ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Een miaul alt Rasslscl-Pota. No. 1318. Woensdag 24 Juni 1908. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Pinsdnr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskeus. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Er is een bekend gezegde „het naja gen van iets is erger dan het bezitten er van", in dien zin, dat, wanneer er een zucht ontstaat naar het bezit van een of ander, dit een sterke piikkel verwekt, doch bij het bereiken van het doel een zekere matheid doet ontstaan en de verplichtingen aan bezit verbon den, maar al te zeer doet gevoelen. Zoo gaat dat in het klein, zoo gaat dat in het groot. En behalve in vele andere zaken, treft dat voornamelijk in Frankrijks lotge vallen in Marokko. Men weet dat op de te dezer zake te Algeciras in Spanje gehouden conferen tie aan Frankrijk is opgedragen, in ver band met zijn koloniaal bezit in Noord- Afrika de oproerige Marokkaansche stammen in bedwang te houden. Duitschland wilde aan Frankrijk niet zoo'n absolute macht zien toegekend, doch moest in dezen de nederlaag lijden daar de overige mogendheden zich met deze oplossing vereenigden. De onderwerping dier stammen was eigenlijk voor Frankrijk een peulschil letje maar toch is het lang zoo eenvou dig niet als het wel blijkt. De kastij ding der oproerige Marokkanen bracht mede, dat Frankrijk de zijde koos van den wettigen sultan Abdul Azis, als vertegenwoordiger van haren invloed in Marokko. De zaken loopen echter erg tegen sints de broeder van dt Sultan zich mede als Sultan heeft euën litroepende Franschen raken hoe langer zoo meer in het wespennest verdiept. In de Kamer heelt het dan ook ge weldig gespookt. Toen een der leden betoogde dat Frank rijk zich niet moest mengen in den strijd tusschen de beide broeder-Sultans, werd anderzijds Frankrijks houding ver dedigd door de bewering dat het zorgen moet de toegangen tot Algiers in staat van verdediging te houden, zoodat men niet aan ontruiming mag dei ken. Ook de regeering verklaarde van mee ning te zijn dat zij den wettigen Sul tan loyaal behoorde te steunen om tot een normale toestand te geraken. En de socialistische afgevaardigde Jau- rès betuigde met deze houding zijn in genomenheid alleen meende hij dat zij een te sterken dunk had v; n de rech ten van sultan Abdul Azis en een mis rekening van de sterkte der legers van de beide broeders. Als het leger van den tweeden sultan onverwachts dicht bij de kust komt te staan, i', meende hij, Frankrijk voor een viaa;stuk ko men te staan, dat de regee ng niet zal kunnen oplossen. Hot was begrijpelijk, dat "\i doelde op mogelijke moeilijkheden met andere mo gendheden. En toen de minister die mogelijke tusschenkomst v r het bui tenland afwees, kwam Jaurès met eeni- ge klinkende feiten voor een dag, om te bewijzen, dat Duitschland ewild had dat Frankrijk zijn troepe or terug trekken, waarop de Fran :e gezant in Berlijn naar den Duitse* er minister van buitenlandsche zaker .v n'. gezou- den. Deze had mededeel! g op de re geering dezelfde uitwerking als een roo- de lap op een stier, immers opgewon den en geërgerd vroeg de minister, wie hem gemachtigd had ui naam van Duitschland te spreken. Deze vraag had een stormachtig too- neel tengevolge, waarbij beledigingen aan het aures van den minister sche ring en inslag waren. Jaurès drong er bij den minister sterk op aan niet langer den Sultan te blij ven steunen, wiens macht weinig an ders meer is dan een ruïne. Maar daar had de minister geen ooren naar. Als wij ons terugtrekken, dus zeide hij, moet er rust en orde heer- schen en veiligheid zijn, en Abdul Azis wordt door de regeering gesteund, om dat hij de eenige, wettige Sultan is, terwijl de pretendent bovendien nog den heiligen oorlog tegen de Europeanen predikt. En in deze zaak was de overwinning opnieuw aan de zijde der regeering. Want aan een motie strekkende tot het stellen van vertrouwen in de regeering en de verdediging der rechten en de waardigheid van Frankrijk in Marokko, werd de voorkeur gegeven boven een eerstgediende door Jaurès, waarbij de Kamer zou besluiten een einde te ma ken aan de Marokkaansche expeditie. De eerste' door de regeering overge nomen motie werd met 343 tegen 126 stemmen aangenomen. Door dit Kamer votum ligt een groote verantwoordelijk heid op de regeering. Immers, de pretendent-sultan wint steeds veld, en zelfs in de omgeving van de beste en invloedrijkste Moorsche families is Moelay Hafld tot Sultan uit geroepen, zeker een groot verlies voor de aanhangers van den wettigen Sultan. De Fransche regeering heeft evenwel een zoo sterk vertrouwen in de door hare officieren gevormde politie, dat iedereen, die den pretendent erkende, zou doodgeschoten worden en dat Fran sche troepen zouden landen wijl de sche pen niet ver van Danger afliggen. Indien nu de regeering maar niet al te bout gesproken heeft, want het is r eer gebleken, dat geregelde inlandsche troepen op hun eigen terrein aardig thuis zijn en een veel sterkere macht op gevoelige wijze afbreuk kunnen doen. De toestand wordt beschouwd als on rustig, en dat belooft weinig goeds. Het zijn