It R K S h K S IIK COURANT. No. 1296. Woensdag 1 April 1908. 17e Jaarg ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Denkende politiek. Eene groote opoffering. Buitenland. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DIELEfl.l.N te Itreskenv SKSBiê— Do Tweede Kamer heeft dus het noodwetje in zake het blijvend gedeelte aangenomen. En de aanneming werd bevorderd door de stemmen van al de rechtste leden en van 6 oud-liberalen, waaronder ook de afgevaardigde voor het district Oostburg. Dat besluit kost aan de schatkist bij na een half millioen gulden, een som die als weggeworpen geld wordt be- sohouwd. De Midd. Crt. is er niet over te spre ken, en noemt het een morsen met het geld. Sprekende over dit besluit, zegt ze, het tegen het volgend jaar, als er alge- ïncene verkiezingen voor de Tweede Ka mer aan de orde zijn, te zullen onthou den. En dan vraagt ze, wat de kiezers in het district Oostburg, daarvan denken. Zelve zal ze maar voor zich houden, voor wat zij er over denkt. Men zal blijkbaar de vraag hebben op te vatten, wat de liberale, kiezers daar van denken, want die der recbtsche partijen nemen uit den aard der zaak een vrijzinnige toch niet, al kan geens zins ontkend worden, dat het district Oostburg, zoolang mr Hennequin inzet hij de stembus blijft, een schier eenige uitzonderingen den politieken strijd maakt. Dat de Midd. Crt. in dezen hare ge voelens niet bloot legt, behoeft niet te verwonderen, bij de eigenaardige hou ding, meermalen door haar aangenomen, in zake de Provinciale verkiezingen, als deze het district Sluis gelden. En als de Kamer stembus in 't zicht komt, och, dan gaat over het uitbren gen der stem van mr H. een spons en de liberale kiesvereeniging, die vrijwel de lakens uitdeelt, kan, nu zij niet meer is aangesloten bij de Lib. Unie, en haar daardoor den weg is geopend ieder vrij zinnige, van welke nuanceering ook te candideeren, den heer H. met open ar men weer ontvangen. En dat men inderdaad de politiek der spons toepast, willen we nog eens in herinnering brengen, toen bij de Ka mer-ontbinding van 1894 mr H. ander maal werd aanbevolen, omdat hij o. a. zooveel voor het kanaal van Philippine had gedaan. Op zichzelf mog'1 dit ijve ren prijzenswaardig zijn, het vilt toch niet te loochenen, dat zulk e i motief toch heusch niet allereerst m ig aange voerd worden, bij een polit' vraag stuk als de cht-uitbrei' r, waar om het toeu ging. Zal men dus mr H. niet bijzonder hard vallen over zijne uitgebra htestem, dan behoeft dat niet te verw i ideren. We willen die verwachting met een voorbeeld illustreeren. Men wete dan, dat in on district thans een vrijzinnig orgaan bestaat, dat, blijkbaar met instemming, de bestrij ding van het noodwetje tot handhaving van het blijvend gedeelte uit hrt Han delsblad overnam, doch geen enkel af keurend woord wijdt aan de aanneming van het ontwerp, en allerminst over de stem die mr H. er voor heeft uitge bracht. Ziet, als nu de Midd. vraagt hoe de kiezers in Zeeuwsch-Vlaanderen er over denken, dan zal het antwoord daarop vrij vaag moeten luiden, als zelfs een orgaan waarvan men althans eenige voorlichting zou mogen verwachten, daarover geheel zwijgt. We denken dat de toegepaste prak tische politiek in dit district wel weer zal meebrengen om over de houding van den afgevaardigde niet anders te doen dan te denkenen gelijk de Midd. zelve doet, voor zich te houden hoe men er over denkt. Toen Polen in de tweede helft der 18e eeuw verdeeld werd tusschen Rus land, Oostenrijk en Pruisen, bestonden er in dat land werkelijk Middeleeuw.-clie toestanden. Het groot-grondbezit ha alle macht, de rest van het volk leefde in lijfeigenschap of nog erger. De groote meerderheid won dus veel bij de deeling, echter tegen het verlies der nationaliteit. En dat is gebleken zoo zwaar te wegen, dat nu na ander halve eeuw er nog geen verzoening tot stand gekomen is, dat er altijd nog massa's Polen zijn, die droomen van een zelfstandig koninkrijk Polen. Dat ze daarom in hen,die hun land in palmden, onderdrukkers zien, ligt voor de hand en vooral het stramme Prui sen, dat met alle middelen naar ten verduitsching der Poolsche provincies streeft, heeft de laatste jaren veel te stellen met zijn Poolsche onderdanen. Reeds lang bestaan er wetten, die er op berekend