Binnenland. Gemengd, ritsen aanvaardde dat aanbod gaarne, echter onder deze voorwaarde, dat het gepaard ging met een feestgeschenk, eenvoudig hierin bestaande, dat hem bij die gelegenheid de samenvoeging van de beide fondsen, zeker tot heil van den werkman, kon worden aangeboden. De pogingen van het door hem opgerichte fonds aangewend bij het andere, slaag den niet en moest de hand der verzoe ning worden afgewezen. Onder die om standigheden kon hij geen feest aan vaarden. Evenwel leden de armen dei- gemeente daaronder niet, want die wer den in beide gemeenten op even gulle wijze bedacht als zulks 'tjaar tevoren reeds in Breskens plaats had. 8RESKENS, 12 Mei 1908. Schoondijke. De aanbeveling voor ont vanger-griffier van den Generalen Prins Willempolder bestaat uit de heeren Iz. Risseeuw Az., kassier te Oostburg, M. H. de Smidt gem.-ontvanger en W. C. de Smidt notaris, beiden alhier. En voor den Gouden polder onder IJzendijke bestaat zij uit de heeren M. A. Bleiker, gem.-secr., M. H. de Smidt, beiden te Schoondijke en C. A. Verspril le, gem.-ontvanger te Waterlandkerkje. Sluis. Op de steenfabriek van den heer L. van Bunnen alhier had een jongen, aldaar werkzaam, de onvoor zichtigheid zijn hand tusschen den af- snijder van de steenmachine te steken, zoodat een zijner vingers totaal ver brijzeld werd. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen toch zal vermoede lijk de jongen zijn vinger moeten mis sen. Sluis. Een werkman alhier, bezig zijnde met een schip steenen te laden, had het ongeluk daarbij zijn arm te breken. Spoedig was heelkundige hulp ter plaatse. De toestand is niet onbevredigend de man lijdt veel pijn. Aardenburg. Zaterdagmiddag schrok even na het afrijden van Draaibrug naar Oostburg een paard van de tram. Het wendde zich van de tram af maar dat scheen juist oorzaak, dat het voer tuig in aanraking kwam met een per sonenwagen. Hot paard viel, werd een eind vooruitgeschoven op de rails, doch bezeerde zich weinig. De in het voertuig zittende personen werden er uit geworpen doch bekwa men geen noemenswaardig letsel. Oostburg, 11 Mei. De marechaussee De Jonge der brigade te Oostburg zal binnenkort het Wapen met pensioen verlaten. fen door de uitwerkselen van somberen glans welke het roode hemd op hare schoonheid wierp, dat hij haar, na de terechtstelling, in die kleeding afschil derde. Toen zij de kar der veroordeelden be klom, barstte er een onweder boven Pa rijs losde bliksemstralen en de regen joegen echter die menigte niet naar huis, die zich op don weg, waar langs Charlotte ging, op elkander drong. Ben den van razende vrouwen vervolgden haar met hare verwenschingen. Onge voelig voor deze beleedigingen, liet zij blikken vol kalmte en medelijden over deze menigte weiden. Een uur latei- was haar hoofd gevallen, een der beul- knechts nam het op en sloeg het als eene laffe vleierij voor het volk op de wang de woedende menigte nam echter dat eerbewijs niet aan eene siddering van afgrijzen doorliep de toeschouwers en eischte wraak voor deze onwaardige daad. EINDE. Oostburg, 11 Mei. Hedenavond kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring van de no tulen deelde de voorzitter mede dat aan van der Jagt en raej. J. Wesdorp bij gelegenheid van hun huwelijk een lamp was geschonken, waarmede ze zich ver eerd toonden. Ingekomen waren missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten in zake de goldleening ten behoeve van de Ambachtsschool, en van de te laat ingekomen rekening eener pomp. De rekening en begrooting der Ge zondheidscommissie, evenals het verslag van den toestand der gemeente zullen bij de leden ter visie worden rondge zonden. Nog was ontvangen een schrijven van den districts-schoolopziener, te kennen gevende dat de minister van binnen- landsehe zaken er in berust, te begin nen met 1 Jan. 1909 aan deze gemeen te eene tegemoetkoming te verschaffen van ƒ275 's jaars, ten behoeve van de verwarming, verlichting en meubileering van de schoollokalen ten behoeve van de rijks-normaallessen. De gemeente komt hierdoor op een zuiverder standpunt te staan en kan alzoo een en ander bij aanbesteding gunnen. Door dhr J. A. Noeteson, burgemees ter van IJzendi]ke is aan B. en W. ten behoeve van de Oudheidskamer geschon ken de dokters-bul van wijlen den heer J. E. Risseeuw, die in 1864 als dokter- promoveerde in Duitschland. Op voorstel van B. en W. zal den schenker