Binnenland. Gemengd, De bazars zijn gedeeltelijk door dwang geopend. De minister van financiën, den afgevaardigde, en de secretaris van het parlement, zijn met hun gezinnen in het Italiaansch gezantschap gevlucht. De sjah laat dagelijks een huis beschie ten, van het rijtje eener opgestelde lijst af. Elke beschieting gaat gepaard met algeheels plundering en leegrooving van het gebouw. Zelfs de klinken der deu ren en de balken worden gestolen. De Europeesche kolonie is buiten zichzelf door de gruweldaden, die voor hun oogen geschieden, al worden de Europeanen ook zelf gespaard. De vertegenwoordigers van verschil lende gezantschappen lieten den com mandant van de lijfgarde zeggen, dat zij zich in geen geval in de binnenland- sche aangelegenheden van Perzië mengen wilden, maar dat zij de voortdurende plundering van particulier eigendom en het vermoorden van onschuldigen ten zeerste betreurden en sterk veroordeel den. Na het jl. met kleine meerderheid ge vallen besluit in de Tweede Kamer, dat in de bebouwde kommen der gemeen ten een maximum-snelheid van 10 K.M. zal ingevoerd worden, is er onder de automobilisten in den lande een hevige agitatie ontstaan. En, niet ten onrech te, achten velen, met jhr Van Asch van Wijck, de thans toegestane snelheid, waarmee de auto's zich mogen voort bewegen, gelijk te staan met die van een niet al te luien ezel in draf! Velen zijn van meening, dat de voor stemmers in de Tweede Kamer het waren er 31 van de 59 aanwezigen eigenlyk niet precies weten wat snel heid is. Zij zouden anders zeer zeker, de vereischte 10 K.M. met een goed loopenden bokkenwagen, of om bij ons eerste voorbeeld te blijven, met een niet alledaagschen ezel bereikt hebben. Ten einde dien Kamerleden nu eens te laten zien, wat een 10 K.M. snelheid is, zal nu op het Binnenhof te 's Gra- venhage, ten aanschouwe van heeren Kamerleden, een automobiel met gewo nen motor haar slakkengang van 10 K.M. toonen, terwijl een andere auto, voortgetrokken door twee paarden, een gemiddelde snelheid van 16 K.M. per uur zal bereiken. Dit laatste is geoorloofd, zelfs in de drukste gedeelten der ge meenten 8RESKENS, 30 Juni 1908. Aan de in aanbouw zijnde boot ten behoeve van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester-Schelde is den naam „Zeeland" gegeven. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Sluis de heer J. E. Boogaard. School- en Kerknieuws. De heer A. Schijve, tijdelijk on derwijzer te Schoondijke, heeft voor zij ne benoeming te Driewegen (gem. Bier vliet) bedankt. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Goes ds M. G. Blauw, Blokzijl, ds J. J. Hom burg, Groede, ds A. G. H. van Hooge- huyze te Doorn. Bedankt voor Sluiswijk ds W. H. H. Dijkman te Rozenburg. zedelijk verantwoordelijk zijn voor de gevolgen. En toch beefde hij bij de gedachte, dat hij met lachend gelaat den stoet van edellieden en sehoone vrouwen zou begroeten, uit wier midden de slachtof fers van onmeedoogende Russische wraak- dorst zouden worden gekozen. (Wordt vervolgd.) Op een der laatste dagen van de vorige week kwam een barbier 's mor gens van Hoog-Soeren per fiets naar Apeldoorn. Op den Soerenschen grint weg te midden der bosschen, zag hij een wild varken dwars den weg over steken. Aangezien de weg op dat punt naar beneden liep, had hij nogal gang en meende hij juist achter 't varken om te kunnen, maar hij zag zoo gauw niet dat het dier gevolgd werd door een jong. 't Gevolg was, dat hij het jonge var ken aanreed. Het diertje begon uit alle macht te schreeuwen en woest brullend kwam de moeder op den wielrijder af, die, gedre ven door angst, in vliegende vaart er van door ging. Zoo ontkwam de barbier aan een ken nismaking, die hem zeker slecht beko men zou. Een ander, die onlangs ook eens zoo'n moeder-varken ontmoette met 6 jongen bij zich, had heelemaal geen last moe der en kroost wandelden, in 't vroege morgenuur op eenigen afstand rustig voorbij. Uit een ingesteld onderzoek is het hem gebleken, dat de wilde varkens, in dertijd door Z. K. H. Prins Hendrik uit Mecklenburg in de bosschen van 't do mein, in de omgeving van 't Loo uit- gepoot, welig voorttelen de dieren vin den overvloed van voedsel en worden op sommige tijden bovendien gevoerd met mais. Gevaarlijk voor wandelaars zijn zc niet, mits ze niet geplaagd worden. De dieren zijn zeer schuw en gaan er bij 't geringste gerucht vandoor, bovendien