nu velen wor- 18. ns en de, .antoren, .a April in- terugbetaald f aoor dat kantoor uitge- .je, draagt het nummer 4988. Op Dinsdag 12 Mei, des namiddags omstreeks 4.45 zal de Commissaris der Koningin een officieel bezoek brengen aan deze gemeente. Ieder, die Z.Exc. over een of ander wenscht te spreken, wordt daartoe ge legenheid verschaft ten raadhuize. Sluis. Vervolg en slot gemeenteraad. Nadat de zitting met gesloten deuren was heropend, werd door den voorzitter het Kohier van den Hoofdelijken Omslag aan de orde gebracht hetwelk met alg. stemmen werd vastgesteld, zooals het in de besloten zitting was behandeld. Daarop nam de voorz. het woord, om afscheid te nemen van den gemeenteraad wegens zijne benoeming tot Burgemees ter der gemeente Maassluis. Met groote aandacht en diepe stilte van een groot aantal ingezetenen, die deze plechtigheid bijwoonden, sprak do Burgemeester als volgt Mijne Heeren Toen ik in Augustus 1905 wederom in het oude Vlaanderen kwam was dit voor mij een bijzonder aangename, maar ook gewichtige gebeurtenis. Als kind had ik in dit goede land genoeglijke jaren doorgebracht en als jongeling was ik er in de Gemeente administratie onderwezen, door een alom bekende en hoogst bekwamen man, die voor dit land in dien tijd de vraagbaak- was op administratief gebied. Hier weêr te keeren, was dus voor mij een heuglijk feit, doch niet minder een zeer gewichtige zaak, waar het iïare Majesteit onze geëerbiedigde Vorstin behaagde mij in dit vermaarde stedeke tot het ambt van Burgemeester te roepen. Ik heb hier met lust en liefde gear beid tot behartiging der belangen van doze gemeente. Haar wijzende op het grootsch Historisch verleden der stad, heb ik getracht het particulier initiatief op te wekkenhaar oogen te openen voor de vele goede eigenschappen die deze gemeente bezit en die dienen aan gegrepen om haar welvaart te bevorderen. Vreemdelingen-verkeer en industie, zie daar twee der factoren, die naast beeten- en graanhandel in den goeden weg, niet genoeg kunnen worden bevorderd. Ik moge niet lang hier gearbeid hebben, zeker is, dat ik met genoegen terug zie op hetgeen wij samen hebben mogen tot stand brengen. Met het ideaal voor oogen „iets te mogen doen, dat ten goede van deze gemeente kon komen, heb ik gewerkt op diverse terreinde toekomst zal moeten leeren of het gezaaide de zoo zoer begeerde vruchten zal voortbrengen. Ik roep U echter toe: „Werk en wan hoop niet aan de toekomst van Sluis 1" Keizer Ferdinand I sprak eens dit gewichtige woord „Accidit in puncto, guod non speratur in anno" d. w. z. „In een oogenblik gebeurt wat in geen jaar verwacht werd". Ziedaar, mijne heeren een woord, dat ik meen bijzonder van toepassing te zijn op het oogenblik dat thans voor mij is aangebroken. Evenals ik, had ook gij zeker gedacht, dat ik nog eenige jaren mijn gaven en krachten zou hebben mogon wijden aan de belangen van Sluis, dat ik lief had gekregen en waar ik Gods zegen op mijn arbeid heb mogen ondervinden. Onverwacht en ongezocht viel mij de Koninklijke onderscheiding ten deel om in eeno gemeente van grooten omvang en die worstelt om tot meerderen wel vaart te geraken, de taak van Burge meester te aanvaarden. Waar ik heden als Burgemeester van Sluis mijn ambt nèer leg, daar zeg ik U in de eerste plaats als Gemeenteraad dank voor de wijze waarop gij het Uw voorzitter gemakkelijk hebt gemaakt de zaken naar behooren te kunnen behan delen voor de medewerking en steun die ik heb genotenvoor de sympathie die ik ondervond. Een woord van warmen dank aan de heeren Wethouders voor hetgeen zij voor mij geweest zijn, inzonderheid aan den Heer De Bruijne, die mij bij het aanvaarden van mijn ambt op zulk een welwillende wijze in de zaken inleidde en steeds steunde. In do beste har monie, met het schoone ideaal voor oogen „het welzijn der gemeente voor te staan" hebben wij in het college van Burg. en Weth. en in den raad steeds mogen arbeiden en met dank denk ik daarom terug aan al hetgeen waarin ik werd gesteund en voorgelicht en dat tot welslagen leidde van de aan onze zorg toebetrouwde belangen. Niet minder een woord van dank aan U, mijnheer Versluijs die als secretaris der gemeente mijn arbeid hebt verge makkelijkt en die door Uw aangename wijze van optreden en omgang hebt ge toond „the right man on the right pla ce" te zijn. Mijn dank en heilwensch aan den Gem.