hiervoor dank worden betuigd voor deze bijdrage. Dhr Van Dam kon zich bij die dank betuiging volkomen aansluiten en wilde zelfs den wensch er aan vastknoopen, dat dit goede voorbeeld navolging moge vinden, opdat de herinnering aan per sonen en feiten die op de geschiedenis van het land van Cadzand, speciaal op die van Oostburg, betrekking hebben, moge bewaard blijven. De voorz. vereenigde zich daarmede ten volle onder de verzekering, dat eventueele gevers overtuigd zullen kun nen zijn van den dank van B. en W. II. In zake het verzoek van de pro vinciale regelings commissie op de ver plichte hengstenkeuring tot stichting van een vaste longeertent, deelde de voorz. mede, dat op de van wege de ge meente gestelde eischen een schrijven van den secretaris dier commissie is ontvangen, waaruit blijkt dat de tent ƒ1000 kost en de commissie bereid is gedurende een maximum van 12 jaar 10 pet. van de stichtingskostcn 's jaars bij te dragen. Tevens was daarbij over gelegd een bestek en teekening van een zoodanige tent te Hulst waarvan de kos ten ongeveer ƒ990 beliepen. Als terrein dat daarvoor in gunstige aanmerking kan komen was de veste in de oude stad, toebehoorendo aan de wed. Le Nobel, die dit daartoe wil afstaan mits de tent tot uitsluitend ge bruik dient van de keuringen, terwijl zij tot geen ander gebruik mag worden bestemd dan zonder hare toestemming. Dat nu vond de voorz. eene bezwarende bepaling, want het zou toch eens kun nen gebenren dat men haar eens noodig had, en dat zou dan niet mogen zonder die toestemming. Ook bedongen B. en W. de eisch dat de keuringen zoolang ze in het 4e district worden gehouden, moeten plaats hebben te Oostburg. Thans was de beslissing aan den Raad wat te doen. Dhr Kense deelde mede, dat iemand ziel aangeboden heeft op de voorwaar den dercommissie de tent voor eigen rekening te bouwen, en noemde als zoodanig den naam van den heer Iz. RisseeuwLeenhouts. De voorz. vond dit een zeer goede oplossing en wenschte de gemeente daarmede geluk. Toch moest hij er nogmaals op wijzen, dat het goed zou zijn op de verzekering dat de keuringen te Oostburg behouden, bleven te letten. III. In zake de te houden landbouw tentoonstelling had de voorz. eene be spreking gehouden met het afdeelings- bestuur. De regeling is aldusWoensdagavond 10 Juni ontvangst van het Hoofdbestuur ten raadhuize door het gemeentebestuur. Donderdagvoormiddag 10 uur algemeene vergadering in de Graanbeurs, 's na middags 2 uur rijtoer en 's avonds di ner in de beurs. Te dierr tijde zal een concert worden gegeven door het Mid- delburgsche muziekkorps, dat Vrijdag eveneens een concert zal geven op het terrein der tentoonstelling. In verband met een en ander werd een blanco crediet toegestaan tot waar dige ontvangst van het Hoofdbestuur, tot eenige versiering van het beursge bouw en tot plaatsing van een muziek tempel op de Markt. Hiertoe was de voorzitter voorloopig in onderhandeling geweest met Cuvelier, doch de prijs van ƒ140 was hem oppervlakkig te hoog voorgekomen. Dhr Weisfeit gaf in ernstige overwe ging de tribune voor rekening der ge meente aan te koopen dan kan zij voor elke voorkomende gelegenheid worden gebruikt. Het volgend jaar toch hebben we haar weer noodig voor de Tuinbouw tentoonstelling. Dhr M. M. Risseeuw wilde voor den opbouw gaarne ieder in de gelegenheid stellen, en vroeg of.het niet mogelijk was in een minderen vorm te bouwen. De voorz. achtte dat thans zeer moeilijk. In 't algemeen kan men aan besteding voor de gemeente wel door voeren uit billijkheidsoogpunt, maar niet zelden geschiedt 't tot schade van de gemeente. Als particulier wisselt men toch ook niet elk jaar van ambachtsman. Bouwt men een andere tribune, dan wordt 't dat bedrag toch zeker. De tribune van de muziek zal voor rekening der com missie worden opgeslagen op het ter rein. Dhr Weisfeit meende dat men alles in 't werk heeft gesteld, voornamelijk door de niet-Oostburgers om de tentoon stelling hier te hebben en dus moet men nu toch niet met zoo'n nuchter dinge tje voor den dag komen. De voorzitter beaamde dit ook. Boven dien er is hier wel geen plaats die in nauwero vorbinding met den landbouw staat dan Oostburg, en als er nu een feest van den landbouw gegeven wordt, laat het dan eenigszins goed zijn. Het is ook de uitdrukkelijke wensch van de commissie geen versieringen aan te brengen. Een algemeene vlaggentooi is voldoendedaarvoor