ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1304. Zaterdag 2 Mei 1908. 17' Jaarg Eene groote opoffering. Binnenland. FEUILLETON. +«-»— BRESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnemenj; lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond by den nitgever C. D1ELEMAN te Breskeus. -i Dhr Eekhout achtte het boter dat de commissie de ongebruikte mandenfabriek, die alleszins voor vervoer gunstig gele gen is, zou nemen. Voor dit jaar zou hij er voor stemmen. Aangenomen met 4 tegen 1 st., die van den heer Van den Hemel. Verder stelden B. en W. voor het wekelijksch onderhoud van de schoollo kalen niet meer bij abonnement aan het hoofd der school op te dragen. Na het overlijden van den heer Haan is dit verricht door P. J. Hol-Merk, die aanbiedt dit te doen voor ƒ55.— van 1 Mei tot 31 Dec. Dhr de Glopper achtte het wenschelijk, ieder die daarvoor in aanmerking wenschte te komen, in de gelegenheid te stellen. Er is in den laatsten tjjd wel eens geklaagd over de kachels, maar dat is geen bewijs, dat vroeger daartoe geen reden was immers uit den aard der zaak zoo gauw klagen tegenover het hoofd der school. Dhr Eekhout heeft laatst de school eens bezocht, maar de netheid viel hem op. Goedgevonden werd eene inschrijving te openen. Tengevolge van het overlijden der pachters J. Dirks en Bujjsse werd het verzoek der borgen om de weide- en landpacht over te nemen, ingewilligd. Mede werd in plaats van wijlen laatst genoemde tot lid van het algemeen arm bestuur benoemd H. Matthys met 4st., tegen 1 op E. Cuelenaere. Daarna werd de zitting gesloten. De heer W. F. Druijvesteijn, inge nieur 2e klasse bij den Rijks-Waterstaat te Vlissingen, die met 1 Aug, wordt bevorderd tot ingenieur le klasse, wordt op genoemden datum naar Haarlem over geplaatst. Tot vice-consul van Engeland te BRESKENS. I Mei 1908. Blijkens de briefw.sseling van de red. van de M. C. aan haren correspondent te Breskens noemt zij onze opmerking over den naam van iemand die reeds 3 jaren is overleden als candidaat voor de Staten voor Sluis, kleingeestig, omdat ieder verstandig mensch denkt aan een schrijffout. We willen daartegenover stellen, dat we het nonchalanche blijven noemen en nu zeker, wijl blijkt dat het bericht af komstig is van den correspondent te Breskens, van wien, zijnde een onder wijzer, minstens genomen, redelijk mag verwacht worden dat hij met den naam van zijn burgemeester en zijn schoolop ziener bekend is. Maar de red. neemt de schrijffout zel ve voor hare rekening en verklaart zich dus mede nonchalant door de fout, die velen geërgerd heeft, niet te herstellen. Door haar minachtende bejegening der opmerking bederft ze in dezen meer, dan ze door eene ronde erkenning recht had laten wedervaren. Bij de Dinsdagavond gehouden her veiling van het woonhuis bewoond ge weest door de wed. Abr. Risseeuw al hier werd kooper de heer M. W. Berro- voets te Jaarsveld voor ƒ2800.—. De tentoonstelling van de Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij zal gehou den worden op Vrijdag 12 Juni a.s. op eene weide van den heer I. J. van Hou- te te Oostburg. Woensdag 10 Juni sa menkomst van het Hoofdbestuur en Donderdag 11 Juni algemoene vergade ring. Aardenburg. Vervolg en slot Gemeente raad. Het onderhoud van het Ruiterskwar- 10. Hij had vette haren die half in een' vuilen zakdoek verborgen waren, een plat achteroverliggend voorhoofd, onbe schaamde oogen, vooruitstekendo oog beenderen, een groote en grijnzende mond, eene ruwe borst, uitgedroogde ledematen en eene loodkleurige huid dit was Marat. Charlotte vermeed het om hem bij het binnentreden aan te zien, bang dat zij door dien blik het afgrijzen verraden zou, dat hij haar in boezemde. Zij bleef met neergeslagen oogen bij de badknip staan, totdat Marat haar omtrent den toestand van Normandie zou ondervragen. Hare antwoorden wa ren kort, terwijl zij daaraan een' zin en eene beteekenis gaf, die geschikt waren om de vermoedelijke vrees van den volksleider te overwinnen. Vervolgens vroeg hij haar de namen van de afge- tier en het verloren kastje werd weder opgedragen aan Suwijn voor ƒ150. Ingevolge diverse verzoe.nn om een strook gronds in erfpacht v erd na lang durige besprekingen besloten aan de aanpalende bewoners een strook grond ter breedte van D/j M. gratis af te staan voor uitweg, 12 M. aan Eekhout voor het bouwen van huizen en 20 M. aan A. de Schaepmeester a 2 ets per M2. bestemd voor een bierbrouwerij. Dhr Reepmaker stemde tegen. Ingevolge een wenk van Ged. Staten werden de reiskosten der sollicitanten voor hoofd der school ten bedrage van 54. niet uit de onvoorziene uitgaven, waaruit ze reeds waren gevoteerd, be streden, maar uit den post onderwijs. Verder stelden B. en W. voor, zulks naar aanleiding van de gerezen klachten, dat oude en gebrekkige menschen de vele treden van het stadhuis moeielijk of niet kunnen beklimmen, een ander stemlokaal aan te wijzen. Dhr de Glopper zeide dat dit een voorstel was van de meerderheid van het collego, want dat de minderheid, gevormd door hem, hier tegen is. We beschikken hier over een raadzaal. Zoo ruim als men zich maar denken kan, en het beklimmen der treden moge wat moeilijk zijn, men