ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT Ëene groote opoffering. No. 1298. Woensdag 8 April 1908. 17' Jaarg. Buitenland. FEUILLEÏON. RBESKEN8CHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN tc Breskens. Het licht ontvlambare gemoed dei- bewoners van het zuidelijk Europa heeft zich weer eens ten volle ontplooid. Wat was het geval. Een werkman te Rome was tengevolge van een ongeval bij den arbeid om het leven gekomen. Een aantal socialistische vereenigin- gen woonde de uitvaart bij. De stoet wilde over een plein steken in strijd met de bevelen der politie en trachtte met geweld zich een doortocht te banen. De lijkkoets reed tegen de troepen, die haar trachtten tegen te houden, in. Er werd met steenen geworpen naar de agenten, een commissaris en verschil lende agenten werden gewond. Toen hoorde men eensklaps een schot, vol gens den commissaris gelost door een der betoogers. De publieke macht, zich bedreigend achtend, loste daarop eenige schoten drie betoogers werden gedood en 12 anderen gekwetst. De laatsten werden naar het hospitaal gebracht. De betoogers, behoorende tot de weer standsbonden van metselaars, grondwer kers, slagers en tot socialistisch-anar- chistische vereenigingen, boden, naar men zegt, openlijk tegenstand aan de gewapende macht, maakten zich mees ter van twee groote karren met stee nen en deden een verwooden en hefti- gen aanval op de agenten, die zij met steenen bombardeerden. Onder do ge- dooden is de secretaris van de metse- laarsvereeniging. Elf agenten en cara binieri zijn gewond. De twee andere dooden waren anar chistische metselaars. Terstond werd, als protest tegen het gebeurde eene algemeene werkstaking afgekondigd, die strikt tot Rome moest bepaald blijven. Maar het is weinig anders gebleken te zijn dan stroovuur, want spoedig was de rust hersteld en de werkstaking evenzeer weldra verloopen. Er is weer een complot ontdekt tegen het leven van den Sultan van Turkije. Vele bekende personen werden achter slot en grendel gebracht. Ook bij een Belg, Pierre Scheper, ambtenaar bij de Thasos-mijnmaatschappij, die met verlof te Konstantinopel is, werd een huiszoe king gedaan en daarna werd hij aan een streng verhoor onderworpen. De Belgische gezant heeft protest aan- geteeiëeud tegen het optreden van de Turksche autoriteiten, omdat deze zon der verlof en zonder medewerking van het Belgische consulaat te werk zijn ge gaan. De hoofdpersonen bij de vermoedelijk reeds langen tijd voortgezette binnen smokkeling van bommen en dynamiet schijnt een te Konstantinopel gevestigd Grieksch advocaat en een zekere Dyo- nis Inglessis te zijn geweest. Beiden werden in hechtenis genomen en beken den verbindingen te ondei houden met personen te Athene met de bedoeling ontplofbare stoffen voor de Macedonische benden binnen te smokkelen. Zij beschuldigden teven:- den zoon van den hulpdrogman van het Russische ge zantschap Hadjibiar van medeplichtig heid. Deze werd daarop in hechtenis genomen. Natuurlijk kwam het Russi sche gezantschap tegen die gevangen neming op, maar het kon niet beletten, dat de jonge man aan een streng ver hoor werd onderworpen, dat echter tot niets leidde. Het onderzoek heeft overigens het merkwaardig feit aan het licht gebracht, dat de vroegere, thans te Broessa geïn terneerde chef der geheime politie, Fe- him pasja, ook van de diensten der ge noemde personen gebruik maakte. Misschien ligt in deze omstandigheid wel de verklaring van het feit, dat men in officieele kringen plotseling zoo veel moeite is gaan doen om de geheele zaak te onderdrukken. Te Brussel, in de Nationale Bank, is men tot de overtuiging gekomen dat er minstens een volledig alphabet, dat is te zeggen een serie van duizend na gemaakte bankbiljetten van 1000 frank in omloop moet zijnl Nog ieder oogen- blik komen er van links en rechts voor den dag. Minister Helleputte heeft een maat regel genomen, die zeer zeker heel wat de uitgave van die waardelooze papier tjes bemoeilijken zal. Hij heeft name lijk aan alle postkantoren in de hoofd steden des lands een lijst doen zenden, bevattende drie bankbiljetteneen echt links, een valsch in het midden, en rechts een afdruk van het nieuwe mo- HM— 4. Charlotte woonde op een balkon hun vertrek bijde geestdrift van deze jon gelingen, die hunne haardsteden verlie ten om de volksvertegenwoordiging te redden en kogels of guillotine te trot- seeren, was nog niet met de hare te ver gelijken. Die