lij alle regelingen moet k in 't midden worden moet binnen de grenzen iter in het ontwerp wor den. erbiedt debinnenvisscherij, jnd wordt zonder geldige ikte van een halven gulden wui_ aagd voor het visschen met één hengei in de hand. Het onschuldige genoegen van zoove- len, die hun vrije uren gaan doorbren gen om met bewonderenswaardig geduld een vischje te verschalken, wordt op die wijze vrijwel onmogelijk gemaakt. Een akte en dan nog een halve gul den, dat is te veel. Voor een akte, mits het aanvragen en verkrijgen gemakkelijk worden gemaakt, kan nog iets gezegd worden maar voor een halven gulden niets. Gevolg zal zijn vele bemoeilijking, ve le overtredingen en weinig resultaat. Het komt dus wenschelijk voor, dat een der amendementen, die dit exces uit de wet willen verwijderen, worde aangenomen. Ook de wetgever moet vermijden zich belachelijk te maken. En dit laatste kan hij ook door al te klein te zijn. BRESKENS, 28 April 1908. Deze week zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen J. d. W. alhier, op heeterdaad be trapt wegens poging tot diefstal. D. W. die na eene volledige bekente nis te hebben afgelegd uit hoofde zijn groot gezin op vrije voeten werd gesteld is op het laatst der vorige week van hier vertrokken en heeft de wijk geno men naar de nieuwe wereld. Bij de gisterenavond gehouden aan besteding van de onderhoudswerken aan de kerk en pastorie der Ned. Herv. Gem. alhier werd ingeschreven door J. A. Hooftman Jr. voor ƒ192. J. A. van de Sande 178. P. A. van Houte 175. L. Maas 160. J. A. Carels 158. wien de uitvoering is gegund. We lezen in verschillende bladen en vermoedelijk ontleend aan de M. Ct. immers de eenvormigheid wijst daarop dat voor de Staten-verkiezing in het district Sluis, ook zal gesteld worden de heer C. V. Gerritsen te Breskons. Dit bericht is in genoemd blad inge zonden uit onze gemeente. Nu komt het ons voor, als een verre gaande nonchalance, vooral van hier uit, waar men beter weten kan, iemand aan te wijzen, die reeds bijna drie jaren is overleden. We vinden het daarom mede hinder lijk dat geen enkele redactie, ook niet van hen, die het bericht overnamen, den naam wijzigden, omdat toch mag ver ondersteld worden, dat er onder hen zijn, die met dit feit niet onkundig zijn. Naardien het geenszins onze be doeling was een twistgeschrijf aan te vangen met het vrijzinnig orgaan, en de vermeende weerlegging van enkele punten, die we opmerkten als scheef voorgesteld, allerminst aanleiding geven tot een repliek, volstaan we met de en kele verklaring dat we gaarne de ver zekering van de redactie aannemen dat we mis zijn, indien ons die aanneming mogelijk was gemaakt. Aardenburg, 28 April. De hedenmor gen gehouden zitting van den gemeen teraad werd bijgewoond door 5 leden de heeren de Muijnck en van Oyen waren afwezig. Na lezing van de notulen maakte dhr Reepmaker de opmerking dat de aan besteding der bestrating ondanks den hoogeren inschrijfprijs is gegund omdat de keien zoo aanmerkelijk in prijs ge stegen zijn, terwijl die verhooging is gonoemd, n.l. ƒ4. en voorts dat hij de ƒ300.— voor bijwerk te laag vindt. Hij berekent 200 M'~ a ƒ2.50 dat is ƒ500. terwijl nog bij een 50 huizen de stoepen verlegd moeten worden. Deze opmerking zal in de volgende notulen worden geresumeerd. Daarna werden de notulen goedge keurd. Ingekomen was a. een schrijven van G. den Toom, dat hij onder dankbetuiging de benoe ming als hoofd der school aanneemt en met 1 Mei hoopt in functie te treden. b. proces-verbaal kasopname Wees huis waarbij aanwezig bleek ƒ1363.22. c. missives van Ged. St. tot goed keuring der onderhandsche aanbeste ding bestrating, af- en overschrijving, wijziging begrooting en kohier honden belasting. Voor kennisgeving aangeno men. Van de regenten van het Weeshuis werd verzocht, tot goedkeuring eener wijziging in hunne begrooting ten doel hebbende aan de