liggen zij op den dag in hun lager. Op zeer eenzame plekken, te midden van 't kreupelhout, 's morgens vroeg en tegen 't ondergaan der zon gaan ze er op uit om eten te zoeken. In een Vrijdag in het Elysee ge houden Fransche kabiuetszitting is be sloten, dat Frankrijk het initiatief zal nemen tot de samenioeping van een in ternationale conferentie met het doel voorschriften vast te stellen ter verge makkelijking van het verkeer met auto's van het eene land in het andere. Deze conferentie zou plaats hebben te Parijs te gelijk met het internationaal wegen congres. Voor 't oogenblik heeft de Hol land-Amerika-lijn te Rotterdam een nieuw schip „De Rotterdam" in de vaart, dat het grootste is, hetwelk tus- schen Europa en Amerika vaart. Om eenig denkbeeld te vormen van de inrichting van het schip kan worden vermeld, dat alleen in don le klasse eetsalon ruim 7000 vierkante voeten met indiarubber tegels van een en een hal ve duim dikte belegd zijn alleen deze bedekking heeft ƒ24.000 gekost. Van het keukendepartement mag nog wel 't een en ander gezegd worden. Gewoonlijk worden in een omschrij ving van een modern passagiersschip geen inrichtingen onvermeld gelaten, doch indien men zich even wil inden ken, wat het beteekent om voor plm. 600 eerste en plm. 500 tweede klasse passagiers in een anderhalf uur een ont bijt of lunch ii la carte te bereiden, daarbij rekening houdende met de hoogo eischen, door het tegenwoordig reizend publiek gesteld, zal men zich kunnen voorstellen, dat een dergelijke inrichting de uiterste zorg besteed wordt. Men spreekt dan ook op dergelijke stoom schepen van het steenkolenverbruik voor de keukens, dat per dag grooter is, dan door menig vrachtstoomer per dag wordt verbruikt. In de „Rotterdam" toch zul len in de keukens 25 vuren branden, nl. 8 vuren in het groote fornuis van 25 voet lang bij 8 voet breed, 6 vuren in de twee overige fornuizen, 4 vuren in de coceshaarden, 3 vuren in de bakkers ovens, benevens nog de stoom die ver bruikt wordt voor de stoomkookpotten. Vermelding verdient het centrale lin nen-magazijn op dit dek De linnen uit rusting bedraagt ongeveer 75000 stuks linnen, naast het linnenmagazijn bevindt zich de sorteerkamer van gebruikt lin nengoed en daaraan sluitend de linnen- droogkamer. Als een noodzakelijk gevolg van de hooge, zoo niet te noemen overdreven eischen. van het tegenwoordig reizend publiek waren groote koel-, vries- en proviandinrichtingen noodig. De provi andkamers beslaan een gezamenlijke op pervlakte van 5923 vierkante Eng. voet, de kamers zijn verdeeld als volgtbier kamer, melkkamer, eierenkamer, room- ijskamer, blokijskamer, wijnkamer, di verse preserven, kamer voor vleesch, als ham en rookvleescb, kamer voor ledige fustage, comestibles en kruidenierswaren, aardappelkamer, vleesch in vaten, gan gen en wanden, lift, groot-vleeschkamer, kleinvleesch- en wildkamer, versche groentenkamer, diverso kamers. Om een denkbeeld te geven van de enorme pijpleiding voor het afkoelen van diverse gelegenheden in bars en pan tries, kan dienen, dat in het schip op diverse plaatsen verdeeld ongeveer 16 koelkasten en waterkoelers zijn aange bracht. De bemanning zal bestaan uit 472 koppen, waaronder behalve het gewone personeel 3 barbiers, 10 muzikanten, 212 kellners en 44 koks. Als de „Rotterdam" haar eerste reis naar New-York zal hebben volbrai lit, zullen de hoofdmachines elk ongeveer een millioen omwentelingen gemaakt hebben, ongeveer 280000 K.G. steenko len verwerkt en omgezet zijn en ruiin 22 millioen liters water zijn verdampt moeten worden. De moorden te Parijs zijn tegen woordig niet meer van de lucht. Terwijl men nog zoekt naar de moor denaars van den schilder Steinheill en zijn schoonmoeder, mevrouw Japy en van den oud bankier Remy, worden weer 2 moorden gemeld, waarbij geen spoor nog van de daders is gevonden. In de rue de l'Union werd een ge huwde vrouw van' 43 jaar, mevrouw Darrisourcq in haar woning vermoord. Haar echtgenoot en haar dochter, die beiden werkzaam zijn op de bureaux van een spoorwegmaatschappij, vonden toen zij thuiskwamen om te dejeuneoren de vrouw dood op deii grond liggen. Zij moet overvallen geworden zijn terwjjl zij stond te strijken en men had haar met haar eigen strijkijzer de her sens ingeslagen. De buren hadden niets gehoord en konden alleen verklaren, dat mevrouw Darrisourcq een uur te voren bezoek had