tVI rn*frt saeswe jetti m ïoipai si klampen. De van een Landbouweishofsteedje. Rechtzaken. Advertentiën. bourg zijn van minder beteekenis. In de nabijheid van Turijn wilde een club van twaalf personen, 8 heeren en 4 dames, ten besluite van een feest je, gaan roeien. Niettegenstaande de waarschuwingen van den schuitenvoer der, namen alle personen in de boot plaats. Het gezelschap, dat in zeer vroolijke stemming verkeerde, begon midden op het water te schommelen en niet ver van de overzijde af sloeg de boot om. Drie der inzittenden konden zich door zwemmen redden, de overige negen vonden den dood in het water. Aangezien het nacht was, kon hulp onmogelijk worden verleendzqjfs het zoeken naar de lijken moest wegens den sterken stroom door het zwellen van de rivier, worden uitgesteld. In „Onze Zoetwatervisscherij" komt het volgende voor Het is den laatsten tijd gebleken, dat het gebruik van dynamietpatronen tot het bemachtigen van visch in sommige streken een zoodanige uitbreiding heeft aangenomen, dat het zeker dringend noo- dig geacht moet worden daarop eens de aandacht te vestigen. Het is vooral in Zuid-Limburg, dat dit gebruik verbazend toeneemt. Spreekt men daar met een visscher over den toestand der visscherij en vraagt men naar de oorzaken van den achteruitgang van den viscnstand in de Maas, waarover a":v9meen geklaagd wordt, dan is het tma tegen een, dat men ten antwoordt ontvangtdat komt van de „cartouches". Onder dezen naam zijn de dynamiet patronen daar bekend. Wanneer op een bepaalde plaats „geschoten" is, dan drijven groote massa's doode kleine visch de kaas af de groote worden natuurlijk opgeschept. Maar dan behoeft men ook de eerste veertien dagen ot in de eerste maand zelfs niet te probeeren op die plaats visch te vangen. Slechts geleidelijk zal deze zich daar weder verzamelen. Waar dit de gevolgen zijn van het gebruik van dynamietpatronen, daar behoeft men er zich zeker ook niet over te verwonderen, dat de gevolgen voor den vischstand niet uitblijven, nu het gebruik zoo toeneemt. Het is vooral op twee plaatsen in de Maas, dat met „cartouches" gescho ten wordt. En wel in het gedeelte boven Maastricht tusschen deze stad en Eysden, en beneden Maastricht in den omtrek van Stein en Elslo. Vooral bij deze laatste plaatsen komt het schieten veelvuldig voor. Vraagt men, van waar de gebruikte dynamietpatronen afkomstig zijn, dan krijgt men ten antwoord, dat zij voor een deel uit België komen en dat ook in de Maas boven Maastricht het schie ten vooral gebeurt door Belgen. Maar vooral die, gebruikt beneden Maastricht, moeten afkomstig zijn van de Nederlandsche kolenmijnen bij Heer len en Kerkrade. De werklieden, die aldaar gaan wer ken en des Zaterdagsavonds naar huis komen, brengen ze mee. Het schieten op Zondag komt dan ook veel voor. het belang, dat er in de visscherij om de het verkrijgen van zooveel mogelijk te dit zeker ook het Afgezien van is gelegen voor mogelijkheid tot dynamietpatronen beperken, eischt algemeen belang. Het moet dan ook o.i. geacht worden te liggen op den weg der betrokken autoriteiten om door het geven van strenge bepalingen en door eene nauw gezette controle to voorkomen, dat zulke gevaarlijke dingen komen in han den van personen, die er misbruik van kunnen maken. Het spreekt ook wel vanzelf, dat het verbod van 't gebruik van dynamiet patronen in de visscherij alleen niet voldoende zal zijn om het euvel te keeren, evenmin als dit het geval is i ten opzichte van het gebruik van kok- kelboonen. Afdoende verbetering zal alleen te wachten zijn van maatregelen, welke kunnen voorkomen, dat deze ontplof bare en vergiftige stoffen in handen komen van den zoogenaamden vis scher. In 't gezin van den jonger v. d. K. te Leiden, was de vader ongesteld en omdat de kinderen voor hem hinder lijk waren, besloten de grootoocers aan den Nieuwen Rijn, de oude