ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT No. 1297. 17" J tiara. Buitenland. FEUILLETON. Eene groote opoffering. BBESKEN8CHE I 01 itAftT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt elkon Dtnsd; *- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl BLEW l.ü te CWtfl-'•M "ti.rV *1 Zaterdag heeft in een mijn te Hanna, toebehoorende aan de Union Pacific Co- al Company, waarin sinds oen week een nog niet gebluschte brand woedde, een gasontploffing plaats gehad. Twee mannen, die getracht hadden de vlammen te dooven, werden gedood. Eenigen tijd later echter volgde een tweede geweldige ontploffing, die 50 mijnwerkers bedolf, op het oogenblik, dat ze waren afgedaald, om naar de lij ken der slachtoffers van de eerste cata strophe te zoeken. Bovendien waren er nog allerlei an dere arbeiders in de mijn aanwezig, zoodat men vreest, dat het aantal om gekomenen zeker 70 bedraagt. Thollensbeek, een dorp in de Belgische provincie Brabant, wordt voor een groot deel bewoond door smokkelaars en stroo- pers. Bloedige vechtpartijen, diefstal len en nachtelijke aanrandingen komen daar zoo veelvuldig voor, dat er een brigade gendarmerie in het dorp geves tigd is. Om de vechtpartijen wat te beteuge len, had de burgemeester, Vauderhou- welingen genaamd, bevolen, dat de her bergen om 11 uur 's avonds moesten sluiten. Een kastelein, gesteund door een deel der bevolking, trachtte dit be vel te overtreden. De gendarmes ruk ten aan om de herberg, die na 11 uur nog vol gasten zat, te ontruimen, maar do bezoekers weigerden heen te gaan en dreigden de gendarmes met revol vers. Deze schoten daarop r et hunne karabijnen en een man, Piet i Weemael genaamd, viel, in het hoofi getroffen, neer. Zaterdag stierf hij in iet hospi taal te Edingen. In den racht van Zaterdag op Zon dag werd een dynamietaansl :.g geploegd op het huis van den burgemi ester. Ver scheidene dynamietpatronen waren om het huis heengelegd, die bij die ontplof fing de muren deden scheu. n, alle rui ten breken en de meubelen in de bene denverdieping beschadigden, gelukkig er werd niemand verwond. De justitie uit Brussel is tor plaatse en stelt een streng onderzoek in. Men heeft reeds een spoor van de daders ge vonden. \yat tot dusverre aan de Amsterdam- sche politie niet heeft mogen gelukken, n.l. den inktwerper, die een bepaald stadsgedeelte van de Nederlandsche hoofdstad onveilig maakt, te arresteeren, is te Charleroi wel gelukt, maar het dient eerlijkheidshalve vermeld, ook daar ter stede heeft men een jaar lang te vergeefs naar den dader gezocht. De vloeistof, waarmede deze man, een zekere Donckermolke, 48 jarr oud, en afkomstig uit Dampremy, lichte da mestoiletten bevuilde, was rood en ge leek op bloed. Zondagavond werd hij op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Minstens 20 dames zijn het slachtoffer geweest van zijn vreemdsoortige handelwijze. 3. Zij vond die dubbele behoefte van ziel en hart voldaan in Jean Jacques Rousseau, dien wijsgeer der liefde, dien dichter dor staatkundein Raynal, die met de menschheid dweept, en in Plu- tarchus, die meer schildert dan verhaalt, en de gebeurtenissen en de karakters zijner helden zoo levendig voorstelt; voortdurend beoefende zij die werken en hare verbeelding spiegelde haar de schoonste droomen daarbij voor. Hare liefde, die zij door haren wil in het hart terug drong, veranderde niet van natuur maar van ideaal. Zij verander de in een vorheven toegeven aan een droom voor het welzijn van haar vader land, haar hart was te veel omvattend om slechts met haar eigen geluk alleen Met eenige belangstelling ziet men do gerechterlijke uitspraak in zako dit gelukkig weinig voorkomend delict te gemoet, daar er op grond van vroeger geconstateerde gevallen van dien aard, gegronde redenen bestaan aan te ne men, dat de personen, die zich aan een dergelijke handelwijze schuldig maken, zoo niet tot de krankzinnigen, dan toch tot de ontoerekenbaren behooren. De Engelschman Gabbin, die een levens gevaarlijken toer deed, n.l. een sprong van een hoogte van 20 Meter op een glijplank, waarlangs hij dan op de borst voortsehoof naar den grond, heeft dit kunststuk met den dood moeten bekoo- pen. Hij voerde het uit in den circus Busch te Berlijn en eenige avonden ging het goed, maar ten slotte sprong de acrobaat mis en kwam op den rand van 0' plank terecht, waardoor hij zich zoo zeer verwondde, dat de man 2 uren la