waren het Duitscho ele ment in die zoogenaamde Ostmarken te versterken, ook door aankoop van Poolsch grondbezit. Maar trots de millioenen, daaraan be steed, trots de bepalingen, die het on mogelijk maken, dat Polen zich van el ders in hun land vestigen, heeft deze arbeid geen voldoend succes gehad. Daarom zijn onlangs nieuwe wetten omtrent Polen goedgekeurd, de onteige ningswetten. Deze geven nu den staat het recht, Poolsch grondbezit te onteigenen als dat in het belang der verduitsching is. Uiteraard scheppen deze wetten een unz" leringstoestand, die tot schijnen- -uidei-1 ing geven kan. k leeft n.l. voort- u ueiiitiging der ontei- genui., on h'n up het onverwachtst uit huis en haard verdrijven, van huis en haard berooven kan, even zeker als wan neer het ouder een rotsblok verpletterd werd. Aan het bezoek, dat vorige week Duitschland's keizer aan Italië gebracht heeft, wordt natuurlijk groot politiek gewicht gehecht. Het was wel niet overbodig, dat door -U-gH- 2. Hare kleeding was zeer eenvoudig, overeenkomstig met het weinige ver mogen waarvannen aa stilte waarin zij leefde. Het geluid harer stem, die le vende echo, welke'eene geheele ziel in eefié trilling der lucht omvat, liet een diepen eh teedren indruk na bij hen tot wie zij het woord richtte. Men sprak nog van dit stemgeluid 10 jaar na het gehoord te hebben, even als van eene vreemde en onuitwischbare muziek, die in hét' geheugen was ingeprent. Zij lokte uit dit speeltuig der ziel zulke welluidende en indrukwekkende klanken, dat men zeide, dat haar te hoeren meer was dan haar te zien, en dat bij haar de stem een gedeelte van haar schoonheid was. Dit jonge meisje heette Chai otteCor- day-d'Armonthoewel van edele af komst was zij in eene hut in het dorp Ligneries bij Argentan geboien. Het ongeluk had haar in het leven ontvan gen, hetwelk zij op het schavot laten zou. Haar vader, M. de Corday, was een van die landedellieden, die de ar moede bijna met den boer geljk stelt'; bij zijne landelijke bezigheden bemoeide hij zich veel met staatkunde en haakte reeds naar eene naderende omwenteling, hij had eenige gelegenheidsstukken te gen de dwingelandij en het recht van eerstgeboorte geschreven. De nood drong later den vader om zich van zijne kin deren te scheiden en deze werden om hunne adellijke afkomst en behoeftig heid tevens opgenomen in een klooster te Caen, waarvan mevrouw de Beloun- ce abdis was. Charlotte was toen dertien jaar. Hoe sterker hare ziel werd, des te sneller werkte zij gedachten om en drong daar in geheel doorhet kinderlijke in haar geloof verdween spoedig, zij zag achter de stellingen, die zij van hare ouders geleerd had, andere verschijnen, die schit terender en verhevener waren. Zij verliet noch God noch de deugd, die beide eerste lichtstralen in hare ziel, dc h zij gaf daaraan andere namen en anaere vormen. De wijsbegeerte, die toen Frankrijk met hare verlichting overstroomde, drong zelfs onder de ge daante van de meest gezochte boeken door de hekken van het klooster heen. Bij de opheffing dezer gestichten was Charlotte 19 jaarde behoefte in hare ouderlijke woning was met de jaren nog toegenomenhare twee broeders had den, in dienst des konings zijnde, het land verlaten eene van hare zusters was gestorven, de andere bestierde te Argentan het nederige huishouden van haren vader. Eene oude tante, mevr. de Bretteville, nam Charlotte in haar huis te Caen opdeze tante was even als de andere bloedverwanten zonder fortuin, zij leefde in zulk eene afzonde ring dat de naaste buren nauwelijks den naam en het bestaan der weduwe ken den zij had slechts eene meid, Char lotte stond deze in de huishouding bij. Zij ontving met bevalligheid eenige be jaarde huisvrienden, en vergezelde hare tai.ue des avonds in de gezelschappen van den adel, welke de volkswoede nog niet uit elkander had gejaagd, en waar eenige overgeblevenen uit den ouden tijd zich konden vereenigen, elkander troosten en zuchten. Charlotte, die al tijd even veel eerbied had voor die ver langens naar verledens tijdeD, weder- sprak hen nooit met wreede woorden doch zij glimlachte in stilte en haar hart huldigde geheel andere grondbe ginselen. Deze werden hoe langer hoe heviger, doch hare teedere ziel, de be-

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1