BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. 1 lit Bis» No. 1322. Woensdag 8 Juli 1908. 17® Jaarg. Buitenland. Binnenland FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per pott door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voc Amerika 0.826 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiön van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. AdvertentiSn worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Di sdajr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIEIEJIAV te Breskens. Bij de verkiezing voor een zetel in het Pruisische huis van afgevaardigden is de overwinning behaald door de sociaal democraten. Op zicb-zelf is dat niet koo bijzonder vermeldenswaardig. Maar wat de eigenaardige zijde van deze overwinning is, waarop voorname lijk het partij-orgaan zich zoo trotsch aanstelt, is, dat deze overwinning is behaald met minder eerlijke middelen. Het is in Pruisen al net gesteld als in ons land. Bij stemmingen wordt meer gezien naar het succes, dan naar de wijze waarop dit wordt behaald, en wordt minder gelet op de middelen die tot het gewenschte doel moeten leiden, als men maar bereikt wat men wenscht. Het afmaken van candidaten, door hen of de partij waartoe ze behooren, allerlei leelijks aanwrijven, dat ze diens zonden-register zoo breed mogelijk uit meten, dat zijn van die kunstgrepen, die men er voor over moet hebben om candidaat te zijn. De eerlijkheid, hoe zeer ook afkeurenswaardig, laat dan wel eens wat te wenschen over. Een scherpsnijdend zwaard dat mede niet zelden dienst doet, is dat van den broodendwang, hier noemt men dat broodval-politiek. Van sociaal-democratische zijde, die naar hun oordeel buiten de burgerlijke gemeenschap staan, acht men zoo'n strijdwijze toegepast door diezelfde bur gerlijke partijen weinig anders dan in overeenstemming met hunne bekrompen ideeën. Een der soc.-dem. rijksdag-afgevaar digden heeft dan ook op een hunner partij-dagen de leer verkondigd, dat zij het ver van zich moeten houden om iemand, die als neringdoende tot op zekere hoogte afhanke ijk is van ar beiders bedoeld worde i sociaal demo cratische te dwingen het socialisme te huichelen, dat wil ziggen, in voor komende gevallen te dwingen hem op hunne candidaten te doen stenraen. En wat leert nu de p-aktijk. Bij de in den aanhef bedoeld i verkiezingen, stond het in een Berlijn ;ch district tus schen een soc.-dem. en een vrijzinnige. In tal van wijken van dat district wonen verscheidene kleine neringdoen den, die van de soc.-dem. arbeiders af hankelijk zijn. Zoo werden kruideniers, bakkers, barbiers, melkventers en der gelijke gewaarschuwd, dat, indien zij niet op den soc.-dem. candidaat stem den, zjj voortaan van de clandizie dier arbeiders verstoken zouden zijn. Nu bestaat in Pruisen niet het stern- stelsel zooals bij ons, nl. het gewaar borgd geheim der stemming, zoodat men bij ons te lande nooit kan controleeren hoe iemand gestemd heeft, doch een niet-geheim stemrecht, een systeem dat door de sociaal-democratie steeds is ver foeid, omdat de werkgever daardoor controle, zelfs pressie kon uitoefenen op de stem van zijn personeel. Te recht heeft die partij immer gewezen op het machtsmisbruik dat hiermede kan en ook gemaakt is geworden door landhee- ren tegenover pachters en boeren. Van het door hen verfoeide stelsel hebben ze dus thans zelf handig ge bruik gemaakt om eene overwinning te behalen. Hét boycot-zwaard heeft voor hen uitmuntende diensten bewezen. Dat die partij echter de consequentie van hare beginselen te dezen opzichte niet zal kunnen aanvaarden, is duidelijk genoeg. En als nu de soc.-dem. winkeliers eens op dezelfde wijze bejegend werden, zou dan de overwinning wel niet eens een tweesnijdend zwaard kunnen wor den Ze zou dan tevens wel wat duur kunnen gekocht zijn. Eene andere afwijking in wettelijk systeem met het onze, vindt men ook in Frankrijk, waar men thans een ont werp op de inkomsten-belasting be handelt. Men kan weten, en wie zal het niet weten, dat, indien men ten onzent, naar zijne meening abusievelijk is aan geslagen dit, zoo noodig, zal hebben te bewijzen door overlegging zijner boe ken. Het Fransche ontwerp luidt te dien aanzien anders. Althans, de minister van financiën, rekening houdende met den wensch der Kamer, die zich in be ginsel heeft uitgesproken voor de bepa ling, dat de regeering, indien zij eene aangifte niet gelooft, dit zal hebben te bewijzen, heeft er een middenweg op gevonden, die de Kamer intusschen met groote meerderheid heeft aangenomen, namelijk, dat de koopman in geen geval voor het leveren van het bewijs van zijne juiste aangifte zijn boeken zal heb ben te openen, en zelfs voor de recht bank niet gedwongen zal kunnen wor den inlichtingen te geven omtrent zijn zaken. Men is het zich daar zeker bewust, dat met dergelijke gegevens bijv. door minderwaardige leden van gemeentera den wel eens misbruik zou kunnen ge maakt worden van gegevens uit de boe ken van kooplieden en handelaren, die hen minder sympathiek zijn of met wie ze op een gespannen voet leven. Anders heeft zoo'n bepaling weinig zin, daar men toch met beëedigde mensehen te doen heeft. De Engelsche kiesrechtvrouwen zijn toch werkelijk voor geen klein geruchtje vervaard. Ze doen zich zoo heldhaftig voor, dat ze wel een dubbel stemrecht