Dn Littratatfiii te (Mien. Binnenland. (ipinen^d een gegraveerde gouden plaquette ter hand, als herinnering aan den optocht. De keizer, die zichtbaar bewogen was, beschouwde met levendige belangstel ling de verschillende groepen en bedank te de verschillende nationaliteiten voor de ovaties, die zij hem brachten. Toen de laatste groep de keizerlijke tent voor bijgetrokken was, hieven zangers het volkslied aan, waarop het publiek met blij gejuich instemde. De keizer betuigde zijn hartelijken dank voor de hem gebrachte hulde. De klokken in alle kerken te Weenen wer den geluid. De gezondhoidspolitie heeft bekend gemaakt, dat 400 personen in zwijm zijn vallen en twee personen een arm- of beenbreuk bekwamen. Uit den Haag wordt aan de Telegraaf geschreven Het verzoek van den minister van fi nanciën aan de andere departementen gedaan, om bij het opmaken der nieuwe staatsbegrooting de grootst mogelijke zuinigheid in acht te hemen, schijnt naar mij wordt medegedeeld, in goede aarde te zijn gevallen en met pijnlijke nauw gezetheid wordt er naar gestreefd de eindcijfers niet hooger te doen worden. Of dit zal gelukken, zal te bezien staan. Men is in dit opzicht niet ver wend. Ben punt, waarop vooral groote zui nigheid betracht wordt, is dat der sub sidies. Verschillende zoo niet de mees te aanvragen om nieuwe, zoowel als om verhooging van bestaande subsidien komen niet in aanmerking en zelfs zou den, naar ik hoor, subsidies, tot dus verre verleend, op de nieuwe begrootin gen zijn afgevoerd. Op initiatief van de commissie te 's Gravenhage, welke in 1904 aan H. M. de Koningin-Moeder hulde bracht bij gelegenheid van Haar 25-jarige inwo ning in de Residentie, is thans aldaar een comité gevormd tot het brengen van een bijzondere hulde op Hr Ms in Augustus van dit jaar te vieren 50sten geboortedag. De bedoeling is het bren gen van een feestgroet met zang en mu ziek door Haagsche vereenigingen. H. M. heeft Zich bereid verklaard op een nader te bepalen dag in Augustus daartoe uit Soestdijk naar Den Haag over te komen. De cantate zal worden gecomponeerd door den heer M. H. Van 't Kruys, die de uitvoering door 2000 zangers ook zal dirigeeren. BRESKENS, 16 Juni 1908. Door het postkantoor alhier werd ge durende de le helft der maand Juni de navolgende onbestelbare brief verzonden Zalumier, Vive St. Eloy (België.) Den afzenders wordt aanbevolen, op de achterzijde hunner brieven enz., hun adres te vermelden. Sluis. Bij de uitvoering van werken aan het Ned. gedeelte van het kanaal Sluis-Brugge is als buitengewoon op zichter aangesteld de heer A. P. Soe- tens te Gorinchem laatst te Breskens. De heer F. van Haneghem te Wa terlandkerkje is bij het laatst gehouden examen geslaagd als kommies bij 's rijks dir. belastingen en accijnsen. brak, klonk als het gekras der raven op het slagveld. Terwijl gravin Xenia de Berg in ei gon persoon inspectie hield over de ver trekken, waar de hooge gast verblijf hield en waar eenmaal koningen aanza ten, geleidde de graaf zijn vorstelijken bezoeker door de zalen van het oude slot. Voor de veiligheid van den keizer lijken reiziger was thans op afdoende wijze gezorgd. (Wordt vervolgd.) Cadzand. Als buitengewoon opzich ter bij den aanleg van betonglooi'ing aan de waterkeering