ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1301. Zaterdag 18 April 1908. 17' Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. Eene groote opoffering. BBESKENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België /0.62s en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee_ ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. MELKMAN te Breskens. - Uit hoofde van liet Paasch- iimaww feest verschijnt Dinsdag avond de Breskensrhe Courant niet. DE UITGEVER. BRESKENS, 17 April 1908. Naar aanleiding van de candidaat- stelling voor de Prov. Staten in het di strict Sluis door de Vrijz. Kiesvereeni- ging, komt in het Ter Neuz. Volksblad het orgaan der vereeniging, eene beschou wing voor, waarin de houding der Kiesv. niet goed te praten geacht wordt door niet den heer Neeteson te candideeren, omdat deze in 1906 met groote meer derheid haar candidaat was. In hoeverre deze omstandigheid als een plicht kan aangemerkt worden om eene volgende maal denzelfden persoon candidaat te stellen, laten we voor re kening van hen, die zulk een meening zijn toegedaan. Er is een ander punt in die beschou wing, die meer aandacht verdient. We lezen toch als slotstuk „Opmerkelijk is het dat van zekere zijde, van waar gewerkt wordt om eon ander liberaal buiten de Kiesvereeni- ging te stellen, de candidatuur-Neeteson werd tegen gewerkt en die van den heer Van Houte bevorderd. Zou het voor beeld van 1906 aanstekelijk zijn, en zich dezelfde geschiedenis van toen herhalen? De tijd zal het loeren, maar de kans is groot dat het gebeurt." Men zou daarop eenvoudig kunnen zeggen, dat, als van zekere zijde een ander liberaal buiten de Kiesvereeniging wordt gesteld evenals in 1906, dit dan, evenals toen, een bewijs, er van is, dat de Kiesv. de verkeerde weg opgaat door maar enkel te letten op zekere relaties en allerminst op verdienste tegenover het district. Het behoeft zeker wel niet herhaald, dat bij de verkiezing van den heer van Oyen het bewustzijn altl ans iets voor het district iets te hebben gedaan, bij de kiezers dermate was ontwaakt, dat onder-onsjes-politiek achterbleef bij wer kelijke verdienste. Of is de uitspraak van een 100 meu- schen op een kiezers-aantal van een 3 en een half duizend somwijlen apocrief Of wat meor zegt, is eene vrienden-aan wijzing van enkele leiders dier vereeni ging dat soms Het orgaan der Kiesv. keurt hare hou ding af, al begrijpen we niet goed dat zij zoo banaal verkeerd doet door iemand candidaat te stellen, die reeds lang op de nominatie stond, voor dat aan den heer N. als candidaat werd gedacht. Of vindt die afkeuring haar grond in den persoon van den gevallene? Dan zou dat orgaan een waardig pendant zijn van de Kiesvereeniging zelve, die immer personaliteiten op den voorgrond schoof. Of wringt het hier dat de heer N. van nabij bij dat blad betrokken is? Dan drijft wel een zekere verdienste boven, maar niet die, waarnaar de Kie zers hunne afgevaardigden afmeten. Werkelijk de Kiesv. diene te beden ken, dat het getij verloopt en mitsdien de bakens behooren velzet te worden, en haar orgaan wete, dat men dezer zijds den Braakman wel zoodanig met de politieke kaart van hot land bekend is, dat zij de kiezers nu maar niet het verkeerde van de houding der Kiesv. moet voorzetten als iets nieuws. Inte gendeel, dat is al heel oud nieuws Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de heer K. C. Soetens, commies-titulair der posterijen en telegrafie alhier ver plaatst naar Gorinchem en vervangen door den heer J. de Buisonjé, klerk der posterijen te Tholen. Bij de elkauder snel opvolgende mu- tatiün die zich ten postkantore alhier in den laatsteu tijd voordeden, heeft men uit den aard der zaak nooit lang kunnen stilstaan. Thans willen we daarbjj eene uitzon dering maken ten opzichte van den heer Soetens, wien we met zijne promotie, geluk wenschen, al moeten we verkla ren, dat de trouwe en humane ambte naar aanvankelijk zal gemist worden. Bijna 24 jaren toch was de heer Soe tens aan het kantoor verbonden in wel ke tijd hij zich door zijn minzaam op treden het publiek alleszins aan zich verplichtte. Bij kon. besluit is het besluit van B. en W. dezer gemeente vernietigd waarbij de hars-olie-smelterij van P. J. Lako is geschorst. Die smelterij kan dus