Commissie tot werk verschaffing ƒ500 subsidie te verleenen. Dhr Wijffels is tegen dezen maatre gel, omdat de werkverschaffing eigenlijk verkeerd werkt. Zij zou moeten dienen om werk te verleenen, dus omdat er werkloozen zijn, terwijl de landbouw- stand geen werklui kan krijgen. Als dat zoo voortgaat zijn er heele- maal geen menschen meer te bekomen. Dhr Reepmaker heeft als regent tegen gestemd, maar voor de begrooting-wijzi ging zal hij stemmen. Dhr Eekhout meende, dat ze een renteloos voorschot van 400. hadden, en dan nog 500. Dhr Reepmaker zeide, dat 't is om die ƒ400.— te restitueeren. Dhr Eekhout heeft vele bezwaren tegen de werkverschaffing, maar nu er een andere commissie is, en het maar voor een jaar is, zal hij voor stemmen. De goedkeuring werd verleend met 3 tegen 2 St., die van de heeren Wijfels en van den Hemel. Van het Gasthuis is een nader schrij ven ingekomen in zake de ƒ50 te ver leenen aan de Ambachtsschool te Oost burg. Het is niet de bedoeling elk jaar een subsidie van f50 to geven, doch in eens voor de oprichting. Dhr de Glopper is er tegenuit art. 11 van het reglement blijkt niet dat het gasthuis aan zoo'n inrichting zijn steun mag verleenen. Dhr Reepmaker wees er op, dat er wel een eenigszins andere vorm is aan gegeven, maar de toestand hetzelfde blijft. Dhr Eekhout zeide dat de raad meer malen voor beslissingen geplaatst wordt, die we moeilijk kunnen beoordeelen. Daarom was het wenschelijk, dat aan den raad een reglement werd verstrekt, dan kon hij gemakkelijker een en ander nazien. Die wenk kan aan de regenten worden overgebracht. Ook deze goedkeuring werd verleend met 3 st., tegen dhr Reepmaker, buiten stemming dhr de Glopper. B. en W. stelden voor de rekening der onkosten van de verpachting goed te keuren in ontvang op f 483.973 en in uitgaaf op f 244.04s, alzoo met een goed slot van 139 93. Dhr Reepmaker zal er tegen stemmen omdat de raad niet is gekend in de toe stemming van het diner dat hem is aan geboden. Dhr de Glopper zeide dat eenvoudig de gewoonte is gevolgd. Had de voorz. echter hem er naar gevraagd dan had hij geadviseerd de raad niet uit te noo- digen omdat B. en W. de verpachting doen. Dhr Eekhout beschouwde 't eenvou dig als een soort certifltuuttoen vroe ger het Gasthuis verpachtte waren zelfs de dokters wel aan het diner. En het is thans inderdaad matig geweest, zoo, dat 't de moeite niet waard was om er over te spreken. Dhr de Glopper zeide, dat, wat vroe ger verkeerd was, nu wel hersteld kan worden. Dhr Eekhout vond in elk geval de maatregel goed. Toen de raad vroeger er bij was, werd in de pauze beraadslaagd over de gun ning der perceelen en dat was voor B. en W. gemakkelijk nu waren ze in een moeilijke positie. De rekening werd goedgekeurd met 4 togen 1 st. die van dhr Reepmaker. (Slot volgt.) School- en Kerknieuws. Groede. De heer R. A. Straub, tijde lijk onderwijzer aan school no. 3 te Ba tavia, is thans als zoodanig benoemd aan school no. 7 aldaar. (xemeiigd. Tot de eigenaardige gebruiken bij de Moravische Broedergemeente te Zeist behoort ook de „Oster-Litanei". In den vroegen morgen van den eersten Paaschdag verzamelden de broe ders en zusters zich in het kerkgebouw op het „Hof om, na een korten dienst aldaar, zich in optocht (de vrouwen getooid met de traditioneele mutsjes) onder de plechtige tonen van koraal- muziek naar het tot die gemeente be- hoorende kerkhof te begeven. Hier scharen allen zich dan om de graven van de broeders en zusters, die sinds het vorig Paaschfeest aan de ge meente door den dood ontvielen. Do voorganger der gemeente spreekt dan woorden van liefde en troost, om de afgestorvenen te herdenken en de levenden op te wekken. Na het zingen van gewijde liederen, begeleid door mu ziek, verlaat men dan den doodenakker op dezelfde plechtige wijze als men dien betreden had. Ondanks het vroege morgenuur wa ren ook dien