A clver'tentiën. dienstplichtig is, en wie niet. Lotelin- gen, die een zoogenaamd „twijfelnum mer" getrokken hebben, verkeeren dan nog in het onzekere. Hun kans om op geroepen te worden hangt af van de mogelijke afkeuringen na de opkomst van de dienstplichtige nummers. Wanneer dat zal gebeuren, weten ze niet. Dat komt later zoo maar eens uit de lucht vallen. Immers in Maart moeten de „jongens" opkomen en als ze opgekomen zijn worden ze ingedeeld. Dan wordt elk milicien voor het eerst gewaar tot welk wapen hij zal behooren, in welk garnizoen hij zal liggen en hoe lang hij zal moeten dienen. Dan komen de nakeuringen en de „uitvallers". En eerst dan kunnen de twijfelnummers Zich 'gereedmaken. En nu vraagt het het of deze regeling door den dienst wordt geeischt. Daardoor toch ontstaan heel wat moeilijkheden Een jongeling, in dienstbetrekking, maakt zich vrij, met het oog op den dienst. Hij komt op voor een dag, maar wordt dan voor een halfjaar naar huis gezonden. Een ander denkt vrij te wezen en gaat in dienstbetrekking, maar krijgt plotseling bericht, dat hij moet opko men. Weer ongelegenheid voor den patroon en den bediende tegelijk. Deze gevallen doen zich dikwijls voor. En die kunnen voorkomen worden. Waar de loting in October plaats heeft, kan men zeer goed in November of December beginnen met de indeeling. Zoo goed als voor de loting kan men de miliciens voor de indeeling even la ten overkomen. Dan weet elk tijdig waar hij aan toe is en kan met het oog daarop zijn maatregelen nemen. ÖRESKENS, 29 Mei 1908. De Woensdagmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd bij gewoond door alle leden. Na lezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering, werd mede deeling gedaan van de volgende ingeko men stukken, als missive van Ged. Staten houdende goedkeuring van de verordening tot regeling der onderwijzers-jaarwedden id. als voren tot goedkeuring van enkele kohieren der schoolgelden c. een Gedenkboek van het Konink lijk bezoek aan Zeeland van 12 14 Sept. 1907. Werd met dank aanvaard ter opname in het archief d. Een adres van den onderwijzer A. Lucieer om eervol ontslag als zoo danig wegens zijne benoeming te Mid delburg. Met ingang van 1 Juni a.s. werd hem dit verleend, en in zijne plaats benoemd de heer A. P. Neeteson te Hontenisse e. een schrijven van Wed. J. Z. de Buisonjé, houdende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenoot, in leven hoofd van school no. 2. Op voorstel van B. en W. werd be sloten dit schrijven met een brief van rouwbeklag te beantwoorden, o.m. met dankzegging wat hij in het belang van het onderwijs aldaar heeft gedaan, en ook voor wat hij verplicht en onverplicht deed voor de bewoners zelve f. het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1907, het welk voor de leden ter inzage ligt g. missive van Ged. Staten houdende terugzending van het kohier van den hoofdelijken omslag, omdat daarop voor niet van u maar de Keizer eischt voort durende werkzaamheid en absolute stil zwijgendheid. Want wanneer ik u zal gezegd hebben, wat ik u ga mededee- len, zou een onoverdacht woord van uw lippen de plannen van den Keizer ern stig kunnen benadeelen 1 (Wordt vervolgd.) komt zulks nh het overlijden van de weduwe, de Erven Provoost. In plaats van deze collectieve aanslag werd daarop alsnu geplaatst Suzanna Provoost, en het kohier aldus andermaal vastgesteld h. de rekening en begrooting van de Gezondheids-Commissie werd, met het aandeel voor deze gemeente ad 78.75, goedgekeurd i. ten slotte werd de rekening van het alg. burg. armbestuur goedgekeurd tit een goed slot van 12.05. Nadat eindelijk nog de voorz. mede deelde, dat reeds eene oproeping voor de vacante betrekking vatr hoofd der- school no. 2, is gedaan, werd de zitting gesloten. Zondagmiddag ontstond te Middel burg in een café in de Kapoenstraat tusschen een drietal personen een woor denwisseling over het betalen van het