ter dood was. De politie te New-York joeg Zaterdag een volksmenigte van 10.000 menschen uit elkaar, die zich verzameld hadden om deel te nemen aan een betooging van werkloozen. Sommigen droegen vlaggen met anar chistische opschriften. Nadat de me nigte verstrooid was, wei d er door een van de oproermakers een bom gewor pen. Volgens latere berichten werd or slechts een man, een werkman, door de bom gedood, terwijl Silberstein dood - lijko wouden bekwam. Het schijnt, dat Silberstein op de po litie toeliep om de bom te werpen, toen deze ontijdig sprong en hom op ver schrikkelijke wijze verwondde. Socialisten hadden dien middag eene groote werkloozenbetooging voorbereid, welke in Union Square zou worden ge houden. Dit is een groot openbaar park in het hartje van New-York. De autoriteiten hadden de vergunning tot het houden der betooging g ei- gerd, hetgeen niet belette dat een t in- tig duizend betoogers poogden het park binnen te komen. Aan de ingangen werd de menigte door honderdtachtig man bereden poli tie verspreid. Op eenigen afstand hield de commissaris van politie een macht van 1500 politie-agcnten gereed. De commissaris dacht reeds, dat de betoo ging verijdeld was, en dat de geschie denis zonder verdere moeilijkheden zou afloopen, toen plotseling de 21-jarige Selig Silverstein een bom wilde werpen naar een groep, gevormd door twintig politie-agenten. De lont was echter te kort genomen, en nog voor het moord tuig de hand van den werper had ver laten kwam reeds de ontploffing. Silversteins rechterarm werd hem van 't lijf geslagen, terwijl hij ook aan de oogen zware verwondingen kreeg. Iemand in de onmiddellijke nabijheid zekere Beekman, bleef op de plaats dood, terwijl twee politie-agenten en tal van omstanders lichte verwondingen bekwamen. voldaan te kunnen zijn zij wilde het geluk van een geheel volk er in opne men. Zij vereenigde zich hoe langer hoe meer met dat denkbeeld, terwijl zij on ophoudelijk zocht, welke dienst zij der menschheid zoude kunnen bewijzende begeerte om zich op te offeren was ha re liefde of hare deugd, misschien was het waanzinnigheidzij had besloten dit offer te brengen, zelfs al moest het een bloedig zijnzij was iu dien wan- hopenden zielstoestand vervallen, waar door het geluk opgeofferd wordt, niet ten voordeele van roem of eerzucht, zoo als bij mevrouw Roland, maar voor vrij heid en menschelijkheid, zooaks bij Ju dith het ontbrak haar slechts aan eene gelegenheid, zij zocht er naar en zij meende die gevonden te hebben. In dien tijd worstelden de afgevaar digden der Gironde met moed en eene verbazingwekkende welsprekendheid te gen hunne vijanden in de Conventie de Jacobijnen wilden hun het bestuur der Republiek slechts ontrukken, meen de men, om Frankrijk aan bloedige re- geeringloosheid ter prooi te laten. Het gevaar waarin de vrijheid verkeerde, de hatelijke dwingelandij van het Parijsche gepeupel, hetwelk eich de wettige sou- vereiniteit der geheele natie had aange matigd, de willekeurige gevangennemin gen, de moorden van September, de za- menzweringen en oproeren, de verban ning van de edelste leden uit de ver gadering en het schavot dat hen aan grijnsde omdat de vrjjheid dat met hen bestijgen zou de deugd van Roland, de jeugd van Fonfrède en Barbarous, de wanhoopskreeten van Isnard, de stand vastigheid van Buzot, de onwankelbaar heid van Petion, die van afgod slacht offer was geworden eindelijk de wel sprekendheid van Yergniaud, die steun der goede burgers, die geessel der mis dadigers, welke plotseling tot zwijgen was gebracht en het eerlijke gedeelte der natie ontmoedigd, de booswichten nog misdadiger gemaakt had en in de plaats van al die belangwekkende en verheven mannen, die op de bres van de laatste wallen de maatschappij en den huiselijken haard der burgers sche nen te willen verdedigen, in de plaats van die allen en dat alles oen Marat, dat uitvaagsel van het gepeupel, die door oproer over de wetten zegevierde, zich met onbeschaamdheid omgaf, die op de armen van het volk naar de tri bune gedragen werd en regeeringloos- heid, roof en moord begunstigde, die onafhankelijkheid, eigendom, vrijheid en leven bedreigdedit alles zoo schrik verwekkend en overdreven, bracht de gemoederen in Normandië sterk in be weging, maar vooral ook het licht te bewegen gemoed van Charlotte Corday zij zwoer bij zichzelve om de slachtof-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1