gen voor de toekomst voor te bereiden en te leiden. Een zoodanige organisa tie, aan de totstandkoming waarvan, in dien ik mij niet bedrieg, steeds meer al gemeen de behoefte wordt gevoeld, zal echter geen levensvatbaarheid kunnen hebben, zonder de krachtige en doelbe wuste samenwerking van hen, aan wie vanwege de landbouwers zeiven, hetzij in de verschillende provinciën, hetzij over het geheele land, de behartiging van de belangen van den landbouw, of van een zijner onderdeelen is toever trouwd. In de overtuiging, dat ook uwe vereeniging met mij doordrongen zal zj)n van het groote belang, dat hierin voor de toekomstige ontwikkeling van den Nederlandschen landbouw is gele gen, wensch ik het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een samen komst, waar de grondslagen eener orga nisatie, als boven bedoeld, zouden kun nen worden besproken, en noodig ik u mitsdien uit uwe vereeniging op die bij eenkomst, welke ik mij voorstel te hou den op Donderdag 23 April a. s., des namiddags te twee uur, in het Konin klijk Paleis, te Amsterdam, door het zenden van een afgevaardigde te doen vertegenwoordigen, u verzoekende, mij den naam en de woonplaats van dien afgevaardigde voor 10 April e. k. wel willen mededeelen. BRESKENS, 14 April 1908. Op Woensdag 6 Mei zal in de Ab dij te Middelburg worden aanbesteed het maken aan den Westhavendam al hier van een gebouw voor bergplaats van vrachtgoederen en kantoor, ten ge- bruike van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. Eindelijk, zou men kunnen zeggen, is het aan de rustelooze pogingen van den gem.-veldwachter Ocké gelukt eenig lieht te brengen in de nachtelijke dief stallen, waardoor onze gemeente in den laatsten tijd schier berucht is geworden. In den vroegen morgen van Zondag legde hij de hand op zekeren d. W. die bij E. Modde poogde zijn slag te slaan. Aangehouden werd hij voor den wacht meester gebracht, waar hij eene volle dige bekentenis aflegde, maar tevens in het bezit werd bevonden van een bos valsche sleutels, die natuurlijk in be slag werd genomen, terwiji proces-ver baal werd opgemaakt. Zondagavond werd hij op vrije voeten gesteld, na eene aanwijzing van de verschillende plaatsen die hij had bezocht en onveilig gemaakt. Dat ieder nu hoopt dat aan de onvei ligheid een einde zal komen, is begrij pelijk. Voor de onvermoeide pogingen van den veldwachter komt dezen waar lijk een woord van hulde toe. In de gisterenavond gehouden ver gadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier werd goed gevonden de overkapping van de mans zitplaatsen, waarmede ten vorigen jare een proef is genomen, thans in zijn ge heel te doen uitvoeren. Aan de te stichten nieuwe hervorm de gemeente te Overdinkel werd een bedrag van ƒ5.— toegekend. Verder werd benoemd tot vice voor- zitter van het college van Kerkvoogden de heer C. Dieleman en als afgevaar digde naar de Prov. Kiesvergadering de heer C. J. Schippers, Uit de notulen bleek voorts nog dat het college niet genegen is grond af te staan aan de gemeente voor den bouw van eene nieuwe school. Schoondijke, 10 April. Hedenavond kwam dd gemeenteraad, behoudens éene vacature, in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring van de no tulen werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken, als a. een schrijven van den dir. gen. der posterijen en telegrafie houdende kennisgeving zich er mede te kunnen vereenigen, dat de jaarwedde van den telefonist te dezer plaatse bepaald blijft op ƒ100. Doch indien deze hooger mocht zijn niet zou kunnen aanraden haar te verlagen. b. als voren van Ged. Staten tot goedkeuring van het kohier van den hoofd, omslag, en van de gedane af- en overschrijvingen op de begrooting van 1907. c. verslagen van het herhalingsonder- wijs aan de beide