gelag. Weigerende te betalen, werden zij door den caféhouder buiten de deur- gezet. Op straat gekomen, sloeg een hunner met z'n vuist een ruit in, met het gevolg dat hij aan de rechterpols zeer ernstig verwond werd. Vergezeld van een zijner vrienden begaf hij zich, steeds bloedende, naar de Rouaansche kade, alwaar hij, door- bloedverlies uitgeput, het bewustzijn verloor. Dr Gieben, die geroepen was, ver leende geneeskundige hulp en gelastte zijne overbrenging naar het Gasthuis. Tegen de drre personen is proces verbaal opgemaakt. Tot burgemeester van Zierikzee is benoemd de heer mr H. C. Moolenburgh, wethouder dier gemeente en lid der Pro vinciale Staten van Zeeland. Onder IJzendijke is gisteren aan gehouden een zekere A. B. M., die door de Middelburgsche rechtbank is veroor deeld tot plaatsing gedurende twee ja ren in de tuchtschool te Ginneken, wer- waarts hij is overgebracht. De Tweede Kamer heeft de motie om de exploitatie van de Staatsspoor wegen door den Staat te doen geschie den verworpen met 46 tegen 89 st. Gemengd Gelijk we reeds meldden is verloden week in Zwitserland ontzaglijk veel sneeuw gevallen. Het is een ware ramp, die millioenen francs schade beloopt. De akkers bieden een schouwspel van verwoesting. Sedert Zaterdagavond is onafgebroken natte, zware sneeuw ge vallen. Op sommigo plaatsen lag zij Zondag nog 30 en 40 cM. hoog. Duizen den vruchtboomen liggen allerwegen vernield op den grond en heele bosschen bestaan enkel nog uit gebogen en ge broken stammen. In de buurt van Luzern en Zug liggen honderden hoo rnen ontworteld of, tot twee meter hoog, gebroken neer. In de wijngaarden ligt de grond vol met jonge loten. De wijnoogst is in sommige streken volslagen vernietigd en de wijnstokken zijn voor jaren bedorven. De druk van de sneeuw heeft in parken en plantsoenen te Zurich ont zaglijke schade aangericht. Uren lang na middernacht hoorde men het in de oude linden en kastanjes kraken, alsof er slag werd geleverd. Lanen, die tien tallen van jaren oud zijn, zien er uit, of er granaten en kartetsen huis ge houden hebben. Van Zurich uit is de telefoon en de telegraaf in vele richtingen gestoord. Het pak sneeuw op de draden heeft de palen omgeworpen en de draagtoestellen op de daken ontwricht. Er zullen dagen voorbijgaan, voor de verbindingen hersteld zijn. Men telt tachtig telefoon lijnen, die door de sneeuw verwoest zijn. Uit alle hooggelegen plaatsen meldt men, dat het verkeer op de spoorwegen gestoord is en lawines zijn neergeko men. Er zijn tal van menschen bij gewond. Des ochtends om 4 uur stond de thermometer op 3 graden Celsius. Se dert 1865 hebben wij zulk een sneeuw- ramp in dit jaargetijde beleefd aldus wordt uit Zurich bericht. Vorige week gedurende het onwe- der met paard en kar van Kerk-Driel komende, werd een man ter hoogte van Rossum door zulk een zwerm witte muggen overvallen, dat hij en zijn kameraad, die meereed, zich moesten dekken met het karkleed. Het zonderhngte was echter, dat deze insecten plotseling dood neervie len. Te Raamsdonksveer is een mole naarsknecht, die Zaterdagavond uit den molen was gevallen en daarbij hals en beenen brak, aan de gevolgen overleden. Uit Mendel in Zwitserland, wordt gemeld dat een jonge dame, die het gebergte had beklommen om edelweiss te plukken, in een rotskloof stortte en 's avonds dood in haar hotel werd te ruggebracht. Onder Baarle-Nassau werd een vader, die met zijn zoontje in 't veld was, door den bliksem gedood. Ook 't kind werd 'werd getroffen, doch zal herstellen. De man laat een weduwe en 7 kinderen achter. Te Dwingelo is een vijfjarig meis je door een adder gebeten en na hevi ge pijnen overleden. Deze week ontdekte de surveilleeren- de agent van politie in het Wilhelmina- park te Breda dat er op het grasveld bij den vijver kleedingstukken lagen. Hij ging er heen en vond een dames manteltje, een hoed en daaronder een kepi met 2 paar handschoenen, benevens een portemonnaie met eenig geld. Verder lagen er een sabel en sabel- scheede gekruist over elkaar. De politie toog onmiddellijk aan het dreggen, met het resultaat, dat 2 lijken werden opgehaald, welke bleken te'zijn de tamboer P. en Helena v. K beiden woonachtig te Breda. Het meisje is 19 jaar en de jongen 17 jaar. «aapp—agahftj--marnrttiii vi^rini—inwii n— 387 Staatsloteril. Collecte Zeeland. Trekking van Dinsdag 26 Mei. 1009608 ƒ70. 