Binnenland. 387ita Staatsloterij. Gemengd. een samentreften van den keizer met koning Victor Emanuel nog eens duide lijk aan de wereld werd gedemonstreerd, dat Italië nog wel degelijk kan worden gerekend tot Duitsche vrienden en bond- genooten. Na het plotseling afbreken van 's keizers Middellandsche zeereis in 1904 scheen er iets van wantrouwen te han gen tusschen beide bondgenooten, een wantrouwen, dat in sterkte ontzaglijk won, toen Italië een extra-dansje met de Fransche maagd Marianne ondernam en te Algiceras mee ging werken aan wat men zoo gaarne noemt „Duitsch- lands isolement". Maar ook de verhou ding van Italië tot Duitschlands besten bondgenoot, Oostenrijk, was er niet be ter op geworden, eensdeels door de be weging der irredentisten, anderdeels door de krijgstoerustingen van Oosten rijk aan de zuidgrenzen en door het Balkanvraagstuk. Wel werden er telkens stappen tot toenadering gedaan en Italië toonde dan telkens zijn goeden wil. In Maart van het vorig jaar ontmoetten Bulow en Tittoni elkaar te Rapallo; in Juli d. a. v. kwamen Tittoni en Aerenthal bijeen te Desio en later op den Sommering, zoodat Tittoni in de Kamer verklaren kon, dat Italië onwankelbaar trouw vast hield aan het Drievoudig Verbond. Maar opnieuw verduisterde de lucht tenge volge van de Oostenrijksche spoorweg plannen. In de Itaiiaansche pers al thans stak een storm op, omdat men Albanië bedreigd achtte, dat de Italianen als hun sfeer van invloed zijn gaan be schouwen. Ruslands voorstel voor een lijn, die den Oostenrijkschen spoorweg kruiste, Servië en Roemenië met de Al- baneesche kust zal verbinden, deed niet slechts den storm bedaren, maar bracht in Italië een plotselinge uitbarsting van genegenheid voor Rusland teweeg. Wat het Drievoudig Verbond betreft, deed in de laatste dagen een mededee- ling in de Mattino, het laatste overblijf sel van ontstemming verdwijnen. Hertog Andria, lid van den senaat, deelde een gesprek mede, dat hij in 1903 met keizer Wilhelm had gehad bij diens bezoek aan Apulië. De keizer moet zich daarbij met groote sympathie en vriendschap over Italië hebben uitgela ten en toen de hertog zijn bezorgdheid te kennen gaf over de Oostenrijksche politiek met betrekking tot de Adriati- sche Zee en het Balkanschiereiland klop te hij hem met de hand op den schou der en zeide: „Wees overtuigd datOos tenrijk geen Absichten op Italië heeft." Toen de hertog antwoordde, dat in de Kamer en in de openbare meening in Italië helaas nu eenmaal de meening verbreid was, dat Oostenrijk Italië be dreigde, zeide de keizer woordelijk „Ik machtig u, uw collega's in het parle- valligheid harer trekken en de kinder lijkheid in hare manieren, deden geen enkel verborgen denkbeeld onder die schijnbare lieftalligheid vermoeden. Haar geest dwong haar om wijsgeerige boe ken te lezen, waardoor de onzekere be grippen omtrent de menschheid in ver hevene regeeringstelsels veranderen, zij verstond de geschiedboeken, die haar de theoriën als daden en de denkbeelden als personen voorstelden. (Wordt vervolgd.) ment en uw vrienden in de pers mede te deelen, dat de Duitsche keizer u ge zegd heeft, dat Oostenrijk Italië geen kwaad wil". Het sch(jnt dat de hertog om politie ke redenen tot dusver geen gebruik maakte van 's keizers vergunning, dit gesprek te publiceeren. Moet men er min of meer een waarborg in zien, dien de keizer gegeven heeft tegen Oosten rijksche plannen ten opzichte van Al banië? ÖRESKENS, 31 Maart 1908. