Binnenland. De Tweede Kamer zit voor 't oogen- blik midden in de staatsexploitatie, n.l. die van de Staats spoorwegen. Onwillekeurig zegt men, dat dan de naam van die spoorwegen niet goed is,, want een staatsspoor zou krachtens zijn naam reeds van staatswege worden ge ëxploiteerd. Toch is dat zoo niet. En het is de heer Bos, die reeds geruimen tijd bij de Kamer eene motie heeft in gediend, strekkende om te komen tot staats-exploitatie van spoorwegen. Inmiddels is de regeering er thans niet voor, evenmin als de ministriëelen in de Kamer terwijl er bovendien wei nig kans bestaat dat de geheele linker zijde met de motie zal meegaan. BRESKENS, 26 Mei 1908. In de gisteren avond gehouden ge combineerde vergadering van Kerkvoog den en Notabelen der Ned. Herv. Gem alhier werd de rekening over 1907 vast gesteld tot een goed slot van ruim ƒ237. Een ingekomen reclame op den aan slag in den hoofdelijken omslag moest ter zijde worden gelegd, als zijnde te laat ingediend. Men schreef dit toe aan niet-gehoele bekendheid met het reglement, en ook in verband hiermede, kan men zich ver eenigen met het denkbeeld dat het nieu we plaatselijk reglement hetwelk ook tal van bepalingen bevat voor de gemeente leden van belang, tegen den kostenden prijs van ƒ0.40 verkrijgbaar te stellen bij den drukker. Zaterdag jl. hielden de onderwij zers in het arr. Vlissingen eene verga dering te Breskens. De voorz. de heer Gerritsen, herdacht den overledene heer J. Z. de Buison- jé, die in z'n leven zooveel had bijge dragen tot opwekking in de vereeniging. Als plaats voor de feestvergadering werd Blankenberg gekozen en de datum vastgesteld op 27 Juni a.s. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden en wees een zeer goed slot aan. Als bestuursleden werden benoemd de heeren J. Crucq te Groede en W. Frij- linck te Vlissingen. Na eene lezing van den heer M. Ker- pestein te Sluis over geschiedenisonder wijs volgde een leerzaam debat, waar aan de heeren districts-schoolopziener uit Middelburg en de Vries uit Vlissin gen deelnamen. De heer den Toom uit Aardenburg droeg een geestig gelegenheidsgedicht voor. Groede. Ter voorziening in do vaca ture van gezworen van het "Waterschap „Groot en Klein Baarzande" ontstaan door het vertrek van den heer E. V. de Milliano, zijn door ingelanden op de voordracht geplaatst de heeren A. B. Geeraert als no. 1, J. B. Govaert als no. 2 en Abr. Verhage als no. 3. Oostburg. Zaterdagmorgen ontstond door het hulpgeroep van een 57jarige vrouw, die haar woning was ontloopen, eene volksoploop en weldra bleek dat zij nelijke slotvrouw, gravin Xenia, die bleek en door onrust verteerd, de terugkomst verbeidde van haar heer en gemaal, durfde met geen woord zinspelen op den nachtelijken bezoeker. Maar al te wél wist zij, in haar schitterende balling schap, dat alle deuren geopend werden voor hen, die kwam in Alexanders naam. Ook ontveinsde zij het zich niet, dat het vereerend keizerlijk bezoek voor de toekomst van haar echtgenoot noodlot tig kon wordendat éen onvoorzichtig woord, éen ondoordachte uitlating zijn val misschien erger nog kon zijn. Want zelfs het hoekje aan den haard was geen veilige wjjkplaats voor het hooge paar. (Wordt vervolgd.) eene vrij ernstige bloedende verwonding aan het hoofd had zij verklaarde dat haar buurvrouw, na een kleine woorden wisseling, haar woning was binnenge drongen en haar aldaar met een schuur- borstel een gat in het hoofd had gesla gen. Deze zaak is in handen gesteld van de politie, die proces-verbaal heeft opgemaakt. De verwonding was van dien aard dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Hoofdplaat. Door de geneeskundige Staatscommissie is tot arts bevorderd de heer C. A. Cammaert. Biervliet, 22 Mei. Omstreeks half drie daalde hedenmiddag een luchtballon ne der, die 's middags 12 uur te Lille bij Rijssel (Frankrijk) was opgestegen. Drie heeren en een dame hadden de luchtvaart medegemaakt. De ballon die onbeschadigd was, werd ingepakt, en werd door don landbouwor C. J. Sturm per voertuig naar Bouehau- te vervoerd, vanwaar tevens het gezel schap huiswaarts keerde. School- en Kerknieuws. Sluis. Mej. R. Huisman is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Kerkwijk. Oostburg. De heer G. L. P. van Ham heeft om gezondheidsredenen ontslag aangevraagd als hoofd der openb. school aldaar. Door don raad is het verzoek alsnog aangehouden. Door het classikaal bestuur van IJzen- dijke is de akte van godsdienst-onder- wijzer uitgereikt aan