geestdrift werd echter bij haar getemperd door eene geheimzinni ge doch zuivere genegenheid, welke een van' die jonge vrijwilligers voor haar koesterde zij was niet onverschillig ge bleven voor die stille vereering, doch zij offerde deze verbintenis van zuivere dankbaarheid op aan eene veel verheve ner verbintenis. Die jongeling heette Franquelinhij aanbad de jonge schoo- ne republikeinsche in stilte, hij onder hield met haar eene briefwisseling die van terughouding en eeibied getuigde en hare antwoorden droegen den stem pel van de ingetogenheid van een meisje dat slechts rampen mede ten huwelijk kan brengen. Zij had aan den jongen vrijwilliger haar portret geschonken en hem daardoor vrijheid gegeven haar te beminnen ten minste in beeldtenis. Door de algemeene geestdrift mede- gesleept en zeker van een goedkeuren den blik te erlangen als hij zich voor de vrijheid wapende, had Franquelin dienst genomen in het bataillon van Caen. Charlotte verbleekte toen de troepen voor het laatst voorbij trokken, tranen sprongen haar uit de oogen. Petion, die onder haar balkon doorging, verwonder de zich over die droefheid en vroeg haar: „Zoudt gij tevreden zijn als zij niet vertrokken?" Het meisje bloosde, hield haar antwoord in en trok zich te rug. Petion begreep die verwarring niet, de toekomst ontsluierde dit ge heim de jonge Franquelin ging na de daad en de terechtstelling van Charlot te dj> een stil dorp in Normandië wo nen, daar hij zelf doodelijk getroffen was door den slag der byl welke haar, die hij aanbad, het hoofd had afgeslagen. Alleen met zijne moeder wonende, kwijnde hij daar eenige maanden en stierf, met den wensch dat het portret en de brieven van Charlotte met hem moch ten begraven worden. Sedert dit ver trek der Vrijwilligers had Charlotte slechts éene gedachtehunne aankomst te Parijs voorkomen, hun kostbaar le ven sparen en hunne vaderlandsliefde nutteloos maken, door vóór hen Frank rijk van de dwingelandij te verlossen. De macht van Marat zou bij eene zege praal slechts door beulshanden beves tigd wordenhet monster had, zeide men, de verbanningslijsten reeds geschre ven en het aantal koppen reeds geteld, del dat in den maak is en dezer dagen in omloop zal gebracht worden. Een der onaangename gevolgen van deze heele geschiedenis is dat de dage- lijksche likwideering der beursoperaties fel belemmerd wordt, door de moeilijk heid om de echte briefjes van de val- sche te onderscheiden. Er worden dus geene betalingen in briefjes van 1000 fr. gedaan en alles moet met biljetten van kleiner bedrag gebeuren, wat een heel tijdverlies teweeg brengt. Er heeft zich te Lissabon een hoogst ernstig feit in het Koninklijk paleis voorgedaan. Koning Manuel, vergezeld van verscheidene officieren, deed in het park zijn gewone wandeling, toen het hem opviel, dat een schildwacht zeer onhandig het geweer presenteerde. Hij ontbood den officier, die het bevel over de troepen voerde, en een onderzoek werd ingesteld, waardoor aan het licht kwam, dat de verdachte schildwacht een zeer gevaarlijk persoon was. De andere soldaten verklaarden niet te we ten wie die man was en waar hij van daan kwam. Het staat vast, dat hij handlangers moet hebben gevonden in het paleis zelf. Tot dusver hebben de overheidspersonen nog niet kunnen uit- vorschen wie dat zijn. De pseudo soldaat maakt deel uit van eene vereeniging, welke onder hare le den twee koningsmoorders telde, n.l. den schoolmeester Buica en den han delsbediende Sosta. Betrouwbaarder troe pen hebben nu de wachten aan het pa- h:j voor zijne wraak noodig dacht. Te Lyon waren 2500, te Marseille I 3000, te Parijs 28.000, in Bretagne en Calvados 300.000 slachtoffers aangewe zen. Men sidderde b\j den naam van Marat als bij dien des doods. Charlotte wilde haar leven opofferen om zooveel bloed te sparen. Zóo wa ren de geheime plannen der jeugdige dweepster, doch zij wilde goed toezien alvorens toe te slaan. Zy kon bij nie mand beter dan by de Girondijnen in lichtingen krijgen over den toestand te Parijs, over de zaken en de menschen zij wilde hen uithocren zonder zich bloot te geven. Zy kwam onder verschillen de voorwendsels aan het hotel der In tendance, waar de burgers met de afge vaardigden konden spreken. Zy bezocht er Buzot, Petion en Louvet en had twee samenkomsten met Barbaroux, die zij met opzet verlengde, om zich door zijne gesprekken meer met de denkbeelden

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1