ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1313. IT Jaarg. Buit en land. FEU1LLETON. it hi: s k n s ril i; courant, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.82;' bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdtur- en Vrijdajravond hij den uitgever C. DIEEEMAS te Breskens. <r* Onze Koningin-Moeder is ook op bui- tenlandsch bezoek, bij de Koningin-We duwe van Zweden. Over haar ontvangst en verblijf schreef do Zweedsehe pers hartelijke artikelen. En die bepaalden zich niet alleen tot. hot familiaire van dat bezoek, doch strek ten dat wat verder uit. Zo meende dat Nederland te weinig van Zweden en Zweden te weinig van Nederland af wist en ook te weinig be kend was met wat in beide landen wordt gefabriceerd om wederkeerig als afzet gebied te dienen. Ondanks het niet onbelangrijke cijfer dat van hieruit naar Zweden voor een 26 millioen kronen wordt uitgevoerd en Zweden weer voor een 15 millioen kro nen aan Nederland aflevert, kon dat nog veel meer zijn, indien daar tusschen beide volken meer verstandhouding be stond. Ze gaf zelf reeds het denkbeeld in overweging, dat koning Gustaat Adolf een bezoek aan ons land bracht, dat door een contra-bezoek van koningin Wilhelmina kon beantwoord worden. Reeds bij voorbaat werd haar de meest hartelijke ontvangst toegezegd. Neem eens aan, dat er werkelijk meer voeling tusschen de Zweden en ons mocht ontstaan ook ton opzichte van het han delsgebied, dan had ook dit bezoek weer een goede zijde voor het nationale be lang. President Fallières is weer van zijn uitstapje naar Engeland, te Parijs terug gekeerd. De bedoeling te raden van groote man nen is geen gemakkelijk werk, want die zijn meestal zoo gesloten als een bus, en zijn ze integendeel een beetje lang van tong, nu dan heeft de praktijk ipeer- malen bewezen, dat ze ook moeten te rug krabbelen, evenals ordinaire men- schen. De bedoeling nu van Frankrijks pre sident naar Engeland is uitgelegd als van een hoog vriendschappelijke be- teekenis. Maar achter dat „hoog vriendschap pelijke" sleepte een staartje, om te komen tot een verbond, die zou geboren moeten worden uit de goede verstand houding die tusschen heide volken reeds bestond. Maar zoo vlot als men zich dit wel licht heeft voorgesteld, zal dat niet loopen. In de Engelsche pers werd bij voor baat gewezen op „den vriend, die zich misrekende", voor zoover er althans sprake zou kunnen zijn, van een ver bond. Frankrijk dat reeds eene alliantie heeft gesloten met Rusland, zou zijne positie niet weinig versterkt zien door een verbond met Engeland. Maar Groot Bnttanje is altijd nogal praktisch, en ziet gaarne de kat uit den boom. Het zal zich denkelijk al heel wel ge voelen met de vriendschap van Frank rijk, die haar niets kost, terwijl een verbond haar verplichtingen oplegt. Indien, in weerwil van het onlangs gesloten Noordzee-verdrag, waarbij de bestaande toestand wordt gehandhaafd ten opzichte van de landen, die zij be- spoelt, de zucht tot uitbreiding van grondbezit waaraan groote mogendheden soms lijdende zijn, bij deze of gene der bij dat verdrag betrokkenen te machtig mocht worden, dan kan Engeland zijn man wel staan, bijaldien zulk een uit val te water moet afgeslagen worden, en zoo dit te land mocht plaats vinden, dan zijn er wel anderen, die bij den sta tus quo (bestaandon toestand) belang hebben, om dat, zoo mogelijk, te kee- ren. Voor een en ander behoeft het dus met Frankrijk geen bepaald verbond aan te gaan. Het is haar al genoeg als ook met deze vriendschap Duitschland een wei nig in toom wordt gehouden. Staatkundig is dus Engeland aan de spits in Europa komen te staan, en heeft het feitelijk Duitschland verdreven, dat niet onaardig naar den voorrang drong, gerugsteund door het drievoudig verbond met Oostenrijk en Italië. Maar Oostenrijk is door binnenland- sche beroeringen lang niet meer het Oostenrijk van voorheen, en Italië is moreel wel het zwakste deel van dat verbond, wijl het meermalen neiging heeft getoond zich te scharen aan de zijde van het overstemmende spel van het Europeesche concert. Er bestaat dus voor het oogenblik weinig verwachting, dat het bezoek iets doortastends zal hebben uitgewerkt. En dan is „de misrekening van den viiend" wel iets meer dan satire. Op het Grieksche eiland Sainos zijn vorige week ernstige troebelen voorge vallen. In de haven Vathy begonnen Maandagmorgen op het onverwachtsTurk- sche troepen te landen. Dat de eilandbewoners hiervan ont hutst kennis namen laat zich denken. Met den voorzitter der Nationale Ver gadering van het eiland aan het hoofd, dwongen zij vorst Kopassio Effeudi, om zich naar de haven te begeven, ten ein de de ontscheping der Turken tegen te houden. Maar de Turken lieten zich nu maar zoo op eens niet terughouden. Er ont stond een gevecht tusschen de ont scheepte soldaten en een groep burgers. Schoten werden in de lucht gelost als om den burgers schrik aan te jagen. Zoo spoedig waren echter deze niet uit het veld geslagen, en in een bloedig gevecht, dat nu ontstond, doodden zij een 15-tal soldaten. Zonder ophouden werd nu gevuurd en onder het moordend lood der militairen vielen vele slachtoffers, onder wie zoo wel vrouwen en kinderen als politie dienaren die