ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Een verbaal i Risslscb-Pfllea. No. 1314. 17' Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCIIE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hU den uitgever C. DIELEMAX te Bresken^ Uit 1 oofde van het Pink sterfeest verschijnt Dins- agavond de Breskensche Courant «iet. DE UITGEVER. In de Kamer van Koophandel te Rot terdam is een niet onbelangrijke kwes tie ter sprake gekomen. In 1901 ontstond tusschon Duitschland en de Republiek Haïti een tariofoorlog waardoor ook onze uitvoerhandel naar Duitschland van koffie afkomstig van Haïti. Door den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken werden door be middeling van Hr Ms gezant te Berlijn grootendeels uit den weg geruimd en ondervond onze handel slechts geringe nadeelen van den inmiddels niet veran derden toestand tusschen Duitschland en Haïti. Maar nu is daar plotseling verande ring in gekomen. Ingevolge eene aanschrijving van den minister van financiën te Berlijn aan de douane-autoriteiten, wordt thans te Em merik voor koffie die uit Nederland wordt ingezonden, geëischt, dat iedere zending begeleid zij door een consulair certifi caat van oorsprong of althans door zoo danige bewijsstukken waaruit blijkt, dat de koffie niet van Haïti afkomstig is. Nu gaan dagelijks kleine zendingen de Noderlandsche grens over, zoodat voor elk een dergelijk certificaat noodig is. Afgezien van het tijdroovende aan het verkrjjgen van consulaire certificaten verbonden, spelen de kosten (ƒ3.60 per stuk) een rol die in belangrijkheid toe neemt naarmate de partijen kleiner zijn. terwijl van het overleggen van origineele facturen en cognossementen toch zeker 7. De Joden hopen hun oude voorrech ten te zullen zien hersteld door de Po len en de Poolsche edelen vreezen de ophanden zijnde vrijverklaring der lijf eigenen. Want er is geen land waar de kloof tusschen hoog en laag, tusschen edelman en lijfeigene, zoo groot is als in Polen, en geen land, waar de joden, als tusschenpersonen van het zelfde zooveel gouden vruchten konden pluk ken van hun makelaarschap, als in dit oude koninkrijk. Edelman, jood en boer staan daarom hand aan hand en gereed u te bespringen. Onze spionnen hebben echter hun nachtelijke bijeenkomsten beluisterd en de samenzweerders ont maskerd. Hun bewegingen en bedoe lingen zijn bekend en de keizer heeft besloten het gansche rot in éen slagen voor goed onschadelijk td maken. Een wreede glans speelde in de oogen wel nimmer sprake kan zijn bij partijen, die, hoewel in het groot aangevoerd, in talrijke kleine partijen weder worden uitgevoerd. De nu reeds zoo scherpe concurrentie tegen andere zeeplaatsen wordt daardoor nog meer bemoeilijkt. Er is thans aan den minisrer van buitenlandsche zaken een verzoek ge richt zijn invloed aan te wenden te Berlijn, opdat de toestand, zooals die nu 7 jaren is geweest, te behouden. Te Parijs is een afschuwelijke moord ontdekt op de schilder Steinheil en zijn schoonmoeder. De schilder woonde in de rue de Vau- girard met zijn vrouw, zijn 17jariged ch- ter en zijn schoonmoeder en hij had een villa te Bellevue, waar het gezin steeds de zomermaanden doorbracht. Ook nu had de familie reeds de villa betrokken, terwijl de schilder overdag in genoimde straat was, waar hij zijn atelier had. Zaterdag waren echter me vrouw Steinheil en haar moeder te Pa rijs geweest en zij en Steinheil hadden in die straat geslapen. Voorts was daar ook nog de bedien de die de misdaad heoft ontdekt. Hij was Zondagmorgen gekomen om het eer ste ontbijt gereed te maken, toen hij jammerklachten hoorde, die uit de slaap kamer van mej. Steinheil kwamen. Hij luisterde aan de deur, deed eenige vra gen, maar kreeg geen antwoord, ofschoon het gejammer voortduurde. Daarna trad h\j de kamer binnen, waarvan de deur niet was afgesloten. Op het bed van haar dochter die op de villa was ge bleven lag mevrouw Steinheil vast gebonden, met een prop watten in den mond en een koord om den hals. De bediende bevrijdde zijn meesteres en riep daarna om hulp, waarop eenige buren en politie-agenten toesnelden. Zij van den vorst toen hij met harde stem voortging De raddraaiers onder de Poolsche edelen hebben zich schuil gehouden in onze Russische grensprovinciën Op die wijze is het hun gelukt u te misleiden. Maar wij zullen hen in hun eigen net vangen. Het is niet de wil des keizers, om de op komst zijnde opstand tegen te gaan. Integendeel. Hij wil de Polen in beweging laten komen. Gij zijt krach tig genoeg, om uw positie hier te ver dedigen en twee legerkorpsen, onder Michel Mouravieff staan gereed om over den Dnieper te trekken en de rebellen tot den laatsten man onschadelijk te maken. Met een glimlach eindigde de grootvorstEn dan zal de inlijving van het Poolsche gebied met het Russische r\jk door kracht van wapens en zonder verderen vorm van proces zijn tot stand gebracht. Maar de Polen vroeg graaf de Berg op zachten toon. Daar zal voortaan geen Poolsche natie meer bestaan, antwoordde de vorst op doffen toon. Katholieken, Europee- sche immigranten, Joodsche gauwdieven doorzochten het huis, vonden overal de kasten opengebroken en op den vloer in een der kamers lagen verscheidene le dige etuis van juweelen. Op de slaap kamers van Steinheill en mevr. Japy