562 631 705 905 4811 6873 9268 9534 9644 10159 10608 19554 NIETEN. 463 466 470 490 573 603 608 626 664 677 699 4813 4823 4834 4857 4914 6464 6881 9502 9522 9530 2620 10502 11573 11575 11576 In een kelderwoning te Luik heeft men een alleen wonenden man, 86 jaar oud, die men in eenige dagen niet meer gezien had, dood gevonden, half ver slonden door de ratten. Verleden week heraakte in den Bosch een 10-jarig meisje Van Duifhui zen, dat uit de Dieze achter de Tolbrug eenige radijsjes uit het water wilde ha len, bij ongeluk te water. Hoewel weldra er uitgehaald mocht het aan de spoedig toegesnelde genees- heeren gelukken de levensgeesten op te wekken. Zaterdagavond heeft op een der drukste punten van Amsterdam een zeer brutale diefstal plaats gehad Toen de heer Pampus Jr omstreeks 11 uur in zijn woonhuis, achter de zaak in goud- en zilverwerken der firma Pampus, Leidschestraat 106, wilde bin nentreden, vond hij, tot zijn niet geringe verwondering, het ijzeren scherm voor zijn magazijn van binnen gesloten, zoo dat hij bij de buren, door middel van een ladder, zich toegang tot zijn perceel aan den achterkant moest verschaffen. Weldra werd hij gewaar, dat de uit stalkast danig was geplunderd en dus niet alleen een brutale, doch ook zeer belangrijke diefstal had plaats gevonden. Onmiddellijk werd de politie met het geval in kennis gesteld. Aangezien de heer Pampus Jr nog in den loop van den dag in de zaak ver toefde, staat het vast, dat eerst Zater dagavond het feit plaats greep. De da- der(s) moet(en) beslist op de hoogte ge weest zijn van de inrichting van het huis en zijn wellicht met een valschen sleutel door de voordeur, na opening van het ijzerscherm, in den winkel ge komen. Er is voor een belangrijk bedrag ge stolen. Bij een brand in een groot depot van wijn te Faro, in Portugal, werden de vaten wijn door de spuitgasten in stukken geslagen om hoogst gevaarlijke ontploffingen te voorkomen. Spoedig stroomde de wijn nu langs de straten en de talrijk toegesnelde nieuwsgierigen begonnen van dien stroom te drinken. Het duurde niet lang of de straten waren bezaaid met beschonkenen. Anderen, door den wijn opgewonden, maakten zooveel spektakel, dat de po litie ze in de doos moest stoppen. Trekking van Woensdag 27 Mei. 70. 460 681 704 708 6451 6494 7613 10119 19520 NIETEN. 599 663 4832 4840 4842 6453 6484 2512 9526 9543 9561 10090 10606 19515 l"i iriUklH'nrK'n. Zondag 31 Mei. Ned. Hebv. Kekk. Biervliet V, 9 u ds Val. Breskens V. 91/2 u ds Meeuwenberg n. 2 u ds Meouwenberg Groede Doop. V. 9 u ds Homburg. n. 2 u Geen dienst. Hoofdplaat V. 9 u ds Noest. Nieuwvliot V. 9 u ds van Essen. Schoondijke V. 9 u ds Nieuwburg. Waterlandk. n. 2 11 ds Va). IJzendijke V. 0'/2 u ds Carsjens. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 u dhr Ltinsvelt. nm. 2 u dhr Lens velt. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 6 u dhr van Beuge. Ev. Luth. G„i. Groede v. 9 u ds Bleeker. Geref. Kerk Sohoondijke. v. 9 u ds van der Kooij, Bevestiging, n. 2 u ds Merkeleijn, Intrede. kill IIIIII11 n— II1. iMPfTW—BICBBMBIMgfJJMifc MnM Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 30 Mei. 1.13 1.37 Zondag 31 1.46 2.10 Maandag 1 Juni 2.16 2.40 Dinsdag 2 2.47 3.11 or|dergeteekende be- tuigt zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij zijne benoe ming tot Ontvanger-Griffier van den Generalen Prins Willempolder. M. H. DE SMIDT. Schoondijke, 29 Mei 1908. 9

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2