moet bedenken, dat, als men oud wordt op den duur alles moet afleggen. Door het schoollokaal daarvoor te bestemmen, zal dit stoornis geven aan het onderwijs of men moet vacantie verleenen, wat toch ook weer niet wenschelijk is met het oog op de leerplichtwet. Dhr Wijffels had een 10-tal namen aangeteekend van personen die hoogst bezwaarlijk op de trappen konden. Enkele leden gaven te kennen dat de opgenoemde personen geenszins allen kunnen aangemerkt worden dat zij niet boven zouden kunnen komen stemmen. Dhr. Eekhout kon er zich ook gansch niet mede vereenigen hij vond dat de; school eerder aanstoot zoude geven, ter wijl men hier volmaakt vrij is. Waar om vraagt men dan niet liever het Volks-, huis Zelf zit hij nu niet in het stem bureau, en daarom zal hij er voor dit-i maal voor stemmen. Doch maakt hij zelve deel uit van het stembureau dan was hy er beslist tegen. Het zal hem benieuwen of de stem- opnemers, die nu toevallig beide afwezig zijn, er wel genoegen mee zullen nemen. Dhr de Glopper zeide, dat daarvan geen sprake kan zijn. Het stemlokaal wordt aangewezen en daarmee uit. Inmiddels werd het schoollokaal als zoodanig aangewezen met 4 tegen 1 St., die van dhr de Glopper. Ter goedkeuring werd aangeboden de; rekening der Gezondheidscommissie. Dhr de Glopper gaf in overwegingj dat de Commissie in plaats van aan IJzendijke, de bijlagen der rekening ook eens ter inzage te zenden aan Aardenburg. Aan B. en W. werd toestemming verleend tot de verpachting van het grasgewas, en wel ter hunner beoor-, deeling voor 1 of voor 3 jaren, naar gelang van den prijs. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de Commissie tot werk-) verschaffing om vlas te bergen in het. brandspuithnis stelden B. en W. voor dit verzoek in te willigen, mits de commissie de verhoogde brand-premie die dit tengevolge heeft zelve betaalt.. Het bedrag is 2.80. Aangezien niet zoozeer het brand-; spuithuis, dan wel het arrestanten lokaal in gebruik is genomen, werd het bezwaar geopperd, ingeval er eens 2 gevangenen tegelijk zijn. vaardigden die naar Caen gevlucht wa ren zij zeide hem die voor en hij schreef ze optoen ze op het papier stonden zeide hij, als iemand die zeker van zijn zaak is: „Het is goed, binnen acht dagen zullen allen het schavot beklim men. Even alsof Charlotte nog eene laatste misdaad had afgewacht om tot het besluit te komen van hem te tref fen, haalde zij bij deze woorden den dolk uit haren boezem en stak dien met eene bovennatuurlijke kracht den boos wicht tot aan het hecht in het hart. Met diezelfde beweging trok zij den bebloeden dolk ook weder uit het li chaam van haar slachtoffer terug en liet dien aan hare voeten vallen. Help mij, lieve vriendin help mij riep Marat, en viel op hetzelfde oogen- blik in zwijm. Bij de kreten van den vermoorde stortten Albertine, de meid en Laurent Basse tegelijk in de kamer zij vingen in hunne armen den sterven den Marat op. Charlotte stond onbe wegelijk en als versteend door hare daad, achter het gordijn van het raam. De doorschijnendheid der stof liet, met behulp der laatste zonnestralen, den omtrek van haar lichaam zien. De knecht wapent zich met een stoel, geeft haar een' slecht gerichten slag op het hoofd en werpt haar aldus op den grond. Marats bijzit trapt haar, stampvoeten de van woede. Door het leven bij dit tooneel en door het geschreeuw der bei de vrouwen, komen de bewoners van hetzelfde huis aanloopen, de voorbijgan gers blijven op straat staan, komen naar boven, vullen de woning, de plaats en weldra de geheele straat en vragen met uitzinnige kreten om hun den moor denaar toe te werpen, om op diens lijk den dood van don afgod des volks te wreken. De soldaten van de naastbij- gelegene wacht en nationale garden ko men aanrennen, en daardoor wordt on der al die beweging de orde een weinig hersteld. Geneesheeren komen en trach ten het bloed te stelpenhet rood ge- verwde water doet het schijnen alsof het monster in een bad van bloed ge storven is; men draagt slechts een lijk daaruit op het bed. Charlotte was van zelve opgestaan twee soldaten hielden hare armen krui selings over elkander, in afwachting van touwen om haar de handen te binden. De rei bajonetten die haar omringde weerhield nauwelijks de menigte die zich ieder oogenblik op haar wilde wer pen om haar te verscheuren. Gebaren, krampachtige vuisten, stokken en sabels, bedreigden haar met een duizendvoudi- gen dood. De bijzit van Marat rukte zich nu en dan los van de vrouwen die haar wilden troosten, wierp zich dan op Charlotte en begon daarna op nieuw te snikken. Een dweepzieke Jacobijn, Lang- lois genaamd en Paruikenmaker van beroep, had het bebloede mes opgeraapt en hield eene lijkrede op den vermoor de. Hij brak zijne uitboezemingen en lofuitingen af door wraakzuchtige geba ren, waardoor hij telkens den dolk in het hart van de moordenares scheen te willen steken. Charlotte, die zich reeds vereenzelvigd had met het denkbeeld van den marteldood, beschouwde met starenden en als versteenden blik al die beweging, al die gebaren, al die handen en wapenen van zoo nabij tegen haar opgeheven. (Wordt vervolgd.)'

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1