gehad van een vrouw, maar nie mand heeft daarop gelet, zoodat men geen signalement van die vrouw heeft kunnen opgeven. De drijfveer tot deze misdaad ligt eveneens in het duister, want er is niets gestolen. De tweede moord is gepleegd op de bejaarde juwelierster mevr. Souvezou, die op een vierde verdieping aan de rue de Bondy woont. Men vond haar ver- worgd en met bijeengebonden voeten in haar kamer bij de brandkast, die mis dadigers niet open hadden kunnen krij gen. De vermoorde woonde geheel al leen en hield ook geen dienstbode. Het schrijfbureau, dat in de kamer staat, waar het lijk is gevonden, was geopend en doorzocht, maar het is nog niet be kend of en wat er gestolen is. Later wordt gemold, dat een spoor gevonden moet zijn. Men vermoedt, dat de misdaad door 2 mannen is ge pleegd en deze zouden tweede-hands kooplieden zijn, die diamanten en paarlen opkoopen. Waarschijnlijk zijn zij na den moord eerst naar Brussel en daarop naar Londen gegaan. In verband met den moord op den oud-bankier Remy in de reu de la Pépinière is een belangrijke arrestatie gedaan, nl. van den bediende Pierre Renard, die den moord ontdekte. Reeds was vastgesteld, dat de moord moest gepleegd zijn door iemand, die goed in huis en met de gewoonten van den heer Remy bekend was en thans is de verdenking op Renard gevallen. Deze is een man van 48 jaar, gehuwd en vader van een jongen van 12 en een meisje van 8 jaar. Hij was zeer gezien bij mevr. Remy en bij haar neef Raingo, die met zijn zuster door hel echtpaar Remy als kind was aangenomen. Dientengevolge had Renard een over wegenden invloed in huis; hij heerschte over de andere bedienden, nam hen aan en ontsloeg hen. Bij den heer Remy echter was Renard niet zoo gezien en den dag voor den moord moet deze hem op oneerlijke handelingen hebben betrapt en hem daarom op staanden voet hebben willen wegzenden. Mevr. Remy verzette zich hiertegen en daaruit was oneenigheid tusschen man en vrouw ontstaan, met het ge volg, dat zij den dag voor den moord met haar nicht naar het kasteel Annel vertrok. De eerste verdenking tegen Renard ontstond op de volgende wijzeZooals men weet, werd door hem de moord ontdekt, toen hij den heer Remy kwam wekken. Hij heeft daarop onmiddellijk aan mevr. Remy getelegrafeerd, maar hij heeft niet de justitie en den dokte.' gewaarschuwd. Dit geschiedde eerst door den inwo- nenden zoon van den heer Remy. Aan de justitie vertelde Renard, dat de moordenaar uit 3 glazen had gedron ken, maar toen men die glazen voor het onderzoek door dr Bertillon in be slag wilde nemen, bleek, dat Renard ze had afgewasschen. Ook had hij alle bloedsporen in de kamer der misdaad doen verdwijnen, omdat naar hij zeide hij den dokter en de ambtenaren der justitie niet in een vuile kamer wilde ontvan gen. Dit vestigde de eerste vermoedens op Renard en toen men later nog vernam, wat er den dag te voren was gebeurd, kwam men tot de stellige verdenking, dat Renard zijn meester had vermoord, teneinde het ontslag, dat hem dreigde, af te wenden. Daarop volgde zijn aanhouding. De overige bedienden in huis durfden, uit vrees voor Renard, weinig verklaringen afleggen, maar men hoopt, dat thans, nu Renard in hechtenis is, zij wel mee- deelzamer zullen zijn. i De rechter van instructie heeft Zon dag den geheelen dag het onderzoek voortgezet en verscheidene bedienden en vroegere bedienden gehoord. De portier van het hotel Remy ge loofde niet, dat Renard zelf don moord gepleegd had, maar wel, dat hij den moordenaar kent en deze heeft binnen gelaten. De rechter van instructie moet echter, na zijn onderzoek van Zondag, vast overtuigd zijn, dat Renard de eenige schuldige is. - Te Maaseijk (Limburg) is een ont zettend ongeluk voorgevallen met een automobiel. Tengevolge van het breken van de achterste as, nam de auto een verkeerde richting, liep tegen een boom langs den weg, draaide rond en viel in een 4 M. diepen kuil. De heer Pirmez kwam onder den wagen terecht. De graaf De Villers was bewusteloos en de graaf d'Ansembourg, die zelf ge wond was, trachtte zijn ongelukkige» vriend te helpen, terwijl do chauffeur, die ongedeerd was, hulp ging halen. De heor Pirmez leefde nog 20 minuten. De graaf De Villers blijkt niet gedood te zijn, doch hij is zwaar gewond, al hoewel er geen oogenblik gevaar bestaat. De wonden van den graaf d'Ansem-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2