- Ontvanger, het onderwijzend personeel, de politie ambtenaren en alle andere ambtenaren der gemeente, zoowel die hoog als laag in den Gemeentelijken dienst geplaatst zijn hun ijver, accura tesse en lust tot den arbeid heb ik steeds op hoogen prijs gesteld vooral als ik merkte, dat zij hart voor hun werk hadden en niet uitsluitend om loon werk ten. Ik verlaat Sluis, met de bede, dat haar welvaart en die van Zeeuwsch- Vlaanderen steeds moge toenemen. Aanvaardt de verzekering, dat de naam mijner nieuwe woonplaats een waarborg is, dat ik steeds met genoegen zal terugdenken aan veel goeds hier genoten en dat ik het mij immer een eer zal rekenen Burgemeester te zijn geweest van het vermaarde Sluis wier historie o.a. werd te boek gesteld door wijlen dhr J. H. van Dale maar dat ook uit de welversneden pen van wijlen onze begaafde Nederlandsche romancière Mevr. Bosboom Toussaint een meesterwerk deed vloeien, dat immer van beteekenis zal blijven. Wil als aandenken bij mijn vertrek voor de gemeente aanvaarden de door mij indertijd te Vlissingen in het licht gegeven „Westpoort". Ge zult daarin beschreven vinden belangrijke bladzijden in verband staande met de histoiie van Sluis in de XV eeuw. Moge het een plaats vinden in het Oudheidkundig museum, dat meer en meer worde eene instelling waar Sluis trotsch op mag zijn. Ik eindig mot den wenseh, dat de Almachtige Uwen arbeid tot welzijn der gemeento moge zegenen on Hij U alle heil schenken voor persoon on familie. (Ik heb gezegd.) De heer de Bruijne, oudste wethou der, herinnerde er aan hoe hij bij de komst van den Burgemeester had ge zegd, dat de Raad en de bevolking den nieuwen burgemeester moest leeren ken nen, gelijk ook omgekeerd de burge meester de bevolking en toestand dei- gemeente moest leeren verstaan. Nu men elkaar leerde begrijpen en waardes- ren spijt het hem van harte, dat zijn verblijf zoo kort is geweest. Hij be tuigde den burgemeester dank voor het geen hij voor de gemeente had gedaan, voor de goede en aangename wijze waar op hij steeds de zaken' had geleid en al mocht er soms ook verschil van ge voelen zijn geweest, -steeds bleek het eene doel voor oogen, het belang der gemeente. Waar hij nu heengaat tot een.breeden werkkring, daar hoopt hij, dat de Burgemeester ook daar met ge noegen en zegen mag arbeiden en dat mocht hij ooit in eenig opzicht iets voor Sluis kunnen doen, hij haar daar- veor ten zeerste aanbeveelt. De voorzitter zegt den heer De Bruij ne hartelijk dank voor de waardeerende woorden door hem gesproken en geeft do verzekering, dat hij immer waar hij kan, gaarne de belangen van Sluis zal voorstaan. Daarna werd de zitting gesloten. Biervliet Tijdens de afwezigheid van den predikant en zijn familie is men de pastorie binnengeslopen, blijkbaar met een valsche sleutel, daar geen enkel spoor van inbraak is te bespeuren. En vermist is er evenmin iets. Zelfs dat niet, hetwelk in het onmiddellijk bereik lag, nadat ook de schrijftafel, hoogstwaarschijnlijk met een valsche sleutel was geopend. Eenig geld, toebehooreDde aan de bewaarschool en een gouden horloge bleef onaangeroerd. Wat mag dan de drijfveer geweest zijn. De zaak is in handen der politie. Hoofdplaat. Een nog 2-jarig knaapje aan don Hoogenweg, geraakte al spe lende van den dijk in de sloot, met het noodlottig gevolg, dat het verdronk. De levensgeesten konden niet meer worden opgewekt. Oostburg. Morgenmiddag zal door den heer Mr P. C. J. Hennequin de offieiëe- le eerste-steenlegging plaats hebben van de Ambachtsschool alhier. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land zal dit jaar plaats hebben voor wat West. Z.-Vlaanderen betreft te Sluis, Woensdag 17 Juni voorm. 10.30 voor die uit de gemeenten Aar denburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retrancheinent en Sluis te IJzendijke, Donderdag 18 Juni nam. 1.30 voor die uit de gemeenten Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoen- dijke en Waterlandkerkje te Oostburg, Vrijdag 19 Juni voorm. 