Binnenland. Gemengd f 70. De offlcieele afgevaardigde van den staat Utah (Am.) bracht daarna haar rapport uit. Ook daar komt de invloed der vrouw de drankbestrijding ten goede, hetgeen zeer goed in de practijk is waar te nemen. De vrouw is er nu burgeres in den volsten zin des woords. De vrouwen gaan in Utah haar eigen weg, zonder zich te binden aan een bepaalde partij. De vrouwen zijn er den laatsten tijd tot tal van betrekkingen toegelaten sommige betrekkingen toch zullen beter voor mannen, andere beter voor vrou wen geschikt zijn, dat blijkt in de practijk van zelf. BRESKENS, 19 Juni 1908. Bij kon. besl. is herbenoemd als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Oostburg de heer J. G. Gerritsen alhier. Bij de vermelding van de bekro ningen in de afd. Pluimvee ter tentoon stelling te Oostburg is alsnog een be- stuursprijs toegekend aan den heer L. A. Cijsouw te Groede voor zwarte or- pington kippen. Tot gezworene van den Elisabeth- polder, gem. Biervliet, is benoemd de heer P. G. de Jonge aldaar. Tot lid van den Gemeenteraad te Terneuzen is gekozen de heer Jac. van de Ree, arts, (a.-r.) met 545 st. Op den heer W. van Tatenhove Pz. (lib.) waren 517 st. uitgebracht. Groede, 18 Juni. Ten overstaan van het bestuur van het Waterschap Groot en Klein Baarzande had heden de in schrijving plaats voor het vervoer van 200 M3 Macadam, waarvoor enkel werd ingeschreven door J. M. H. van de San- de te Breskens voor ƒ0.59 per M3., ter wijl voor het lossen derzelve werd in geschreven door v. d. Sande voornoemd a ƒ0.45 en Abr. Brugge te Breskens a ƒ0.40 per M3. Een briefje, als zijnde niet ondertee kend, werd voor onwaarde verklaard. Beide laagste inschrijvingen werden gegund. Hoofdplaat. In plaats van wijlen den heer W. C. de Smidt is door stembe voegden van het Waterschap Nommer Een benoemd tot ontvanger-griffier de heer M. H. de Smidt te Schoondijke. Maandagnacht zijn te Moerbeke, nabij Zuiddorpe, door eenige tot heden nog onbekend gebleven personen twee alleenwonende, hoogbejaarde renteniers in hun woning overvallen en na ernstig te zijn mishandeld, met het mes op de keel genoodzaakt hun spaarpenningen af te geven. Een som van circa 3000 francs, ver borgen in den kelder en onder het hoofdkussen, werd de buit der brutale indringers. Bij den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde zijn o. m. aangesteld als matroos P. de Visser en als dekknecht D. P. van de Woesteijne en Chr. van Poelje, allen van Breskens. Brigadier Lambregts van de briga de 's Hertogenbosch wordt met Juli overgeplaatst bij de brigade Kon. ma rechaussee te Oostburg. School- en Kerknieuws. Breskens. Voor de betrekking van hoofd der school aan de Nieuwe Sluis, onder deze gemeente, hebben zich 5 sol licitanten aangemeld. Tot onderwijzer te Biervliet is be noemd de heer A. Schijve, van Nieuw- vliet, thans tijdelijk te Schoondijke. Nieuwvliet. Aan de Technische Hoo- geschool te Delft slaagde Maandag voor scheikundig ingenieur o. a. de heer J. E. F. de Kok van 's Gravenhage met lof. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sluip wijk ds W. H. H. Dijkman te Rozen burg, vroeger te Breskens. Cadzand. A.s. Zondagnamiddag zal dr W. H. Weeda wegens zijn vertrek naar Oosterland zijne afscheidsrede hou den. Bij een matroos der bemanning van een opvarende sleepboot constateer de een geneesheer te Gorinchem de pok ken. Maatregelen zijn genomen. Dinsdag woedde in |de omgeving van Parijs een cycloon, die van Rosny- sous-Bois tot Charenton verwoestingen heeft aangericht. Om 6.20 's avonds werd de lucht eensklaps zwart en blik semflitsen schoten door het zwerk. Een vreeselijke wind stak op, die boomen ontwortelde, {telegraafpalen doormidden brak, de voetgangers ter aarde wierp en zonneschermen en stoelen van de terrassen der koffiehuizen Jals veertjes door de lucht deed vliegen. Weldra vielen er ook hagelsteenen van buitengewone grootte, die alles ver pletterden. waarmee zij in aanraking kwamen en aldus de verwoesting vol tooiden. Zestien gemeenten hebben on der dit