van den Tienhonderd en Zwartepolder, is benoemd de heer Joz. Becu te Groede. Ten slotte kunnen we nog vermelden, dat werden bekroond in de afdeeling Paarden voor 3jarige en oudere hengsten H. F. Aernoudts, Sluis, Hengstenvereen. „de Toekomst", Axel, Aernoudts, voor noemd en E. F. Bonte, Sluis2jarige id. Aernoudts, voornoemd, A. Leenhouts, IJzendijke en A. Moggré, Schoondijke ljarige id. A. Moggré en J. B. van den Hemel, St. Kruis. Merriën 4 jaar en ouderP. J. Lan- noye, Aardenburg, A. Hoste, St. Kruis en S. Lako, Zuidzande Sjarige id. G. H. Blondeel, Aardenburg, C. de Bruij- ckere, Breskens en J. W. de Zwart, Zuidzande2jarige id. Aernoudts, de Bruijckere en Aernoudts, voornoemd ljarige id. J. van der Meulen, Sluis en P. F. Thomaes, Hoofdplaat. Merriën met veulenJ. van der Meulen, Sluis, G. Buijssc en W. de Blaeij, Biervliet. Rundvee. Stieren met meer dan 2 blijvende tanden V. Dusarduijn, Schoon dijke, A. A. Becu, Groedeid. met 2 biijvende tanden A. de Hulster, Schoon dijke, J. B. Mullaert, IJzendijkeid. niet gewisseld Stierenvereen. „Groede", J. P. Quaak, Cadzand. Melkkoeien (3 stuks)A. de Hulster, voornoemd, A. A. de Bruijne, Nieuw- vlietid. (2 stuks)Wed. A. Plasschaert, Sluis, S. Braet, Groede. MelkkoeienA. J. Buijck, Eede, A. S. Leijs, Aardenburg, Iz. do Bruijne, St. Kruis. Vaarzen (2 blijvende tanden)A. A. de Brvijne, voornoemd, A. A. Becu, voornoemd, L. van Dijke, Groede. Melktandvaarzen A. S. Leijs, voor noemd, Engelsche rammen C. Verhage Pz., Zuidzande Engelsche ooien dezelfde Inlandsche ooienL. B. Sturm, Water landkerkje Zwitsersche geiten J. van de Sande, Groede, P. J. Lako, Breskens; Bokken A. Tellier, Schoondijke, A. de Hullu, Zuidzande en P. J. Lako, Bros- kens. ZeugenJ. F. Geluk, Zuidzande BiggenV. de Jaeger, Breskens. BoterCoüp. Boterfabriek, Womel- dinge en A. dc Hullu, Zuidzande; eer volle vermeldingCoüp. fabriek te 's Heer Arendskerke en M. Manneke, Breskens. Hoefijzers: P. Leijnse, Zoutelande. HoendersOrpingtons, Gebr. Antho-. nisse, Biervliet, P. Mabesoone, Oostburg Mechelsche koekoekC. van Dixhoorn, Waterlandkerkje Leghorns A. Bruijn- ooge, Waterlandkerkje, J. P. de Muijnck, Aardenburg, C. van Dixhoorn, voor noemdMinorca's: A. Bruijnooge, voor noemd, C. Manneke, Groedeandere vreemde rassen J. A. Neeteson, IJzen dijke en J. J. Huijssen Fz., Aarden burg. Kalkoenen P. de Hullu-Dorst, Schoon dijke, J. Cijsouw, St. Kruis. ParelhoendersJ. J. Huijssen, voor noemd. Ganzen J. D. de Hullu, Nieuwvliet, C. Verhage, Zuidzande, J. Cijsouw en C. van Dixhoorn, voornoemd. Eenden C. Verhage, A. Bruijnooge, C. van Dixhoorn, C. Manneke en J. J. Huijssen, voornoemd. Konijnen, beste voedster A. Cambier, Zuidzande en P. L. de Pauw, Oostburg. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Voor het le can- didaats-examen in de godgeleerdheid is o.m. geslaagd de heer W. A. Dekker te Hoofdplaat. Ger. Kerk. Bedankt voor Zaamslag ds J. H. Jonker te Wormerveervoor Wolfaartsdijk ds A. Scheelo te Veere. Beroepen te Rijnsburgds J. van den Berg te Ter Neuzen. Een 07-jarige fruithandelaar Pioter Debruychere, bijgenaamd „de Appelzak" vroeger te Brugge, laatst te St. An- dries woonachtig, was sedert een jaar gescheiden van zijn vrouw, oud 55 jaar die daarna als werkvrouw in dienst