ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOOFJiALli 4E DISTRICT No. 1299. Zaterdag 11 April 1908. 17® Jaarg, Eene groote opoffering. Buitenland. FEUILLETON. iihi,sknsriii; (jouraat, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.S25 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond by den uitsrever O te Breuken*, Met de besto bouwverordeningen kun nen nog huisinstortingen voorkomen. Verschillende rampspoedige voorval len bewezen, dat de laatste jaren te Lenden, waar toch het toezicht op in afbraak en in aanbouw zijnde gebou wen en de structuur van oude huizen zoo scherp is als het haast maar kan. Niettemin stortten enkele jaren ge leden in de voorstad Wood Green enke le oude winkelhuizen in, gevolgd door een huisinstorting bezijden Tottenham Court Road, in welke buurt Zondag nacht weer een dergelijke ramp voor kwam, waarbij 8 personen het leven verloren en velen gewond werden. Ten westen van Tottenham Court Road en op dat punt ten noorden van Oxfordstreet, verblijft een groot deel van de Duitsche en Zwitsersche kolonie van Londen. Vooral hotelbedienden hou den zich daar op, en het wemelt er in de buurt van kellner-heims. De ramp van dien nacht had niet in zoo'n inrich ting plaats, maar in twee oude, voor afbraak bestemde huizen, in het stukje van de parallel met Oxfordstreet loo- pende Castlestreet, dat Bernersstreet met Newmanstreet verbindt. Op den hoek van dat straatstukje en 'Bernersstreet staat een groot nieuw ho tel, York-Hotel geheeten, en schuin daar tegenover is, van dezelfde onderneming, een nieuw hotel, in Castlestreet, half voltooid. Eenigo oude huizen, daarnaast werden bestemd m, voor de voltooiing van dat hotel, afgebroken te worden maar twee dier huizen, het naast gele gen bij het reeds voltooide deel van het hotel, werden gebruikt voor het logee- ren der bedienden van York-Hotel. Dit blijkt achteraf roekeloos to zijn geweest. Want niet alleen waren die huizen zeer oud, maar zij hadden tevens geleden door de afbraak aan de eene zijde. Men had hier evenwel den muur door stevi ge stutten ondersteund e luchtte daar door geen gevaar voor h- aldaar over nachtende personeel. Kort tw.iën 's hts, hoorde een voorbijganger steene p straat val len. Een politieagent k n daar juist voorbij en ontkwam nat djks aan le vensgevaar. Want dadi na het val len der steenen viel de ormuur der beide huizen met gewei geraas in puin op de straat, w.,ai tor alle drie verdiepingen instortten De gansche buurt werd door de inst;. "ting wakker geschrikt. Het was alsof een kanon werd afgeschoten. Verblindende stofwolken verhinderden eenigen tijd de ramp in oogenschouw te nemen. Maar het uit den i enige meters hoogen puinhoop opstijgende gekerm be wees aldra de noodlottighe id daarvan. Reddingsbrigades van 11 brandweer spoedden zich snel naar 't onheil, om de bedolvenen te redden. O ïgeveer 85 sliepen in de beide gebouw ei waarvan 8 op de benedenverdiepingen. Deze laat- sten waren er het ongelukkigst aan toe en kregen den gansehen puinhoop op zich. Geen enkele bracht er dan ook het leven af. Sommigen waren in hun bed verpletterd, anderen deels door 't stof gestikt. Een der ongelukkigen leefde nog, toen de reddingsbrigade snel, maar zoo voor zichtig mogelijk, het puin verplaatste. De man was vreeselijk gekneusd, en moet meer dan een uur lang de ontzet tende pijnen hebben uitgestaan. Toch wist hjj de redders gedurig toe te roepen: „Hurry up!" (Haast u.) De mannen werkten met alle inspanning en spraken hem meed in Maar toen hem eindelijk te voor-chijii haald- het leven uit hem geweken. Een a die eveneens aanhoudend om hulp werd nog levend, zij het ook tie- gewond, gered en naar het dichtbijs;. - gen Middlsex hospitaal vervoerd, in- t twee andere zwaar gewonden. Onge veer 20 werden licht gewond. Eenige bedienden van het hotel, waren voor den nacht afwezig, en danken daaraan wellicht hun leven. Alle omgekomen jonge mannen waren in de tiwntig, enkelen 21, de oudsten 25 jaar. De meesten waren kellners, een uit Zwitserland, twee uit Duitsch- land, twee uit Italië en twee uit Oos tenrijk afkomstig, terwijl de achtste een Engelschman was. Het bewuste stukje van Castlestreet lag onder puin, huisraad 'en beddegoed en moest voor het verkeer afgesloten worden. Een groote schare nieuwsgie rigen bewoog zich den ganschen dag in de buurt, waar het ongeluk, vooral on der de vreemdelingen, groote verslagen- 