natuurverschijnsel te lijden ge had. Ook menschen werden er niet door gespaard, ofschoon er vooralsnog geen ongelukken met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Te Vincennes werd een jonge vrouw, die zich op het bal- con op de 2e verdieping van haar huis bevond door den cycloon gegrepen en op de straat geslingerd, zoodat zij zwaar gewond is. Een koetsier werd in het zelfde stadje van zijn bok en tegen een boom geworpen, waardoor hij schedel breuk bekwam. In het bosch van Vincennes, waar verscheidene menschen wat verkoeling gezocht hadden, zijn "2 meisjes in het meer gewaaid, die met veel moeite door 2 soldaten zijn gered. Nabij de brug van Charenton viel een ontwortelden boom op een tramwagen en verwondde een passagier, terwijl de tramlijn tus- schen Bonneuil en Parijs geheel gestremd was door de boomen, die over de rails gevallen waren. Eenige bewoners van Saint-Maurice hebben zich verdienstelijk gemaakt door vrouwen on kinderen, die in dit noodweer op straat waren, in dd huizen te dragen. Vijf kinderen, die te Joinville-le-Pont in het water gewaaid waren, hadden zich vastgeklemd aan de pijlers van de brug en werden door een moedig man gered. Te Vitry is een boerenwoning ingestort, waarbij de bewoners, man, vrouw en 6 kinderen, onder het puin bedolven werden. Allen werden gered, doch zijn min of meer ernstig gekwetst. De kerktoren van Vitry, een bouwwerk uit de 14e eeuw, heeft het ook hard te verantwoorden 'gehad. Groote brokken steen zijn er af gerukt en op de nabu rige huizen neergekomen, die ook zwaar beschadigd zijn. Aan de haven te {Waalwijk ge raakte een jongetje onder de tram, met het gevolg, dat hoofd en borst hem zoo goed als geheel ingedrukt werden. Hoewel de knaap nog teekenen van leven gafis hij onmiddellijk daarna overleden. De reizigers van den D.-trein, die te 5 u. 55 uit Dresden vertrekt en 4 u. 41 te Amsterdam moet aankomen, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Tusschen de stations Ibbenbüron en Rheine liep, terwijl de trein door een wissel ging, een der wagens uit het spoor en kwam in het grint terecht. Natuurlijk werd hierdoor de trein geheel tot stilstaan gebracht, doch daar men juist vóór den wissel had gestopt, was er niet veel vaart, zoodat de andere rijtuigen in het spoor bleven. Grooter ongeluk zou stellig het ge volg zijn geweest indien de sneltrein in vollen gang had geloopen. Thans kwamen de passagiers met den schrik vrij en konden ongedeerd overstappeu in den restauratiewagen en een derde klasrijtuig, die het voorste gedeelte van den trein vormden. Met moeite gelukte het, het restaura tierijtuig los te maken van den gede- railleerden wagon, Mie schuin over twee sporen stond en deze geheel versperde. De 4 achterhangende rijtuigen moesten achtergelaten worden. Te Rheine werden 2 nieuwe rijtuigen aangekoppeld en de trein kon met een uur vertraging zijn weg vervolgen. Te Amsterdam kwam men met drie kwartier vertraging aan. Te Oldenzaal had op den straat weg naar Bentheim een ongeluk plaats De landbouwer J. Morsink te De Lutte reed een wagen met varkens naar de markt. Op den wagen hadden behalve Mor sink nog een 2-tal landbouwers plaats genomen. Eensklaps begon het paard te steige ren, verbrijzelde met de achterpooten een kistje voor op den wagen waarop M. zat, terwijl hij den man het eene been onder de knie totaal stuksloeg. Het paard, dat op hol sloeg, werd spoedig aan den kant eener sloot tot staan gebracht, waar de inzittenden op den grond tuimelden. Morsink werd daarna per rijtuig naar 't ziekenhuis aldaar vervoerd. De overigen kwamen er zonder let sel af. Maandagmiddag viel te Ylissingen een knaap van 10Jaren spelende in de Marinehaven nabij de brug aan de Palingstraat. De Belgische loodsleerling P. Demoor, werkzaam op een aldaar liggend loods- vaartuig, sprong zonder te aarzelen te water, greep den reeds zinkenden knaap en bracht hem aan den wal, waar hij door den Belgischen loodsschipper De- coster en den baas timmorman Burcke geholpen werd. Maandagavond waren eenige jon gens van 12 