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de Belgische kantoren te Heijst en. Zeebrugge, gele gen zijn binnen den grenskring van 30 K.M. ten opzichte van het postkantoor Breskens, zoodat voor de brieven naar die plaatsen het briefport van 5 cent per 20 gram van toepassing is. De candidaatstelling voor een lid van de Provinciale Staten in het kies district Sluis (vacature wijlen W. C. de Smidt) is door Ged. Staten bepaald op Dinsdag 5 Mei a. s. De stemming en herstemming zoo noodig op 19 Mei en 2 Juni d. a. v. Ook de heer A. du Bois te Schoon- dijke, volontair ter secretarie te Groede slaagde voor het theoretisch gedeelte van het examen voor gemeente-secreta ris. Tot hoofd der openbare school te Aardenburg is benoemd de heer G. den Toom te Sluis. De uitvoering der werken tot stichting der Ambachtschool te Oost burg is thans opgedragen aan den laag- sten inschrijver J. de Bruijne te Goes. Tot ambtenaar ter Secretarie te Sliedrecht is benoemd de heer B. de Die Bz. te Oostburg. Groede. De heer ds J. H. Bögeholtz te Pekela heeft bedankt voor het beroep naar de Ev. Luth. Gem. alhier. Zondagmorgen omstreeks half 12 had te Vlissingen een ernstig ongeluk plaats. Om dien tijd reed de heer R., hoofd van een bookmakerskantoor, met diens bediende den heer G., in een dogcart uit. Ter hoogte van de Abeele, tusschen Vlissingen en Middelburg, schrikte het paard van de naderende tram. Het liep achteruit, zoodat de wagen er mede in aanraking kwam en beide inzittenden er uit werden gesmakt. De heer R., een Engelschman, werd daarbjj aan den slaap getroffen dooreen treeplank, waardoor hij onmiddellijk een lijk was. De heer G. bleef ongedeerd. Tot brievenbesteller te Gouda is benoemd J. Remijn, thans in gelijke betrekking te Middelburg, vroeger te Sluis. Groede, 31 Maart. Hedenvoormiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zit ting bijeen. Na lezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering deelde de voorz. mede, a. dat de heer J. H. Har don te Rotterdam zijne benoeming tot onderwijzer met de hoofdacte heeft aan genomen, en volgens contractuëele over eenkomst met 1 Juli a.s. in functie zal treden. b. een schrijven van het hoofd der school in de kom mede namens het per soneel, houdende dankbetuiging voor de onbekrompen wijze waarop de raad de salarissen heeft geregeld c. als voren van mej. E. Frelier even eens voor de vorenbedoelde regeling. Daarna legde de heer C. A. van Klin kenberg de bij de grondwet en gemeen tewet voorgeschreven eeden als secre taris in handen van den voorzitter af, waarna deze ongeveer als volgt sprak Mijnheer van Klinkenberg Ik feliciteer u met het eenstemmige vertrouwen dat de gemeenteraad in u heeft gesteld en hij verwacht dat u aan dat vertrouwen zult beantwoorden door u met ijverige plichtsbetrachting in te werken in de behoeften, de eigenaardig heden en de eischen der gemeente. Ge kunt dan rekenen op de achting niet alleen van den raad, maar ook van de gansche gemeente. En ge kunt ook liefde verwerven door welwillendheid en vriendelijkheid, want als velen u om inlichting komen vragen, dan zal dat niet altijd voor gemeente-zaken zijn, en als het u gelukt ook te dien opzichte welwillend te zijn, dan zult ge u een zuil van lieide en achting stichten. De heer van Klinkenberg antwoordde hierop Burgemeester Ik dank u voor de hartelijke woorden tot mij gericht en den raad voor het in mij gestelde vertrouwen, waarvan ik hoop dat het niet zal beschaamd wor den en met eene aangename samenwer king zal gepaard gaan. Hierop werd de heer van Klinkenberg benoemd tot lid der Commissie tot we ring van Schoolverzuim. Niets meer aan de orde zijnde, zeide de voorzitter zich gaarne aan te sluiten aan de woorden van de heer Hamma- cher die in de vorige vergadering den heer Van Duijl reeds had