de zijde der bevolking hadden gekozen. De bewoners, bedacht op eigen lijfs behoud, vluchtten in het bovenkwartier der stad. En daar worden ze feitelijk door de gelanden gevangen gehouden, terwijl het paleis van den vorst, dat door troepen wordt bewaakt, eveneens door de opstandelingen is omsingeld. En wat zal de slotscène zijn van de zen overmoedigen overval? Want overmoedig is ze. Immers, de Grieksche kringen te Constantinopel ver klaren dat de Porte sinds langen tijd I plannen beraamde om de privilegiën van s Samos op te heffen en het eiland te doen j bezetten. En dat is 't juist waarvan de Turk- 1 sche Porte wel eens berouw zou kunnen ,1 hebben. Want die privilegiën zijn ge- waarborgd door eene internationale over- a eenkomst. Uit dien hoofde is die inval I' terstond beschouwd als eene schending van het zelfbestuur van het eiland. De gezanten van Rusland, Frankrijk (j en Engeland hebben samenkomsten ge- j.;; houden, die, naar men verwacht spoedig tot gevolg zullen hebben, dat de Turk-B sche regeering tot rede wordt gebracht. Op welke wijze dat zal gebeuren, kun-! nen we veilig aan de toekomst over laten. Over het hoofd van den Grooter Zieken man van Turkije hebben al mee: stormen gewoed, die geleken op die ir een glas water. Een kleine landkaart voor zich op ta fel openspreidende ging de Grootvorst voort, elk woord accentueerende„Ves tig uw aandacht op het volgende De lijn tusschen Koningsbergen en Odessa geeft de kortste dwarsdoorsnede van Europa. Het koninkrijk Polen ziet ge hier, vooruitgeschoven als een bastion, vor buiten die lijn. Het bezit van die landschappen geeft ons toegang tot Prui sen en Oostenrijk. Dank zij het gegoo chel met de drie verdeelingen van Po len moet Rusland derhalve desnoods zijn laatsten druppel bloeds, zijn laatste mil- lioenen schats opofferen, om dit natuur lijk bolwerk te behouden. Op dit oogen blik zijn wij niet gereed voor een groo- ten oorlog. Rusland's hand grijpt lang zaam, maar zijn greep is als van ijzer. Veertig jaar later en het konink rijk Polen zal door een netwerk van spoorwegen doorsneden, en beschermd door fortenliniën en oorlogswerken, een citadel zijn geworden waartegen geheel Europa zich het hoofd te berste zal loo pen. Genoodzaakt om het oog te hou den op Konstantinopel en om de mon den van den Donau te bewaken, is Oos tenrijk onze eerste vijand. Om Oosten- rijk's macht te breken rekenen wij op de hulp van den ontwakenden reus van het Noorden Pruisen. Hebben deze naijverige westelijke natiën elkan der verzwakt en vernietigd, dan kunnen wij ons ongerepte zwaard in de weeg schaal werpen en het werk voleindigen. Aan flarden dan het contract van het Weener Congres, gelachen met de be palingen der Parijzer Conventie, en voor de twintigste eeuw daagt zijn wij in staat, ons met eiken Europeeschen vij and te meten en hem te vernietigen. Ons wachtwoord is even als dat van Pruissen Vorm soldaten, pas op 'uw tellen, val, wanneer de tijd daar is, uw zwaksten vijand aan en breng hem met alle kracht ten onder. Binnen twintig jaar zal Polen, omgord door militaire spoorwegen en op alle punten door for ten versterkt, gemakkelijk door onze re servetroepen kunnen worden bezet, ter wijl onze armeen, Turkijen en Engeland bevechten en Pruissen bedreigen of in bedwang houden. En om hiertoe te geraken is 'het noodig het laatste spoor van Poolsche opstandszin te doen verdwijnen. Na poleon had gelijk „Hartstochtelijk, wan kelmoedig, woest en onverstandig zijn de Polen en daarom zijn zij, als volk, ten ondergang gedoemd. Gij ziet dus, waarde graaf, dat wij Polen moeten vasthouden, zelfs al viel de hemel. Het lot van het Christendom werd eenmaal op dit plekje van den aardbol beslist, Sobieski in 1683 de Turken tot den te rugtocht dwongde heerschappij van Europa zal eveneens op de slagvelden van Pruissen of Oostenrijk worden be- kampt. Frankrijk gaat zijn ondergang langzaam tegemoet, door overmatige weelde. Engeland trekt zich dagelijks meer terug achter zijn handelsvlag en zijn geldmannen regeeren het land van de Koningin der Zeeën. De revolutionaire beweging, die ons op het oogenblik be zig houdt, broeit achter uw knieën. De acht Poolsche provincies in het binnen land zijn rijp voor den opstand. Slage: de pogingen der rebellen in den aanvang dan zoudt ge, hier te Warschau, va het Rijk zijn afgesneden en als een ai der Varus aan de genade van modern barbaren zijn overgeleverd. Onze vei loren armee zouden wij gemakkelijk kui nen vervangen door andere troepen, - maar Polen mag niet voor ons verlore gaan. Het is de sleutel van Rusland westelijke liniên. Wanneer wij lab ooit in het open veld ten strijd treij ken, dan moet dat zijn in het land v«| den vijand. Zij moeten de Russiscl hakken voelen tegelijkertijd dat zij h eerste Russisch kanonschot hooren. En wat zijn uwe nieuwe planner vroeg de graaf, geheel onder den indr van het gehoorde. De Grootvorst zag den vrager aan, gedachten verdiept. Toen, ondanks uw goed bedoelde pogingen, den Kei: geen afdoende inlichtingen werden geven omtrent den stand van zaken deze gewesten en het drijven der Pc sche edellieden en radicale volksleidc moesten wij tot andere middelen o

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1