niet zoozeer groote vraag stukken doch eer kleine, scbjjnbaar nie tige zaken die de balans der Europee- sche weegschaal öf in bedwang houden, öf in beweging stellen. Naast de Marokkaansche kwestie, be staat nog de Macedonische. Men meent tè weten, dat de samen komst van den Czaar van Rusland met Koning Edward ten deele aan dit punt was gewijd. Duitsche bladen beweren zelfs dat bij de besprekingen te Reval overeenstemming is verkregen aangaan de het Russische en het Engelsche voor stel. Van een conferentie te Konstantino- pel schijnt intusschen niets te zullen komen. Het gemeenschappelijk voorstel ziet er vrijwel onschuldig, doch voor Duitschland niettemin niet aannemelijk uit, in hoofdzaak wat betreft de benoe ming van een christelijk gouverneur-ge neraal of inspecteur over Macedonië, in dien zin, dat dit geen Turk zou zijn hoewel de troepen in dat wespennest uit Turken zou bestaan. Gaat dus die benoeming buiten den Sultan om dan is het de vraag of ook Oostenrijk zich daarmee zal kunne: er- eenigen wijl die toch steeds blijk eeft gegeven den Sultan immer de hand bo ven het hoofd te houden. En Duitsch land kan daaraan evenmin zijn goedkeu ring hechten, zoodat ook hier weer een moeilijke oplossing is te wachten van een oppervlakkig onbeduidende zaak. De Tweede Kamer behandelde vorige week een ontwerpje tot wijziging van a Postwet, waardoor voortaan een brief die in binnenlandsch verkeer 5 cents aan port kost 20 gram mag we gen, nu is dat 15voor couranten is 10. Ga thans en vertoon u op de troepen revue. Noodig al uw kommandeerende officieren tot een diner, ik zou en kelen van hun noodig kunnen hebben, en vergewis u van de aanwezigheid of afwezigheid van alle op de lijst voor komende Warschauwsche edelen. Laat de adelmaarschalken uw orders afwach ten, wanneer zij aankomen. Het is mijn plan de Poolsche en Lithausche edelen bijeen te brengen, alvorens wij onze officieels bals geven. Toen de deur gesloten was sloeg de grootvorst plotseling een anderen toon aan. Zijn stem klonk zelfs vriendelijk toen hij Majoor Dournof uitnoodigde naast hem plaats te nemen. Welnu, Alexis Fédorovitch, zoodra ik weg ben, zult gij vrij spel hebben en naar goed vinden kunnen handelen. Uw tijdelij ke aanwezigheid te Warschau zal het u gemakkelijk maken de kennismaking met uw oude vriende:, weder aan te knoopen. In de clubs, door de officie ren, in de gezelschapskringen en zelfs door de vreemdelingen die hier vertoe ven, kunt ge veel te weten l omen. Laat praten wat praten kan en verza mel elk nieuwtje, dat ons van nut kan zijn, als een gierigaard. Ik zal u een halve kompagnie van mijn eigen circas- siërs achterlaten, als boodschappers. Schrijf niets en niemand, behalve aan mij en dan in het particulier cijfer schrift. Gij zoudt de man niet zijn, waarvoor ik u houd, wanneer ge niet, voor de week ten einde is, het raadsel tje van deze geheimzinnige Warschauw- scl e samenzweerders hebt opgelost of althans ten deele ontbolsterd. In het gevolg van gravin Xenia zijt ge welkom in alle kringen Ik zal hierover nog het een en ander met den graaf bespre ken. Maar het is uw taak, Dournof, be proefde vriend van ons huis, om den man te vinden, die wij voor ons doel noodig hebben. Onthoud het welVleie rij 1 Goud Ieder man, die onze fees ten zal bezoeken moet in het oog ge houden worden, zoodra hij huiswaarts keert. Ik heb den Keizer beloofd, dat ik in vier weken tijds al hun vergader plaatsen en schuilhoeken zou hebben ontdekt en tegelijkertijd het systeem, waardoor het hun mogelijk is geweest den braven De Berg om, den tuin te leiden. Zijn wij eenmaal zoo ver, dan volgt het overige van zelf en zijn de vogels in den knip. Maar hoe denkt Uw Hoogheid de bezwaren, omtrent het bewijs van schuld, incrimineerende of andere over tuigingsstukken, die de Justitie vraagt, alvorens vonnis te vellen, te ondervan gen? Ba 1 Daarvoor zal het Gouverne- nent te rechter tijd zorgen. En als die knapen het durven wagen, om hun sa menkomsten over onze grenzen te hou den, dan zullen wij daarin aanleiding vinden om strenge afrekening te houden met allen. Zulk een strafoefening moet aanleiding geven tot verdeeldheid onder de hoofden der beweging, kan zelfs de plannen van rebellie geheel in duigen werpen, maar zal zeker een openlijke reden voor ons zijn om de hand te leg gen aan de wettelijke reorganisatie van Polen Vergeet niet, majoor, dat uw bevor dering tot kolonel afhangt van het win nen van mijn weddenschap. Een aan zienlijk deel van den landadel zult ge hier, te Warschau, op het bal van den Gouverneur ontmoetende anderen ko men natuurlijk te Wilna. Ik zal hun den tijd geven, om zich op hun gemak en in hun Zondagsche kleeren in West- Rusland te komen vertoonen De man, die wij noodig hebben, is een Poolsch edelman van rang, die behoefte heeft aan geldmiddelen, kortom een maatschappelijk verongelukt aristocraat, van grooten invloed en die bovendien gemakkelijk te bewerken en voor onze plannen te vinden is. Zorg, dat ge zulk een man vindt. Het.Gouvernement zal zijn toekomst rijkelijk verzekeren en be looft hem zijn steun, levenslang.. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1