10.30 voor die uit de gemeenten Bres- kens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en Zuidzande. Half Mei zal een groep leden der Eerste Kamer mot den griffier de pro vincie Zeeland bezoeken, o. a. Middel burg voor do gebouwen van geschiede nis en kunstVlissingen voor de haven- werkon Terneuzen voor het kanaal, en nog eenige andere plaatsen met het oog op de polderinrichtingen en de water staatswerken. School- en Kerknieuws. Mejn. M. Lucieer te Oostburg en C. van Melle te Breskens behaalden ook de akte gymnastiek. De heer A. Merkeleijn te 's Gra- venhage, beroepon predikant bij de Ger. Gem. te Schoondijke, is Donderdag na afgelegd classicaal oxamon toegelaten tot. het predikambt. Gemeurd Maandagmorgen werden in de 2e Schuytstraat te 's Gravenhage twee jon ge mannen dood in hun bed gevonden, overleden door gasverstikking. Zij hadden 's avonds te voren hun kleedingstukken opgehangen aan een uitstekend buisje van de gasleiding, dat door een kurkje atgesloten was. Dooi de vracht is vermoodolijk dit kurkje er uit gegaan, waardoor het gas in de ka mer stroomde. Aangewende geneeskun dige hulp kwam te laat. Een winkelier in de Potterstraat te Utrecht, zond zijn 69-jarigen loop knecht naar het postkantoor met een aangeteekenden brief, aangegeven voor oen geldswaarde van ƒ211.25, mot be stemming voorjHaarlem. De man hoeft dezen brief aan geen der postkantoren in de stad bezorgd en is sedert spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat hij zich te Am sterdam ophoudt, want vroeger heeft hij /40, door hem verduisterd ten na- deele van de Lutersche Gemeente te Utrecht waarvan toen geen aangifte is gedaan óok te Amsterdam ver brast. - Zondagmiddag heeft in een proef lokaal te Rotterdam een ontzettend drama plaats gehad, dat een menschen- leven gekost heeft. Omstreeks 1 uur vertoefden in het lokaal de 23-jarige bootwerker Cornelis Quack, en de 31-jarige Petronella Van den Heuvel, gescheiden vrouw van L. C. Nootenboom, die ongeveer een jaar lang huishoudster bij hem was geweest en die zich nu in den regel ophoudt in een logement. Herhaaldelijk had Q. haar verzocht weder in de Hartmansstraat te komen, doch niets mocht baten. Ontmoetingen tusschen hen gaven meermalen aanleiding tot twist en handgemeen en nog in den avond van den 24 April 1.1. had Q. haar met een scheermes sneden toegebracht over den linkerarm en aan den linker slaap. In het Ziekenhuis moest zij toen worden verbonden. Den geheelen Zater dagnacht was Q in de omgeving van de Wijde Broedersteeg gebleven en ten slotte had hij, Zondagmiddag om 1 uur, van haar gedaan weten te krijgen, dat zij met hem meeging naar het café van Korteland. Er waren op dat oogenblik geen andere bezoekers in het café, al leen het 13-jarig dochtertje van den kastelein, toen Petronella Van den Heuvel zich begaf naar de keuken achter het proflokaal, zeggendeik ga een kopje water drinken. Quack volgde haar en stelde haar de vraag of zij weer met hem wilde mee gaan, maar zij stiet Q. van zich af, die daarop een vlijmscheermes trok en het Petronella van den Heuvel bij herhaling in de borst stiet, zoodat zij weldra op den grond viel en het bloed haar uit den mond en verschillende wonden vloei de. Op het hulpgeroep van het meisje schoot een agent van politie toe, die den moordenaar aantrof over zijn slacht offer heengebogen. Er was een ontzettend bloedbad aan gericht. Dadelijk bracht hij den moor denaar naar het politiebureau aan de Lange Torenstraat, van waar de com missaris en een inspecteur zich naar de plaats der misdaad spoedden. De vrouw gaf geen teeken van leven meer, niet minder dan 10 messteken had zij in de borst, waarvan verschillende steken de longen en het hart getroffen hadden, wat een bloeduitstorting in den mond tengevolge had. De politie- goneesheer werd nog geroepen, die den lijkschouw verrichtte, waarop om 3 uur het lijk met den lijkwagen van den ontsmettingsdionst onder politietoezicht werd overgebracht naar de sectiekamer van het Ziekenhuis aan de Crispijnlaan. De commissaris nam Zondagmiddag het voorloopig verhoor af, waarbij Quack een volledige berouwvolle bekentenis aflegde en zeide uit jalousie gehandeld - te hebben. Nabij de villa van den heer Wen- delaar op Zonheuvel, bij Doorn, is een diepe kelder, waarin de benzine voor de vorlichting bewaard wordt. Dinsdag begaf een loodgietersknecht zich in dien kelder om een stuk gereed schap te halen, dat daarin was gevallen. Weldra bleek, dat hij bewusteloos was gewordeneen tweede knecht, die met een touw om zijn middel, afdaalde, moest ook spoedig opgehaald worden, omdat hij door de dampen bedwelmd werd. Allerlei pogingen om den jongen man te redden, mislukten. Eindelijk klom een broeder van hem naar benoden, na dat de noodige voorzorgsmaatregelen ge nomen waren. Dezen gelukte het, een

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2