ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Ei ratal i Mssiscl-Pota. No. 1320. Woensdag 1 Juli 1908. 17® Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. 12. BRESKENSCHE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Laatst schreven we dat het Fransche ministerie-Clemenceau boven zoovele zijner voorgangers is bevoorrecht dat het een lang staatkundig leven is toe bedacht. Immers het heeft zich al door menige moeilijkheid heengeslagen. Nu de vorige week ook weer. De regeering stelde voor tot aankoop van den Westerspoorweg. Een der artikelen bepaalde dat zij het recht zoude hebben door een eenvoudig regeeringsbcsluit de noodige flnancieele maatregelen te treffen, maar de commis sie van rapporteurs stelde voor, het noodige geld bij een wet toe te kennen. Bijzonder eigenaardig is het toegegaan bij de stemming over het beginsel der wet, omschreven in het eerste artikel. Allereerst werd een voorstel tot ver daging der behandeling van dit ontwerp verworpen. Een twaalftal senatoren verklaarde tegen die verdaging te hebben gestemd, terwijl de officiëele stemmen telling uitwees dat ze zich van stem ming hadden onthouden. Waar waren nu hunne stembiljetten gebleven. Een streng onderzoek zal daarnaar worden gedaan. Nog zonderlinger ging het bij de defi nitieve stemming over art. 1. Na afloop we' d aangekondigd, dat het artikel was verwc.pen met 29 stemmen meerderheid. Zoodat minister Clemenceau niet meer aarzelde te zeggen, dat het met Jjn kabinet uit was, en vacantie kon gaan nemen. De ministers zouden naar den president gaan en hem hun ontslag aanbieden. En wat wil het geval. Bij eene overtelling van de stemming bleek het resultaat geheel anders te zijn, toen de regeering eene meerder- Menschen van goeden wil en optimis tische levensbeschouwing begonnen het denkbeeld aan te hangen en te verkon digen, dat de laatste strijd tusschen Pool en Rus gestreden was en dat althans een generatie het voorrecht zou genie ten van niet door den Russischen sik kel te worden weggemaaid. Want maar al te goed wist een ieder met hoeveel edel Poolsch bloed de tot flarden ge schoten oorlogsvanen, die thans in de Weener musea, het Pruisische Arsenaal en in dat knekelhuis van verdwenen volkengloriedo Kazan-kerk te St. Pe tersburg, waren gedrenkt. Daar, in die trotsche kathedraal, door honderden ko lommen geschraagd en versierd door al wat schatten en kunst vermogen te ge ven, daar hangen zij, opgedragen aan Hom, den zachtmoedigen Zaligmaker, die liefde predikte als het eerste gebod heid had van 3 stemmen. In Perzië is de toestand schrikbarend gespannen. De Sjah heeft het parlement naar huis gezonden, terwijl binnen drie maanden een nieuw moet ingesteld zijn. Maar die naar huiszen ling is nu maar niet een eenvoudige ontbinding geweest als men zich in grondwettelijke landen voorstelt. Integendeel. De Sjah h id zich uit de hoofdstad verwijderd -ï gevestigd in zijn grooten buitentuin voor de Kaswinnerpoort. Hij verzamelde daar orn ch heen een 3000 man uitgelezen tr )pen, mede beschikkende over 24- maximums en 4 kanonnen. Met het toenemen van de macht van den Sjah vermeerderde ook zijn moed. Hij liet in de hoofdstad eene procla matie aanplakken, waarin b>j verklaarde in zijn land rust te willen bben, die het parlement niet had ku. m brengen, omdat er te veel gelet wc x t op den raad van hen, die louter mei zelfzuch tige bedoelingen zich toe's gen op het verkrijgen van eene goede positie. Maar deze proclamatie tad niet de gewenschte uitwerking. Z.j werd ter stond gevolgd door een andere au uit den boezem van het parle. ient, die even wel door de Kozakken we afgescheurd, terwijl zij de personen, dio haar aan het publiek voorlazen, gevange: namen. Toen kwam er ook beweging in het parlement. En het sommeerde den Sjah het in den buitentuin bijeengebrachte leger, dat zich daar zonder de mac itiging van den minister van oorlog bevond, te laten uiteengaan Deed de Sjah het niet, dan zou het parlement het volk bekend maken, dat het vrij was om zijn gehoorzaamheid aan den vorst op Tot driemaal toe poogden de manhafte Polen zich te ontslaan van hun slaven ketenen en tot driemaal toe werd ook de verzameling zegetrofeën in de Kazan- kerk vergroot. Overtalrijk zijn zij, die stomme getuigen van edele zelfopoffe ring en heldhaftige doodsverachting, en dierbaar voor hen, die het Poolsche bloed in de aderen voelen vloeien en met bevende lippen naderen, om een gloeiende kus te drukken op de half verteerde zijde der roemzuchte vanen en bevend en met van hartstocht gloeiende oogen een „Io Polski" te stamelen. Daar waren scherpziende oogen in Warschau, die achter de vredesvertoo- ning een valstrik meenden te zien, maar geen van allen kon vermoeden dat een keizerlijke prins de draden van het pop penspel in handen hield. „Gij en Dournof", had de Grootvorst tot De Berg gezegd, kent nu mijn vol ledige instructies. Volgt die aanwijzin gen nauwgezet en spaart moeite noch kosten om het doel, dat wij ons heb ben voorgesteld, volledig te bereiken. Onze edellieden komen reeds in groo ten getale hierheen en de West Russi te zeggen. Binnen 24 uren werd antwoord op dit ultimatum gevraagd. Het is niet uitgebloven. Dinsdag morgen om 3 uur liet de Sjah