bijna een derde daarvan zal moeten die nen tot versterking van de detachemen ten, tot dekking der mobilisatie en de rest voor handlangersdiensten bij mobi lisatie. De politieke zijde der discussie werd door hem bijna niet aangeroerd. Minis ter Heemskerk nam die taak voor zijn rekening, op geestige wijze, zooals we dit van hem gewoon zijn. De kern van zijn rede kwam hierop neer, dat de de fensie is een nationale zaak, die buiten den politieken strijd moest staan. Daar om is ook de Raad van Defensie inge steld. En daarom ook dienen geen de fensiesystemen zonder houvast aanvaard, maar dient op kalme wijze de militie- wet hervormd. Na eene verklaring van den heer Goe man Borgesius, dat hij en zijne politie ke vrienden (dat zijn de Liberale Unie mannen) voor de begrooting zouden stemmen wijl het slechts voor een half jaar geldt, werd zij aangenomen met 65 tegen 15 stemmen. Aan de voormalige dienstdoende schut ters die door de opheffing dier instel lingen rustend zijn geworden zal levens lange vergoedingen worden toegekend voor zoover zij 10 of meer dienstjaren hebben en hen, die 5 tot 10 dienstjaren hebben, krijgen denkelijk eene tijdelijke vergoeding. De wettelijke tijd in Nederland zal, als ook de Eerste Kamer het ontwerp aanneemt, de Amsterdamsche aannemen. Zoo staan dus de aankondigingen in de dienstlijsten, dermate gewijzigd te worden, dat de uren met 20 minuten zullen verhoogd worden. BRESKENS, 7 Juli 1908. Gisterenavond had alhier de aanbe steding plaats van het bouwen eener dropskokerij met aanverwante werken, behoeve den heer W. Luteijn Az., waar voor werd ingeschreven door de heeren L. Maas voor ƒ3310.— A. Monjé „3310.— J. A. Hooftman 3305.25 P. A. van Houte 3295.40 A. P. van de Sande 3285.— W. Woittiez 3258.— aan wien het werk is gegund. Cadzand. Sints 1 Juli is vanwege de Zuid-Hollandsche reddings-maatschappij, alhier een reddingsbootdienst ingesteld, staande onder beheer van den heer J. Erasmus, burgemeester. De reddingsboot is bemand met vijf koppen, waarvan de sluiswachter C. van den Heuvel schipper is. Bij kon. besluit zijn benoemd tot gezworen van de Watering Cadzand de heer A. I. Leenhouts Iz. te Zuidzande, tot lid van het bestuur van het Water schap der Sluis aan de Wielingen de heer A. M. Hendrikse te IJzendijke, tot gezworen van het Waterschap Groede en Baanst de heer J. A. Risseeuw, tot gezworen van het Waterschap Groote St. Anna en Nienwenhoven de heer I. de Hullu Jz. te Nieuwvliet. Sinds de invoering van het pre miestelsel voor het vangen en dooden van zeehonden in de wateren in en om Zeeland is het afnemen dezer dieren zeer sterk waar te nemen. In het afgeloopen jaar werden niet minder dan 527 gevangen en aan den wal gebracht, namelijkte Breskens 89, te Neuzen 38, te Vlissingen 2, te Ber- gen-op-Zoom 3, te Burghsluis 151, te Veere 154, te Brouwershaven 27, te Bruinisse 27, te Ouddorp 16, te Ierseke 12 en te Tolen 8. In het vorige jaar was het aantal ge vangen zeehonden 274. Fr. v. D., onder Stekene, dichtbij de grens had het ongeluk met zijn fiets, waarvan de vork brak en waarmede hij zich met tamelijke snelheid voortbewoog, te vallen. De gebroken vork drong den man in den buik, waaruit hij, ook tevens uit het hoofd, veel bloed verloor. Of schoon geneeskundige hulp onmiddellijk werd ingeroepen, is de ongelukkige een nog jeugdige huisvader, thans overleden. IJzendijke. Na herhaalde oproeping hebben zich een 3-tal sollicitanten aan gemeld voor onderwijzer(es) alhier. Cadzand. Gisteren kreeg de landbou wer A. Brevet alhier van een voor een wagen bespannen paard zulk een hevi ge verwonding aan het been, dat ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Oostburg, 6 Juli. Hedenavond had bij gelegenheid der kermis een droevig feit plaats. Naar men zegt stak een zekere J. H. van Schoondijke een mes in den buik van een J. Lohman te Sint Kruis, waar door een ernstig bloedende wonde ont stond. De gewonde die als een oppas sende jongen bekend staat, is niet bui ten levensgevaar. De dader is gearresteerd en naar Mid delburg overgebracht om ter beschik king van de justitie gesteld te worden. School- en Kerknieuws. