ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4' DISTRICT lm ïsrtoal uil Eissiscl-Poli. No. 1324. 17* Jaarg. Buitenland. BRESKEN SUHE COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advei'tentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advei'tentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- ën Vrijdagavond bij den uitgever 0. DlELEMAM^te^Breskens^ Onmiskenbaar trekt het voorstel tot btaatspensionneerinj; van de Engelsche regeering de algemeene aandacht. Niet Zoozeer meer omdat het als een bijzon fierheid mag gelden op het gebied van den socialen vooruitgang in het vrijwel conservatieve Engeland, maar hoofdza kelijk om het stelsel zelve. Het Duitsche bedoelt eene verplich ting tot verzekering waaraan door den Staat ten deele wordt bijgedragen, dus )ok ten deele door den verzekerde. Anders luidt het Engelsche stelsel. Daar wordt geen dwang uitgeoefend >p hen die het moeilijk kunnen missen; jij moeten dus van hun schamel inko- nentje niets te hunnen behoeve afstaan, at daarom als voordeel wordt aange merkt, omdat ze doorgaans weinig kans lebben er zelve van te trekken, om- pat ze doorgaans weinig kans hebben telve ooit daarvan de vruchten te pluk- f:en. Wie denkt niet vaak aan die tobbers, ie krom en gebogen gewerkt zijn en en langen leste als onbruikbaren voor iun werk zich zien verhuizen naar een hrmen-instelling, waar ze 't wel goed hebben zoolang 't goed gaat. De Engelsche staatspensionneering nu sedoelt ook dat aan alle werkelijk be- ïoeftigen, onverschillig welke hunne vroegere bezigheden of bronnen van in komsten zijn geweest, een ouderdoms rente wordt verstrekt. Het blijkt nog al aantrekkelijk te zijn, want de Bond voor staatspensionnee ring in ons land heeft aan H. M. de Koningin een adres verzonden met ver zoek te komen tot invoering van een staatspensioen naar het Engelsche mo- lel. Duitschland heeft dezer dagen den 70en wuMwinirmi i BOTMBM FEUII'-'.TON. 16. Juist hem bedoel ik, niet de dame ;af Dournof fluisterend en haastig te 'erstaan. Mulitin lachte ongeloovig, vant de majoor der Kurassiers was een Ichoon man en een sieraad van zijn eurregiment. Slank, welgevormd, met gebronsde wangen, prachtig haar, koel en vorschend oog en strenge, geestkrach- ige trekken, wat hij een levend tegen beeld van den knappen maar jongens- bchtigen luitenant, met blozende wan- £en, die aan zijn zijde ging. Indien een (jury van schoonen een modernen Paris- appel onder dit tweetal zou hebben te verdoelen gehad, zeker zou die aan den forschen man, wiens kurassiers uniform fcijn krachtige gestalte nog beter deed Uitkomen, zijn ten deel gevallen, i Met innig genoegen vernam de luite nant het antwoord van zijn metgezel. Het is een van de besten onder de Poolsche edelen, dien ik ken, ging hij jaardag gevierd van een groot man daar te lande. We bedoelen graaf Zeppelin, de uit vinder van het bestuurbare lichtschip, of eigenlijk de voortzetter van de uit vinding en de verbeteraar van dit nieu we vervoermiddel, hetwelk in de toe komst van werkelijk belang blijkt te zullen worden. Hoor maar 3ens de fantastische voorstelling van een groot Engelsch blad, hetwelk 't heele naai niet onmogelijk acht, dat met een lucht schip van uit een noordelijk steunpunt een inval gedaan wordt in Engeland. Stel u voor van welk eenj waarde deze inval kan zijn voor wat betreft de bewegingen dei' Britsche vloot, die van uit" die hooge positie ongestoord, kun nen' verkend worden, gezwegen nog van de belangrijke schade, die aan havenaanleg en kustverdediging kunnen toegebracht worden zonder dat het goed schiks mogelijk zal zijn dit le verhin deren wijl de marine-artillerie nog niet in staat is de kanonnen naar .boven te richten. Aangeraden wordt dat Engeland in allerijl een luchtvloot bouw;, zoo van het Duitsche type, als van he Aansche, hetwelk zich in elk geval ver bewege- lijker heeft getoond. Niet oneigenaardig is zelfs het aan raden om door de invoering van lucht- passen he# verblijf in Engelan Is hooge sferen aan luchtschippers van vreemden bodem te ontzeggen. Men kan de grenzen van landen be palen, die der wateren aanwijzen, maar of men de lucht kan afbakenen als be- hoorende tot dit of tot dat and, kijk, dat verstaan we niet. De Marokkaansche kwestie i een nieuw stadium ingetreden. Generaal d' Amade heeft de haven stad Azem-moer ingenomen. Nu wete men dat Frankrijk heeft be loofd de Fransche bezetting niet verder uit te strekken dan het gebied waar het zich thans eene overwinning ver schafte, indien althans de rust er ver zekerd mag heeten. Maar er schuilt een addertje onder het gras. De generaal schijnt op eigen houtje te werk te zijn gegaan, en met die in neming niet anders bedoeld te hebben dan een einde te maken aan het in voeren van munitie en mede om de bevolking te straffen voor het aanhouden van boodschappers met regeerings-tij- dingen. In die oogenschijnlijk goede bedoeling der Franschen, zien echter de Duitschers een eenzijdigheid van Frankrijk, dat met het bezetten van een havenstad, buiten haar machtsgebied liggende, een partij trekken is voor den werkelijken sultan, wijl met de ingenomen haven stad, de eenige die op de hand van den nieuwen sultan zijnde, diens verbindings lijn met de zee verbroken is, en het dus feitelijk niet moeilijk is hem te Fez te laten