tot 13 jaren aan het baden in de Maas, bij Maastricht. G. W. Simons, die zich te ver in de rivier waagde, schoot onder water en verdronk. Een uur later werd zijn lijk opge haald. Te Ter Aa gebeurde Maandag een droevig ongeluk Een paar jongetjes vermaakten zich met een pistool en spelenderwijs mikte de oudste van 12 jaar op den jongste van 6 jaar en met het treurig gevolg, dat de laatste in de borst getroffen werd. Hij kon nog naar huis loopen, om te zteggen, wat er gebeurd was, maar een klein half uur later gaf hij den geest. Onweer. Te Baarn viel Woens dagmiddag tijdens een onweersbui een buitengewoon groote hoeveelheid regen, waardoor in het lage gedoelte van het dorp vele kelders en huizen onder wa ter liepen. De rioleering loosde het water op de straten in zeer korten tijd. Woensdagnacht ontlastte zich boven Gorinchem een zwaar onweder, verge zeld gaande van hagelval en plasregens. De bliksem sloeg in het ooievaarnest, sinds jaren op het dak van het lokaal de Doelen aanwezig en doodde 4 jonge ooievaars. Ook word een kamertje van dat ge bouw gedeeltelijk verwoest. De bliksem sloeg voorts in het kruis van den oliemolen van de firma K. v. A. zonder verder onheil te veroorzaken. Yeel schade werd hier en daar aan gericht door het hemelwater. Te Dorst is door den bliksem brand ontstaan in het kantoor der steenfa briek „Frans Oomen". De brand die zich nog uitbreidde tot de fabriek kon door personeel in zijn voortgang worden gestuit. Assurantie dekt de schade. Tijdens een vrij hevig onweder, dat boven Osch woedde, sloeg de bliksem in het huis van den heer H. Driesson op den Heuvel. Op den hoek van het huis binnenge komen, kwam hij terecht in een kamer, waarvan hij het plafond vernielde en zich zoo weder, zonder brand te veroor zaken, een uitweg baande. De huisgenooten, die in eene aan grenzende kamer waren, kwamen met den schrik vrij. Te Woudrichem hebben de veldge wassen door regen en hagel zeer veel geleden. Onder de boomen levert het een aanblik alsof 't in 't vallen van 't blad is in den herfst. 't Is een treurig gezicht. Tijdens een onweer zijn te Meeuwen twee paarden naast elkaar doodgeslagen. Dinsdagmiddag brandde door het in slaan van den bliksem hot huis van den heer Boldes te Etten bij Terborg geheel af. Het vee kon gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Tot driemalen toe in den namiddag en eenmaal 's avonds heeft het Dins dag boven Maastricht en den onmiddel- lijken omtrek fel geonweerd. De regen was zoo zwaar, als in geen jaren is voor gekomen, en werd afgewisseld door ha gelbuien, waarvan de korrels soms do grootte hadden van flinke knikkers. Aan de te veld staande gewassen is vrij veel schade aangerichtverscheidene boomen zijn getroffen, enkele werden omgerukt, gespleten of verminkt. Ver schillende venster- en kasruiten werden stukgeslagen. Dinsdagnamiddag ontlastte zich boven de kom van Appelscha een kort maar hevig onweer. De metalen bal op den top der kerk werd getroffen. Aan de eene zijde was hij zwart en een 10-tal pannen waren van de kerk geslingerd. Verdere beschadiging aan het gebouw der Hervormde gemeente viel niet te bespeuren. Bij het hevig onweder dat over Beu- gon woedde, sloeg de bliksem in de bouwhoeve van A. M. Jilessen aldaar. Het perceel brandde tot den grond toe af. Het grootste gedeelte van den inboe del werd gered. Een jonge stier kwam in de vlammen om. Huis en inboedel zijn verzekerd. 387"" Ntaalslolerij. Collecte Zeeland. Trekking van Dinsdag 16 Juni. 10009609 4006899 1002610 ƒ70. 629 638 643 657 6864 8642 9562 9590 10182 19544 NIETEN. 456 484 583 637 2622 4818 4825 4882 7629 8639 9253 9503 9552 9560 9643 10106 10123 10139 10151 11571 19523 19534 Trekking van Woonsdag 17 Juni. ƒ100000: 13087 50000: 7431 400: 10092 100674 457 482 715 2619 6492 9637 10073 10108 19529 19533 19545 NIETEN. 564 568 582 636 4880 4889 4903 6459 9260 9265 9535 9536 2617 6454 9617 10102 650 710 4912 6866 9509 9541 4805 6489 11574 11585 693 4852 6468 6497 9549 9574

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2