Kinneiilaiu]. G^mcMujd De Fransche president was nog niet vertrokken, of Engeland zag weer nieuwe gasten. Ditmaal waren het de Duitsche geestelijken, die in navolging van de Duitsche burgemeesters de stamgenooten aan de overzijde van de Noordzee kwamen begroeten. Ook zij werden bij hun aankomst te Southampton met de gaootste hartelijkheid ontvangen, dooi den burgemeester aan de plaatselijke geestelijkheid voorgesteld. Zij begaven zich daarna, onder gelei de van den heer Stead, naar Londen. Bij een lunch in Mansion House werden natuurlijk redevoeringen gehouden en was de bevordering van de onderlinge goede betrekkingen en van den wereld vrede weer schering en inslag. De gemeenteraad van Botterdam heefi met 23 tegen 17 stemmen besloten tot •afschaffing van de kermis reeds voor dit jaar. BRESKENS, 2 Juni 1908. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Mei in gelegd /12481.23; terugbetaald 9142.41. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje, draagt hot nummer 4997. Door Gedeputeerde Staten van Overijssel is met ingang van 1 Juni tot opzichter bij den aanleg van kunstwe gen benoomd ter standplaats Harden- berg de heer A. J. Mulder, vroeger al hier, thans buitengewoon opzichter bij den Rijks waterstaat te Noordwelle. Hedenvoormiddag had ten over slaan van het Bestuur der waterkeering van het Cal. Waterschap Oud en Jong Breskens de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onder houd van de aarde-, kram-, rijs-, paai en steenglooiïngwerken van dat water schap, waarvoor werd ingeschreven dooi-: J. Lindonberg, Wemeldinge ƒ10160 J. Wolfert, Hoek 9980 A. Risseeuw, Groede 9858 A. du Burck, Breskens 9823 H. J. Keulemans, Middelburg 9820 W. Woittiez, Breskens 9790 C. J. de Smit, id. 9750 J. de Bree, Ter Neuzen 9615 Joh de Jonge, Middelburg 9568 J. van Drongelen, Hoek 9560 A. Karelse Cz., Borssele 9450 J. M. IJ. v. d. Sande, Breskens 9449 Joz. Haartsen, Groede 9293 Voor het recht tot weghalen van het broed- of mosselzaad werd enkel inge schreven door E. Rammeloo-de Mul te Philippine voor ƒ30. Bij den te Domburg gehouden 3- daagschen provincialen schietwedstrijd werd in den korpswedstrijd voor ver- eenigingen aangesloten bij den Zeeuw- schen Schietbond inet geweer M. 95 af stand 150 M. de 2e prijs een zilveren medaille van het hoofdbestuur van Volks weerbaarheid gewonnen door de schiet- vereeniging „Breskens" met 368 p. en de 4e een bronzen medaille door de schietv. „Groede" met 311 p. In den korpswedstrijd voor dezelfde vereenigingen afstand 20 M. werd oven eens de 2e prijs een bronzen medaille van het hoofdbestuur „Volksweerbaar- toevlucht nemen. Wij zonden onze han digste agenten en stoutmoedigste spion nen het land in en lieten hen in West Rusland, een der voornaamste brand punten der samenzwering, ageeren. Het sprak van zelf, dat waar een derde van uw bevolking uit Joden be staat, die ons bestuur een kwaad hart toedragen, de Israëlieten in de naburige gewesten het hunne zouden bijdragen om hun rebellische stamverwanten in Polen te ondersteunen. (Wordt vervolgd.) heid" gewonnen door „Breskens" met 423 p. In den korpswedstrijd voor alle ver eenigingen in Zeeland werd de 3e prijs, een bronzen medaille gewonnen door „Groede" met 25 treffers en 223 p. Waterlandkerkje. Tot ontvanger-grif fier van den Gouden polder is benoemd de heer M. A. Bleiker te Schoondijke. Te Goes werd een 4jarig knaapje door een met aardappelen geladen kar overreden en gedood. Het kind kwam zijn vader, die het paard mende, huppe lend tegemoet en doordien het struikel de, geraakte het tusschen de wielen met hot genoemde ongelukkige gevolg. School- en Kerknieuws. Ned. Horv. Kerk. Bedankt voor Has selt ds A. Prins te St. Maartensdijk. Schoondijke. In de Zondagvoormiddag gehouden godsdienstoefening der Geref. Kerk A alhier trad voor de gemeente op de heer ds A. H. van der Kooij van Bergen op Zoom ter bevestiging van den beroepen predikant ds A. Merke- leijn, met een treffende leerrede naar aanleiding van Jes. 62 6 en 7. En des namiddags verbond ds Merke- leijn zich aan zijne eerste gemeente met de woordm van II Cor. 2 15 en 16. Beide malen was het sierlijke kerk gebouw ganschelijk gevuld met belang stellenden, ook van uit omliggende ge meenten. Uit Bern geeft men in Der Bund een treffende beschrijving van den ont- zettenden sneeuwval, die Zwitserland den 23 Mei heeft geteisterd en waarvan wij reeds melding