Binnenland. Gemengd paar kopeken had gestolen. Daar de heer Godnef een bekend ge neesheer en professor en bovendien een gezien lid van de partij der Octobristen is, trachtte men van hoogerhand de zaak zoo spoedig mogelijk weder goed te maken. Eerst kwam de politie-direc- teur in het Taurische paleis zijne ver ontschuldigingen aanbieden over het gebeurde en mededeelen, dat de schul dige politie-agent reeds ontslagen was en later drukte ook minister-president Stolypin den afgevaardigde zijn leed wezen uit over de door dezen onder vonden behandeling. Het is te hopen, voegt de Peters- burgsche berichtgever van de Voss. Ztg. aan dit vorhaal toe, dat het gebeurde er toe moge leiden, dat de manieren der politie te Petersburg in het algemeen en niet alleen tegenover afgevaardigden, een weinig verbeteren. Te Middelburg werd deze week een vergadering gehouden, uitgeschreven door de afdeelingsconsuls van den A. N.W.B. Het doel van deze vergadering was te bespreken welk aandeel de provincie Zeeland zal nemen in de te houden Bondsfeesten te Haarlem, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond, zulks in verband met den te houden optocht. De vergadering deelde de meening van den afdeelingsconsul, den heer A. W. Berdenis van Berlekom, dat Zeeland daarbij een goed figuur dient te maken. Op welke wijze deze provincie aan den optocht zal deelnemen kon nog niet definitief worden vastgesteld, dat zal afhangen van de inkomende gelden, waarom besloten werd over 14 dagen wederom een vergadering te houden. Het voornemen bestaat om in de eerste plaats met verschillende Zeeuw- sche voertuigen aan dezen optocht deel te nemen, o.a. met een zgn. vroegeren Walchersen boeren-speelrijderswagen, waarin enkele Walchersche paartjes zullen deel nemen. Verder een wagen uit het land van Cadzand, een zooge naamde phaéton en nog een Thoolschen wagen. Bovendien zal men trachten fietsrijders en -rijdsters uit alle deelen van Zeeland, in hunne oorspronkelijke en schilderachtige kleederdrachten aan den optocht te doen deelnemen. De vergadering stemde met deze plan nen geheel in, doch, zooals gezegd, in hoeverre ze ten uitvoer gebracht zullen kunnen worden, zal nog van verschil lende omstandigheden afhangen. 6RESKENS, 22 Mei 1908. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten van Zeeland in het kiesdistrict Sluis is ge kozen de heer P. van Houte (lib.) met 1689 stemmen. Op de heeren mr P. J. van Bortel (a.-r.) en J. G. Gerritsen (lib.) waren resp. 843 en 616 stemmen uit gebracht. Het geheel aantal kiezers bedraagt 4014. Behalve de heer Neeteson, heeft ook de heer Maarleveld bedankt als lid van het bestuur der Vrijz. Kiesvereeniging. Of dit is een uiting van persoonlijk ge voelen dan wel eene beginsel-kwestie, is ons niet bekend. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats-examen in de rechten de heer W. F. C. Baars, geb. te Hoofdplaat. In den nacht van Vrijdag op Za terdag zijn twee z.g. galleys van het Nederlandsche en Belgische loodswezen te Vlissingen uitgegaan om het Neder landsche stoomschip „St. Nieolaas" te bemannen. Toen de Belgische boot terugkeerde, werd het ranke vaartuig door een zee gegrepen en tegen het Oosterhoofd geslagen, waardoor een groot lek ontstond. Gelukkig werd het hulpgeroep gehoord door de bemanning* in de Hollandsche boot, schipper I. Kamermans, en werden onmiddellijk pogingen aangewend om hulp te ver- leenen. De 10 opvarenden van de Bel gische konden nu nog tijdig in de Hollandsche boot worden overgenomen De Hollandsche boot-, thans bemand met 18 koppen, wist behouden het Hoofd te bereiken, de zinkende sloep op sleep touw nemende. Binnenkort zal het onbereden ge deelte bij het Wapen der Kon. Mare chaussee belangrijk worden uitgebreid, waardoor voor velen een mooie promo tie te wachten staat. Reeds zijn als gevolg daarvan 4 Wachtmeesters en 3 Brigadiers aange steld. Op 20 Mei jl. is de Maréchaussee Schipper van de brigade Aardenburg be vorderd tot Brigadier. Te Middelburg overleed de heer mr J. K. H. Turk, substituut-officier van justitie bij de rechtbank aldaar. De overledene bereikte den leeftijd van 47 jaar. Tot ontvanger-griffier van den Ge- neralen Prins Willempolder is door in gelanden met algemeene stemmen be noemd de heer M. H. de Smidt te Schoondijke. De bemanning van de te Vlissin gen uit Cuba aangekomen Engelsche stoomboot „Stag" vertelt, dat tijdens de reis een scheepsjongen overboord is ge vallen en voor de oogen der matrozen door haaien is verslonden. School- en Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Cad zand (toez.) ds M. van Empel te Bigge- kerkenaar Vlissingen ds A. Vermeer te Oosterwijk. Ger. Kerk. Beroepen naar Wolfaarts- dijk ds A. Scheele te Veere naar Zaairi- slag ds J. H. Jonker te Wormerveer. De heer A. Merkeleijn te 's Gra- venhage hoopt Zondag 31 Mei a.s., des namiddags zijne intrede te doen als pre dikant der gereform. gem. to Schoon dijke. Ongewenschte badgasten. Door de politie te Zandvoort zijn in arrest genomen twee Duitschers, die zich des avonds in een paar strand stoelen te slapen hadden gelegd. Zij bleken zonder middel van bestaan en in Holland gekomen te zijn om werk te zoeken. Bij fouilleering werden bij ieder twee geladen revolvers en verscheidene pa tronen gevonden. Zij zijn gevankelijk naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht, in afwachting van hunne uitlevering. Toen Maandagavond een jongeling uit Doetinchem een meisje uit de Sil- voldsche buurt wou bezoeken en te dien einde langs de dakgoot naar haar ka mer klauterde, meende de bewoner met dieven te doen te hebben, greep zijn geweer, liep naar buiten en schoot den pseudo-inbreker in zijn zitvlak. In het ziekenhuis te Terborg opgeno men mocht men er in slagen reeds 28 hagelkorrels te verwijderen. Dinsdag is de niet te benijden min naar naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Terwijl de 81jarige weduwe G. van Aalst te Nederhemert het avond eten klaar maakte, bleef ze dood op haar stoel zitten. Te Chodacskow is een man ge dood en vijf mannen zwaar gewond on der een door den wind omgeworpen wa gen. In de Berlijnsche ziekenhuizen wordt algemeen een vleeschextract ge bruikt, dat in den handel is onder het merk „Puro". Thans zijn te Hamburg meer dan 1000 flesschen „Puro" in beslag geno men, nadat, uit scheikundig onderzoek gebleken was, fiat dit „vleeschu-extract volstrekt geen vleesch inhoudt. Een som van ƒ18000 wordt door de regeering aangevraagd ten einde te kunnen geraken tot aanschaffing van een toestel met toebehooren voor de verdelging van ratten aan boord van schepen. Ter toelichting wordt er door den Mi nister van Binnenl. Zaken op gewezen dat men in de laatste jaren hoe langer hoe meer is gaan inzien, dat de ratten bij de verspreiding van pest een hoofd rol spelen. Bij de op 3 Dec. 1903 te Parijs tus- schen Nederland en een groot aantal andere staten gesloten internationale Sanitaire Conventie is dan ook aan de regeering van de staten die de conven tie sloten de verplichting opgelegd om zorg te dragen dat de ratten aan boord van schepen die de pest zouden kunnen overbrengen, zooveel mogelijk worden verdelgd. Voor de „verdelging van rat ten" op die schepen is een toestel noo- dig, waarover de regeering van ons land nog niet beschikt. Het toestel zal c. q. aan ce quaran taine inrichting aan den Nieuwen Wa terweg geplaatst worden en zal indien vereischt, ook gebruikt kunnen worden voor die schepen, die niet voor den Nieuwen Waterweg zijn bestemd. Een extra-trein, waarmee 200 pel grims werden vervoerd, had Dinsdag middag om 3 uur Montaigu verlaten met bestemming naar Turnhout en ont- sooorde omstreeks 5 uur tusschen He renthals en Ooien. De locomotief schoot uit de rails en stiet tegen den muur van een loods, die gededltelijk instortte, terwijl 2 wagens omvielen. Een 18-ja- rig meisje werd terstond gedood, een meisje van |20 jaren doodelijk gewond. De machinist geraakte onder de machi ne en is eveneens doodelijk gewond. Bovendien zijn er nog 5 gekwetsten. Te Conticli, een station tusschen Antwerpen en Brussel is een ernstig spoorweg-ongeluk gebeurd Twee personentreinen, een van Ant werpen en een van Herenthals kwamen met elkaar in botsing. De eerste twee wagens van een dor treinen, die stampvol met reizigers za ten, worden geheel en al vernield. Er werd vlug een hulpdienst georganiseerd door géneesheeren, geestelijken, officie ren en soldaten van het garnizoen te Contich. Er zijn 26 dooden en vele gekwetsten; dezon werden naar de ka zerne gebracht. Tal van gekwetsten liggen nog onder de overblijfselen dei' vernielde spoorwagens. De huisvrouw van J. L. aan de Hoogo Nieuwstraat te Dordrecht, wilde koffie brengen aan haar man, dio werk zaam was in een pakhuis aan de