ItKSKKSfHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. ratal nit Rossi No. 1319. Zaterdag 27 Juni 1908. 17e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bh den uitgever C. DIELENAN te Breskens. Het zit in onze Oost-Indische bezittin gen niet pluis. Er openbaart zich op tal van plaatsen een hevig verzet tegen ons gezag. Een uitgeruste expeditie naar Bali is nauwelijks met succes bekroond of in Atjeh steken rumoerigen het hoofd op. De gouverneur van Daalen is terugge roepen omdat de toestand in Atjeh zoo weinig beantwoordt aan zijne verwach tingen. En uit dat terugroepen moet het blij ken, dat die ongunstige toestand is toe te schrijven aan Van Daalen, die is af geweken van de hem verstrekte instruc ties, neerkomende op de noodzakelijk heid van het hooghouden van het gezag der landschapshoofden voor een goed be stuur en op een tactvol gebruik van dwangmiddelen. Wie ook de verantwoordelijkheid voor dezen toestand draagt, öf Van Daalen, 1 die blijkbaar voor zijn taak niet berekend was, öf de gouverneur-generaal Van Heutsz, die Van Daalen als zijn opvol ger heeft voorgedragen, hoewel hij wist dat deze niet ten volle de eigenschappon bezat als een beheerder van het burger lijk bestuur, doch hem had voorgedragen uit gebrek aan beter, vrijuit gaat de laatste minder dan de eerste - ook in Sumatra, met name in Padang en de Padangsche bovenlanden is een formeele opstand tegen ons gezag uitgebroken, wegens de heffing van eene belasting, die de bevolking weigert te betalen. Zoo werd blijkens een ontvangen telegram, op 17 dezer benoorden Ban- ganting Kajoetoeras, door een colonne een aanval van Maleiers afgeslagen, waarbij twee inlandsche militairen be neden den rang van officier gewond werden. In de Laras Tulatan, onderafdeeling Oud-Agam (Padangsche Bovenlanden) had een patrouille een ontmoeting met oen amokmaker, die werd neergelegd. Daarbij werd één officier licht gewond, terwijl door ricochetteerende r ogelsplin- ters licht gewond werden esn officier en een inlandsch fuselier, alt-mede een inlandsch fuselier niet levensgevaarlijk. Het station Kajoe Tanam is aange vallen. De aanval werd afgeslagen de bevolking kreeg daarbij zes dooden en twee gewonden. Thans houdt een de tachement uit Padang het station be zet. Padang Padjang wedt beureigd door uit het zuiden optrekkende opstandelin gen. Een patrouille onder luitenant Baptist moest voor de overmacht te rugtrekken. Na onmiddellijk versterkt te zijn werd weer uitgerukt. Uit Fort de Koek is versterking gezonden. Daar is het rustig. De hoofden zijn het ge bergte in gevlucht. Het bestuurshoofd van Priaman heeft een stoomschip verzocht om de Euro- peesche gezinnen af te halen. De telegraafgemeenschap mot P idang is twee etmalen verbroken geweest, doch nu hersteld. De toestand op Su matra blijft ernstig. In een hevig straat gevecht te Padang Padjang zijn drie militairen gevallen. Het aantal dooden aan 's vijanas kant is onbekend. Deze liet veel dooden achter bij de vernieling van het station te Loeboe Kaloeng. De vluchtenden laten de wit gekleede voor vechters liggen, tot aanvuring tot wraak. Van Fort de Koek is een detanchement naar Manindjoe. Te Padang is het rus tig. Ongezegd, dat op deze wijze van ons leger in Oost-Indié heel wat zal gevergd worden, en de vraag is zelfs gewettigd of het, met het oog er op dat op zoo veel plaatsen zijn diensten worden ge- ëischt, blijken zal voor zijn taak bere kend te zijn. We zouden misschien met een blijvend gedeelte ginds beter zijn, dan hier, waar het weinig meer zin heeft dan een in derdaad militaire last, gezwegen nog van de flnanciëele last. Uit België zijn een tweetal belangrijke bedriegerijen aan het licht gekomen. Op een villa in een mooi deel van Brabant woonde een zoogenaamde land- bouw-ingenieur. Hij maakte kennis met burgemeesters en parlementsleden en vroeg hun, of zij hem in kennis wilde brengen met rij', o pachters, die genegen waren groote hoeveelheden vee, graan, boter enz. te verkoopen. Zoodra hij namen en adres sen wist, schreef hij daarnaar, veel zorg dragende, te laten merken door welke hooge tusschenkomst hij betrekkingen met die personen aanknoopte. En zoo deed hij zich, aan de ver schillende stations van Brussel, boter, kaas, vee, graan, per heele wagons toe zenden. De koopwaren werden dan afgehaald en tegen spotprijzen verkocht, terwijl hij de leveranciers bij afkortingen van vijf, zeven, tien franks betaalde, afkortingen, die hij in het begin op onregelmatige tijdstippen zond tot hij er op den duur geheel mee ophield. Op die manier had hij een mooi for tuin verworven, dat hij onvoorzichtig heidshalve op den naam van zijn zoon plaatste. Er werden wel klachten tegen hem ingediend maar hij liet telkens aan een ander adres zich de brieven toezenden. Bij een dier adressen legde de politie echter een hinderlaag. Zij ving den zoon, leerde van deze de eigenlijke woon plaats kennen en vond bij een huiszoe king aldaar eén massa brieven, dagvaar dingen enz. En in de militaire slachtplaats te Antwerpen is een bedrog ontdekt, dat