hebben gemaakt. Op den 23 Mei aldus schrijft ge noemd blad stonden de vruchtboo- men reeds prachtig in bloesem en ook do tuinen en bosschen waren een lust om te zien, het was er zelfs zoo mooi, als het in jaren niet geweest was. Als er nu maar wat regen kwam, want het was de laatste dagen vrij warm geweest en de bodem begon reeds hier en daar kloven te vertoonen een malsche regenbui zou het gras den grond uit doen schieten. Op den 22 Mei was de lucht betrok ken, maar regon kwam er niet. liet was winderig, de temperatuur daalde en op den 23en was het bepaald koud. Des middags tusschen 2 en 8 uur kwam de lang verwachte regen, maar daarbij vie len ook eenige sneeuwvlokken, die men echter meer met verwondering dan met bezorgdheid aanzag. Weldra echter wer den de vlokken grooter en talrijker, doch zij smolten zoodra zij den grond bereikten echter, de regen hield op, er viel slechts sneeuw en niets dan sneeuw en om 3 uur begon zij reeds te „liggen". Nu trokken de mensehen tegenover deze Moisneeuw bedenkelijke gezichten, te moer, toen het zoo geweldig sneeuw de als 1 et in den afgeloopen winter niet had gedaan. Reeds mengde het wit der sneeuw zich met dat van de bloesems en de takken begonnen te buigen onder den sneeuwlast. Overal trokken mannen, vrouwen en kinderen er met lange stokken op uit om de takken door schudden van de sneeuwvracht te bevrijden. Het scheen aanvankelijk dat dit den menschen nog gelukken zou, maar het sneeuwen nam van minuut tot minuut in hevigheid toe en nauw was een boom van den sneeuwlast bevrijd of een nieuwe last drukte hem weer neder. Zoo moesten de menschen het ten slotte machteloos aanzien hoe boom na boom als met een lijkkleed werd overtogen. Daarmee begon een ware vernieti gingskamp van de elementen tegen de plantenwereld. De kleinere boomen in de stadstuinen werden de eerste slacht offers, maar spoedig moesten ook de vruchtboomen in de boomgaarden er aan gelooven. Zij werden tegen don grond gedrukt en letterlijk onder de sneeuw begraven. In jaren hadden zij niet zoo veelbeloovend bloesem gedragen, maar juist die bloesem werd hun nood lottig, want daaraan pakte de sneeuw zich vast. Tegen den avond stond in en bij de stad geen boom meer over eind en alles was neergezonken in en overweldigd door de sneeuw, die bloei end leven had veranderd in killen dood. Om 7 uur des avonds ving de slach ting der boomen in het bosch en in de grootc lanen aan. Tot zoolang had het zware geboomte moedig stand gehou den tegen de snoeuw, maar nu ver mocht ook dit den steeds zich opstape lenden last niet langer te torsen. De groote woudboomen bezweken voor en na. Wat wij toen beleefden, gaat alle beschrijving te boven. Wij bevonden ons in de nabijheid van 2 bosschen en 2 groote lanen, die naar Bern voeren. Eerst hoorden wij nu en dan het kra ken van de takken, die afbraken, maar dit volgde elkaar steeds sneller en lui der op. Daarna braken ook de stammen af en stoitten de groote boomen met donde rend geraas ter aarde. Van 8 uur 's avonds tot 1 uur 's nachts was er in de bosschen een geraas als werd daar een titanenstrijd gevoerd en tusschen het dreunen, het kraken en het rom melen der brekende takken en vallende boomen, hoorde men het angstig ge- krijsch der vogels, die uit hun nesten werden opgejaagd. Vele honderden pas uitgebroede jongen zijn met de boomen, waar zij in het nest lagen, ondergegaan. De menschen stonden voor de huizen en hoorden machteloos en vol ontzetting dezen geweldigen vernielingsstrijd tegen de plantenwereld aan. Zij hoorden zwijgend hoe boom na boom in de bosschen viel, hoe van de nog staande gebleven boomen tak na tak werd afgebroken zij zagen het aan hoe de prachtige boomen in de lanen werden misvormd tot wanstaltige mon sters en bij deze algemeene vernietiging sidderden zelfs de moedigsten en staar den angstig naar de lucht, of er aan dien noodlottigen sneeuwval nog geen einde komen zou. Dit kwam eerst tegen middernacht, toen de sneeuw allengs overging in re gen, zoodat het kraken en knallen in het woud langzaam afnam Zondagmor gen, bij het aanbreken van den dag, liet zich de verwoesting overzien, alles was een en al eene groote ruïne. Vijf personen, dio zich Zaterdag namiddag van Grolloo naar Rolde bega ven, werden in het veld door een hevig onweder overvallen. Plotseling werden allen tegen den grond geslagen. Een van hen, de kastelein II. J. Dar- winkel, werd