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der school te Nieuwondijk (gem. Zuid-Beierland) komt o. m. voor de heer J. G. Bosschaart te Biervliet. Sluis. De heer ds A. J. Roozemeijer, pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier heeft de benoeming tot acteur van het diaconessenhuis te .ardam aan genomen. Het 3-jarig zoor,tj van schipper Jonge, die met zijn tjalkschip „Eben Haëzer" te Nijmegen op stroom lag, is over boord geslagen en verdronken. Te Rozendaal is de schildersgezel Yan den Bempt verdronken in de put ten van de steenbakkerij van de firma Wouters Co. Zondagmiddag is een 20-jarige man bij het zwemmen in een haventje van de Maas te Schiedam verdronken. Zijn vriend, met wien hij was, ging reeds uit het water, toen de omgeko mene nog even een rondte wilde ma ken. Verleden week is een 14jarig doch tertje van van den Brink te Barneveld, waarschijnlijk door het omvallen van een lampje, in brand geraakt. Voor men het ongeval bemerkte, had het meisje reeds zulke zware brand wonden bekomen, dat zij het leven er wel niet zal afbrengen. Dinsdagmorgen gelukte 't den veldwachter Kievit te Naarden twee jongens te arresteeren, die bij de wed. P. Vos aldaar een kistje met circa ƒ20.— hadden ontvreemd. Eén van de belhamels had nl. den sleutel van de tafel genomen door 't raam, dat op een kier geopend was, had met dien sleutel de deur geopend en zich zoo meester gemaakt van 't kistje. Die jongen, pas 10 jaren oud, had op de school zijn mede-scholieren kwis tig getracteerd op chocolade, worst, enz., zoodat dit de aandacht trok van 't hoofd der school. De rijksveldwachter Kievit werd ge waarschuwd, deze nam den jongen scherp in 't verhoor, en 't mocht hem gelukken den jongen tot een bekentenis te brengen. In den zak had hij nog ƒ6.76. Tegen 't hoofd der school had de jeugdige boosdoener gezegd, dat hij voor een dame een fiets had vastge houden, voor welken dienst hij zou beloond zijn. Voor den rijksveldwachter zwichtte hij echter, en na veel moeite en bedrei gingen mocht 't dezen gelukken ook 't andere geld te ontdekken, dat door den medeplichtige in een papieren zak in de haven was geworpen, tot een bedrag van ƒ7.80. Ook bij de wed. Altena te Naarden hadden ze 40 ct. en een paar boeken ontvreemd, terwijl in den afgeloopen winter de wed. de Vries voor ƒ3 door dezelfde jongens werd benadeeld. Helpman (Gr.) lag zich Woensdag avond in tien uur-avond-zon te verbazen. De menschen, die voor de deur ston den, staarden verwonderd naar de hoo rnen van Sterrebosch en Veereweg, wier donkere massa scherp omlijnd stond tegen den rijkverlichten Noorder- hemel. Helder geel schijnsel glimmende langs de gootlijsten der huizen, hier en daar zag men den weg feller verlicht door een wonderlijk daaropschijnend zonne licht en over het geheele landschap lag een spookschemer als in droomland. Toen, ineens, richtte een der Helpe naren zijn blik naar omhoog en aan schouwde een staartster. Als een hooge vuurpijl, die niet hooger of lager kwam, flikkerde het verschijnsel hoog in de lucht, bijna boven hun hoofden. De eerste kijker had eerst moeite zijn omstanders te overtuigen, dat hij hen niet voor den gek hield. Doch zoodra hadden zij niet de komeet in het oog of ook zij staarden vol aan doening met achterovergebogen hoofd het vreemde verschijnsel aan. Er liepen gloedflikkeringen over het geheimzinnige lichten dat aan den hemel niet grooter leek dan een cent. Het opgewonden groepje had al ras de aandacht getrokken van anderen en zoo stond weldra een groot gedeelte van Helpman met achterovergebogen hoofd te kijken naar het verschijnsel, dat Donderdag als de komeet te Help man in aller couranten en op aller lippen zou zijn. Men wist nu wat het vreemde noor derlicht eteekende het stond in verband met de geheimzinnige komeet. Deze flikkerde nog steeds hoog boven hun hoofden en kwam niet van haar plaats. De horloges kwamen uit de zakken. Men constateerde het ver schijnsel te 5 minuten voor cien, Gro- ningsche tijd. En toen ineens, men weet niet hoe, men weet niet van wie, kwam het be richt dat het een vlieger was. Eerst wilde men het niet gelooven. Van waar dan die flikkerende vuurgloed Doch langzamerhand begreep men hoe de vlieger levendig gekleurd was, hoe de vurige lucht dat heldere scherpe schij n- sel op den vlieger wierp, men zag den staart als de wereld zich nu met Helpman zou bezighouden zou het zijn in vroolijke verbazing over het geringe sterrekundige waarnemingsvermogen der Helpenaren, die een staartvlieger voor een staartster hielden. Een ongeval met doodelijken af loop heeft Vrijdagmiddag plaats