ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRIC No. 1321. Zaterdag 4 Juli 1908. 17e Jaarg Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. BRESKEN SURE COURANT, Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsd.,;- ■HHMBWMHDMMMBIHni l tti en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Het is bekend, dat de Fransche Pre sident ook een bezoek gaat brengen aan den bondgenoot der republiek, Rusland. De regeering diende bij de Kamer een ontwerp in tot het toestaan van een crediet van 400.000 francs voor deze reis en die naar Denemarken, Noorwe gen en Zweden. Daar kwam men in de Kamer tegen op. Er werd voorgesteld dit crediet met 50.000 francs te verminderen. De argumenten die aan dit voorstel ten grondslag lagen doen vermoeden, dat 't meer een aanloop gold om Rus land in een debat te betrekken. Immers er werd aewezen op de mo gelijkheid van een Russische leening in Frankrijk, ten doel hebbende de Fran sche kapitalen te betrekken in het ban kroet van Rusland. Het is eenigszias te begrijpen, dat men de positie van den president bij zijn bezoek aan Rus land minder aangenaam wil maken, als deze in de officiëele begroeting spreekt van de vredelievende gevoelens die Frank rijk heeft ten opzichte van Rusland. Op Fransche wijze werd een en ander nog wat aangedikt, door hoewel op zichzelf niet ten onrechte te herin neren aan de pogingen van het Russi sche volk om de staatkundige vrijheid te veroveren. Begrijpelijkerwijze wees de president der Kamer er op, dat het parlement zich houdt buiten de binnenlandsche po litiek van andere landen, en dat zij zelfs geen belang stelt in een betoog over een toestand die haar niet aangaat. Maar de spreker liet het er niet zoo gauw bij zitten, en schetterde, als om de maat vol te meten, dat de president zelfs tegen zijn zin naar Rusland ging. De minister van buitenlandsche zaken sprak op verontwaardigde ,rijze zijne afkeuring uit over den aanval. Het verbond met Rusland blijft nu eenmaal de grondslag van Frankrijks buitenland sche politiek, hetwelk men vast beslo ten is te handhaven en te houden bui ten alle besprekingen. Met een overweldigende meerderheid werd het voorstel tot verlaging van het crediet verworpen. De toestand in Perzië blij t nog steeds gespannen en de onrust i eemt hand over hand toe, de onveiligheid wordt hoe langer, hoe schrikbarendergeen wonder dat het volk der wanhoop nabij is. Als in het gewone mens henleven het moge dan kleinzielig ;:In ziet men in Konstantinonel de gebeurtenis sen in Perzië met leedvermaak aan. Is in andere gevallen de censuur terstond gereed om te schrappen of te verbieden, thans is niet het minste bezwaar aan den dag gelegd om de beschrijving van het bombardement van het Perzische Parlement in de bladen af te drukken. Het is zelfs alsof de tegenslag in Per zië niet van ongunstigen invloed is op de stemming van den Sultan. Men weet dat de toestand aan de oostelijke grenzen in Turkije verre van rooskleurig is, en dat de overvallen van de Koerden in Perzië al geruimen tijd van ernstigen aard zijn. Nu ging Zaterdag de Perzische ge zant op audiëntie bij den Sultan en leg de hem uitvoerige mededeel ingen over die toestanden over. De Sultan was hierover rechtmatig vertoornd en be loofde terstond de Turksche troepen uit de Perzische grensdistricten terug te roepen. Maar een belotte van den Turk- schen Sultan is meermalen gebleken van weinig of geen waarde te zijn. Het is daarom inderdaad verrassend, dat de Sultan, erkennend dat de bezetting van de betwiste grensstreek een onwettige daad is, bevel heeft gegeven tot terug roeping der troepen en met last om eene commissie samen te stellen ter oplossing van de grenskwestie. Als de eerste stap in de goede richting nu weer maar niet wordt overschaduwd door de tweede, als deze een begin mocht zijn van een schuiven op de lange baan. De schijn was er alsof de bommen- ontplofferij in Spanje eenigszins op den achtergrond was geraakt. Toch blijkt men die bedenkelijke en onverdedigbare liefhebberij maar niet te kunnen nalaten. In Barcelona, het brandpunt dier anar chistische uitwassen, had zich Zondag avond een talrijk publiek verzameld op eon groot plein om getuige te zijn van e,.n histoiischen optocht. Plotseling weerklonk een hevige knal. De menschen renden in wilde paniek uit elkander. De bom was ontploft in een urinoir, dat geheel verwoest werd. Twee politie-agenten en een jongeman lagen zwaar verwond op do straatstee- nen. Een van de agenten was letterlijk uit elkander gerukt. Hij stiert dan ook in dienzelfden nacht. Onder de vijf op de plaats van het onheil gearresteerde verdachten is ook een Arabier. Een ander werd gearresteerd, omdat men hem met een pakket het urinoir zag ingaan en tijdens de ontploffing snel zag verlaten. Het urinoir werd scherp geobserveerd, omdat daar vroeger al eens een bom was gebarsten. Het publiek wilde den arrestant te lijf. Ondanks de ontsteltenis, die de bom aanslag veroorzaakte, had de historische optocht toch plaats. Er zijn 100.000 peseta's uitgeloofd voor degene, die den dader aanwijst. De aanschouwelijke betooging, die van automobilisten jl. Maandag te 's Gravenhage hielden om daardoor te trachten de Kamerleden te bewegen hunne stem niet te geven aan het ont werp waarin als voorstel was opr.