was gekomen bij een bediende der hypotheek bank, Th. Keure genaamd, wonende aan de St. Annaplaats. Al meermalen had Debruychere getracht zich met zijn vrouw te verzoenen en haar te bewe gen tot hem terug te keeren, maar steeds weigerde zij. Vrijdagavond omstreeks 6 uur belde hij bij Keure aan, terwijl deze niet thuis was. Mevr. Kevre, 52 'jaar oud, deed open, Debruychere wierp haar terzijde en snelde het huis in naar zijne vrouw en bracht haar met een mes 2 steken toeeen in den rug en een in de borst. Mevr. Keure, dio tusschenbeiden wilde komen, werd door den moordenaar 2 steken in de linkerborst toegebracht, daarna vluchtte hij. Vrouw Debruy chere, die zich, gewond als zij was, met moeite voortsleepte, riep de hulp van een buurman, ^den postambtenaar Ver- meesch in en deze ging terstond met haar mee. Hij vond mevr. Keure nog levend, maar haar hart was getroffen en weldra viel zij dood neer, zoodat haar echtgenoot, die juist van zijn kan toor thuiskwam, slechts haar lijk vond. Inmiddels begaf de moordenaar zich naar de Raamstraat, waar hij de herberg „De vier Hazen" binnentrad, die gehouden wordt door een bloedverwante van zijn vrouw, Vondenbroucke geheeten. Haar vroeg hij om haar vador, den 72-arigen Jan Vandenbroucke, te roepen, hetgeen zij deed, maar nauwelijks kwam de oude man de trap af, of Debruychere viel op hem aan en stak hem zijn mes diep in de borst. De grijsaard vluchtte naar buiten, maar werd door den moordenoar ach tervolgd, die hem nog 2 stekeu in den rug toebracht. Toen viel hij neer en werd in zorgwekkenden toestand door de buren opgenomen. Weer liep de moordenaar de straat op, maar werd weldra aangehouden dooi' een politie agent, die zag, dat zijn handen bebloed waren. Hij liet zich gedwee meenemen naar het politiebureau, maar daar stelde hij zich zoo woeet aan, dat men hom moest boeien. Om 7 uur 's avonds werd hij naar de gevangenis gebracht. Het hè bloede mes vond men nog in zijn zak, maar hij weigert eenige opheldering om trent zijn misdaden te geven. Men vermoedt, dat hij krankzinnig is. Eenige ledon jn Zeeland van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond hebben het plan ter hand genomen om te trach ten een afdeeling Zeeland een goed fi guur te doen maken in den optocht van vervoermiddelen, die 18 Juli a. s. te Haarlem zal'gehouden worden bij gele genheid van de groote feesten van ge- noemdon bond. Dat plan komt hierop neer dat men aan de derde afdeeling van dien optocht, nl. die van rijtuigen van eigenaardig provinciaal karakter, zou willen deelne men door een Walcherschen boeren-spe- lerij-wagen, waarin boeren en boerinnen, zoo mogelijk ook door een phaeton uit Westel. Zeeuwsch-Vlaanderen, en door een groep wielrijders en wielrijdsters in verschillende Zeeuwsche kostuums. De uitvoerbaarheid van dat plan hangt echter geheel af van de bijdragen, die men daarvoor zal kunnen krijgen, want de kosten van verblijf en vervoer zul len zeer hoog zijn. Voor bijeenbrenging van het benoo- digde geld heeft zich Donderdagavond te Middelburg onder leiding van den afdeelingsconsul een comité gevormd, waarin voor West. Z.