worden voort gezet onder voldoening aan de to stel len voorwaarden. Woensdag is te Middelburg aanbe steed het verlengen van een los- en laadplaats met bijkomende werken in het kanaal van Sluis naar Brugge te Sluis. Ingeschreven werd door de heeren W. A. Verbruggen te Gouda 3230, A. du Burck te Breskens ƒ3090, J. M. H. van de Sande te id. ƒ2839, A. van Ma le te Schoondijke ƒ2793, W. Woittiez te Breskens ƒ2780 en C. J. de Smit te id. ƒ2734. Twee leden van het comité, het welk zich de bevordering der oprichting eener Rijks Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus in het vijfde district ten doel stelt, zijn Woensdag in ver band met deze zaak op uitnoodiging ter audiëntie geweest bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. Terwijl dit als een gelukkig teeken kan worden beschouwd, kan daaraan nog worden toegevoegd dat de kansen voor de eventueele oprichting eener R. H. B. S. in het 5e district verre van on gunstig staan. IJzendijke. Vervolg en slot van den Gemeenteraad. Van het bestuur der Alg. Onderlinge Paarden-Verzekering-Maatschappij geves tigd te Schoondijke is een verzoek in gekomen om de verordening op het keu- 7. De vreemdelinge drong nu ook wei nig aan. Hij verliet haar voor het ho tel de la Providence zij veinsde binnen te gaan, doch verliet het oogenblikke- lijk en liet zich den weg naar het palais Royal wijzen. Zij trad den tuin binnen, niet zoo als een vreemdeling die zijne nieuwsgierigheid wil voldoen door het beschouwen van gedenkteekenen en openbare tuinen, maar als een reiziger die slechts zaken in eene stad heeft en geen oogenblik wil verliezen. Zij zocht onder de gaanderijen den winkel van een messenmaker; zij ging er binnen, koos een dolkmes met ivoren handvat uit, betaalde er 8 francs voor, verborg het onder haar dook en trad langzaam den tuin weer binnen. Zij zette eenige oogenblikken zich neder op een der steenen banken, welke tegen de bogen zijn aangebouwd. Daar was zij een oogenblik in hare overpeinzingen ver diept zij had Marat in het midden van de Conventie willen vermoorden, in de hoop van zelve aanstonds daarna door het woedende volk verscheurd te wor den, doch zij had gehoord dat Marat niet meer in de vergaderingen kwam; zij moest dus haar slachtoffer elders vinden en om hem te genaken moest men hem bedriegen daartoe besloot zij. Deze veinzerij, die de natuurlijke eer lijkheid van hacre ziel kwetste, die den doodslag in sluipmoord, moed in list en den dolk in een geheim moordtuig ver anderde, was het begin van gewetens wroeging en hare eerste straf. Te huis gekomen schreef zij een briefje aan Ma- rat, hetwelk zij aan de deur van den volksvriend afgaf; daarin schreef zij het volgende„Ik kom van Caenuwe liefde voor het vaderland doet mij ver onderstellen, dat gij met genoegen de droevige gebeurtenissen vernemen zult, die dat gedeelte der republiek teistereh. Ikzal u in staat stellen om aan Frank rijk eene groote dienst te bewijzen. Charlotte, die op de goede uitwerking van dit briefje rekende, ging op Tiet- bepaalde uur naar het huis van Marat maar zij werd niet bij hem toegelaten. Z\j liet toen aan den portier een veel dringender briefje achter. Zij deed daar in een beroep niet alleen meer op zijne vaderlandsliefde, maar op zijn medelij den, en spande hem dus een strik door edelmoedigheid in hem te veronderstel len. Ik heb u van morgen' geschreven Marat, schreef zij, en hebt u mijn brief je niet ontvangen Ik geloof zulks bij na. niet, omdat men mij den toegang tot u weigert. Ik hoop, dat gij mij mor gen een oogenblik onderhoud toestaat ik herhaal het nogmaals, ik kom van Caen en heb u geheimen te openbaren die voor het heil der republiek van het grootste belang zijn. Daarenboven word ik om de vrijheid vervolgd, ik ben on gelukkig, en dit is alleen genoeg om recht op uwe vaderlandsliefde te heb ben. Zonder antwoord af te wachten, ging Charlotte om zeven uur des avonds uit, zij was met meer zorg dan gewoonlijk gekleed, om onder een schijn van wel- voegelijkheid de oogen te misleiden van hen die Marat bewaakten. Haar wit kleed was over de schouders bedekt met een zijden doekje dat over hare borst was heengeslagen en onder hare armen door van achteren was vastgeknoopt. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1