Bin nen Kalkhaven. Daar aangekomen, zette zij den kinderwagen, waarin zij haar kind medegenomen had, voor het pakhuis neder en begaf zich naar bin nen. Vermoedelijk door bewogingen van het kind is de wagen toen op gang ge raakt en van de glooiende bestrating afgereden de Kalkhaven in. Gelukkig was dit gezien door den steenkolen handelaar D. K. en den werkman J. C. F. V. Zij sprongen in een roeiboot en slaagden er in met een dreg het kind binnenboord en vervolgens op den kant te brengen, waarna ook de wagen uit het water werd opgehaald. De moeder, die in overspannen ze nuw toestand vorkeerde, werd bij een bewoner der Kalkhaven binnengebracht en daar spoedig gekalmeerd. Het kind was eveneens buiten be wustzijn geraakt, maar den onderhaven meester S. gelukte het, nadat hij een kwartier lang kunstmatige ademhaling had toegepast, den kleine weder tot het leven te doen terugkeeren. Moeder en kind werden vervolgens van droge kléeren voorzien, waarna beiden den terugtocht naar huis konden aanvaarden. f— Brand en overstroomiug in China. Volgens berichten, di'è thans uit Shangai zijn ontvangen, is het stroom gebied aan den mond van de Jangtse- rivier in het begin van April doör een vreeselijke ramp geteisterd, waarbij omstreeks 4000 menschen zijn omge komen, terwijl ontelbare schepen zijn verloren gegaan en op het land ernstige schade is toegebracht, waarvan het bedrag nog niet te schatten is. Het begon met een hoogon vloed op de Han-rivier, waardoor de vlakte van Hankou overstroomde. In den mond van de Jangtse-rivier lag een jonk met petroleum geladen, die in brand geraakte en de overige schepen deed ontbranden. Daarna steeg de vloed gedurende 12 uren en dë brandéixje schepen werden overal heen verspreid. Een Engelsche kanonneerboot, die voor anker lag, had groote moeite om de brandende jonken af te houden. Door den hoogen vloed werden de huizen, die aan den oever stonden, weggeslagen en gedurende vele dagen was de oppervlakte van het wa ter met lijken bedekt. Te 's Gravenhage is een belang rijke diefstal gepleegd in den goud- en zilvorwinkel van den heer llamme. Na verschillende onderzoekingen moet gebleken zijn, dat de diefstal is beraamd door een vroegere dienstbode van den heer Hamme. Terwijl zij bij dezen in betrekking was, raakte de sleutel van de straatdeur zoek, doch daar men meende geen reden tot achterdocht te hebben, werd na vruchteloos zoeken verder geen aandacht aan het feit go- schonken. De gewezen dienstbode deelde haar plannen mede aan Heskes en deze was na eenig praten bereid gevonden, zoo dra de gelegenheid gunstig was, zijn slag te slaan. Op den Zondagavond, waarop de dief stal plaats vond, zijn de ex-dienstbode, Heskes en een zijner kornuiten naar de Korte Poten gegaan. Met den indertijd verloren geraakten sleutel hebben zjj de deur geopend en terwijl de meid buiten op den „uitkijk" bleef, sloegen de man nen daarbinnen hun slag. Iri een half uur tijils hadden zij wat naar hun gading was ter waarde van ongeveer ƒ13 000 bijeengeraapt, en zijn toen naar de kamer hunner vrouwelijke mede plichtige gegaan, om den buit te dee len. t 0j - Heskens heeft zijn deel van dén buit te koop aangeboden aan den opkoóper Gloude, doch daar deze geen geld had, ging hij naar Rotterdam, waar een zekere Visser woont, met wien zijn dochter omgang had. V. hielp G. aan het noodige geld en toen werd de koop gesloten voor 400. Eenige dagen later kreeg G. weder bezoek van H., die hem mededeelde, dat er nog zulk een koop te doen was. G. stelde zich weder in verbinding met V. en deze zorgde ook nu weer voor het noodige geld. Toen bleek, dat de bovengenoemde dienstbode was vertrok ken naar Bochum in Duitschland, waar haar minnaar woont, die daarheen was uitgeweken, omdat hij verdacht was van rijwieldiefstallen. Daarop werd de reis ondernomen naar Bochum, doch daar bleek, dat het tweetal weer was verhuisd naar Essen. Toen werd ver der doorgereisd naar die plaats en daar ging het tweede derde deel van het gestolene ook nu over in de handen van G. en V. voor 400. Het heen en weer trekken van G. en V. had de aandacht getrokken van de politie, die naar aanleiding van de jong ste groote diefstallen steeds; een oog in 't zeil hield en die op de hoogte moet zijn geweest van het feit, dat de sleu tel van de straatdeur tijdens het ver-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2