k3 li ui r ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4' DISTRICT. Ds LaniouMeii te Oostlnri. No. 1315. Zaterdag 13 Juni 11)08. 17e Jaarg. Bi nne n land. S i IIE COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdwr- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. BRESKENS, 12 Juni 1908. In de Dinsdagavond gehouden verga dering van liet bestuur van het Zieken fonds is lot vooizitter benoemd de heer J. 11. H. van de Sande alhier, in plaats van wijlen de heer J. Z. de Buisonjé. Als hoofd van de Wilhelmi na-Be waarschool is benoemd mej. M. de Roo alhier. Aardenburg, 6 Juni. Ter heden gehou den zitting van den gemeenteraad wa ren de heeren de Glopper en Eekhout afwezig. De notulen werden na lezing onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken, als a. een schrijven van H. Matthijs hou dende kennisgeving van de aanneming zijner benoeming als lid van het alg. armbestuur. b. missives van Ged. Staten tot goed keuring der raadsbesluiten betreffende onderhandsche aanbesteding onderhoud van het Ruiterskwartier en Verloren Kostje, en tot vergoeding der reiskosten der onderwjjzers-sollicitanten. c. van don Commissaris der Konin gin tot gunstige beschikking op het ver zoek tot plaatsing van een lantaarn aan Smedeleensbrugge op rijksgrond tegen oone retributie van /0.25 's jaars. d. het reeds bekende adres tot ver binding van W. en O. Z. Vlaanderen, waaromtrent B. en W. voorstelden daar aan adhaesie te verleenen zonder eenige voorkeur te geven aan de eventueel te volgen richting. Dhr v. Oyen stelde daartegenover voor adhaesie te verleenen zonder eenige toe voeging, waartoe werd besloten. e. missive van Ged. Staten, dat de rijksvergoeding behoeve het herhalings- onderwijs ƒ32.40 bedraagt. f. schrijven van de comm. tot werk verschaffing, dat ze geen bezwaar heeft tegen de betaling van de verhoogde ver zekeringspremie. g. missive van Ged. St. tot goedkeu ring van onderhands in erfpacht uitge geven gronden. h. proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontv., waarbij aanwezig bleek ƒ2698.24. i. dat de verpachting van het gras gewas ƒ14 heeft opgebracht, en de ver koop van dat der begraafplaats ƒ10 be draagt. Dhr van Oyen bracht de wenschelijk- heid onder de aandacht om dit althans ééns meer te maaien. j. dat voor het schoonhouden der schoollokalen van af 1 Juli tot 31 Dec. is ingeschreven door P. J. Hol-Merk voor ƒ125 en door Janneke Clarisse voor ƒ100, aan wien dit werk, onder toezicht van het hoofd der school, is opgedragen. Alle voor kennisgeving aangenomen. II. Op een verzoek van regenten van het Burger Weeshuis tot wijziging hun ner begrooting in zake den aankoop van grond, werd gunstig beschikt. III. Naar aanleiding van een voor stel van B. en W. tot af- en overschrij ving van enkele posten op de begrooting tot een bedrag van ƒ55.35 behoeve de oproepingen van een tijdelijk onderwij zer en een Hoofd der school, maakte dhr van Oyen eeno kleine opmerking over de groote duurte en de onncodig» heid van het te dier zake adverteeren in zoovele bladen. Als dat gebeurt óf in de Vacature, 5f in de Sollicitant, is dat meer dan voldoende omdat beida bladen komen in handen van alle on derwijzers. Met die wenk zul in 't vervolg reke ning worden gehouden. IV. Tegen het daarop volgend voor stel van B. en W. om aiir. hot onder wijzend personeel elk ƒ25 te geven we gens buitengewone werkzaamheden tij dens de vacature mej. S van Oosten, verklaarde dhr van Oyen