- no men de bepaling dat gemeentebes! en de bevoegdheid zouden hebben de snel heid waarmede binnen de kommen der gemeenten mocht worden gereden, niet meer dan 10 K.M. per uur zou zijn, heeft niet gebsat. De Kamer nam het ontwerp aldus aan. Geen wonder, als daar nog stemmen opgaan, die durven beweren, dat deze Kamer niet houdt van onbesuisd voort hollen. Dit werd in toepassing gebracht bij I de behandeling der oorlogsbegrooting van minister Sabron. De meest sterke bestrijding ondervond de minister van mr. Patijn, die in een oveiigens glashelder betoog en in een schitterende rede, den minister niet kon vrij pleiten van misleiding tegenover de Kamer, toen Z.Exc. verklaarde met het noodwetje van dit voorjaar niets anders te bedoelen dan versterking van het blijvend gedeelte tot op zijn wettelijke sterkte, zijnde noodig om te zorgen voor de mobilisatie der afdeelingen van het leger, terwijl nu, volgens hem blijkt, dat de minister 4V2 ton heeft aange vraagd om 2200 man kapotjassen en soepketels te doen aansjouwen. De heer van Karnebeek en de vraag is gewettigd of niet zoo zoetjes aan het oud-liberalisme afzakt naar de rechter zijde trad bereids op als verdediger van den minister. Een werkelijk zakelijk betoog vonden we dat van den heer Thomson. We halen er o.a. van aan omdat 't zoo'n Onthoud hun trekken terdege, had de Grootvorst gezegd. Het zou kunnen zijn, dat wij uw getuigenis noodig had den, om de identiteit van sommigen dier rebellen, die het in het hoofd mochten krijgen, om in Lithauen in den val te loopen, te bevestigen. En eindelijk was de dag gekomen, de groote dag waarop van elk dei- duizend vensters van het oude kasteel een zee van licht scheen te vertellen aan de verbaasde wereld, dat de sanctie van den Czaar op de besluiten van den „Bond van Edelen" een feit was gewor den en plechtig zou worden gevierd. Het was een betooverend schoone nacht, toen Polen's bloem van schoon heid en dapperheid, zij het ook met loo- me schreden, in een schitterende revue passeerde voor de beschroomde gravin Kenia, wier hart bijna hoorbaar klopte toen zij, aan de zijde van haar echtge noot, op de onderste trede van den troon, de hulde in ontvangst nam van haar gasten. In het groote Warschau, dat reeds een vorstelijke stede was toen de oevers van de Newa nog het onbetwist domein waren van wilde beren dat reeds met trots kon wijzen op zijn relekwiekasten van de Heilige Maagd, toen de heiden- sche Tartaren Moskou's heeren waren, in Warschau was nooit zooveel luis ter tentoongespreid sinds de dagen, toen Charles Radzivill, in 1785, zijn toover- paleis te Namienistkowski opende met een feest, dat honderd jaren later nog niet vergeten was. Aladdin's lamp had niets schoo ners kunnen voortbrengen, meende ma joor Dournof, toen hij de van gouddraad schitterende stafofficieren ijverig mede- hielp, bij het voorstellen der hooge gas ten. De muziek ruischte in kleurentoo- verende golven door de met reukwer ken bezwangerende lucht der balzaal. -Het schitterde van juweelen, het glan- s'W.yan blanke boezems, het vonkelen van óogen, helderder dan de sterren en kruisen, die het galakleed der edellie den versierden, verhoogde het toover- achtig schoone tooneel, dat zich aan de oogen der verrukte gasten voordeed. Uitdagend, elegant, trotsch, doch hof felijk in tegenwoordigheid van hen, die den Czaar vertegenwoordigden, zweef den de gebruinde Poolsche patriciërs door de zalen, met onnavolgbare ge makkelijkheid. De bedwelmende glans, die van dit als door feëenhanden gescha pen lustpaleis afstraaldede bekoring van zooveel honderden, als in ijlen licht glans zwevende gestalten, maakten het geheel tot een droom, vol ongekende zaligheid. Aan de eene zijde zag men de koele Russische officieren, uiedegesleept dooi de bekoring van het oogenblik, naderen tot de Poolsche jonkvrouwen, terwijl in hun blik een ternauwernood onderdruk te bede om vergetelheid was te lezen. En aan de andere zijde ontwaarde men, hoe als bij afspraak, een verfijnde ge- zelschaps-wapenstilstand werd gesloten, tusschen de mannen van het overheer- schend en het overheerschte ras. Hoe jammer, dat die kranige ke rels Polen zijnmompelde graaf de Berg met ontwakend zelfverwijt, toen hij op ernstige wijze de begroeting zij ner half-rebellische onderdanen beant woordde. Schitterend van voorkomen, elegant en buigzaam van gestalte, met waardi- gen, hoofschen tred en onnavolgbare gratie in het dragen hunner smaakvolle kleeding, bewogen zich de fiere mannen van Polen door de prachtige zalen. Hun adelaarsblik zocht onder de menigte naar vrienden en bekenden, door den drang der omstandigheden sedert jaren uit het oog verloren, en hun dunne lippen pre velden een welkomstgroet, wanneer han den gedrukt werden. Want de Russi sche occupatie had de salons der Pool sche grooten doen sluiten. De voor naamste familiën zagen zich gedwongen elkander officieel te vermijden en kon den slechts in het geheim met elkander verkeeren. Bovendien waren velen ge ruïneerd of dwaalden in het buitenland rond. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1