werkelijk ongelooflijk schijnt. Men ging daar aldus te werk. Wa - neer er vijf of zes stuks vee moest -1 geleverd worden, werden er maar één of hoogstens twee afgeleverd, maar er werden toch zes stuks ingeschreven en voor idem zooveel uitbetaald Dat zoo iets moet gebeuren met medeplichtigheid van verschillende per sonen, wien de handen met commissie- geld werden volgestopt, behoeft men niet te zeggen. Deze handlangers van de leveranciers zullen weldra bekend zijn. Een der leveranciers, een kweeker, of beter gezegd een vetweier, zeer rijk en wel bekend, is aangehouden. De winsten die zekere leveranciers daar op streken, waren zoodanig, dat zij alleen aan commissiegeld in een enkele maand ongeveer 30.000 fr. uit deelden. In verschillende Italiaansche steden zijn werkstakingen uitgebroken, die tot heel wat gisting aanleiding geven. Te Parma-Vecchia, waar schier ieder een gewapend rond loopt, heerscht groo te opgewondenheid. Alle telefoon- en telegraafdraden zijn doorgesneden. Bui ten de stad zijn stakers en arbeidswil- ligen slaags geweest en vielen aan weerszijden gewonden. Uit Olivada komt weer een ander bericht. Daar is de bevolking in opstand ge komen, omdat zij te vergeefs bij de regeering had aangedrongen op herbouw der woningen die bij de laatste aardbe vingen verwoest zijn. ïi. Majoor Dournof stond met gebogen hoofd en stilzwijgend voor zijn gebie der. Een blos kleurde de wangen van den krijgsman. In het veld zou ik mijn kolonelsrang eerder winnen, Uw Hoogheid, dan Kom, komGeen nood, Dournof, lachte de grootvorst. Die Polen zullen vechten als gevangen ratten, let daar op. Ge zult spoedig zooveel strijd en gevecht om u heen zien, dat zelfs uw soldatenhart er vrede mede hebben zal. Als onze spoorwegen gereed waren zou de zaak minder bezwaarlijk gaan, maar het is geen licht werk om die fanatie ke duivels te vervolgen in de ondoor dringbare bosschen van het „land der schaduwen". Mouravief denkt er niet kwaad over. Hak de wouden om en hang de kerels op 1 is zijn leus. En die zullen wjj in praktijk brengen. Maar in de eerste plaats moeten wjj ons trachten meester te maken van den rij ken land adeldaarna komt de massa aan de beurt. En nu, ga. Gij zult vooraan staan, wanneer het gouverne ment mannen noodig heeft om zijn zaak te bevechten in het veld, maar eerst moet ge uw talent wijden aan de op lossing van dit vraagstuk, en vergeet niet, dat het de Keizer is, die u die taak heeft opgedragen. Ga dus, en ver zuim niet aanstonds uw opwachting te gaan maken bij uw schoone bondgenoo- te, gravin Xenia Alleen gebleven vestigde de groot vorst opnieuw zijn blikken op de trot- sche stad. Vervloekte rebellenhorde siste het tusschen zijn tanden. Dertig katholieke kerken en er zijn er slechts vijf van de Heilige Grieksche confessie. De grond voor de verdeeldheid en on rust, die hier heerschen, ligt dieper dan rassenhaat. Jood en Katholiek spannen te zamen tegen het orthodoxe geloof! Rome, ik ben er haast zeker van, voedt die geloofsveete in het geheim en het schijnt, dat het volk zich uit alle macht aan zijn oude dogma's wil blijven vast klemmen. Op ieder stuk heideland, staat een Poolsch kruis en de sluwe priesters noemen dit land van venen en moerassen de „jardin de la Sainte Vier- ge". Maar wachten en zwijgen en dan de Russische ploegschaar. Polen moet worden uitgeroeid 1 H. De keizerlijke standaard verdween van den slottoren toen de geheimzinni ge bezoeker tegen middernacht War schau weder had verlaten. De revue der troepen had geen bijzondere gewaar wordingen opgewekt bij het gros der ingezetenen en weinigen van hen zagen in deze krachtsontwikkeling een bewijs, dat de arm van den Czaar ver kon rei ken. Niettemin waren de spionnen van de Poolsche samenzweerders, van af den nederigen koksbediende, tot Warschau's koningin der schoonheid incluis, bizon der ontstemd omdat geen hunner het ondoordringbaar duister, waarin het be zoek en den bezoeker gehuld bleven, vermocht op te klaren. Over het alge meen werd de meening aangehangen, dat het een of ander feest van de kei zerlijke familie, of wel de doorreis van een der leden van het ontplooien der keizerlijke banier. Er heerschte apatische kalmte alom en zelfs in de clubs, de boudoirs en de geheime samenkomsten der studenten vond men zeer velen die, door de voor komendheid der officieren en de welwil lende gezindheid der Russische amb tenaren misleid, niet afkeerig waren van de meening, dat een tijdperk van vrede en vriendschap niet ver meer was. De adelsmaarschalken hadden echter de handen vol met presideeren van verga deringen, waarin door de patricische landheeren met ijver gepleit werd tegen de groote economische kwestie van den dag: de vrijmaking der lijfeigenen, een vraagstuk door de Russen op den voor grond gedrongen, om den Poolschen adel te dwarsboomen. Door dit Damo- cleszwaard vergaten de landedelen voor een wijle hun wilde droomen van eer zucht en schikten er zich tijdelijk in, dat de Zwarte Adelaar over den Witten triomfeerde. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1