ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Een wrlaal I Rnsslsdi-Pnlen. feuillkton. No. 1316. 17' Jaarg. Hui ten land. ai «Him Min -»ii—W'tan—i BRESKENSCIIE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk ƒ0.55, voor Belgiö ./0.62;> en voor Amerika 0.32'' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. ■•rs< iiljiit eiken ÏHnsdar- en Vrijilmriivond bij den nitgev« r te Breskeint. Het aangekondigd bezoek van koning lCdward aan den czaar van Rusland heeft plaats gehad te Reval. bat aan de sa menkomst een politiek «loei ten grond slag lag, is te begrijpen. Vi rschillende kwesties zijn ter sprake gekomen, o. a. de moeilijkheden in Perzië waaromtrent heiden besloten zijn de onafhankelijk heid van dit land te handhaven. En ten opzichte van Macedonië worden on derhandelingen gevoerd, die zoover ge- vorderd zijn, dat men weldra overeene algeraeene overeenstemming zal beschik- j ken met de bij de vreedzame Maeedo- nische hervormingen betrokken mogend heden. Beiden gaven den wensch te kennen^ met alle andere mogendheden de best mogelijke betrekkingen te onderhouden. Maar Duitschland is toch eenigszins ontevreden met al die vriendschappen waar ze buiten valt. Van even vreedzamen aard getuigt het eerste internationale congres voor het reddingswezen dat te Frankfort aan den Main is gehouden. Bij de opening van dit congres was ook tegenwoordig Prins Hendrik der Ne derlanden die. mede het woord he 'ft ge voerd, waarbij hij er op weos met hoe buitengewone voldoening het hem ver vulde, «lat hij in do gelegenheid was de beraadslagingen van In t congres ten minste voor een d«-el bij te wonen, dat hij vorder mot Ojiri chtc blijdschap in hun ïniddi-n getuige kan zijn van de plechtige opening van dit congres, het eerste van dien aard. Met des te grooter vreugde nam hij aan dit congres deel, daar in zijn nieuw vaderland do eerste roddingsmaat&chap- pij werd gesticht. Tegelijkertijd voelde hij als Duitseher van geboorte zekeren trots, dat het eerste congres voor het reddingswezen hier in Duitschland bij eenkomt cn hij meende uiting te mogen geven aan de overtuiging, dat in geheel Duitschland eenzelfde gevoel wa irneem- haar is. De mannen, die aan de spits van liet congres en van het reddingswezen staan, zijn een waarborg, dat de edele, mensch- lievende bedoelingen die aan liet red- dingswezen ten grondslag liggen, onge acht- alle belemmeringen, steeds meer zullen ten uitvoer komen en tot zegen rijke gevolgen zullen leiden. Met zaak kennis en kracht, met energie en liefde. Dat wenscht hij hen van ganse her har te, ook in naam van de hier aanwezige Nederlandsehe delegatie, Ine, en tevens wilde hij «lan wijzen op de wanne svm- phathieën, welke men in Nederland voor de volmaking van het reddingswezen koestert en welke ook zijn wouschen insloot voor «Ie zegenrijke resultaten van de eerste bijeenkomst van dit con- gi es. Nauwelijks was zij geëindigd of een warm applaus ontstond en getuigde van de instemming, die zijne woorden hij «Ie aanwezigen gevonden had. Toen dan ook korten tijd daarna de voorzitter der vergadering voorstelde Prins Hendrik tot eero-voorziltor to benoemen, brak een warme ovatie los. Aan dit congres is tevens verhouden een tentoonstelling op dit gebied. Het hij uitstek militair geschoolde Duitsche volk, dat een toonbeeld vin or de en tucht zou moeten wozen, toont een misdadigerö-statistiek, die vHjwel op een bandeloosheid gelijkt. Daar zijn do brandstichtingen in Ber I lijn, waaraan de politie maar geen eind i kan maken. Van 10 Febr. tot 30 April van dit jaar zijn er niet minder dan 153 brandstichtingen in de Duitsche