Jozias Millenaar te Ter Neuzen. (jreiïieu^d Onweer. Donderdag sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer P. Dees te Axel, zonder evenwel aanmer kelijke schade te veroorzaken. Te Tiel sloeg de bliksem op de elec- trische geleiding in de Tielsche Machine fabriek voorheen G. Stout, waardoor de werkzaamheden gedeeltelijk moesten worden stopgezet. Ook het electrisch licht werd dientengevolge onklaar. Nog sloeg de bliksem op de telefoon leiding van 't hotel Corbelijn, waardoor de keuken van het hotel eenige oogenhlik- ken als 't ware in vollen gloed werd gezet. Te Dinteloord sloeg de bliksem in de graanschuur van den landbouwer Kats, die geheel afbrandde. De bliksem sloeg in het gesticht der zusters aan den Didamschen weg te Zevenaar 'n gat in 't dak en 'n stuk uit den muur. Daar alle kinderen nog in de verschillende klassen aanwezig waren, had het wel ernstige gevolgen kunnen hebben. Gelukkig bleef men van verdere ongelukken bevrijd. Twee koeien van W. Den Braven te Schelluinen zijn door den bliksem ge dood. Te Krimpen a. d. IJsel is een vrouw bij het onweer zoo geschrokken, dat zij op de plaats dood bleef. Tijdens het onweer is een blok huizen van den heer T. v. d. Oever te Berg ambacht, bewoond door 4 gezinnen, tot den grond toe afgebrand. Te Valthermond is de 15-jarige zoon van den arbeider G. door den bliksem gedood. Bij een onweer, dat boven Asten woedde, sloeg de bliksem in de boerderij van H. v. Heugten. Het vuur breidde zich snel uit, zoodat de bewoners in allerijl moesten vluchten en het vee slechts met groote moeite gered kon worden. Een paard is verbrand, benevens een varken. Ook van de meubelen en landbouw gereedschappen kon zeer weinig worden gered en alles werd een prooi der vlam men. Van deze boerderij sloegen de vlammen over op de dicht daarbij gelegen kapi tale boerderij van de Kinderen Van Heugten, waarvan het woonhuis en stalling enz. ook afbrandden, doch hier van bleef de schuur gespaard Ook het vee en de inboedel van de Kinderen Van Heugten konden gelukkig grooten- deels gered worden doch een groote voorraad granen werd een prooi der vlammen. De brandspuiten konden wegens ge brek aan water niet veel uitvoeren. Beide boerderijen met inboedel enz. waren verzekerd, doch laag. Tijdens het hevige onweder, dat ook boven Dubbeldam woedde, trof de blik sem een schoorsteen van de woning van het hoofd van school I. Deze werd tot de pannen afgeworpen. De bliksem drong verder door den schoorsteen en onder gekomen geen uitweg meer vinden de, drukte hij een bus van het gat, waarin anders de kachelpijp gaat, naar binnen. Dat ging met een hevigon knal gepaard, alsof een kanonschot werd af geschoten. Een massa roet verspreidde zich in de kamer en de bus trof in haar vaart een stoel, waarvan de leu ning werd afgeslagen. Brand ontstond er echter niet. Boven Brussel en verscheidene andere deelen van België hebben hevige on- weders gewoed. In de rue Emile Zola te Sehaerbeek waren 3 metselaars aan een in aanbouw zijnd huis aan het work toen de bui losbarstte. Zij scho len in een schuur, doch daar sïoeg do bliksem in en doodde een hunner. De anderen bleven ongedeerd. Boven Ostende heeft ook een hevig onweer gewoed. In het bekken van Charleroi heeft het onweer 2 ongelukken teweeggebracht. Te Mettet werd een 14-jarige jongen, die 2 koeien naar de weide bracht, door den bliksem gedood. Te Gilly sloeg de bliksem in den stal der gendarmerie, juist toen daar de commandant en 3 gendarmes waren, die te paard wilden stijgen Zij bleven on gedeerd, maar de stal brandde af. Met groote moeite redde men de paarden. Zaterdagavond ontlastte zich een hevig onweer van hagelslag en stortre gen vergezeld, boven Berlijn en de voor steden. De lager gelegen straten wer den door den regen overstroomd en het verkeer was daar geheel gestremd. Ook uit overige deelen van Duitsch- land, met name uit de Rijnstreek, uit Leipzig en uit Kassei, komen bericlitcn van onweders, vergezeld van hagelslag, die veel schade hebben aangericht. Nabij Mulheim is een dam doorgebro ken, waardooi een gedeelte van het land werd overstroomd. De huizen moesten in allerijl door de bewoners worden ontruimd en de te veld staan de vruchten zijn geheel vernietigd. Hevige sneeuwvallen hebben in een groot deel van Zwitserland belangrijke schade aan den landbouw toegebracht. In de bosschen is de schade onbe rekenbaar. Tusschen verscheidene plaat sen is de telegrafische en telefonische gemeenschap verbroken en de treinen