-Vlaanderen zitting heeft de heer J. A. Risseouw te Zuid zande. Belangstellenden kunnen bij hem zich aanmelden, die bereid zijn in Zeeuwsen kostuum op de fiets aan den optocht deel te nemen. In de gemeente Buysinghem heoft men, achter de heg van een boerderij, een meisje van 3 jaar gevonden, dat zwaar mishandeld was en in wanhopi- gen toestand verkeerde. Het kind is eveneens in het hospi taal opgenomen, terwijl de gendarmes ijverig onderzoek doen Jnaar de bedrij ver van deze afschuwelijke daad. - Op Heeswijk (bij Montfoort) is het anderhalfjarig dochtertje van een vee houder in een onbewaakt oogenblik te Water geraakt en verdronken. Onder Aalten is de bliksem ge slagen in de woning van G. Th. Sel- link. De vrouw, die met een kind op den schoot zat, werd doodelijk getroffen. Het kind bleef gespaard. Er ontstond geen brand. Omtrent eene vermoedelijke ver giftiging te Dordrecht meldt men: In de Jacob Catsstraat woont P. P. Dekker, portier aan de Gnanofabriek te Zwijndrecht. Deze had twee kinderen ziek liggen, één in het kinderziekenhuis en één in zijn woning. Laatstgenoemd kind was een 6-jarig knaapje, dat steeds sukkelende was geweest. Bij hem verkeerde als huisvriend zekere A. C. V., vormer van beroep. Paaseh-Maandag begaf vrouw D. (wier man niet thuis was) zich op bezoek naar het kinderziekenhuis, de zorg over het zieke jongetje overlatend aan een 13-jarig dochtertje. Terwijl dit alleen in de woning was, kwam V. op bezoek. Later verklaarde het meisje, dat buurman wat in het medicijnfleschje van broertje had gedaan, doch dit als kinderpraat beschouwend, sloeg men er verder geen acht op. Inmiddels ging het ventje meer en meer achteruit en had steeds hevige brakingen, waardoor het geen eten kon nuttigen. 29 Mei j.l. is de arme kleine overleden en daarna op de gebruikelijke wijze ter aarde besteld. Een paar dagen later kwam ten huize van D. de Inspecteur eencr Am- stordainsche Levensverzekering, om te infonneeren of de kleine jongen werke lijk dood was. De ouders, niets van dit bezoek be grijpend, stelden vragen, zoodat men al vragend en antwoordend op de hoogte van een en ander kwam. Het bleek n.l. dat Y. het gestorven kind buiten weten van Dekker of diens vrouw in een levensverzekering, groot 100, had gekocht. Vervolgens had hij een doodacte valschelijk met den naam van dr P. alhier ingevuld en deze aan de Maat schappij opgezonden. Toen V. bemerkte dat door de komst van den inspecteur het zaakje spaak liep, zeide hij tot dezen „houd dan de 100 gulden maar, dan is het zaakje afgedaan". Dit was echter niet het geval, want nu de vader van een en ander op de hoogte was, herinnerde hij zich, wat zijn dochtertje vroeger van het medi cijnfleschje en buurman had gezegd. Hij nam het fleschje mede naar cijn fabriek om het daar in het laboratorium te doen onderzoeken. Daar er slechts een kloin restje van de vloeistof aan wezig was, kon niet direct worden uit gemaakt waaruit de bijvoeging bestond zooveel bleek echter dat er met het geneesmiddel iets bijzonders gebeurd was. Uit dien hoofde werd het fleschje met inhoud onder getuigen verzegeld en aan den heer Officier van Justitio gezonden. Het gevolg dier handelwijze is geweest dat V. Dinsdagmiddag door rijksveldwachters in burgerkleeding per rijtuig uit zijn woning gehaald en naar het huis van bewaring overgebracht is.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2