hoofdstad geconstateerd. In dezelfde periode van het voiig jaar kwamen er slechts 21 branden voor (geen brand stichtingen 1) Gelukkig is het met de epidemie van kindermishandelingen in Berlijn nu uit. Maar hier en daar el ders komen zulko afschuwelijke misda- den nog wel voor, zooals nu weel' te Keulen, waar een Ojarige knaap in het bosch vermoord gevomlen is. Nog tra gischer wel zijn de talrijke gevallen van leerlingen, meest van gymnasia en der gelijke instellingen, die omdat zij niet overgingen, omdat zij een reprimande kregen of iets dergelijks, een einde maakten aan hun leven. De jongens verkeeren blijkbaar in de periode van examens en overgang, in zoo'n overspannen geestestoestand, dat zij het verstand er bij verliezen. Van een nabij Berhin deodgevondeti 18 jarigen gymnasiast kwam men te we ten, dat de rector hem ten schrol«bee- ring gegeven had, omdat oen ander zijn werk had overgeschrevende jongen was nu bang, dat hij zou blijven zitten. Het geval wekt te meer ontroering, waar de jongen geen slecht leerling bleek te zijn en bestemd was om ma rine-officier te worden. De vloot toch vooral is eon troetelkindje in Duitsch land geworden, ofschoon men het leger er niet om vergeet. De groote schoonmaak, die on«ler do liooge heeren in het leger, de vrienden i van Eulenburg, verricht is, zal het leger slechts ten goede kunnen komen. En waar in den laatstee tijd stieng wordt toegekeken, dat den minderen een menschwaardige behandeling ten deel valt (er zijn weer eenige onderofficieren en anderen, die dat vergeten hadden, tot strenge straffen veroordeeld), zal het machtigste leger van Europa aan popu lariteit in eigen land- slechts kunnen winnen, evenals een steen des aanstoots voor den vreemdeling is weggenomen door do verbanning van den dwazen paradepas van vroeger. Men zal zich herinneren, dat destijds door een Fransch zee-of ticier Ullmo ver raad is gepleegd. De man is gi-degra- deerd, en het Verhaal van deze pijnlijke vernedering, leest men niet anders dan niet ontroering, ook omdat ze de Drey fus tragedie zoo levendig voor den geest roept. Nadat hem de onderscheidingsteeke- nen van zijn rang en zijn epauletten waren afgerukt en zijn sabel in tweeën gebroken, voor de voeten was geworpen, i is hij naar het wolbekende, grio/elige Duivelseiland overgebracht. Verleden week had te. Weencn de op tocht- plaats tot viering van hel '«'(jarig jubileum van Keizer Franz Joset. In de straten waren nieer dan 300 tribunes opgericht, die meer dan KXHiOO bezoe kers konden bevatten. Langs den weg dien de stoet vo«gde, bewoog zich oen ontzaglijke menigte. De optocht w,is verdeeld in 10 groe pen, vooistellende feiten uit de g-'Scliie- üenis van Oostenrijk en het vei kalen, hulde brengende aan het tegenwoordige. De straten waren prachtig versierd. De stoet kwam te 10 uur aan ophot plein, waar de feesten ter eei u van den keizer plaats zouilen hebben. De leden dor keizerlijke faini'ie had den plaats genomen op het terras; de aangrenzende tribunes waren ingenomen dO'ïr de diplomaten, do ministers, de hoogwaard ïglieidshekluoders, hofambte naren, generaals enz. De keizer bevond zich in do ki-izerlijke tent, waar de eere- presidenten toespraken hielden, welke de keizer beantwoordde. De burgemeester stelde den keizer een -H8H- 8. De Gouverneur sloeg de oogen vol verbazing op: Mijn vrouw? Juist, antwoordde de Grootvorst kalm, terwijl hij den graaf door een tee- ken te verstaan gaf, dat het onderhoud geëindigd was. Onder Dournofs leiding zult ge hier over enktde dagen een hal geven en ik zal een dergelijk feest ar- rangeeren hij mijn terugkomst te Wil na. Het