moet dus nu geen geld van de inteekenlijsten worden genomen. Algemeen was men met deze rege ling ingenomen. Alleen dhr M. Risseeuw kon zich er niet mede vereenigen dat over den aan koop van de tribune met Cuvelier zoude worden onderhandeld, daar hij bleef bij zijn meening om er eene te laten plaatsen bij inschrijving. Ton slotte deelde de voorz. nog mede, dat op de vergadering van Zaterdag avond, die iDtusschen slechts door een 16-tal personen was bezocht, verschil lende commission waren gevormd, als voor de muziek, voor den rijtoer, voor de huisvesting van landbouw-autori- teiten, voor het diner en voor het vuurwerk, dat aan het slot der feesten zal worden ontstoken. De eenvoudige versiering van de Beurs namen de voorzitter en dhr Weisfeit op zich. Daarna werd de vergadering gesloten. Oostburg, 9 Mei. Ter buitengewono openbare terechtzitting van het Kan tongerecht alhier, werd heden uitspraak gedaan in eene procedure omtrent het kiesrecht. Door zeven personen te Sluis, wier namen niet op de kiezerslijst 1908/9 waren geplaatst, was namelijk bij den Kantonrechter daartogen reclame inge diend. Bij vonnis van heden werden recla manten niet ontvankelijk verklaard, op grond dat door hen niet de noodzake lijke bewijsstukken waren overgelegd. Oostburg, 8 Mei. Door het bestuur der vereeniging „Immanuöl" is de school met den bijbel verkocht aan den heer H. Bonte—Mabesoone alhier,- voor de som van ƒ9000, tot stichting van een winkelzaak. De kooper heeft een ter rein beschikbaar gesteld voor den bouw eener nieuwe chr. school. Pokken te Vlissingen. Zooals reeds gemeld is, is te Vlissin gen een geval van pokken geconstateerd bij den Nederlandschen zeeloods T. Waarschijnlijk heeft de loods de ziekte opgeloopen aan boord van een door hem bediend schip. De noodige voorzorgs maatregelen zijn dadelijk genomen. De poklijder is opgenomen in de ba rak voor lijders aan besmettelijke ziek ten. Zijn woning is ontsmet. - Vrijdagmorgen is te Middelburg een ongeveer 9-jarig jongetje overreden door een met kolen voor de gasfabriek geladen wagen. Wegens de hellende Molstraat had de wagen een groote vaart, terwijl het knaapje staande te luisteren naar een draaiorgel den wagen niet hoorde aankomen. Paard en wagen gingen het kind over het lichaam en toen men terstond ge neeskundige hulp inriep, mocht deze niet meer baten, wijl het kind reeds overleden was. School- en Kerknieuws. De voordracht voor onderwijzeres aan school A te Schoondijke, alphabetisch gesteld, bestaat uit de dames E. van Overbeeke, onderwijzeres te Hoofdplaat, en J. Verhage, volontaire te 's-Graven- hage. Sedert eenigen tijd heeft oneenig- heid in de kerk der Ger. Gom. te Slie- drecht haar intrede gedaanom ver schillende redenen staan twee partijen scherp tegenover elkaaralle kerkeraads- leden met een gedeelte der gemeente ter eene en de voorganger ds J. yan Drunen met zijn aanhangers ter andere zijde. Ds van Drunen is door de clas sis Dordrecht van de chr. ger. gein. tot de eerstvolgende classis in zijn ambt geschorst, om redenen van kerkelijken aard, de gemeente tot heden officieel onbekend. De classis had evenwel een commis sie benoemd, bestaande uit ds A. v. d. Heijden van Dordrecht, ds Geels van 's Gravendeel, een ouderling uit Dor drecht en een ouderling uit Barendrecht die belast was aan de gemeente te Slie- drecht mede te deelen, de redenen, wel ke tot de schorsing hebben geleid. Verleden week nu zou deze commissie aan haar opdracht gevolg geven, na voorafgaand biduur, welke dienst door ds. Van der Heiden werd vervuld. De leden der gemeente waren samengeroe pen, om na de godsdienstoefening een viertal mededeelingen van de classis aan te hooren, alle betrekking hebbende op den toestand in de gemeente. Be halve leden waren ook andere belang stellenden opgekomen. Ook de ge schorste predikant en zijn familie waren verschenen. Reeds de predikatie werd een oogen- blik verstoord door een interruptie. Toen namelijk ds. v. d. H. de verzeke ring gaf, niet persoonlijk te zijn, doch in het algemeen te spreken, riep een der aanwezigen„dat ben je wel". Aan het eind van zijn rede verzocht de voorganger allen niet-leden te vertrek ken, wat tijdens het zingen van een Psalmvers zou kunnen geschieden, opdat de opdracht der commissie, het doen van mededeelingen namens de classis, zou kunnen worden ten uitvoer ge legd.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2