1 heid teweeg bracht. Van de dooden was geen enkele ge huwd. Onder de gewonden was een vrouw van 69 jaar. Een ongeluk komt zelden alleen. En zoo had Maandag in Upper Thamesstreet nog een instorting eener bouwstelling plaats, waarbij 13 werklieden gewond werden, drie zeer ernstig ihispositie burgerlij kend no.sdig is bleek de hoeveelste maal 1 a s ohtoffer de heer Wijnveidt, sedi i t isial urgemeester en tot voor kurc .iv. secretaris der gemeente Broek in Waterland. De heer W. werd in December van het vorige jaar ern stig ongesteld en is nog niet geheel hersteld. Reeds in de eerste dagen van Februari werd daarop mevrouw W. door de beide wethouders schriftelijk uitge nood igd voor haar echtgenoot ontslag als secretaris aan te vragen. Hieraan werd geen gevolg gegevenbek gheb- bende moest natuurlijk zelf h erover oordeelen. Sedert vernam men van de zaak niets, totdat 25 Maart de heer Wijnveidt een koninklijk besluit ontving, goedkeu rende het door den gemeenteraad ver leend eervol ontslag als secretaris. Van het raadsbesluit tot ontslag of van de redenen die daartoe leidden vernam de 'H3H' 5. Barbaroux gaf een' brief mede voor Laure de Perret, welke voor dezen la ter de oorzaak was dat hij het schavot beklomde brief behelsde echter geen enkel woord dat den afgevaardigde als misdaad kon aangerekend worden. Charlotte bedankte Barbaroux en nam afscheid van hemde toon harer stem trof hem door een voorgevoel, dat hij toen niet begreep. Indien wij haar voornemen gekend hadden, zeide hij la ter, en indien wij in staat waren ge weest om eene misdaad door zulke han den te doen volbrengen, dan zouden wij niet Marat als slachtoffer harer wraak hebben aangewezen. De opgeruimdheid waarmede zij al die vaderlandslievende gesprekken met de Girondijnen gehou den had, verdween geheel en al toen zij voor altijd hunne woning verliet. In haar hart leverden de gedachte en de uitvoering elkander nog den laatsten strijd. De ernst van haar gelaat en eenige slecht verborgen tranen openbaar den alleen dien strijd dien zij nog om hare zelfopoffering streedtoen hare tante naar de oorzaak dier droefheid vroeg, zeide zij„Ik beween de onge lukken van myn vaderland, die van mij ne bloedverwanten en de uwe zoo lang Marat leeft, is niemand zijn bestaan een dag zeker. Later herinnerde zich me vrouw de Bretteville dat zij eens, des morgens Charlotte wekkende, bij haal bed een ouden bijbel gevonden had, die opengeslagen was op het boek van Ju. dith, en dat zij daarin een met potlood onderstreept vers opgemerkt had, na melijk „Judith verliet de stad, getooid met een verwonderlijke schoonheid, wel ke de Heer haar geschonken had, om Israël te bevrijden. Toen Charlotte dienzelfden dag uit ging om toebereidselen voor de reis te maken, zag zij in de straat burgers kaartspelen en zeideGij speelt, terwijl het vaderland zieltoogt. Zij vertrok den 8sten Juli naar Ar- gentan, daar nam zij het laatste afscheid van haren vader en hare zusterzij zei de dat zjj tegen de omwenteling en de armoede eene schuilplaats en een be staan in Engeland ging zoeken en dat zij den vaderlijken zegen nog voor die langdurige scheiding wilde ontvangen. Haar vader keurde de reis goed. Den zelfden dag kwam zij te Caen terug, waar zij de liefde harer tante door de zelfde list als haren vader bedroog. Zij verhaalde haar ook, dat zij weldra naar Engeland vertrok, waar verbannen vrien den haar een verblijf en een lot hadden bereid, op hetwelk zij in haar vaderland nimmer hopen kon. Zij had voor den volgenden dag, den 9en Juli, in het ge heim eone plaats op de diligence naar Parijs besprokendien dag nam zij vroeg een pakje met hare onmisbaarste kleedingstukken onder den arm, kuste hare tante en zeide dat zij in het na burige weiland ging teekenenzij ging met eene portefeuille de deur uit om er nimmer weder binnen te komen. Be neden aan den trap ontmoette zij het kind van een armen werkman, die on der in huis woonde. Het kind speelde meest op het voorplein en kreeg dikwijls prentjes van haar. Ziedaar, Robert, dat is voor u, zei de zij, terwijl zij hem de teekenporte feuille gaf, die zij nu niet meer noodig hadpas goed op, manneke, geef mij een zoen, want gij ziet mij nooit terug. En zij zoende het kind terwijl er een traan op zijne wang vielhet was de laatste traan op den drempel van het huis waar zij hare jeugd had doorga-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1