van der K's dezen in hun woning op te nemen. Dit geschiedde Vrijdag, maar des avonds kwam men tot do treurige ontdekking, dat een 4-jarig i ïaapje werd vermist. Alles werd nagezocht, maar e kleine niet teruggevonden. Eindelijk moest de politie raet het geval in kennis gesteld worden, doch hoewel deze den geheelen nacht heeft gezocht, was het kind Zaterdag nog niet terug. Men vermoedt dat het knaapje is ver dronken. Het treurig geval wordt neg tragi scher als men bedenkt, dat de vader op sterven lag. Te Akkooi (bij Asperen) had P. B. het ongeluk voorover uit zijn vaar tuigje te vallen, met het noodlottig ge volg, dat hij voor de oogen v. i zijn 12- jarig dochtertje overleed. In den Gemeenteraad van Rozen- daal is het Donderdag al heel zonder ling toegegaan De voorzitter weigerde te antwoorden op een vraag van den heer van W sly, daar dit punt niet op de agenda voor kwam. De heer van Wely begon daar op op spoorfluitjes zoo'n helsch lawaai te maken, dat de vergadering geen voort gang kon hebben en de oorzitcer ge noodzaakt was deze voor een kwartier te schorsen. Na heropening had de voorz. nauwe lijks het woord bekomen of dit gefuit werd herhaald, zoodat de voorzitter an dermaal genoodzaakt was de vergadering te schorsen, althans voor een uur. Bij de hei opening der vergadering was een inspecteur der politie aanwe zig. Doch het gefluit nam weer een aanvang, zoodat ten vierden male de vergadering werd geschorst, thans tot den volgenden dag. De rumoermaker, die daartegen protes teerde, werd uit het Raadhuis verwij derd. Vrijdagmorgen plaats van de raadsvergadering een zoo rumoerig verloop had. Zooals te verwachten was, woonde eene groote menigte, belust op een relletje, de raadsvergadering bij. Nauwelijks had de voorzitter de ver gadering geopend of het raadslid Eug. van Wely nam, zonder dit te vragen, het woord en begon weder aanstonds, zonder zich aan reglement van orde of iets te storen, den voorzitter te inter- pelleeren. Zoo wilde en moest hij weten, waarom aan twee inwoners geen ver gunning weid verleend tot het bouwen aan het Stationsplein en eisehte hij, dat direct eene commissie van openbare werken zou worden benoemd, terwijl hij op zeer onbetamelijke, ja onbeschof te wijze den voorzitter verweet er de oorzaak van te zijn, dat het plan van uitbreiding zoo laat behandeld werd (zij die er van op de hoogte zijn weten dat geheel andere oorzaken daaraan ten grondslag liggen). Eerst moest Van Wely antwoord hebben op deze vragen en anders zou hij van voren af aan beginnen met fluiten. De voorzitter vroeg of spreker nog iets te zeggen had en op het ontkennend antwoord verzocht hij den secretaris voorlezing te geven van het punt, dat had de voortzetting Donderdag geschorste te Roosendaal, welke sr een oTTgerrblir öpoiff- aan de t Onm'i tal spoorfluiten hij uit alle macht te fluiten, zóó dat hooren en zien veri De secretaris las der, waarbij zonder houd geaccompagneerd werd door een schril gefluit. Toen dit 3 a 4 minuten geduurd had, klopte de voorzitter met den hamer, de secretaris de voorlezing, waarvan nie mand iets kon verstaan en ook het fluitje zweeg. De voorzitter maande Van W. om zijn gefluit te staken, daar bij zulk een ketelmuziek het houden eener vergade ring onmogelijk was en hij gevaar liep met den strafrechter in aanraking te komen. De secretaris begon hierna weder van voren met de voorlezing van het re quest van de Kamer van Koophandel, doch ook onmiddellijk viel de fluiter in. Wederom had het zoo eenige minuten geduurd, toen de voorzitter constateer de, dat door de handelingen van v. W. van het houden eener vergadering geen sprake kon zijn en de vergadering sloot na de aanwezige rijks- en gemeente-po- litie verzocht te hebben procesverbaal van het voorgevallene op te maken. Toen de voorzitter zei de, dat hij de vergadering sloot, zeide v. W.Daar is het juist