ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1312. 17e Jaarg. Buitenland. Binnenland. feuilleton. lil RlSSl IIItKSkENSI!E COUBAIT, £2L Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELElUXJe^Breskens^ President Fallières is dan Maandag naar Engeland overgestoken. Te Bou logne bracht de burgemeester nog even in herinnering, dat deze plaats meer malen het tooneel was geweest van oorlogen, waarin de dapperheid en vaderlandsliefde der voorvaderen en ook van hunne tegenstanders (erg vleiend) aan den dag waren gekomen. Het Engelsche volk is thans niet meer de eeuwige vijand. Een band van vriendschap verindt thans het Engel sche volk het Fransche. De reis naar Engeland van den President was een nieuw bewijs voor de zeer broederlijke overeenstemming. Ook de voorzitter van de kamer van koophandel sprak den President toe, en. in antwoord daarop wees deze er op, dat vroeger de bewoners van de beide zijden van het kanaal slechts kijeenkwamen om elkander te bevech ten, terwijl men thans aanleidingen zoekt om elkaar vriendschappelijk de hand te drukken. Bij zjjn aankomst te Dover werd Fal lières met konongebulder door de Brit- sche oorlogsschepen begroet en verwel komd door 's konings tweeden zoon. Te Londen werd de President ontvangen door den Koning en den kroonprins. Van het Victoria-station naar het pa leis St James (de residentie van de Fran- SGhe ambassade) was het een zegetocht. Werkelijk, het is voor de Franschen een goeden tijd. Ook in ander opzicht. Ettelijke jaren terug toch, had het steeds te kampen met kabinets-crisissen. Uit tal van zaakjes smeedde de oppositie plannen om ministeries omver te kege len en zelve aan het bewind te komen. Onwillekeurig lijdt daar de staats-ma- chine onder. Thans heeft het kabinet- Clemanceau al geruimen tijd het roer van Staat in handen en telkens komt het de toegebrachte stooten, waarvan het evenmin is bespaard gebleven, glans rijk te boven. Nu weer heeft de minister van finan ciën een ontwerp aanhangig gemaakt, tot heffing eener belasting op het inko men. In dat ontwerp zit ook ingeslo ten een treffen der rente van Fransche Staatspapieren. De minister verdedigde dit stelsel op warme wijze waarvan de grondge dachte was, dat de democratie gelijke belasting eischt voor allen en dat iedereen betaalt naar zijn draagkracht. De regeering heeft met de indiening van het wetsontwerp op de inkomsten belasting getracht te handelen in den geest der republikeinsche meerderheid. Het staat nu aan die meerderheid te zeggen of de regeering al of niet haar vertrouwen heeft behouden. De oppositie besteed dit deel van het ontwerp door er op te wijzen, dat alle regeeringeu het noodzakelijk hebben ge acht waarborgen te geven voor hetcre- diet van den staat. Zij verklaarde, dat men niet het recht heeft iets te korten op de rente-coupon. Dat Frankrijks kre diet zoo groot is, heeft het daaraan te danken, dat het steeds, met soms aan overdrijving grenzende nauwgezetheid, zijn verplichtingen is nagekomen. De overgroote meerderheid der hou ders van rente bestaat uit menschen, die hunne weinige spaarpeuningen aan deu staat toevertrouwen, teneinde die veilig te beleggen. Inmiddels de regeering behaalde an dermaal eene schitterende overwinning door aanneming van haar stelsel met 347 tegen 170 stemmen. De verkiezingen in België hebben Zondag onder vrij gunstig verloop plaats gehad. Ze heeft tot uitslag gehad, dat de katholieke regeerings-meerderheid daal de van 12 op 8 stemmen. En in den Senaat steeg diezelfde meerderheid van 14 op 18 stemmen. Een ongehoord brutaal stukje hebben de Parijsche nachtelijke straatdieven uit gehaald. Om 11 uur 's avonds, toen de tram Yincennes-Saint-Augustin door de rue Lafayette reed, zag de bestuurder een man op de rails staan, die met heftige gebaren beduidde te stoppen. De be stuurder deed dit en toen sprong een 5-tal .dier gildebroeders op de tram, waarin zich slechts een passagier be vond. De conducteur werd door 3 hun ner aangevallen, de beide andere wier pen zich op den bestuurder en den pas sagier. Laatstgenoemde werd neergeslagen, waarna men poogde hem met de kus sens van den wagen te smoren. De conductenr verweerde zich zoo geducht, dat hij 2 van zijn aanvallers van den wagen smeet en den derde vasthield. De wagenbestuurder had zich eveneens van zijn aanvaller ontdaan en zette nu de tram in beweging, waarna de 5e dief er nog afsprong. Zoodra de tram langs een politiebureau kwam, stopte de bestuurder en men leverde daar den gevangene af. Deze werd in bewaring gesteld, maar hij weigert de namen van zijn medeplichtigen te noemen. De passagier had eenige verwondingen be komen, maar gelukkig niet van ernsti- gen aard, zoodat hij, na in een apotheek verbonden huiswaarts kon gaan. Een vreeselijke gasontploffing had Vrij dag te Parijs plaats in de suikerraffi naderij Say, te Parijs, een gebouw van 10 verdiepingen, waarvan 3 beneden en 7 boven den grond. Daarvan zijn 3 verdiepingen geheel verwoest en allo ruiten der fabriek zoowel als die der naburige huizen werden vernield. Op de verwoeste verdiepingen werkte een 100-tal arbeiders, mannen en vrou wen, waarvan er 42 werden verwond, 11 zoo ernstig, dat zij naar het hospi taal vervoerd moesten worden, waar er. 