uithongeren. Om allen schijn van partijdigheid te vermijden, heeft de regeering den gene raal bevel gegeven zich te moeten hou den binnen de grenzen, hem gesteld, en elke handeling na te laten die een partij kiezen voor den ouden of den nieuwen sultan zou verraden. Maar hier is ook weer een groot ver schil waarneembaar tusschen theorie en praktijk, tusschen wat op papier staat, krachtens besluiten van de Kamer, de bevelen der regeering, zelfs tusschen de acte van Algeciras, en ook de weder- landsche verdragen, en wat de werke lijkheid in het land der zwarte Mooren op een gegeven oogenblik kan bieden. Alleen het ietwat achterdochtige Duitschland is er des te prikkelbaarder door geworden. De toestand in Perzië is nog zeer gespannen. En behalve dat trekt het ook om politieke redenen de aandacht. Geen wonder Het is zoowat een vereuropeescht aziatisch rijk. En als bij zoo'n stand van zaken, waar zich ook het gebied op den. aard bol bevindt den naam vereenzelvigd wordt met dien van Europa, dan komt er beweging in de belangstelling. In het zuid-oosten wordt Perzië be grensd door Britsch Indië en ten noor den strekt zich het Aziatisch gedeelte van Rusland uit. De sjah zit dus tus schen twee brandende vuren. Want het Turksche vuur ten westen is niet als zóo heet te beschouwen. Engeland zal wel zorgen dat de Per zische wilde horden hem niet te na ko men en Rusland hoeft vrijwel zijn stem pel gedrukt op wat men kan noemen de staat Perzië. De vorst zelve heet wat westersch beschaafd te zijn, omdat zijn vader eens een visite in Europa heeft gebracht. Aan het eind van diens regeering is er een grondwet in het leven geroepen en een parlement ingesteld. En toen tijdens de regeering van den tegenwoordigen sjah dat parlement de zaken wat al te consciëntieus wilde opvatten ging het den weg van de Russische doema. Dat het wat al te Russisch toegaat is niet te verwonderen. Hij was om ringd van Russische raadgevers, w<er gevoelens omtrent de inmenging >s volks op de landszaken vrijwel bekt.rd zijn. En voeg daarbij dat de sjah voorts steunt op Russisch geld en op dito bajonetten, dan behoeft het weinig be toog, dat hij 't op den duur vol houdt. voort, terwijl hij een blik v n herken ning wisselde met den nader! ij komen de. In Parijs heb ik hem honderdmaal gezegd, dat ik, als hel. van mij afhing, hem als Rus zou laten herdocpen. Het is een uitmuntende kerel, graaf Etien- ne Maar, hier is hij zelf 1 En ter wijl de knaap nog sprak, vestigde de majoor zijn blik op een dertigjarig man, van wiens verschijning een eigenaardige bekoring uitging en die Milutin's han den hartelijk in de zijne Irukte. Ik heb mijn vrouw onder de hoede van uw va der gelaten. Het deed me genoe ;en op te merken, dat hij er veel beter uitziet dan destijds te Parijs. Graaf, veroorloof mij 1Mijn vriend majoor Dournof, graaf Etien- ne Wizocki, en de wensch van den ku rassier was vervuld. Want de dealen de, rustelooze uitdrukking in de oogen van den Poolschen edelman had onmid dellijk de aandacht van den majoor ge trokken. Zijn gelaat droeg het merk- teeken van den man, die slechts leeft voor zijn vermaak, doch geen enkele ga ve der natuur was hem onthouden. Ge hebt me nooit verteld, dat go gehuwd waart, graaf, toen we te zamen te Parijs waren, fluisterde de garde-lui- te., int met een ondeugend lachje. Och antwoordde de edelman ach teloos. Cecile wijdt zich geheel aan haar dochtertje en geeft boven alles den voorkeur aan de zuivere lucht en de groote oude bosschen van Nimovitch 1 Maar van bosschen gesproken. Als ge lust hebt, Milutin, dan kan je bij mij, in Volhynië de mooiste jachtpartij me de maken, die je ooit hebt bijgewoond, en het zou mij genoegen doen, als uw vriend, majoor Dournof, mij de eer zou willen aandoen u te vergezellen. Zijt ge op weg naar uw goederen informeerde Dournof met klimmende be langstelling. Graaf Wizocki boog het hoofd ten teeken van toestemming. Ik ben den geheelen winter buitensland geweest en mijn landgoed in Volhynië heeft thans mijn speciale zorg noodig. Natuurlijk gaat Cecile weder met mij mede, wat haar zeker niet zal spijten, want zij dweept met haar meren en bosschen. De Majoor was sprakeloosHet nood lot scheen hem dit werktuig der wrake in de hand te hebben gevoerd. Volhy nië lag juist over de linie in West-Rus land en was een van de provinciën door den Grootvorst in speciale observatie genomen. Kom, Etienne, als je lust hebt in een partij roulette of baccarat, ga dan mede. Er wordt bier hoog genoeg ge speeld, zelfs voor u. Al weder luisterde Dournof met ver bazing toe. De man voor hem was der halve een dier bij voorkeur in het bui tenland verblijvende Polenen hij was een speler 1 Want Alexis Dournof moest erkennen, dat de Poolsche edelen in den regel van andere geaardheid wa ren, en met hart en ziel aan hun onge lukkig land gehecht bleven, zelfs nu dit onder de zware hand van den overheer- scher zuchtte. Hoe anders handelden in dit opzicht de moderne Russische grond bezitters van rang, die hun Siberische mijnen, hun landgoederen in den Ural, hun bosschen en ongemeten steppen- gronden, bewoond en bewerkt door hon derdduizenden lijfeigenen, vaak hun le ven lang niet te aanschouwen kregen, en hun goud lichtzinnig verkwistten in

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1