openb. scholen, waar uit bleek, dat het gehalte der leerlin gen wier aantal 11 was in de kom beter was dan andere jaren, en dat de cursus aan school no. 2 was ge volgd door 9, later door 8 leerlingen. Alle werden voor kennisgeving aan genomen. Het verslag over den toestand der gemeente en dat der handelingen van de Gezondheidscommissie over 1907 zul len bij de leden worden rondgezonden. Tengevolge van het vertrek van den onderwijzer de Klerck naar Waterland kerkje zal, volgens advies van hot hoofd der school en den schoolopziener in die vacature worden voorzien door de aan stelling van eene onderwijzeres, waar door wat meer tijd zal kunnen worden besteed aan de handwerken. Inmiddels zal er nog wat tijd over hoon loopen oer in de vacature is voor zien en stelden mitsdien B. en W. voor om als tijdelijk onderwijzer Schijve van Nieuwvliet aan te stellen op eene wed de van ƒ25 per maand. Dit werd goedgevonden. Tot het doen van cenige af- en over schrijvingen die enkel door den raad be hoeven te worden goedgekeurd, werd besloten. Als leden van het stembureau voor de Staten-verkiezing worden benoemd de heeren Joh. Risseeuw en J. Leen- houts ieder met 5 st. togen 2 op den heer Cammaert, overige leden zijn plaats vervangers. Naardien de heer de Meijer op Don derdag de voorgeschreven vergaderingen van de commissie tot wering van school verzuim niet kan bijwonen, werd goed gevonden daarvoor Woensdag in de plaats te stellen. Verder bracht de voorz. het reeds vroeger geopperde idee ter sprake om ook hier boekjes, vermeldende de aan slagen van den hoofd, omslag verkrijg baar te stellen. Dhr Luteijn meende dat er niet veel gebruik van zou gemaakt wordenaan vankelijk was dat in IJzendijke nog al druk, maar nu is er weinig animo meer voor. Dhr Cammaert geloofde, dat er meer klachten zullen komen, als men ziet hoe anderen zijn aangeslagen. Dhr Luteijn wees er op, dat er geen aanleiding bestaat voor reclames onder het argument dat anderen te laag staan. De voorz. zou in elk geval eens een proef willen nemen door er een 100-tai to nemen en verkrijgbaar te stellen a ƒ0.10. Dit voorstel werd aangenomen met 4 tegeti 2 stemmen, die van de heeren Luteijn en Leenhouts. Ten slotte werd de regeling der jaar* wedden van het onderwijzend personeel aangenomen overeenkomstig het voor stel van B. en W. en in overeenstem ming met de thans geldende regeling. De gemeentekas zal in verband met de hoogere rijks-uitkeering ongeveer ƒ100 profiteeren. Ten opzichte van gehuwde onderwijzeressen werd geene beslissing genomen. Mocht zich zoo'n ongeval voordoen, dan kan daaromtrent nog al tijd beslist worden. Daarna werd do vergadering gesloten. Schoondijke, 10 April. Ten overstaan van de notarissen Mijs te Oostburg en de Smidt alhier, had hedenavond de veiling plaats van een perceel weiland (de voormalige Steenbakkerij) ter groot te van 45 a. 50 c. a. Kooper werd de heer Quaak alhier voor ƒ1006. Groede, 13 April. De heden gehouden algemeens vergadering der leden van de Onderlinge Braudwaarborg-Maatschappij werd bijgewoond door de 4 bestuursle den en 25 gewone leden. Aan het jaarverslag is ontleend dat op 857 polissen is verzekerd tot een to taal bedrag van 1.743.815 in de le en 1.653.465 in de 2e klasse. Door toetreding van 15 nieuwe leden verhoogde het verzekerd bedrag met ƒ47.145, terwijl door eigendoms-over- gang ƒ14.540 werd onttrokken. De totale inleg werd berekend op ƒ29.642 ad 5 ƒ1482.95. De hoogste premie bedraagt ƒ9.62. De bezittingen der maatschappij be droegen op 31 Maart 1907 ƒ66.280 en op 31 Maart 1908 11 eertif. 