's avonds een, een vrouw, is overle den. De schade wordt op 500.000 francs geschat en het geheele gebouw heeft zooveel geleden, dat het op order der politie ontruimd is moeten worden. Het Weekblad „Patrimonium" be spreekt, naar het ons voorkomt, een zeer gegronde grief. Het spreekt na melijk over den militairen last ons volk opgelegd, dat zijn zonen naar de kazerne moet zen den. Daaraan is niet te verhelpen, doch misschien ware die last nog wel iets te verlichten. Het acht het zelfs te liggen op den weg van de overheid, om te zorgen, dat de onderdanen niet noodeloos geplaagd worden met diensten, die geen effect hebben. Daarom meent het, nu de oorlogsbe- grooting voor dit jaar spoedig aan de orde komt, dat de aandacht van den Minister van Oorlog gevestigd moet worden op een regeling die jaar op jaar teleurstelling en verwarring veroorzaakt in tal van gezinnen, zonder dat een enkel belang van den dienst er mee gebaat wordt. Het bedoelt in het tijdstip der indee ling van de miliciens. De loting heeft plaats in October. Daardoor wordt reeds aangewezen wie -i-e-t- 5. De luisterende ooren, de bespiedende blikken van dienaren en spionnen, offi cieren en sluipende agenten der „Derde Sectie" lieten hun geen rust, bij dag noch nacht. En De Berg's val zou niet alleen jarenlange ballingschap brengen voor den trouwen dienaar des Keizers, maar ook zou zij de gulden deuren van het Czarenpaleis sluiten voor zijn gade en zou de knappe, jonge garde-officier, haar zoon, zonder meededoogon worden veroordeeld tot een vrijwillig martelaar schap in den guerillakrijg, die thans in de Caucasus werd gevoerd. Wat de Gouverneur-generaal betreft, de gedachte, dat de Grootvorst aanlei ding had gevonden, om een reis van zevenhonderd mijlen te maken en nacht en dag in dollen ren door te reizen, om plotseling, als een wervelwind op War schau neer te strijken, die gedachte maakte hem angstig, omdat hij daarin een blijk van keizerlijk wantrouwen meende te moeten zion. Wat kwam hij doen Kwam hij, om rekening en verantwoording te vragen van zijn Gouverneurschap? Hij had er het recht toe, want zoolang de geel en zwarte vlag boven hot Warschauer slot wapperde, vertegenwoordigde de Groot vorst zijn machtigen broeder. Geen schaduw van vriendschap noch wantrouwen was te ontraadselen uit de als uit hout gesneden trekken van den keizerlijken bezoeker, toen hij dezen be val de 8trikste geheimhouding in acht te nemen. Ik wensch niemand anders te zien dan u en degenen, die ik zal ontbieden, had de Grootvorst kortweg geantwoord, toen de Gouverneur de ce- remonieele kwestie op het tapijt had gebracht. Zij waren geheel alleen en het avondmaal wachtte onaangeroerd in het koninklijk salon. Enkele scherp ge formuleerde vragen toonden duideljjk aan, dat de bezoeker volkomen op de hoogte was van den stand van zaken en van de laatste rapporten uit War schau. Uwe laatste mededeelingen, waar de graaf, zeide de Grootvorst, terwijl hij het dokument voor zich op de tafel uit spreidde, waren zeer onvoldoende. De Keizer verlangt van u meer doortas tendheid, gestreng, ernstig, strie mend, onbuigzaam optreden. Zijn Kei zerlijke Majesteit heeft mij opgedragen u te zeggen, dat hij voortgaat met alle vertrouwen te stellen in uw ijver, uw werkzaamheid, uw moed en beleid. Maar tevens ben ik belast met de ernstige opdracht, die ik ooit ontvingAls laat ste proefneming, alvorens een weldadi ge zuivering en aderlating toe te passen, heb ik in last met u in overleg te tre den en te overwegen, of wij te zamen wellicht in staat zullen zijn het revolu tionair geheim, het onoplosbare, te ont raadselen. Gij bevindt u hier in een staat van onafgebroken gisting en be roering, maar ik heb verlof bekomen u bovendien te verklaren, dat West-Rus land in vuur en vlam dreigt te komen. Kowno, Vitebsk, Wilna, Grodno, Minsk, Volhynië, Podoliö en Moghilev zijn op het oogenblik in bedekten staat van op roer. De crisis schijnt nabij te zijn. Eiken dag kan de opstand uitbreken. Graaf De Berg sloeg de oogen ver wonderd op, toen de Grootvorst hem op plechtigen toon deze woorden toevoeg de. Ik had geen flauw vermoeden hier van stamelde hij. Ik heb getracht mijn plicht te doen. De angst, die op het gelaat van den Gouverneur-generaal te lezen was, ont ging den scherpen blik van den Groot vorst niet. Waarde graaf, sprak hij. 'Wij l- len zijn door de gebeurtenissen verrast; gij hebt u in deze niets te verwijten. De Keizer stelt meer dan ooit vertrou wen in u. En het bewijs hiervan alleen gij zult bekend worden met mijn opdracht. Zoo luidt het persoonlijk be vel van mijn verheven broeder. Het plan van actie zal u zelfs in nauwer re- latiën brengen tot de keizerlijke familie, dan tot dusver het geval kon zijn. En zie hier, dit zendt u de Czaar 1 Het hart van den edelman zwol van trots en vreugde, toen de Grootvorst hem het Kruis op de borst hechtte, dat de droom van zijn loven was geweest.' Meer bewijzen van trouw vragen wij

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1