ondervinden ernstige vertraging. Ook zijn er persoonlijke ongelukken veroorzaakt door het afbreken van electrische geleidingen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de tempera tuur weer gerezen. Ook uit de Fransche departementen van de Opper Loire, Cantal, Ain de Jura en de Cevennen komen sneeuwberiehten. Spoorwegramp tusschen Antwerpen en Brussel. Omtrent de spoorwegramp bij Con- tich, waarvan we reeds in ons vorig no. in 't kort hebben gemeld, verneemt men nog het volgende Het station Contich ligt aan de lijn Antwerpen Brussel. Rechts van het station loopen de lijnen naar Brussel, links die, welke door middel van den wissel op een zijlijn naar Lier gebracht worden. Om 8.55 stond een trein, die om 8.32 uit Antwerpen naar Lier was vertrokken, te Contich te wachten op den trein die van Antwerpen naar Brus sel rijdt. Deze vertrekt uit Antwerpen om 8.49 en moet om 9.05 Contich pas- seeren. Eerst kwam nog een trein uit Brussel met een aantal bedevaartgan gers, die naar O. L. V. van Lisp te Lier moesten en hier overstapten. In den trein die te Contich wachtte zaten voor namelijk arbeiders en ook een aantal soldaten die naar een schietterrein moes ten. Met de overstappende bedevaart gangers uit Brussel was de trein over vol Nog waren de menschen bezig in te stappen, toen de trein uit Antwerpen naderde, maar in plaats van de lijn rechts op te gaan, kwam hij op die links, waar de trein voor Lier stond. Zoodra de machinist bemerkte dat hij op verkeerd spoor was, liet hij stoom uit en remde, maar het was reeds te laat. Met een snelheid van 30 K.M. in het uur wierp de trein uit Antwerpen zich op dien voor Lier. Hij drukte den goederenwagen en de drie achterste pas sagierswagens ineen, waarvan 2 derde en een 2e klasse. Een schrikkelijke pa niek volgde. Het schouwspel dat zich aan de oogen der overlevenden voordeed, was hartverscheurend. De vier wagens waren tot splinters geslagen en te mid den van deze overblijfselen zag men de doode en gewonde passagiers liggen, de meesten met bloed bedekt, terwijl het gejammer der gewonden door merg en been drong. Voor tegen de locomotief van den Antwerpschen trein hing een afschuwelijke massa bloedend vleesch het was een man, die was platgedrukt. Het stationpersoneel verleende het eerst hulp en werd spoedig bijgestaan door soldaten die uit de kazerne te Con tich kwamen. Men begon met het puin der wagens op te ruimen en haalde de eerste lijken te voorschijn. De meeste waren gruwelijk verminkt en van bijna alle was het hoofd verpletterd. Men vond ook afgerukte ledematen, o. a. een hand, die tusschen de vingers een afge koeld oor hield. De verongelukte trein is 50 meter naar voren geschoven. Een der wagens moest met bijlen worden stuk gehakt om er de dooden uit te halen. Daaron der bevonden zich verscheidene kinde ren. Om 1 uur had men 25 lijken ge vonden, terwijl nog 10 gewonden over- loden waren. De meeste dooden kon men niet dadelijk herkennen, doordat hun hoofd zoo verminkt was en zij ook meerendeels geen identiteitsbewijzen bij zich hadden. Uit Antwerpen word nog een hulptrein gezonden met een afdee- ling geniesoldaten, dokters, priesters, verplegers en doodkisten. Deze en een spoedig daarna gezonden tweede trein braGhten tal van gewonden naar Ant werpen, waar zij in de hospitalen wer den opgenomen. Er is een 80-tal mee rendeels ernstig gewonden, van wie er nog eenige onder weg naar Antwerpen zijn overleden. Minder ernstig gewon den, die te Brussel thuishooren, zijn daarheen gezonden. Onder de gewon den zijn niet begrepen de lichtgekwet sten, die op do plaats des onheils door de geneesheeren zijn verbonden en daarop hun reis konden voortzetten. Om 10.54 kwam de eerste trein met 31 gewonden te Antwerden aan, om 12.55 de tweede met een 20-tal. Ook werden gewonden met automobielen naar Antwerpen vervoerd. Aan het station en in de Keyserslei stond een dichte menigte, die zwijgend en met diep medegevoel het voorbij trekken der gewonden, die door solda ten gedragen werden, aanstaarde. De ontroering was groot. Om 1 uur was het station te Antwerpen vol dokters, ziekenverplegers en priesters. De ge wonden zijn vervoerd naar de verschil lende hospitalen. In het hospitaal St. Elisabeth liggen 23 gewonden, waarvan een lOtal in levensgevaar verkeert. In het hospitaal Stuyvenberg zijn 2 gewon den overleden. Om 4 uur in den na middag waren er 38 dooden, maar het juiste aantal kan nog niet wordon vast-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2