vond men deze vermoord op hun bed. Zij waren verworgd met een koord om den hals en hadden, evenals mevr. Steinheill, een prop watten in den mond. Een dokter die onmiddellpk ontboden werd, kon slechts den dood van den schilder en de oude dame con- stateeren en wijdde daarop al zijn zor gen aan mevrouw Steinheill, wier toe stand bevredigend is en die Zondag reeds door den inmiddels gewaarschuw- den rechter van instructie ondervraagd zal worden. Zij verklaarde dat zij 's nachts hoe laat weet zij niet wakker werd door een verdacht geluid. Zij stak de kaars op het nachttafeltje aan en werd toen eensklaps aangegre pen. Voor zij iets had kunnen zeggen had men haar een prop in den mond gesto ken, haar op het bed teruggeworpen en er aan vastgebonden, waarna men een koord om haar hals sloeg en het vast aantrok. Zij verloor het bewustzijn, maar heeft met stelligheid verklaard, dat de misdadigers met hun vieren wa ren, drie mannen en een vrouw. De vrouw was achteraf blijven staan en haar had zij niet goed kunnen zien. De mannen droegen lange blauwe kie len en waren gemaskerd, evenwel heeft zjj in een hunner een gewezen model van haar echtgenoot meenen te herken nen, waarvan zij, jammer genoeg, den naam niet kent. Steinheil koos zijn modelien uit menschen, die hij op straat ontmoette en bediende zich weinig van beroepsmodellen. Er zijn geen juweelen gustolen, want de schilder had de ge woonte om, als hij zijn villa betrok, de kostbaarheden, die in huis waren, aan een juwelier in bewaring te geven, wat hij nu ook gedaan had. Hij had Zaterdag 8000 francs ontvan gen voor een onlangs verkochte schil derij en dit geld is verdwenen, klaar blijkelijk dus de buit van de misdadi gers geworden. Meer geld was er niet in huis. De justitie heeft in de woning eenige vingerafdrukken gevonden en daarvan photografie genomen, maar dit is de eenige aanwijzing, die zij van de moordenaars heeft. Een vrij ernstig spoorwegongeluk had Maandagmorgen plaats op 500 meters afstand van het station Cise. i-r op het kruispunt der lijnen naar Verviers en Herve. De sneltrein van Brussel naar Keulen die om 6.13 vertrokken was en om 8.59 te Herbestal moest zijn, had juist het station Chainaye gepasseerd en was aan het kruispunt gekomen, toen door een onbekende oorzaak de achterste wagen ontspoorde. Hij viel dwars over den weg tegen een Saxby-seinhuis aan, dat geheel vernield werd. Yan de passagiers zijn er 5 gewond, waarvan 2 levensgevaarlijk. Zij zijn naar het ziekenhuis te Luik vervoerd. Nabij Owen-Sound, in de Canadeesche provincie Ontario, is een losse locomo tief, waar geen machinist of stoker op was, van een hellende baan afgegleden en tegen een uit 4 wagens bestaanden trein gebotst. Van dezen trein werd de machinist gedood en werden 7 reizigers gewond. Te Reggio di Calabria is een priester gestorven tengevolge van vergiftiging. Men heeft ontdekt, dat de wijn, waar van hij tijdens de mis moest drinken vergiftigd was. Een andere priester werd gearresteerd, {op wien vermoedt werd dit bedreven te hebben uit jaloezie. en Poolsche honden, al dat gespuis moet worden uitgeroeid. Maar allereerst moe ten de edellieden in den val loopen, dien wij voor hen gereed houden. Zijn zij eenmaal in onze handen, beschuldigd van hoogverraad, dan volgen veroordee- ling, verbanning en verbeurdverklaring hunner goederen vanzelf. Het canaille zal dan in opstand komen. Wij zullen het zelfs daartoe dwingen en het einde zal zijn, dat binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop de verraderlijke Poolsche landheeren door loyale Russische onder danen zullen zijn vervangen. En nu, waarde graaf, ging de gast voort op af gemeten toon, wil zoo goed zijn mijn orders met nauwgezetheid uit te voe ren. Laat alle troepen, die onder uw bevelen staan aan een nauwkeurige in spectie onderwerpen en begin reeds mor gen met het garnizoen van deze vesting. Dat zal de Polen in twjjfel brengen om trent uw bedoelingen. Morgenochtend vroeg verwacht ik van u een lijst, waar op de namen voorkomen van alle Pool sche edelen in uw Gouvernementen, die een landgoed bezitten. Ik ben reeds in het bezit van dergelijke lijsten voor de acht westelijke provinciën. Zend ook spoedorders aan de Adelsmaarschalken van elke afdeeling met last u in deze onverwijld van inlichtingen te dienen. De broeder van den Keizer zweeg een oogenblik en keek den verrasten Gou verneur-generaal, die met alle aandacht toeluisterende voor zijn vorstelijken be zoeker stond, glimlachend aan. Ook dit nog. Niemand anders dan de jonge of ficier, dien ik u als boodschapper toe zond, is gerechtigd tot u uit mijn naam en over deze zaak te spreken. Alexis Dournof, zoo is zijn naam, is majoor van de Kurassiers der Garde en is belast met den taak, om de Poolsche edelen in het net te lokken. Hij draagt hun geen goed hart toe, want zijn vader viel onder baron Meyendorf bij Grochow. Dournof is, buiten ons, het eenig men- schelijk wezen, de Czaar zelf uitgez - derd, die bekend is met de plann i, door mij zooeven ontwikkeld. De om standigheden dwingen ons, om den leeu wenhuid voor een poosje te verwisselen met het vossevel, en gij kent het oude spreekwoord Een Griek is slimmer dan tien Europeanen, éen jood slimmer dan

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1