MGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4£ DISTRICT. Ion vertol uit Rnssiscli-Polen. No. 1317. Zaterdag 20 Juni 1908. 17® Jaarg. Buitenland. FEUILLETON BBESKENSCIE COURANT. -SL Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt Hl,,» Dins ..g- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIELEMA.V te Hreshens. Het was Maandag 20 jaar geleden dat fuzer Wilhelm aan de regeering kwam. Bij die gelegenheid is door de Manen imschoots in het licht gesteld, dat n bewind zich beeft gekenmerkt door In onafgebroken vrede, in welk tijd- rk de Ouitsche industrie zich bijzon ïr sterk ontwikkeld heeft. De keizer werd van verschillende zij- iii gecomplimenteerd. En aan betuigingen van huidenopens a rustige regceriug heeft het natuur- k niet ontbroken. Maar wat nu te zeggen vati een an- r bericht, volgens hetwelk de keizer eene inspectie der garderuiterij zou (zegd hebben„Het ziet er naar uit, men ons omsingelen en met ons af- kenen wil. Dat zullen wij weten te Mm'en. Do Germaan heeft nooit be- r gevochten dan wanneer hij zich naar kanten moest verweren. Laat hen aar opkomen. Wij zijn klaar". Dat nu zijn woorden, die in den lond van den keizer van groote be- lekenis zijn. Daarom rijst de vraag de woorden juist zijn weergegeven h of ze dat in hun ware verband zijn fcdaan. Zoo ja, dan doelt dat op iets zenuw- ;htigs, hoogst waarschijnlijk voortsprui- Inde uit de inniger verhoudingen tus- Ihen Engeland met Rusland en Frank- fik. (Maar, heusch, 't is moeilijk denkbaar, lat de keiezer, laat het gemoed wat [verkropt zijn, zulks op eene zoodanige yijze zal lucht geven. De keizer zou naar Rusland gaan, plijk men weet. [Echter zijn er tot heden nog geene fficiëele berichten, die dit plan eenigszins .der vaststellen. In tegenstelling met mnarai p- Een onverschrokken troepenlinie sloot et koninklijk kasteel in breeden straal i, van het Quartier Juif tot aan de ace de Saxe, en van het arsenaal tot in de rivier. Door de groote, verlaten lzaal, waar eenmaal de Poolsche pa- iciërs schitterden en vlugge voeten de iduk en cracovienne dansten, bereik- n de beide samenzweerders tegen al rat hoog en voornaam was in het land fcn Polen de beeldengalerijen, waar narmeren stauen de herinnering verle- 'endigden, aan Polens edele zonen, [ruchteloos gestorven op het veld van er. Ongelukkig PolenSlagveld van Iweed en Rus, Pruis en Oostenrijker en felfs van de wilde fransche legioenen an den man van AusterlitzLedige lssen en groote gapingen in de histo- jsche schilderijen-collectie troffen het ig van den grootvorst. Naar Peters dat voornemen, verluidt 1 .1, dat Wil helm in September den Sultan van Turkije zou gaan bezoeken. Het zal 't best zijn de bevestiging van dit gerucht eerst af te wachten, alvorens daaraan meerdere aandacht te schenken. Immers, als Duitschland heul mocht gaan zoeken bij de oude zieke man, in Konstantinopel, heeft 't er veel van alsof het aan het verkeerde adres is. Heyft Frankrijk neigirg teiug te koe ren naar het Dreyfus-tijdperk Zonder ling, dat deze dagen bij een soc tgelijk geval daaraan zoo sterk herinneren. Van de degradatie van den zei-offi cier Ullmo maakten we reeds melding. En de vorige week is het stoffelijk overschot van den Franschen schrijver Emile Zola op staatskosten naar het Pantheon overgebracht, zijnde de laatste rustplaats van Frankrijks groote mannen. Men kan zich herinneren dat de des tijds onschuldig veroordeelde kapitein Dreyfus wegens landverraad naar het Duivelseiland werd verwezen, en dat de twijfeling van het groote deel der open bare meening werd wakker geschud door het machtig woord „J'accuse", (ik be schuldig) van don grooten schrijver Zo- la krachtig heeft medegewerkt tot de eindelijke zegepraal van den gemartel- den Dreyfus. Dat opzienbarend artikel verscheen in het dagblad „De Dageraad" waarvan toen de huidige minister president Cle- menceau hoofdredacteur was. Het is onnoodig de lange lijdensge schiedenis op nieuw uit te spinnen het is een stuk levensgeschiedenis nog romantischer dan een roman. Sinds is Clemenceau minister-presi dent geworden en de toenmalige kolonel Piquart, die mede in die geschiedenis zoo'n hoogst belangrijke rol ten gunste uer waarheid speelde, is in diens kabi net opgenomen als minister van oor- lt0. Door deze regeering nu is Zola erkend als. een der groote zonen van Frankrijk en mitsdien het stoffelijk overschot overgebracht naar het Pantheon. In weerwil van den sterken tegen stand dien het desbetreffend voorstel in de Kamer ontmoette, is de plechtig heid kalm en rustig verloopen, behou dens een incidenteen dagbladschrijver namelijk loste een drietal schoten op Dreyfus, om wellicht op deze wijze zijn gemoed te luchten. En nu weer, lezen we, dat iemand, die achteraf bleek, niet wel bij het hoofd te zijn, bij minister Picquart op audi ëntie ging, en in de wachtkamer alvast begon een drietal schoten te lossen, zon der iemand te treffen dan zichzelf. Hij schoot zich in zijn arm. In elk geval is het toch teekenend, het mogen dan warhoofden zijn, dat juist in dezen tijd, nu alles weer eens verlevendigd wordt, zich in miniatuur herhaalt van vóór 10 jaar. Te Amsterdam is thans bijeen een congres voor