z -h ten sterkste. Niet was dat gericht tegen do 4 maal ƒ10 aan Dieho voor de waarneming als hoofd, omdat dit is 'vastgesteld, maar wel tegen de gelijke gratificatie. Hij is in dezen op informatie uit geweest bij de Bruijne, en niet, gelijk hem meer malen is aangewreven bij Dieho, en daarbij is hem gebleken, dat gedurende die vacature 3 maanden les is gegeven door de Bruijne 7ll-, uur. Georgine van Oyen 4 uur, Joz. van do Plassche 2 uur en Dieho 7 uur per week. Berekend naar het salaris van inej. van Oosten ad ƒ500, zou toekomen aan de Bruijne ƒ45, van Oyen ƒ24, v. d. Plassehe ƒ12 en Dieho ƒ42. Het dood hein plezier dat zijn dochter naar ueze berekening nog 1 gld. minder zal utvangen dan B. en W. voorstelden. Maar billijk was het in elk gevalhet komt er niet op aan hoeveel of hoe weinig elk krijgt, maar wel, dat ze vergoed worden naar wat hen is opgedragen. Dhr- Wijffels kon zich met dat voort durend opdrijven niet vereenigen; hij vond f100 genoeg. De voorz. wilde eene beslissing hier omtrent aanhouden tot dr de Glopper aanwezig zou zijn, maar dhr van Oyen vond dit inconsequent, omdat de vorige maal toen hij er zelf niet was, toch ook geen punten zijn aangehouden. Zoo werd het voorstel-van Oyen aangenomen met 4 st., tegen 1, die van dhr Wijffels. En nu men toch aan het onderwijs bezig was, wilde dar van Oyen een punt ter sprake brengen, dat hij anders aan het eind der vergadering zou hebben gedaan. Hij bedoelde n.l. de regeling van het onderwijs, die zoo onbillijk is als maar mogelijk. De onderwijzeressen van Oyen en van de Plassche hebben gedurende 5 jaren C uren per week meer les gegeven dan Dieho en de Bruijne. Dat er aan die ongelijkheid een einde moet komen, is begrijpelijk, maar het is ook niet meer dan billijk, dat door het verleenen van eene gratificatie hunne meerdere werkzaamheden zullen erkend worden. De voorz. zou deze zaak bij B. en W. in overweging geven. Dhr Reepmaker vond die gratificatie niet noodighet is niet dat de onder wijzeressen te veel hebben gedaan,'maar de onderwijzers te weinig. V. En daarna kwam een kardinaal punt, n.l. de regeling der jaarwedden onderwijzend personeel. Die van het hoofd der school is reeds geregeld bij besluit van 19 Dec. 1907 er werd echter aan toegevoegd, dat in dien noodig, de vergoeding van huis huur werd bepaald op ƒ200. Verder stelden B. en W. voor de on derwijzers van bijstand het minimum op 550, 5-10 600, 10-15 675, 15 20 750 en 20 en meer dienstjaren 825. Voor den rang van hoofdonder wijzer, indien vereischt f 150, en voor elke bijakte j. en 1. zijnde gymnastiek en fransch 100. Dhr van Oyen kwam terstond met du bemerking dat B. en W. zondigden ten opzichte van de gymnastiek. Voor Aardenburg is de verplichting opgelegd een geheel jaar door onderwijs in gym nastiek te doen geven en integendeel gebeurt het nooit, Nu geeft het echter niet veel, want zooals het veeltijds onderwezen wordt, is het weinig meer dan een klompen patrouille. Dhr Wijffels zag er hoegenaamd geen nut in, ja men moet zelfs schuddebollen over wat men de kinders wil laten leeren. Dhr van Oyen moest dat in zooverre beamen zooals dat hier gebeurt. Doch als het wordt onderwezen pre cies volgens de wet, dan staat men verbaasd over de orde en de regelmaat die deze oefeningen ten gevolge hebben, en werkelijk waardeert men ze dan ook meer, ook omdat er zooveel opvoedende kracht van uitgaat. Op dat punt was hij ook bekeerd. Maar beter was het in de regeling een