente toebehoort over te nemen, om te dienen ten behoeve van te stallen paarden, Maar daar had dhr Hendrikse geen ooren naar, omdat in tijd van nood de ingezetenen daaruit water kunnen koo- pen, tot welker verkoop de pachteres is verplicht, en dus de overgang in parti culiere handen geacht zou moeten wor den tegen het belang der gemeen te na ren. Dat de regenbak aan de gemeente be hoort, is onbetwistbaar, omdat volgens de wet een 30-jarig ongestoord bezit het zij te goeder, hetzij te kwader trouw, onaantastbaar is. Nu dagteekent het bezit der gemeente reeds uit de jaren '30, zoodat»er geen sprake van kan zijn, of ze behoort aan de gemeente. Dit nu betwistte de voorzitter ook niet. Maar de kwestie is dezetengevolge van eene mondelinge overeenkomst tusschen Cortvriendt en de gemeente ontvangt die regenbak het water van de schuur, waartegenover de gemeente de dakgoten en het toegangs-straatje onderhoudt, en nu doet zich de vraag of Geensen in zijn schuur een regenbak mag plaatsen waarheen hij het water leidt, zoodat de gemeente-regenbak geen water-toevoer meer zou hebben. Men meende dat Geensen daartoe het volle rocht had, maar de heer Hendrikse betwijfelde zulks, zoolang de schuur blijft in den toestand waarin ze is. In ejk geval wilde de voorzitter nader met Geensen onderhandelen, wat echter dhr Hendrikse overbodig vond, omdat de gemeente eigenares is van den bak, en daartoe dus geen nader overleg noodig is. Toch hield de voorzitter er aan vast, want dan Was er kans op eene minne lijke schikking, want Geensen zou er wel toe te vinden zijn om de plicht op zich te nemen ook, indien noodig aan do ingezetenen, water te verkoopen. In dien geest verviel ook het bezwaar bij dhr Hendrikse, want of de huurder Roosje de Keijzer of Geensen heet, kan de gemeente niet schelen. Eene vol gende vergadering kan deze zaak dus wel haar bescheid verkrijgen. In zake het verzoek van de vereen, van Burg. en Secr. in dit kanton om adhaesie te verleenen aan een adres aan den Minister van Waterstaat ter verkrijging van een rijweg over Neder- ïandsch grondgebied, indien door de Groote en Kleine Isabellapolders een tramverbinding tusschen 't 4e en 5e district mocht tot stand komen, kon dit als vervallen beschouwd worden, omdat de minister bereids heeft geant woord, dat het adres zelve een zuiver provinciaal belang bedoelt en dus bij de Prov. Staten thuis behoort. Het voorstel van B. en W. om eene af- en overschrijving tot dekking der kosten veroorzaakt door hot brandje bij van Hecke, gaf den heer Hendrikse aanleiding tot een paar vragen, n.J. of het waar was, dat er wat kwistig is omgesprongen met de vergoeding aan de brandweermannen. De voorzitter kon niet anders doen dan een en ander bevestigen. Evenwel, wat betreft de vergoeding van 30 cents per uur, was wel uitbetaald, doch ge heel in overeenstemming met de veror dening, en het minder billijke daarvan volkomen beamen zal bereids de raad een voorstel bereiken tot wijziging daar van zoodanig, dat geene uitkeering zal gedaan worden indien de spuit niet werkt. En nu de alarmeering ter plaat se waar geen water was. Het is waar, in de onmiddellijke nabijheid was dat niet in voldoende hoeveelheid voorradig. Maar wie weet dat vooruit Indien het werkelijk noodig geweest was had men verderop water kunnen bekomen. En als er brand ontstaat gaat men toch eerst met de spuit alvorens te informee- ren of er water is. Voor de raad ten tweeden male over ging in comité-generaal nu voor eeni ge belasting-reclames wees dhr Hen drikse op den desolaten toestand van de bevolkings-registers, wat hij schier tel ken roize ervaart als hij ze moet raad plegen voor dezer en gener domicilie, zonder te kunnen uitvisschen waar ze wonen. Ook de secretaris, die in dezen vrij van schuld is, kan er geen wijs uit worden. Als nu de voorz. zeide, dat B. en W. met de byhouding dier registers zijn belast, dan verklaart interpellant ter stond, dat van dit college niet verwacht wordt om de verhuizingen van boeren knechts en meiden na te gaan, maar het schijnt te zitten in deszelfs onder geschikten. Althans de secretaris toonde hem een boekje bevattende een 90 namen van verhuizers, waarvan door den daarmee belasten veldwachter slechts éen was ingevuld. Hij bedoelde met hierop te wijzen enkel het college te waarschu wen voor moeilijkheden, die mogelijk in justitieële zaken zou kunnen ontstaan, door dien verwarden toestand, een wenk waarmee B. en W. hun voordeel hoopten te doen. Naar wij vernemen rijzen er weer ernstige plannen op ter totstandkoming van een trambaan Heijst Breskens, maar nu niet langs de duinen, gelijk des tijds werd goopperd, doch via Cadzand- Zuidzande NieuwvlietGroede Bres kens, met een centraal-station te Potjes als middelpunt der lijn. Een tweetal Haagsche ingenieuren moeten als des kundigen. bij het ontwerp betrokken zijn. De duivensocieteit „de Olijftak" te Tilburg gaf den 22 Juni een wedvlucht van Poittiers, andermaal voor de leden van den reeds gemelden Zuiderbond. Als eene bijzonderheid mag in de allereerste plaats vermeld worden dat deze wedvlucht ditmaal 12 dagen heeft geduurd, daar het weder in het zuiden van Frankrijk zoo erbarmelijk slecht was, dat gedurende enkele dagen niet minder dan 8000 duiven uit Gent moesten worden opgehouden te Angou- le'ïne, benevens 2000 van „de Ooievaar"

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2