ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1306. 17' Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Eene groote opoffering. It R i: S k i: SI H K COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote lettere naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl ELEN A V te Breskens. Binnenkort zal keizer Frans Josef van Oostenrijk zijn 60jarig jubileum horden ken. Het behoeft niet te verwonderen dat men grootsche feesten op touw zet om dit zeldzame feit feestelijk te vieren. Evenwel zal de keizer zelve aan die feesten maar weinig deelnemen, omdat hij zijn gezondheid en vooral op zijn loeftijd in acht moet nemen. Dientengevolge blijven de vreemde vorsten maar een dag in Weenen. Bij dat al bekruipt menigeen als 't ware een soort van bang voorgevoel, dat de feesten nog zou kunnen verijdelen. Men is er wat bijgeloovig uitgevallen en de treurige omstandigheid dat 's kei zers gemalin vóór 10 jaar werd vermoord vlak in het gezicht van Zr. Ms. 50-jari- ge regeering, zit er misschien nog wat diep in. Behalve de gezondi eidstoestand die voor vermoeienis zorg baart en de geest drift eenigszins tempert, doet dat ook de binnenlandsche toestand. Want die blijft er maar steeds gespannen. Engeland heeft ook zijn drankbevel gekregen. Deze zal geleidelijk het aan tal drankgelegenheden verminderen door intrekking der vergunningen, terwijl de bestaande onder controle van den staat zullen worden geplaatst. Van de ruim 500 Parlementsleden stemden er 336 liberalen en 53 arbei ders afgevaardigden voor, terwijl er 6 liberalen en 110 conservatieven tegen stemden. Maar het nu aangenomen ontwerp is nog niet tot wet verheven. Immers het moot nog eerst het Hoogerhuis passeo- rnn. en dat 't daar struikelen zal is bijna zoo goed als zeker. Behalve dat Frankrijk in Marokko het te kwaad heeft met de Afrikaners, is Engeland in moeilijkheden gewikkeld met de opgestane Mohmands aan de Af- ghaansche grens in Azië. Ze hebben er reeds een krachtigen aanval te weerstaan Het ernstige van het geval is echter, dat de vijandelijke strijdmacht deel uit maakte van een groot Afghaansch leger, 13 a 20.000 man sterk, dat reeds Vrij dagavond de grens had overschreden. Het belangrijkste en best gewapende ge deelte daarvan deed den bovengenoem- den aanval op Landi-Kotal, terwijl het andere, onder bevel van Safi-Sahib, zich naar het bovendal van de Bamian begaf. De Engelsehen strijden alzoo niet met oproerige grensstammen, maar zijn in een zij het dan nog „officieuzeri" oorlog met Afghanistan gewikkeld. De Afghaansche autoriteiten in het grensgebied hebben naar het heet zelf de priesters aangezet over K grenzen te trekken en den heiligen oorlog te prediken. De Engelsche opp rbevelheb- ber, generaal Willcocks, is onmiddellijk met eene vrij groote strijdmacht naar het bedreigde gebied opgerukt. Zondagmiddag te twee uil was hij reeds met een afdeeling infanterie, een escadron cavalerie en 8 stukken geschift te Landi-Kotal. De vijand was naar de omliggende heuvels geretireerd, van waar hij enkele verspreide schoten op de En- gelschen loste. Ondertusschen duren de opzienbarende onthullingen uit Calcutta en omgeving ook voort. Een ontdekt c.mplot zou zelfs een aanslag op lord Kitchener en andere hooge regeeringsbeambten in den zin hebben gehad. Al sneuvelden bij het gevocht op de grens van Afghanistan en Indië aan de zijde van den vijand ongeveer 60 man, i een veel grooter aantal nog verloc r het j leven, doordat zij op hun wilde vlucht in afgronden vielen. Drie mollah's zijn door éen bom gedood, terwijl zij zich schuil hielden in een ravijn. Berichten over troepenzeudingen wor den tegengesproken. Wat de gezindheid van den emir vau Afghanistan betreft, waarover men alleen nog maar vermoe dens heeft geuit, daaromtrent vertelt iemand, die op de hoogte moet zijn, dat de emir in ieder geval verschillende redenen heeft om Engeland minder vriendelijk gezind te zijn. Na zijn reis door Indië verzocht hij de regeering ook een dergelijke reis door Europa te mogen maken. Maar dat. werd hem geweigerd. Voorts wenscht de emir een vertegenwoordiger in Londen te hebben, maar ook dezen wensch vervul de de Engelsche regeering niet. Het Engelsch-Russisch verdrag is gesloten zonder de toestemming van den emir, hoewel het toch zijn land raakt. En ten slotte wordt er in dat verdrag, dat hij nog altijd niet geteekend heeft, ge sproken niet van zijne majesteit, maar hoogheid. Om al die redenen is het volstrekt niet onmogelijk, dat de emir de Afghanen stil laat begaan, ze de grens laat overtrekken en niets doet om hen tegen te houden zich te mengen in den strijd tegen Engeland, al blijft hij ook officieel achter schot. BRESKENS, 8 Mei 1908. Tot vader en moeder in het Hervormd Diaconie-armhuis alhier zijn benoemd J. Verberbrugge en vrouw thans te Oost- kapelle. Bij de Woensdag gehouden aan besteding van een gebouw voor kantoor 12. Vóór dat zij naar boven ging schikte zij haar en kleeding, om welgevoegelijk den dood onder de oogen te zien