bedrag van 50 op te nemen voor de akte land- of tuinbouw, indien die gevraagd wordt. Met dit idee vereenigde de raad zich algemeen. Verder stelde dhr van Oyen voor om het minimum te brengen op f575, wat, met het oog op de 7 pCt. die wordt af getrokken voor pensioens- en weduwen- bijdragen en den verhoogden levensstan daard niet onbillijk is. Alsdan zou Die ho nu hebben f925, de Bruijne f800, mej. van Oyon f725 en mej. Plassche f625. Maar behalve dat, is het niet meer dan zooals 't behoort om de f 125 die het rijk aan de gemeenten meer geeft ten behoeve van het personeel, ook aan het personeel toe te kennen. Dan zou den de wedden worden resp. f1050, f925, f850 en f750. Hij zou het beneden de waardigheid van deze gemeente, die geen hoofdelij- ken omslag heft, achten, door van de rijksbijdrage iets in de gemeentekas te laten vloeien, terwijl Oostburg, Oroode en Biervliet met een zware hoofd, om slag het volle subsidie aan het perso neel ten goede doen komen. Met 4 tegen 1 st., die van dhr Wijf fels, vereenigde zich hiermede. Verder dacht het den raad goed te bepalen, dat voor 't vervolg gehuwde onderwijzers, die weduwnaar mochten worden zonder kinderen, en uit dien hoofde niet werkelijk als gezinshoofd een huis bewonen, de f50 wegens ver goeding voor huishuur niet toe te ken- gen, terwijl tevens een voorstel van dhr van Oyen werd aangenomen om in eene vacature, waarvoor geen vervanger wordt gevonden, de minimum jaarwedde pondspondsgewijze te verdeelen onder hen, die buiten de gewone schooluren in de plaats zijn getreden. Ten slotte word goedgevonden om een eventueel ziekte-verlof, noodig door den langoren duur eener ziekte dan een jaar, de raad nader te doen regelen. Daarop werd de zitting gesloten. Schoondijke. Als candidaten voor lid van den Gemeenteraad ter vervulling der vacature ontstaan door het overlij den van den heer W. C. de Smidt, zijn gesteld de heeren Iz. de Hullu, Abr. van Male en Joh. Risseeuw-Verplanke. Oostburg. De heer B. de Die Jr., vo lontair ter secretarie te Sliedrecht heeft liet diploma behaald voor gemeente-se cretaris. Maandag is te Maldeghem een werkman die per fiets van Adeghem kwam, door een automobiel aangereden waardoor hij eenige meters werd mee gesleurd, zoodat hij in bewusteloozen toestand werd opgenomen. Tegen den automobilist is proces-ver baal opgemaakt. De toestand van den werkman is be vredigend. Na vinnigen, zelfs hardnekkigen strjjd, bepaalden de meerderheid der leden van de Afdeeling Oostburg der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij dat de Algemee- ne vergadering, die dit jaar in deze af deeling zoude plaats hebben, gehouden zoude worden te Oostburg. Een deswe ge door eenige leden ingediend protest mocht niet baten om bij het bestuur het idee ingang te doen vinden, dat er bij de stemming onregelmatigheden zou den zijn voorgekomen. En zoo dan, slaat de Landbouw ge durende een drietal dagen hare tenten op in de hoofdplaats van ons kanton. En wel onder begunstiging van het heerlijkste zomerweder, dat het midden hield tusschen de snikheete dagen dei- vorige week en de plotselinge afkoeling van de daaraan onmiddellijk grenzende dagen. Geen wonder, dat bij de Oostburgers in het bijzonder de moed er in kwam. Want het beloofde wat. Lustig wapperde reeds allerwegen het dundoek ter eere van het feest. Want als er algemeene landbouw-ver- gadering en tentoonstelling gehouden

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1