verdienen. Wegens hun hardhandig optreden worden er af en toe veroordeeld tot geldboeten of te vervangen door ge vangenisstraf. Maar die boeten betalen ze niet, o neen, dat verkiest maar steeds de gevangenis. Ze willen mar telaressen zijn, denkende wellicht, dat het martelaarschap aanstekelijk werkt. Onder groot gejoel en met een zekere zelfvoldoening bestijgen ze de „slamand" een wel wat voor zulke vrouwen al te huishoudelijke naam, die men aan de gevangeniswagen geeft. Want hunne ware bestemming de huishoudelijke schijnen ze niet te begeeren, althans op dat gebied hunne carrière misgeloopen te hebben. In het Lagerhuis is over de behande ling dier vrouwen reeds geïnterpelleerd, maar de betrokken minister betoogde dat de regeering niet kan ingrijpen in den gang van zaken bij de justitie. Een der Iersche afgevaardigden trok op scherpe wijze een lijn tusschen de strafwaardigheid van deze vrouwen en destijds van dr. Jameson, die wegens zijn bekenden inval in Transvaal, be halve dat hij vrijuit kon gaan, het zelfs kort daarop tot allerlei ambten en heerlijkheden heeft kunnen brengen. De historie vermeldt niet of en wat de regeering hierop antwoordde. Tweede Kamer. De hoofdzaak van de verdediging der begrooting van oorlog door den minis ter Sabron was zijn uiteenzetting van de bestemming der 2200 man, die hij bij het bekende noodwetje had aange vraagd. Men weet thans positief dat -►«-<- 14. De erfgenamen van het prachtig Ar- kadia. het verrukkelijk schoone Skier naviéce, hét vorstelijk Pulawy de mag naten die eenmaal verblijf hielden op Morysin, Natolin, Piotkrow, Jasnagora, de heeren van het oude domein van Boleslas den dapperen, zij allen wa ren thans van huis en hof verdreven en doolden als parias rond. De paleizen der Potocki's, Krasinki's, Zamoyski's en honderd anderen, waren in handen van vreenjden overgegaan. In de heerlijke parken van Chateau Lasienski, van het Belvedere, van Bielany jaagden niet lange^ de oude heeren van het land, maar werd het wild door Russen en Russenvrienden vervolgd en gedood. De vroegere eigenaars van zooveel vorste lijk schoons zwierven in den vreemde 1 Het was een zonderling gezicht te zien, hoe de Radziwills, de Czarytorskis, de Lubomirsky's de Poniatowskis, de Paskiewitchs, de Zborowskis, Lasienskis, Potockis, Zarnoyskis, Branickis, Walews- kis en andere afstammelingen van ko ningen zich vermaakten terwijl hun land bezet was en zijzelf in toom werd ge houden door de soldaten, die thans hun gastheeren waren. Hun afwezige broeders dwaalden in den vreemde rond, als vogelvrijverklaarden. Hun rampspoe dige kolonie in het verre Parijs was on vermoeid bezig om komplotten te sme den en klopte dag aan dag aan bij den derden Napoleon, den arbiter van Euro pa Het lustige Parijs was de koningin der aarde Schoone vrouwen, in wiejj aderen het bloed vloeide van hem, die de Mongo len bij Lowicz tot staan en wijken had gebracht, toen de Rus nog in slavenke tenen zuchtte, hadden slechts haar schon- heid, haar leven en eenige juweelen kunnen redden uit de handen harer vij anden. Haar bezittingen en weduwgif- ten waren den Czaar ten df el gevallen. Een treffend gezicht was het, te ont waren hoe de trotsche zonen van Po len den blik afwendden, op de momen ten, dat zij zij zagen, hoe hun doch ters met een glans van weemoed in de schoone oogen de zegeteekenen van Oud- Polen beschouwden, die ook thans nog de muren van het paleis des onderko- nings versierden. En het was voor den ontwijden troon van Polen zelf, dat zij het hoofd te buigen hadden, bij het be groeten van hun gastheer. In al de glorie van zijn koninklijken staat benijdde de Gouverneur-Generaal den minste onder de Poolsche edelen, die voor hem bogen, want hij speelde, en hieromtrent liet zijn eerlijk sol datenhart hem geen oogenblik iu twij fel unfair spel. Wat hij deed was verachtelijk, mee- doogenloos, wreed I Maar de Czaar wil de gehoorzaamd worden het waren de bevelen van Caesar. De Berg zou zijn dappere Russen lie ver gezien hebben, vluchtende voor hun Poolsche overwinnaars, na verloren slag, gelijk in 1577, toen Etienne Bathorie zijn zegevierende wapenen tot in het hart van Rusland droeg,'dan hen thans bezig te weten met het ter slachtbank leiden van deze hulpelooze kinderen der fortuin. Maar, het was waar, het nood lot had beslist en wat thans geschiedde, wat was het anders dan een nieuwe wenteling van de schroef, die de roem rijke herinneringen aan Oud-Polen al verder verdrong uit de gedachtenis der volken. Ook majoor Dournof hield zich bezig met andere plichten, dan die van het ridderschap in den dienst der schoon heid. Zijn geheime zending drukte hem als lood op de ziel en zonder ophouden werd hij daaraan herinnerd, want graaf de Berg had een twaalftal van de best geïntroduceerde officieren van het gar nizoen opgedragen den knappen majoor der kurassiers binnen te leiden in allo voorname kringen van Warschau. In de twee weken, die hij had doorgebracht op het koninklijk slot, had Dournof reeds grondig kennis genomen van alle stroo mingen en tegenstroomingen van het verkeersleven in Polen's hoofdstad. Hij wist dat, hoe hooghartig en terugge trokken de edelen van Poolschen bloede ook mochten zijn, er toch plaatsen wa ren waar Rus en Pool elkander ontmoet ten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1