zou mij zeer verwomleron, als wij op die wijze er niet in konden sla gen, do zwakke punten van hot geheele Poolsche en Lithausche adeldom klaar voor oogen te krijgen. Wij zullen ach ter bloemen vecuten, waarde graaf, al dus besloot de Grootvorst, terwijl zich een sarkastisch lachje op zijn lippen ver toonde en hij met groote stappen het boudoir op en neer ging. Mot goud en gunstbetoon zullen wij komen waar wij willen en terwijl onze soldaten gereed staan, luisterende naar liet wachtwoord, trachten wij door scherts en erlokking bres te schieten in het fort er verbon den rebellen. Met een diepe buiging verliet graaf De Berg het vertrek. In gedachten verdiept leunde de groot vorst tegen een der vensters en keek uit in den donkeren nacht daarbuiten. Daar stond hij, de forschgebouwdo Mos- coviet, blijkbaar door toornige en wraak gierige gedachten bezield, wa it dreigend balde hij de vuist tegen hi t slapend Warschau. Hij was gekleed in een lan ge grijze jas, met kostbaar sahelbond afgezet. Een glinsterend wit kruis hing op zijn borst. In zijn linkerhand hield hij zijn handschoenen en pet. Het ron de hootd, de grijze oogen, de borstelige snor en harde, als uit brc is gegoten trokken, alles duidde op de wilskracht en onverzettelijkheid der Romanoffs. Een meedoogenloos lachje speelde op de dunne lippen en langs do scherpe witte tanden van den keizerlijken mag naat. Immers, hij alleen was bekend met het geheim, dat het verderf van een gansohe natie inhield. En in de stilte van don nacht, hjj het eentonig gestap der schildwachten op het terras, spon zijn rusteloozo geest onvermoeid verder aan het listig gewe ven net-, dat den rehelleerenden edellie den wachtte, en richtte hij kerkers en schavotten op, waar voor den oninge wijde slechts halzalen en festijnen wa ren te aanschouwen. Daar zal geen Poolsche natie meer bestaan! herhaalde zijn lippen werktui gelijk en voor zijn oenen «ioeimle het beeld op van Mouravieff, don verschrik kelijken, den zwijgenden generaal, warns vinger zonder ophouden bleef wijzen naar de grafheuvels der gevallen land verraders» Want Mioln 1 Mouravieff zou Polen's geesel worden en zijn bloedhon den lieten reuils ginds, in het verre oos ten, hun akelig gehuil hooren. En War schau sliep nog rustig voort, onbewust van het haar wachtend noodlot en de Weichsel spoedde zich verder langs haar oevers, die weldra met bloed gedrenkt zouden worden. Goed 1 riep de Grootvorst, toen hij in den vroegen ochtend met onderzoe kenden blik de lyst der Poolsche edelen doorliep, die graaf de Berg hem had aangeboden. Een uur wil ik wydon aan 1 et gezelschap van uw beminnelijke ga de, waarde graaf, en dan aan het werk. Het geroffel van trommen en het ge luid van fluiten verbrak de stilte van den ochtend en het zonlicht schittorde op de wapperende pluimen, de flikke rende bajonetten en de kostbare unifor men van de keizerlijke troepen, toen deze uittrokken naar het oefeningsveld te Mokotow. Het gerommel der zware kanonnen overstemde den gelijkmatigen tred der soldaten, die in onverstoorbare stilzwijgendheid hun marsch vervolgden. Troepen grijnzende, vuile joden drongen zich te zamen langs de breede we,gen, door de soldaten gevolgd donkeroogige Polen, met bleeke, dunne lippen, wend den zich schielijk af en verdwenen in zijstraten, het pad vrijlatende voor het gepeupel, de vreemdelingen en luie, half verdwaasde studenten. Geen krijgsmu ziek weerklonk. Een tentoonspreiding van ruwe kracht, anders niet, en de korte, barsche bevelen der officieren, het eenige geluid, dat de loouie stilte ver-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1