doodelijk getroffen. Ock een hond bleef op de plaats dood. W. Klinkhamer kon zich eerst na eenigen tijd naar een bijzijnde woning begeven. Zijn kousen waren ten deele verbrand. H. Hadders werd een klomp aan den voet verbrijzeld. De doodelijk getroffene laat een weduwe met 5 kinderen na. Te Oudendijk, nabij Alkmaar is verleden week een akelig drama afge speeld. In November had Schouten zijn buur man Broertjes beleedigd en die had daarvan proces-verbaal laten opmaken. Schouten werd tot 10 dagen gevangenis straf veroordeeld. Sedert dit vonnis schijnt Schouten nog lastiger te zijn geworden tegen Broertjes. Hij zocht hem, zeiden de dorpelingon. Het was alsof Schouten Broertjes bij elke gelegenheid tartte, maar Broertjes bleef altijd kalm. Woensdagavond zou Broertjes met zijn vrouw op bezoek komen bij zijn buurman. Schouten wist dat. Hij had zelfs te voren gevraagd of hij ook van de partij mocht wezen, maar de buur man, wetend dat men Broertjes en Schouten maar liefst zoo ver mogelijk van elkaar moest houden, had gezegd, dat Schouten dien avond maar niet moest verschijnen. Schouten verscheen echter wel - in de buurt. Hij vatte bij een bruggetje post en wachtte, tot dat eindelijk Broertjes met zijn vrouw terugkwamen. Hij viel het echtpaar lastig. Broertjes hield zich eerst kalm, maar eindelijk moe, pakte hij Schouten beet om hem een afstraffing te geven. Broertjes bleek onmiddellijk de sterkste. Schouten moest het onderspit delven en angstig riep hij uitLaat me los, ik zal je niets meer doen. Toon zei BroertjesGoed, ik zal je loslaten als je belooft m'n vrouw en mij niet weer lastig te vallen. Schouten beloofde en Broertjes liet hem los. Doch nauwelijks was Schouten weer op de been of hij kreeg een boksijzer en ging hiermede Broertjes te lijf, zeg gende Een van onze twee moet er nou maar aan gelooven. Op hetzelfde oogenblik gaf hij hem een slag. Broertjes greep toen zijn aanvaller bij de keel. Doch terwijl hij Schouten nog vast had, verloor hij, waarschijnlijk ten ge volge van de verwondingen met het boksijzer, het bewustzijn. De vrouw had om hulp geroepen en verschillende personen snelden toe. Zij waren echter niet in staat Schouten te verlossen uit den ijzeren greep van den bewustelooze Toen het hun eindelijk gelukte, was het te laatSchouten was reeds geworgd. 's Ochtends verschenen justitie en politie. Zij hadden niet veel te doen. Het was duidelijk, dat Broertjes uit zelfverdediging had gehandeld en daarom is hij ook niet in voorloopige hechtenis genomen. Zaterdag in den vroegen ochtend, ontdekte een particuliere nachtwaker aan de Sarphatikade te Amsterdam 2 mannen, die onder een veranda achter het perceel, bewoond door de familie De Vlaming, welke tijdelijk afwezig is, op den grond lagen. Zich ontdekt ziende, vluchtten zij den tuin in. De nachtwaker sloot daarop de tuin deur, verzocht een in de nabijheid wo nend familielid, voor die deur de wacht te houden en ging zelf politie-assisten- tie halen aan het posthuis op het Fre- deriksplein. Eenige agenten gingen mee en vonden de vluchtelingen in den tuin van perceel 12. 't Bleek, dat zij van het huis van den heer De Vlaming reeds de stopverf van een ruit uit het keu kenraam verwijderd hadden en gepoogd hadden de luiken voor de ramen te ver breken. Zij bekenden daar diefstal te hebben willen plegen. De aangehoudenen zijn de 23-jarige W. P., rijwielhersteller en de 20-jarige v. Rkoetsier. In dienzelfden nacht is een man ge arresteerd, die in een huis op het Ro- kin was binnengeslopen en op de twee de verdieping in een slaapkamer op een ledikant was gaan liggen. Hij werd door een der huisgenooten ontdekt, die de politie waarschuwde. Te Diepenheim (Overijsel) werd de zer dagen een bruiloft gevierd. Tijdens het feest bezweek plotseling een der gasten. Deze werd ter zijde in een schuur gelogd. Een onweder kwam op en felle blik semschichten verlichtten spookachtig het feestterrein, terwijl het gerommel van den donder er overheen rolde. Inmid dels werd de feestmuziek voortgezet en lustig vierde men verder feest onder zang en dans. Toen er onder den invloed van Bac chus een der gasten ter aarde zeeg, werd deze bij den doode onder dak ge bracht. O landelijke onschuld 1 Wanneer zal het licht van het menschelijk voelen dringen door den dichten nevel van ze delijke afstomping en ongevoeligheid I

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2