door zijn troepen het parlementsgebouw omsinge len en tegelijk de moskee, die naast het parlementsgebouw gelegen is, en die een soort vrijplaats vormde voor gevluchte politieke personen. De Sjah eischte de uitlevering van eenige personen, die naar hij meende tegen hem samenspanden. Het parle ment weigerde. Doordat eenige mensehen op de sol daten begonnen te schieten, maakten dezen van hun wapenen gebruik. In enkele oogenblikken was het straatge vecht aan den gang, dat spoedig zich over verschillende gedeelten der stad uitbreidde. Het geschut, dat de sjah in den buitentuin gereed hield, rukte de stad binnen en een formeel bombarde ment begon. Daardoor werden tal van huizen, de moskee en het parlements gebouw gedeeltelijk vernield en vele slachtoffers vielen. Toen begon de plun dering. De nationalistische leiders wer den, in ketenen geklonken, voor den sjah gevoerd. Wat het einde er van zijn zal, is niet met zekerheid te zeggen. Het is moge lijk dat een volk, tot dusver despotisch geregeerd, door een krachtig en zelfbe wust optreden van den heerschar weder wordt medegesleeptmaar het is even- ce is mogelijk, dat onder de Perzen de hervormingswenschen en de vrijheidsbe grippen te diep geworteld zijn, om te kunnen denken, dat de troepen van den sjah die ineens kunnen uitroeien. De positie van den sjah wordt wel versterkt door de zonderlinge geweldda dige wijze waarop de politieke clubs optreden. Deze, geheel gevormd op de wijze van de clubs tijdens de Fransche sche noblesse is evenzoo in gang en op weg naar Grodno en Wilna. Tot dus ver gaat derhalve alles naar wensch. Maar vergeet vooral niet alles in het werk te stellen, om uw feest schitte rend te doen zijn. Onze lieve gasten moeten zich nog lang, zeer lang het bal van den Goeverneur kunnen herinneren. En met een glimlach op de lippen was de magnaat verdwenen in de duisternis van den nacht, terwijl zijn getrouwe Circassiërs in snellen draf de vorstelijke equipage volgden. Graat De Berg trad zuchtend de ko ninklijke poort weder binnen. Ofschoon met eerebewijzen overladen en door het keizerlijk vertrouwen vereerd, toch kleur de een blos van schaamte de bleeke aristocratische trekken van den ouden soldaat, wanneer hij dacht aan het werk, dat voor hem lag. Hij kende nu im mers eiken valstrik, met zooveel bereke ning gelegd, om den sluwen tegenstan der te verschalken, onder het mom van nieuwe concessies, mildere regeerings- beginselen en een politiek programma, vol leugenachtige paragrafen. Het moet goschioden mompelde revolutie, bemoeien zich overal mede' roepen de ministers ter verantwoording, vellen vonnissen en voeren die uit, en verspreiden zorg en angst door het land. Het is dan ook niet te verwonderen dat na de eerste revolutionaire bewe gingen de reactie geleidelijk veld won. Geestelijken en personen uit den hoogen adol verzekerden den Sjah, dat hij op hen rekenen kon, wanneer hij optrad, zelfs met geweld, om orde en rust te herstellen. Op dien steun rekenend heeft de Sjah den strijd met het parlement aan vaard. Wanneer hij zich nu maar niet te ver laat meesleepen in dien strijd en, het kind met het badwater wegwerpend, ook het parlementaire stelsel aantast, en poogt de autocratie weder te her stellen want dan keeren al die geeste lijken en adellijken, die nu den Sjah hun diensten aanbieden, zich weder te gen hem. Maar het einde van het lied j er nog gansch niet. Immers het plunderen der huizen van voorname Perzen neemt een ontzetten- den omvang aan. De Sjah liet de parlemeutskanselarij opnieuw beschieten. Yele afgevaardigden zijn in het Engel- sche gezantschap gevlucht. Toen de minister van financiën een aantal geestelijken en andere personen bescherming zochten in het Duitsche gezantschap, werd die geweigerd met de opmerking, dat er geen rechtstreeksch levensgevaar voor hen bestond. De president van hot parlement, heeft zich onder Fransche bescherming gesteld, de vice-president is gevangen genomen. Een afgevaardigde werd door soldaten doodgeslagen. Op bevel van den Sjah werden 2 volksredenaars alsmede de uitgever van een weekblad opgehangen. hij. Het is hard, maar van alle char latans ter wereld zijn de Polen de meest oppervlakkige en onbetrouwbare Kelten van het Oosten, Galliërs van den mo dernen tijd, zijn zij, dank zij hun ge veinsdheid en onnavolgbare buigzaam heid, de meest geroutineerde diplomaten, en volkomen opgewassen tegen de fijnst gesponnen Russische dubbelhartigheid. In de dagen, die verliepen, alvorens Dournof terugkeerde en de tijding bracht, dat de Grootvorst veilig te Wilna was aangekomen en resideerde in vorstelij- ken staat, waren de graaf en de gravin De Berg ijverig bezig, om toebereidse len te maken voor hun feest. En alles welbeschouwd, Xenia, had De Berg ge zegd, antwoord gevende op de zelfbe schuldiging, die zich in zijn binnste lui de liet hooren, [alles welbeschouwd is hetgeen wij doen niet anders dan het openen van een koninklijke poppenten- toonstelling, op bevel van den czaar. De volgende bedrijven zullen worden afge speeld op andere theaters dan het onze. DaaromWat is het hofleven anders dan een aaneenschakeling van geveinsd heid daarom, ik geloof, dat wij niet

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1