gehad op De Biltstraat nabij de museumbrug te Utrecht. Terwijl van de richting De Bilt een driewielige stortkar, bespannen met één paard, naderde en reeds den draai be gonnen was, om de brug naar het Hooge- land op te rijden, kwam van den kant der Donderstraat een wielrijder aan. Instede van links uit te wijken, waar voor alle gelegenheid bestond, en dus achter de stortkar om te rijden, hield de wielrijder rechts aan, blijkbaar met de bedoeling, om door het maken van een bocht op de Museumbrug vóór den wagen om te rijden en dan van de brug komende verder den straatweg naar De Bilt op te gaan. Deze onvoorzichtige daad die men van wielrijders tientallen malen op een dag kan zien heeft den man het le ven gekost. De kop van het paard stootte hem aan, hij verloor zijn evenwicht en sloeg achterover op de steenen, met het ach terhoofd op den trottoirband, waar hij bewusteloos bleef liggen. Toen men het slachtoffer in een bran card had gelegd, bleek het leven reeds geweken, waarop het lijk naar het hoofd bureau van politie werd vervoerd. De ongelukkige, omstreeks 24 jaar oud, van beroep coiffeur en wonende te Zeist, is pas voor eenige weken gehuwd. In Toestanowice, Galicië, brak een hevige brand uit in een petroleumbron, waarvan de oorzaak wordt gezocht in het inslaan van den bliksem. Hij greep met groote snelheid om zich heen. In minder dan geen tijd stonden vier pe- troleumputten in lichterlaaie, terwijl op hetzelfde oogenblik vijf reservoirs met vijftienhonderd ton petroleum in brand geraakten. Tengevolge van het doorbreken van een dam, stroomde de olie in de Tys- marica, zoodat deze rivier over eene groote uitgestrektheid een vlammenzee geleek. De aan den oever liggende fabrieken bleven buiten gevaar. Noch de brandweer, noch de militai ren konden den brand stuiten en men vermoedt, dat deze nog wel veertien da gen zal voortwoeden. De schade bedraagt tot op heden een millioen kronen. Omtrent een ernstigen brand in een vuurwerkmagazijn te Cleveland, waarbij zeven personen het leven ver loren, vernemen wij het volgende Met het oog op de ophanden zijnde onafhankelijkheidsfeesten hadden de vuurwerkvervaardigers het erg druk en waren de winkels, waar vuurwerk werd verkocht, vol koopers. Plotseling sprong in een van die winkels een aantal slangetjes, met het gevolg, dat het vuur spoedig den ge- heelen licht ontvlambaren inventaris aantastte. Er ontstond een verschrikkelijke paniek in het overvolle magazijn, want zoowel het personeel als de clientèle trachtten een goed heenkomen te zoeken. Enkelen bereikten de lift en anderen vlogen de trappen af en konden nog gelukkig de straten bereiken. Daar zag men toen, dat het geheele gebouw wel een oven geleek. Voordat de brandweer vangnetten had gespannen, sprongen velen in raadeloozen angst uit de ven sters op straat, terwijl buiten al meer en meer nieuwsgierigen zich ophoopten. Vijf werklieden bekwamen ernstig letsel. Toen de brand geheel gebluscht was, vond men zeven lijken onder de puin- hoopen. Later bleek, dat bij de paniek velen gewond waren. Spelen met vuurwapenen 1 Zaterdagmiddag had te Kampen een hoogst treurig ongeval plaats Twee zoons van den smid H. Verdam waren met een pistool bezig. Terwijl de oudste, een jongen van 20 jaar, het in de hand had, ging het wapen, waarop een kogeltje, af. De 11-jarige broer kreeg dit in het achterhoofd en viel bewusteloos neer. Onmiddellijk waren eenige doctoren ter plaatse, doch gaven weinig hoop op levensbehoud. Door de tram gedood I Een droevig ongeluk heeft Zondag op den Haarlemmerweg plaats gevonden De 19-jarige Wans, uit de Vrolikstraat, te Amsterdam, reed per fiets van Am sterdam naar Haarlem, toen plots de electrische tram aankwam. Wans kon niet meer uitwijken en werd meegesleurd. Hij was onmiddellijk dood. Een der gashouders der Sliedrecht- sche gasfabriek was sedert korten tjjd onklaar geworden en besloten werd tot reparatie over te gaan. Zaterdagmorgen werkten reeds eenige werklieden in den ketel, doch op last van den directeur, den heer W. Van Hoeve, werd het werk gestaakt tot 's avonds 7 uur, omdat hij niet wilde, dat men langer dan een half uur in den ketel zou vertoeven. Zaterdagavond begaven zich dus een 4-tal werklieden, nl. de gasfitter Harre wijn, de metselaar 't Jong en de sto kers Mijnster en W. Saarloos in den

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2