Zondag een aantal be langstellenden om getuige te zijn van deze treffende uiting van pieêteit dei- Hernhutters aan hun dooden. Te Garsthuizen had een treurig ongeval plaats bij de familie Eendhui zen aan den Dijkumervveg. Het oudste zoontje, een aanminnig knaapje van ruim 7 jaar, geraakte spelende te water in de gracht bij do behuizing zonder door iemand opgemerkt te worden. Na een 5 minuten werd het gevonden en onverwijld door zijn vader op het droge gebracht. liet toonde geen enkel teeken van leven meer, wat men ook aanwendde om het leven op te wekken. De inmiddels ontboden ge neesheer, kon slechts verstikkingsdood constateeren. Bij een treinbotsing in de nabij heid van Maltrata in den Veracruz (Mexico), zijn 28 menschen, die een pelgrimstocht naar een klooster maakten, omgekomen. To Hamburg is dezer dagen een 27-jarige jongeman gearresteerd, op het oogenblik dat hij een meisje de vlecht afknipte. De govangene blijkt identiek te zijn aan don man, die verleden jaar te Berlijn 23 jongedames van heur haar dos beroofde. Evenals toen, vond men ook thans in zijn kamer verschillende vlechten met zijdon linten versierd. Aan elk ervan hing een papier met vermel ding van datum en plaats. De jonge man, die verleden jaar geruimen tijd in een krankzinnigengesticht vertoefde, wordt ook thans weer daarheen opge zonden. Een trenrig ongeluk heeft op Paasch-Zondag nabij Amsterdam plaats gehad De concierge van de schoensmeerfa- briek „De Bijenkorf", te Sloten, J. Blok ker geheeten, was aan het wielrijden op den Admiraal de Ruyterweg. Toen hij op de hoogte van een der overwegen kwam, wilde hij uitwijken voor een paar kinderen en, het fietsen nog niet goed meester zijnde, kwam hij terecht op de baan der Electrische Spoor. Op hetzelfde oogenblik passeerde een wagen van Sloterdijkde wielrijder botste tegen den volgwagen, geraakte daar onder en werd hoogst ernstig verwond. De tram bracht den armen man verder naar Amsterdam en de politie vervoer de hem vervolgens op een ladder naar het Binnengasthuis, waar hij aan zyn wonden overleden is. De verongelukte was 30 jaar en laat een weduwe met 3 jeugdige kinderen na. 387,t! Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 27 April. ƒ45. 500 675 683 4806 4831 4860 6485 6495 7630 7641 7649 9533 9548 9582 9614 10162 10176 10191 10573 11579 19525 19528 19545 19563 fiSamlelsbericIiten. Rotterdam 27 April. Tarwe, per 100 K.G. f 9.25 Essex f 10.25 Rogge, H.L. Haver per 100 K.G. Wintergerst Zomer Chevalier Blauwe erwten Bruine boonen p. H. Witte boonen Zeeuwsche Uien 6.25 7.40 8.75 8 50 9.25 9.- 9.- 8.00 0.65 1.40 0.60 a f 10.25 a f 11.25 a f 6.75 a f 8.20 a f 9.26 a f 8.90 k f 9.75 k f 9.75 a f14.— a f 10.00 gr bruine kleine stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.80 a f 3.00 eigen-heimers f af bonte f 2.60 a f 2.80 V eemarkt. Koeien en Ossen 30 tot 36 c., Kal veren 45 tot 52 c., Schapen 22 tot 26 c., Lammeren 28 tot 30 c., Varkens 22 tot 24 c., id. voor export 21 a 22 c., alles per Va K.G. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woonsdag 29 April. 12.08 12.32 Donderdag 30 12.59 1.23 Vrijdag 1 Mei. 1.39 2.13 Ad verten tien. Heden 29 April hopen onze v geliefde ouders, behuwd- en groot- v 0 ouders J. A. HOOFTMAN en S. VAN DE LUIJSTER, hunne 40-jarige Echtweree- niging te gedenken. Hunne dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen. Breskens, April 1908. 12 Voor de vele blijkon van isiStoagjjfP belangstelling ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. J. BUIJSSE. Groede, 24 April 1908. 8 Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden broeder, behuwdbroeder en oom, den lieer W. C. DE SMIDT, Oud-Notaris en Lid der Staten van Zeeland, betuigen wij onzen hartelijken dank. ANNA L. DE SMIDT. Wed. A. W. DE SMIDT en Kinderen. Schoondijke28 April 1908. 11

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2