3 pCt en 9 id. van 2'/2 pCt olk a ƒ1000, benevens ƒ70.000 2'/2 Grb. N. W. S., zoodat de verkoopwaarde aan den tegenwoordigen koers ƒ70.500 bedraagt. Daarna werd de rekening overgelegd waarvan de bescheiden werden nagezien door de heeren Joh. Risseeuw Jz. te Groede en Joh. Risseeuw te Zuulzande. Het goed slot der laatste rekening bedroeg ƒ489.19, aan inleg voor verze kerde gebouwen en kosten van herschat- ten werd ontvangen ƒ645.58, de jaar- lijksche omslag bracht op ƒ1482.95., ter wijl aan interest van kapitalen werd ontvangen ƒ2211.01. Uitgegeven werd aan brandschade 3. traktementen ƒ310.— belegde gel den ƒ3282.371/2 en aan administratie en andere kosten f 43-3.921/2, zoodat er een goed slot was van f 799.43. Als directeur werd herbenoemd de heer Jac. Cappon te Cadzand, met 27 van de 29 stemmen, die de betrekking weder aanvaardde, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Volgens bericht uit Koewacht slaag de Maandag de zoogenaamde vliegende brigade, gestotionneerd te Mocrbeke, na veel moeite om in de nabijheid der standplaats twee prachtige vaarzen ter waarde van c. a. 1000 francs te bemach tigen. Met nog andere koeien waren zij frauduleus België binnengevoerd. Toen eenige kanteniers te Rilland bezig waren aan het delven der sloot ontdekten zij een niet alledaags beest, voorzien van prachtige langen staart en groote tanden. Het gelukte hun het dier te bemachtigen. Waarschijnlyk is het een hermelijn of boommarter. IJzendijke Maandag den 2en Paasch- dag hoopt de Eerw. heer A. Carsjens, candidaat, zijne intrede te doen in den namiddagdienst, na eerst des morgens bevestigd te zijn door ds Geis uit Leeu. warden. Met 18 April worden verplaatst do rijksveldwachters (brigadiers titulair) B. J. Van Bezooijen, van Arnemuiden naar Oud-Vossemeer ;\A. Visser, van Dordrecht naar Arnemuiden J. P. Tim mermans, van Middelburg naar Dor drecht. Oostburg. Door de liberale Kiesver- eeniging is voor de Prov. Staten in het district Sluis als candidaat gekozen de heer P. van Houte te Schoondijke, met 51 st., tegen 50 op den heer J. A. Nee- teson te IJzendijke. IJzendijke, 13 April. Ter heden ge houden raadszitting waren 6 leden te genwoordig de heer F. J. Calon was afwezig. Vóór de lezing en goedkeuring der notulen legde de heer Iz. Leenhouts do vereisehte eeden af in handen van den voorzitter, die hem geluk wenschte met zijne benoeming als raadslid en sprak de hoop dat deze, geen vreemdeling voor de vergadering zijnde, ten opzichte der gemeentebelangen op dezelfde wijze zou de voortgaan. Mededeeling werd gedaan der goed keuring door Ged. Staten van de raads besluiten tot wijziging der begrooting van 1908 en tot af- en overschrijving in die van 1907. Bij gedane kasopname bleek aanwe zig te zijn f2077.665. Ingekomen was het verslag der Ge zondheidscommissie en oen verzoek om adhaesio aan een adres van hot gemeen tebestuur van Velzen aan H. M. de Ko ningin ter verkrijging eener wijziging van art. 23 der gemeentewet dat alleen de beroeps-krijgsman is uitgesloten van de functie van burgemeester, lid van den raad en gemeente ambtenaren, ter voor koming dat thans die functionarissen, vallende onder de Landweerwet voor hunne betrekking zouden moeten bedan ken. Van de regeering is echter de toezeg ging verkregen, dat zij met den mees ten spoed stappen zal doen tot wijzi ging van bedoeld art. Mede is ingekomen een verzoek van J. H. de Smidt te Sas van Gent, om, wegens de opheffing van de Teekenschool, hetwelk voor hem eene aanzienlijke scha depost beteekent, zijn salaris als gemeen te-opzichter te verhoogen met f100. Werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Eene restitutie ad f 4.69 aan de or- ven R. F. van Staveren was, blijkens een schrijven van Ged. Staten ton on rechte besloten te doen uit de onvoor ziene uitgaven, wijl dit moet gebeuren uit de post „teruggaaf belastingen". Met intrekking van het reeds genomen besluit werd daartoe thans besloten.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2