om te doen. Te Coruna (Spanje) is een Spaansch stocmschip vergaan, waarbij 151 men- schen verdronken slechts 61 zijn gered kunnen worden. Du „Larache" was een ijzeren schroef- stoomschip van 1009 tons, toebehooren- de aan een reederij te Barcelona. Het schip had Cadix aangedaan om passagiers uit Argentinië naar de Noor delijke havens te brengen. Het landde eenige passagiers te Vigo en zou toen naar Muros stoomen, maar door den dichten mist verloor het den koers en liep te Goruna binnen, waar het 50 passagiers ontscheepte. De zee stond hoog en, na het verla ten van Coruna, voer 't schip langs de beruchte La Ximiela-klippen, waarop reeds menig schip vergaan is. De kapitein wist deze klippen te ont varen, maar toen stiet het schip op andere rotsen, die op geen kaart nog aangegeven staan. Bijna onmiddellijk begon het te zin ken. De hooge zee sloeg 2 sloepen tegen de rotsen te pletteren. Een vreeselijke paniek ontstond op het schip, waar het water weldra over stroomde, zoodat alleen de masten er boven uit staken. Uit de naburige havens zond men reddingsbooten, maar deze werden door de golven teruggeworpen. Zee en strand waren bedekt met wrakhout. Het gelukte echter eenigen visschers- booten 47 menschen op te nemen en naar Muros te brengen, maar 2 daar van, die verwondingen hadden gekregen, stierven onderweg daaraan. Van deze 47 behoorden er slechts 3 tot de bemanning, nl. de bootsman, de 2e machinist en een matroos. De machinist verklaarde, dat alle sloepen tegen de rotsen verbrijzeld zijn, op één na, die met 10 menschen er in slaagde zee te kiezen, maar daar weldra zonk. De „Larache" is niet langer dan 8 minuten, nadat zij op de klippen stiet, boven water gebleven. Donderdag in den namiddag kwamen nog 16 schipbreukelingen met 2 visschers- booten te Son binnen. De bemanning bestond uit 4 officie ren, 12 machinisten en stokers en 54 matrozen. De Hooge Raad bevestigde gisteren het vonnis van den Kantonrechter te rijwiel over het klink*p«j~ binnen ijke. Hoogwatergetij Breskens. JijjiJii is! lib nuv Jsupfbulild i Iie3 iv.éis.ïO Dl AbGiRrNbriMooI MOflrnuaidnaaqo ..y.il OOci nsv noJolees loefto nbo asw ;o(I lö„ Vrijdag J)<vy |od Tie nslil Hau<lelsbericmeii. Rotterdam 29 Juni. f 9.^- a flO.- a f 6.- a 7.25 a 8.75 a 8.50 a 9.25 h 9.- h H. Tarwe, per 100 K.G. Essex Rogge, H.L. Haver per 100 K.G. Wintergerst Zomer Chevalier Blauwe erwten Bruine boonen p. Witte boonen Zeeuwsche Uien f 10.- f 10.75 6.75 7.75 9.25 8.90 9.75 9.75 9.- a f 14 0.00 a fOO.GJ 0.65 grbruino 1.40 kleine 0.60 stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.00 a f 2.30 eigen-heimers f a f bonte f 2.00 a f 2.30 V eemarkt. Koeien en Ossen 37 tot 38 c., Kal veren 45 tot 50 c., Schapen 22 tot 26 c., I ammeren 28 tot 30 c., Varkens 22 tot 24 c., id. voor export 21 a 22 c.1 alles per 1I2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f 47.25 a f 48.00 Eng. 1 pd. St. f 11.928 a f 12.10» N.-Am. 1 Dollar f 2.44» Mijn vriendelijken dank aan de kiezers die hebben medegewerkt tot mijne verkie zing als Raadslidalsmede voor de be langstelling, zoowel van buiten als bin nen de gemeente zoo ruimschoots ont vangen. SchoondijkeJuni 1908. 9 A. VAN MALE. Ondergeteekende beveelt zich weder beleefdelijk aan 6 Breskens. K. I. HEIJBOER. De Notaris H. G. Hammacherte Groede is voornemens op Donderdag 2 Juli 1908, des namiddags te 3 ure, in het loge ment „de Drie Koningen" te Groedeten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Mej. A. F. HOUDERSTEIJN, weduwe P. J. Aarnoütse, in het openbaar te verkoopen op en met 5.68.40 Heet. of 12 Gem. 255 ■It. ERF, TUIN, WEI DE en BOUWLAND, gelegen in de ge meente Groedeaan den grintweg naar Oostburg. Te veilen in 4 perceelen, met recht van samenvoeging. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. 26 ZEGT HET VOORT.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 3