ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Eene groote opoffering. No. 1305. Woensdag 6 Mei 1908 7 17e Jaar<^y Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. It K K S k K S IIK COURANT. Abonnement per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Rit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIELEJIAV te Breskens. Over het algemeen is het 1-Mei feest ditmaal geenszins met zulk een animo gevierd als zulks voorheen het geval placht te zijn. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat het leest ingesteld op 1 Mei, als symbool der ontwaking, in zooverre gelijken tred met de natuur heeft ge houden, dat zich een kalme, om niet te spreken van een kille, stemming ken merkte. Aan de oproeping tot viering van den dag werd in Frankrijk, zelfs in de soci alistische bolwerken van de arbeiders centra, weinig gevolg gegeven, en een paar onbeteekenende voorvallen daarge laten, werd ook de orde nergens ver stoord. Dat wijst reeds op kalmte, in tegen stelling met vroegere gelegenhoden, toen het eerder een bloed- dan een ontwa- kingsdag geleek. Ook was de versto- ring der orde niet het gevolg van een ruw optreden, doch eerder uit oorzaak van een belemmering van het verkeer, dat zich in een wereldstad als Parijs toch wel kan voordoen zonder dat het 1 Mei is. En in Duitschland was precies hetzelf de verschijnsel waar te nemen. Gaande weg vermindert het aantal Mei-betoogers. Van de 120.000 metaalbewerkers in Berlijn hadden nauwelijks een 4000 vrij af genomen. Te Londen was het 1 Mei-feest meer stationnair en men vond daar meer aan leiding om te demonstreeren voor ouder domspensioen, waarvan de in den stoet gebruikte opschriften het leeuwen-aan deel hadden. Maar incidenten deden zich ook daar niet voor. In Brussel en in Antwerpen namen een grooter aantal personen aan de optoch ten deel dan vorige jaren. En men .J— 11. Zij scheen slechts bewogen te worden door de hartverscheurende jammerkre ten van Marat's vriendin. Haar gelaat scheen tegenover die vrouw slechts de verzekering uit te drukken, dat zij er niet aan gedacht had dat zulk een man nog kon bemind worden, en zij scheen getroffen te zijn door het denkbeeld dat zij genoodzaakt was geweest twee har ten in plaats van éen te doorboren. Be halve de uitdrukking van medelijden, welke de verwijtingen van Albertine van tijd tot tijd op haar gelaat deden verschijnen, zag men geen enkele ver andering in hare trekken of gelaats kleur. Bij de wraakkreten van den redenaar en de woede van het volk zweefde er een bittere glimlach om hare lippen. Arm volkzeide zij eens, gij wilt mijn dood en gij moest mij eerder een schrijft het toe aan het zeldzaam mooie weer van dien dag. Maar ook hier was van rustverstoring geen sprake. In hoeverre die ruimere deelname aan het gunstige weer kan worden toe geschreven, laten we in het midden. Het kan toch evengoed gebeuren, dat hier, gelijk in Engeland, de grootere be langstelling het gevolg is van de belang rijke staatkundige zaken die aan de or de zijn, zooals bijv. de Congo-kwestie, om de aanstaande verkiezingen niet te vergeten. En ook in ons land hadden de Mei- betoogingen een rustig verloop. Van een ongekend scherp contrast heeft 1 Mei o. a. blijk gegeven in Enge land Terwijl enkele dagen daaraan vooraf gaande de sneeuw op sommige plaatsen centimeters dik lag, was het Vrijdag de warmste Meidag die nog noo is voor gekomen. Niet waar, 73 graden in de schaduw en op den middag 114 graden in de zon wil nog al wat zeggen. De overvloedige regens der laatste dagen hadden de Theems en hare zij rivieren dermate stork doen zwellen, dat men in verschillende plaatsen met boot jes door de straten voor. Een beetje goed weer zal dus te pas komen. Dat het in Amerika voor 't oogenblik nog alles behalve rozengeur en mane schijn is, blijkt wel uit de omstandig heid, dat het aantal werkloozen, zoowel mannelijke als vrouwelijke en in allerlei vakken op niet minder dan drie millioen wordt geschat. En dan nog zijn sinds November 1.1. 600.000 lieden uit de Voreeaigde Staten teruggegaan naar Europa. De emigratie in Maart 1908 bleef nog 100.000 onder die van Maart 1907. Van de 3.000.000 werkeloozen bevinden er zich 120.000 in New-York alleen. altaar oprichten, omdat ik u van een monster bevrijd heb Eenige oogenblik- ken later sprak zij tot de soldaten die haar beschermden „Lever mij toch aan die onzinnigen over; zij zijn waardig mijne beulen te zijn omdat zij hem be- weenen. Die glimlach was als eene uit daging tegenover de dweepzucht der menigto en verwekte nog woedender verwenschingen, nog dreigender gebaren. De wijkcommissaris Guillard trad met eenige gewapenden binnenhij stelde een procesverbaal van den moord op en liet Charlotte in de zaal brengen, om daar met het ondervragen te beginnen; hij schreef hare antwoorden op. Zij gaf die bedaard, duidelijk, wel doordacht, en met eene vaste en welluidende stem, waarin men niets anders opmerkte dan de trotsche voldoening over de daad die zij begaan had. Zij sprak hare beken tenis uit als eene lofspraak. De administrateurs van de departe mentale politie, Louvet en Marino, wa