ver volgens zeide zij tegen den cipier, die bij deze toebereidselen tegenwoordig was: Mijnheer Richard, ik verzoek u zorg te dragen dat mijn ontbijt gereed zij als ik beneden kom, mijne rechters hebben zonder twijfel haast. Ik wil mijn laatste maal met u en uwe vrouw doen. Sedert den vorigen dag was het uur der terechtzitting door geheel Parijs be kend. Nieuwsgierigheid, afgrijzen, be langstelling en medelijden hadden eene groote menigte binnen het gebouw en in den omtrek gelokt. Toen de beschul digde voortrad, hoorde men uit die me nigte een dof geluid opgaan, als ware het eene verwensching van haren naam maar nauwelijks was zij door de menigte heen gedrongen en had zij hare boven natuurlijke schoonheid aan ieders blik ken vertoond, of het gemor van toorn veranderde in eene huiverende belang stelling en bewondering. Hare gelaats trekken, die den indruk van het plech tige oogenblik hadden ontvangen, waren blozende door de aandoening, vol ver warring, omdat zij zich als jong meisje voor de blikken van zoovelen moest ver- toor.en, veredeld door de grootheid dei- misdaad, die zij als eene deugd had be grepen in hare houding waren frotsch- heid en zedigheid vereenigd en gaven aan hare vormen eene bevalligheid die ieders ziel en ieders oog trof. Hare rechters zelf schenen beschuldigden tegen over haar. Men zou gemeend hebben de goddelijke rechtvaardigheid te zien of de wraakgodin, die het geweten in plaats der wetten stelde, en van de mensche- lijke rechtvaardigheid kwam eischen niet om haar vrij te pleiten, doch om hare macht te erkennen en te bevenToen zij op de bank der beschuldigden zat, vroeg men haar of zij eene verdediger had zij antwoordde dat zij een vriend verzocht had om die taak op zich te nemen, doch dat zij hem niet zag. De voorzitter wees haar toen eenen verde diger plichtshalve aanhet was de jon ge Chaveau Lagarde, die later zoo be-, roemd werd door zijne verdediging der koningin, en reeds bekend was door zijne welsprekendheid en moed in de rechtsgedingen en onder tijdsomstandig heden, waarin de verdediger het gevaar van den beschuldigde deelde. Deze keus van den voorzitter duidde eene kleine verwachting op redding aan. Chaveau-Lagarde naderde voor de ba lie Charlotte zag hem met eenen vor- schenden en onrustigenden blik aan als of zij vreesde dat haar verdediger, om haar leven te redden, haar iets van hare eer zou ontnemen. De weduwe van Marat legde hare verklaring onder snik ken en weenen atbewogen met de smart dezer vrouw, brak Charlotte hare verklaring af met te zeggen „Ja ja, ik heb hem gedood Vervolgens verhaalde zij, dat de daad, over welke zij die drie maanden gedacht had, met voorbedachten rade was ge schied, zij sprak van haar voornemen om den tyran in het midden van de H—MMWUMIIWIPI 'I' H< '1 en vrachtgoederen ten behoeve van den provincialen stoombootdienst, te plaat sen op het haventerrein alhier, werd ingeschreven door do heeren H. Jansen, Middelburg ƒ4295. A. C. Maes, Hoofdplaat, 4000. W. Woittiez, Breskens, 3946. J. P. W. Besemer, id. 3939. J. M. H. v. d. Sande, id. 3859. In vervolg op het bericht van het •bezoek van eenige Eerste Kamerleden aan Zeeland, kunnen we mededeelen, dat op Vrijdag 15 Mei deze tyeeren via Breskens een bezoek zullen brengen aan Zee-Brugge, Als candidaten voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het district Sluis zijn Dinsdag officiëel ge steld de heeren mr P. J. van Bortel, advocaat en procureur te Sehoondijke, J. G. Gerritsen, burgemeester van Bres kens, Groede en Nieuwvliet en P. van Houte, burgemeester van Sehoondijke. Ocstburg, 6 Mei. Hedenmiddag had een eenvoudige plechtigheid plaats, van een zaak waarvan men veel goeds ver wacht, Het was de eerste steenlegging van de in de Nieuwstraat to verrijzen Ambachtsschool voor het vierde district. Het is de eerste stichting op dit go- bied in deze omgeving, die werkelijk veler belangstelling heeft. Van uit het raadhuis ging men en- corps naar het terrein, alwaar do voor zitter, de heer mr F. J. N. van Da- ie aanwezigen ongeveer aldus toesprak. Mijne Heeren Als van een gebouw van eenige bc- teekenis de fundamenten zijn gelegd, is het een oude gewoonte de eerste steen legging als een eenigszins plechtig feit te beschouwen. Conventie te doorsteken en hare list om hem te naderen. Ik stem toe, -eindigde zjj met nederigheid, dat dit middel mij- n.r onwaardig was, doch ik moest den schijn aannemen dien man te achten, om bij hem toegelaten te worden. Wie heeft u zooveel haat jegens Marat ingeboezemd vroeg men haar. Ik had den haat van anderen niet noodig, was haar antwoord ik had ge noeg aan den mijnen daarenboven brengt men ook slecht ten uitvoer, wat men niet zelf bedacht heeft. Welke oorzaak had uw haat jegens hem Zijne misdaden Welke verwachting koesterdet gij door hem te dooden Om de rust van mijn vaderland te hergeven. Meent gij dan alle Marats ver moord te hebben Nu hij dood is zullen de anderen wellicht sidderen. (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1