toegesproken hoofdzakelijk in zijne qualiteit van amb tenaar van den Burgelijken Stand en hem dank bracht voor de wijze waarop hij zijne functie had vervuld. Nu achtte hij het tijd, ook namens den raad dien dank te herhalen. We waren eenigszins getroffen door het onverwachte van het ontslag. Maar de heer Van Duijl is iemand van zoo- danigen leeftijd, dat h(j weet wat hij doet. Echter doet het ons leed dat hij weg gaat, doch we geven hem de verzeke ring dat hij bij ons allen in dankbare herinnering en achting achterblijft. Dat hij bovendien het vak verlaat, doet ons leed voor het vak. Doch we zeggen hem hartelijk en zeer welgemeend dank voor al hetgene hij voor Groede heeft gedaan. En hopen dat hij in zijn nieuwe positie moge slagen en het hem en de zijnen moge wèl gaan. Spijt het ons dat hij deze gemeente en deze werk kring gaat verlaten, we spreken de hoop uit, dat hij in stille uren over Groede denkende, steeds ons in zijne vriendelij- lijke herinnering wil opnemen. De heer van Duijl dankte ook voor deze waardeerende woorden. Naar zij ne beste weten heeft hij de administra tie dezer gemeente gevoerd, en is het waar, dat dit niet meer dan zijn plicht was, toch stemt het aangenamer als dat gewaardeerd wordt, zooals uit de harte lijke woorden van den voorzitter en den heer Hammacher blijkt. Hij sprak de allerbeste wenschen uit voor allen en hoopte dat zij langen tijd mogen werkzaam zijn aan den bloei van Groede 1 Daarna werd de zitting gesloten. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 30 Maart. 200 10181 100 10112 10160 ƒ20. 487 654 688 2611 4828 6475 7602 9259 9511 9527 9555 9602 10076 10091 10161 10193 19521 19550 Te Didam is een boerenarbeider door een voorbijkomenden trein overre den en gedood. Te Palermo is een apotheker ge arresteerd, die z(jn zaak geheel had overgelaten aan een 16-jarigen jongen. Deze, zonder eenige bevoegdheid, ver kocht geneesmiddelen en maakte recep ten gereed, zonder dat de patroon er ook maar het geringste toezicht op hield. De gevolgen bleven niet uit3 klanten van den apotheker zijn aan vergiftiging gestorven, doordat de jongen zich bij het toebereiden der geneesmiddelen had vergist. De roekelooze apotheker is thans gearresteerd en zijn zaak van overheidswege gesloten. Sinds de vraag naar arbeidskrach ten op het platteland sterker is gewor den, heeft men zich overal er op toege legd, om machines te vervaardigen om het dure handwerk te vervangen. Tot nu toe heeft men echter tever geefs getracht een machine te vervaar digen om het handmelken te vervangen. Steeds weer liet öf de materie der ma chine öf de inwerking op de dieren te wenschen over. Uit de Landbode van Maart verneemt men nu, dat in Denemarken sinds Sep tember 1907 proeven zijn genomen met de Lawrence-Kennedy-Gillies-melkmachi- ne, die alleszins schijnt te voldoen. In den eersten tijd was men eeDigs- zins in verlegenheid om te weten of de melktuigen de koeien niet zouden bena- deelen, maar reeds na een paar dagen was hiervoor alle vrees verdwenen. En nu is het vertrouwen in het ge bruik der machine grooter dan in het gebruik der hand, en al wie de gelegen heid gehad heeft het machinemelken te volgen, is van meening, dat dit melken beter moet zijn dan het melken met de hand. De koeien staan rustig tijdens het melken en het laat geen twijfel, dat ook zij het werktuiglijk melken boven het melken met de hand verkiezen. Immers het werktuig bootst de natuur, het zui gen van het kalf na, terwijl het mel ken met de hand toch steeds een onna tuurlijke behandeling der koe is. Op de boerderij van „Ourupgaard",

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2