vrouwen-kiesrecht, dat door een 200tal afgevaardigden uit verschil lende landen is bijgewoond. In de vergaderingen werd o. m. mede gedeeld, wat het vrouwenkiesrecht heeft uitgewerkt in landen waar het bestaat. Een dame uit Australië zeide dat haar land het eerste was waar de vrou wen stemrecht hadden en dat de geno men proef schitterend was geslaagd. En uit Finland kwam een afgevaardigde verklaren dat het vrouwenkiesrecht zeer gunstig werkt. Voor den eersten Landdag werden 19 vrouwen als afgevaardigden gekozen en wel van alle partijen, van verschil- burg gezonden Uw Hoogheid, in 1831 was het korte antwoord van den graaf op een vragenden blik van den vorst. Ik zal in overweging geven, om dit ratten nest tot den grond toetesloo- pen en een nieuwe vesting te bouwen op de grondslagen van dit dievenhol, was het barsehe wederwoord, en toen de zaakgelastigde van den Czaar den toren had beklommen en zijn oog zich had verlustigd aan het heerlijk panora ma aan zijn voeten klonk het zacht, maar trotsch van zijn lippen: Dat moet Russisch zijn, voor altijd Een vorste lijk schoon tafereel De kijker van den grootvorst onder zocht den omtrek met de geoefendheid van een strategist. Van Praga met zijn bioedvelden, van Bialolenka, Irochow en Waver, dwaalde het kijkgl is naar Wilanow, met zijn herinneringen aan den vorstelijken Lubomirski, en Potoc- ki, Morysin, Natolin en Powaiki, met hun schoone paleizen en parken en de kasteelen van de ten ondergang gedoem de magnaten van den witten Adelaar trokken voorbij en de broeder var. Alexan der ,11 glimlachte wel voldaan to&n hij de voorstad van Praga opnieuw voor zich zag, waar de zwarte adelaar zijn bloedige triomfen gevierd had, die Su warrow tot veldmaarschalk gemaakt en Catharina's knekelhuis met meer dan veertigduizend dooden en gewonden had verrijkt. Zestig paleizen, dertig schoone ker ken lagen aan zijn veeten en in het westen strekte zich het veld van Wola uit waar eertijds de koningen van Po len gekozen werden en de landdagen gehouden. Daar was het, dat zij ver metelheid durfden beweren, dat hun lan sen in staat zouden zijn zelfs den val van den Hemel tegen te houden. Ten laatste wendde de Grootvorst de oogen af van het panorama, dat zijn aandacht gedurende zooveel tijd in be slag had genomen. Hij had de befaam de doodenschans ontdekt en het tooneel van Paskiewitch's wanhopigen doods strijd te Wola. Met een blik van min achting beschouwde hij het krioelend menschenmeer aan zijn voeten. Hoe gaarne zou ik mijn brave kozakken eens loslaten op dat grauw, daar mom pelde hij met blijkbare walging. Maar lende stand en ontwikkeling, gehuwd en ongehuwd. Het aantal afgevaardig den is twee honderd en het eerste succes der vrouwen mag dus groot ge noemd worden. Door deze negentien afgevaardigden werden niet minder dan 26 adressn en moties ingediend. Daaronder zijn er drie voor afschaffing van het voogdij schap van den man over zijn vrouw en nieuwe bepalingen betreffende de ge meenschap der goederen in het huwe lijk verder om meerdere rechten van de moeder over haar kinderen om ver hooging van den ouderdom, waarop het meisje kan huwen, tot 17 of 18 jaar; verder eenige adressen betreffende on echte kinderen, tehuizen voor ongehuw de vrouwen, het recht der vrouwen om hoogere staatsambten te bekleeden enz. enz. Zooals hieruit blijkt hebben de vi ou welijke afgevaardigden niet stil gezeten om verbetering te brengen in de toe standen van het vrouwrlijk geslacht, terwijl ook voor de kinderverpleging veel werd gedaan. Vragen van direct economischen aard zijn een paar spoorwegvoorstellen en het adres om verandering van de huurver- ordening. Bij den tegenwoordigen landdag zijn, behalve de reeds genoemde, nog ver scheidene voorstellen ingediend, waar onder een verzekering op 't moederschap, een verandering van een bepaling van het procesrecht waardoor de vrouw ge lijk gesteld wordt met den man inzake de rechtsvolmacht. Een andere spreekster trachtte met cijfers aan te toonen, hoe zeer de in vloed der vrouwen op het staatsbestuur in de laatste vijftien jaar in Nieuw Zeeland stijgende is, en het alcoholge bruik in dien tijd afnemende is, door haar invloed. laat ons gaan, graaf. Ik geloof, dat ik het plan voor onze nieuwe vesting al duidelijk voor mij zie. Meer buitenwer ken, kanonnen van grooter kaliber en forten aan den Weichseloever en te Pra ga. Ik maak mij sterk, op die wijze dit wolvenpak gemakkelijk in toom te kunnen houden. En met een lachje van zelfvoldoening om de lippen verliet hij den toren. Graaf de Berg was bleek geworden. Het scheen hem toe, of de veelzeggende woorden van den stervenden Koscuisko: „Finis Poloniae op den adem van den wind, die langs de met bloed gedrenkte vlakte streek, tot hem waren doorge drongen. Een half uur later waren Graaf de Berg en Majoor Alexis Dournof ijverig doende om de geheime instruction van den witten Czaar in officieel cijferschrift over te brengen. Want zelfs een eigen broeder der machtige mocht die instruc ties niet anders dan mondeling verne men. Toen dit moeitevolle werk was verricht, ontsloeg de grootvorst den graaf uit zijn tegenwoordigheid. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1