ren met hunne driekleurige sjerpen om, hij het onderzoek tegenwoordigzij had den den gemeenteraad en de comités van algemeen welzijn en van de alge- In Gont wordt thans een tuinbouw tentoonstelling gehouden, die een der grootste is welke ooit op dat gebied plaats vond. De tentoonstelling wordt zeer geroemd. Zij is een van de allergrootste die er gehouden zijn. Er zijn niet minder dan 75,000 planten, wier waarde geschat wordt op bijna 2 millioen francs. Er zijn 4Ó0 inzenders uit België en andere landen. Bijzondere aandacht trekken de kost bare bloemen, voor het kwoeken waar van Gent zoo'n naam heeft. Er zijn or chideeën waarvan de waarde op 30.000 francs per stuk wordt geschat. Een der merkwaardigheden van de tentoonstelling is een verzameling van de opnieuw aangekweekte planten van al de soorten, die aanwezig waren op de Gentsche bloemenfeesten van 1808, het stichtingsjaar van de Vereemging voor Tuinbouw. Vergezeld door prins Albert en prin ses Elisabeth heeft Koning Leopold haar 1.1. Zaterdagmorgen geopend. 's Namiddags zijn de Koninklijke be zoekers weer naar Brussel teruggekeerd. Er is in den vischhandel ten opzichte van den rijks-vischafslag te IJmuiden een eigenaardige kwestie ontstaan. Ten gevolge der beslissing van den minister van financiën, dat de koopmans korting, die 3 pCt bedraagt wordt ver minderd tot 2 pCt heeft de IJinuider vischhandel eene vergadering gehouden, waarin werd besloten om op 1 en 2 Mei ei nu deae geheele week geen visch te zullen koopen op den rijks-vischafslag, en evenmin van de reederijen als uit de hand, noch in andere plaatsen. meene veiligheid doon verwittigen. Het gerucht van den dood des volksvriends werd met bliksemsnelheid verspreid door mannen, die wanhopig van de eene wijk naar de andere liepen. Geheel Parijs was als verplet door de tijding van de zen aanslag. Het scheen alsof de repu bliek in gevaar was en alsof er nog on bekende gebeurtenissen uit dien moord van Marat moesten voortspruiten. Sommige afgevaardigden kwamen bleek en ontroerd in de Conventie, deden de zitting schorsen en brachten de eerste tijding van deze gebeurtenis iti de ver gadering. Men kon het bijna niet ge-, looven, even als dat men niet aan eene heiligschennis gelooft. De bevelhebber der nationale garde, Haumot, kwam evenwel spoedig de tijding bevestigen. Beeft allenzeide hij, Marat is vermoord door een jong meisje, dat fier is op den slag dien zij toegebracht heeft. Waakt thans ijveriger voor uw eigen leven, hetzelfde gevaar omzweeft u al len wantrouwt groene linten en laat ons zweren om den dood van den groo- ten man te wreken. Toen het procesverbaal opgemaakt en Gevoerde onderhandelingen met de reeders en den directeur van de rijks mijn kondon niet tot eene oplossing leiden. Donderdagavond kwam de stoomtraw ler Nelly" binnen, die evenwel order kreeg rechtsomkeert te maken en elders te markten. Vele booten gaan reeds naar Engeland en zullen daar tot nader order blijven markten. De koopers verschijnen niet en even min hunne knechts, zoodat er niet veel leven en beweging wordt opgemerkt aan de meestentijds zoo drukke haven kanten. Vrijdagmorgen was alleen aan de markt K. W. 145. Deze logger wacht op orders. Een bottertje stuurde zelf zijn visch met den trein weg. De stoomtrawler „Nelly" is naar Am sterdam vertrokken Een IJmuider kottertje verkocht zijn visch, die nog een aardig prijsje op bracht. Veel belangstellenden waren aan den „kant" om het schouwspel gade te slaan. Maar veel kregen zij niet te zien. Twee politie-agenten surveilleerden. De visehkoopers wandelden door ;t dorp, allen ernstig, onder den invloed der gebeurtenissen. Velen hebben nog voldoende visch in voorraad om hunne voornaamste afne mers te voorzien. Veel schade wordt natuurlijk geleden door de losse werklieden, de winkeliers, die aan de bemanning van de trawler schepen hunne waren leveren. Zij zijn allesbehalve met deze staking ingeno men. En geen wonder als men bodenkt dat er wekelijks een 80 schepen iiinnenko- ovjn, die elk ongeveer een 1Ö00 gulden besommen, zoodat er heel voel aan de de eerste antwoorden van Charlotte op geschreven waren, werd zij naar de Ab dij gebracht, als zijnde de gevangenis die het dichtst bij Marats woning lag. Den volgenden dag werd zij naar de conciergerie gevoerd, waar 'de vrouw van den cipier Richard haar ontving, met het medelijden hetwelk die veree- nigiflg van de jeugd en het schavot haar inboezemden. Dien dag schreef zij een adres aan de Fransche natie, een brief aan Barbaroux, om hem alles te vertel len wat gedurende haar verblijf te Pa rijs gebeurd was en een aan haren va der, om hem vergiffenis te vragen dat zij zonder zijne toestemming over haar leven beschikt had. Den 17den Juli kwamen de gendarmes haar 's morgens om acht uur halen, om haar voor de revolutionaire rechtbank te brengen. De zaal der zitting was boven de gevange nissen der conciergerie. Een sombJre, nauwe en doodsche slingertrap voerde, door de dikte der muren hoen de be schuldigden voor de rechtbank en de veroordeelden vandaar weder naar hun nen kerker. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1