Gemengd er krachtig tegenop als z. i. onwaardig, dat een Regeering 2200, zegge 2200 man niet zou durven oproepen zonder vooraf het buitenland als het ware naar de oogen te zien. De Regeering opene de nieuwe regee- ringsaera niet door deze zaak op de spits te drijven, maar zorge, door het conflict te verwijderen, dat dit wetsontwerp met groote meerderheid zal kunnen worden aangenomen. Zij behoeft daardoor voor de toekomst niets te praejudicieeren, doch zou uitsluitend een eervolle trans actie aanvaarden. De heer Thomson zette als griet uit een tegen dit wetsontwerp, dat het den weg opgaat van het schenden van ver kregen rechten. Het vormt daardoor een zwarte bladzijde in ons staatsrecht. En nu moge een minister van oorlog er zich op beroepen, dat het land na 27 Maart in gevaar is en daardoor aan alle andere overwegingen het zwijgen moet worden opgelegd. Spr kwam er breedvoerig tegen op, dat de Regeering het schrikbeeld der mobilisatie bezigt voor den onderhavi- gen maatregel, waar toch en hier beriep hij zich op verschillende deskun digen niet het blijvend gedeelte, doch de landweer de aangewezen troep tot dekking van de mobilisatie is. En zelfs met de tegenwoordige, zelfs nog niet geheel op sterkte gebrachte landweer, acht spreker dekking van mobilisatie be ter uitvoerbaar dan wanneer men aan die landweer toevoegt het blijvend ge deelte, welker rol zich tot niets anders zal bepalen bij die mobilisatie dan tot het doen van extra-corvéediensten. En die extra-diensten zullen het land bijna Va millioen gulden moeten kos ten Sprekers conclusie was, dat het stelsel om het blijvend gedeelte te belasten met de zorg voor het verloop de mobilisatie nadeelig is voor de lands verdediging en afbreuk doet aan de ons ook in het buitenland toegekende ge- vechtswaarde. Voorts laat de wijze waar op de Regeering haar doel wil bereiken reageert tegen het begrip dat ieder ge lijkelijk verplicht is om tot de lands verdediging mede te werken. De heer Duymaer verdedigde de in diening van het ontwerp als iets van zelf sprekend. Spreker betoogde de nood zakelijkheid van het blijvend gedeelte als integreerend deel van ons legersys- teem. De heer Ter Laan bstreed het ont werp, dat ingaat tegen de idee van een volksleger en betoogde, dat de regee ring met haar koopsysteem speculeert op den bestaanden nood wegens de heer- schende werkloosheid. Spreker noemt het eenvoudig bespottelijk ons volk wijs te maken, dat onze mobilisatie wel in orde is met de gevraagde 2200 man en anders niet. De heeren Nolens en Lobman ver den kin, gaf aan het benedengedeelte van haar gelaat eene uitdrukking van mannelijke vastheid, die in tegenspraak was met de geheel vrouwelijke bevallig heid van hare vormen. Hare wangen hadden de frischheid der jeugdzij bloosde en verbleekte spoedig. Hare armen waren sterk en eindigden in schoon gevormde handen en dunne vin gers. (Wordt vervolgd.) klaarden zich voorstanders van de nood wet, terwijl de minister het ontwerp natuurlijk verdedigde. In eene geheime zitting heeft hij na der al de inlichtingen verstrekt die hij in het openbaar niet kon doen. Inmiddels is het ontwerp aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. ÖRESKENS, 27 Maart 1908. De opzichter van den rijks-waterstaat J. L. Bootsgezel is met ingang van 1 Mei verplaatst van Delfzijl naar Rijssen. Het blijkt ons, dat het schrijven in zake de Ambachtschool te Oostburg niet juist is opgevat. We willen er daaram no. -eens uit drukkelijk op wijzen, dat ws -.,o oorzaak der aanhouding van de g inning niet vermoedden om haar te verleonen aan een plaatselijk ingezetene, maar aan een districts-ingezetene, om zoodoende de district-genooten, voor zoover dat mo gelijk is, te laten profiteeren van wat er te profiteeren valt. Dat nu de voor laagste inschrijver toevallig een Oost burger is, doet aan zoo'n beginsel, waar van we zeiden dat er vee! voor te zeg gen was, niets af. En de bemerking gold dan ook niet de omstandigheid dat het iemand uit Oostburg was, maar, zeiden we, als ons vermoeden in dezen juist is, dan brengt de consequentie mee om ook in andere takken, voor zoo ver dat mogelijk is, dat beginsel door te voeren, juist omdat het oen districts zaak is. Persoonlijke steun doet daar aan weinig af of toe, te minder als de gemeenschap waartoe men behoort voor haar doen al heel aardig in de beurs tast. De marechaussee v. d. B., die op 17 Maart naar België deserteerde en al daar zijn paard te gelde maakte, heeft zich door geldnood gedwongen, bij de brigade marechaussee te Roosendaal aan gemeld en is weer naar zijn vorige standplaats teruggeleid. Het door hem verkochte paard is door het Rijk terug gekocht, zoodat man en paard zich we der in hun oude tehuis bevinden. Ook te Sluis is een rijks-telefoon dienst ingericht, die met 1 April wordt opengesteld. Bij het op 25 dezer te 's Graven- hage gehouden examen voor candidaat Gemeente-Secretaris (theoretisch gedeel te) slaagden o. m. de heeren J. Maarle- veld te Biervliet en H. F. van Leeuwe te Steenbergen, geb. a Aardenburg. De „Vereeniging van Gemeente- Veldwachters in Zeeland" heeft te To- len een algemeene ledenvergadering ge houden, onder voorzitterschap van den heer A. Bastiaanse, uit Bruinisse. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Blaas, te Brouwershaven. Een voorstel van drie leden om aan te sluiten bij den „Bond van Gemeen- te-Politibeambten in Nederland", werd verworpen. Besloten werd een adres te richten aan Gedep. Staten van Zeeland, verzoe kende te willen bewerken dat de aan- vangstraktementen van gemeente-veld wachters in Zeeland niet minder mogen bedragen dan ƒ500 per jaar, met vier 5-jaarlijksche verhoogingen van ƒ50. De wakkere wagenbestuurder, de heer C. Reder, te 's Gravenhage, die door zijn oplettendheid een ernstig on geval,'dat het Koninklijk Echtpaar in de Parkstraat aldaar, heeft bedreigd, wist te voorkomen, heeft Woensdag middag uit de handen van den Minister van Landbouw het hem door H. M. de de Koningin toegekende ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau ontvangen. De Minister hiejd daarbij een harte lijke toespraak, er op wijzende, dat het aan. de oplettendheid van Reder te dan ken was, dat de Koningin en Prins Hen drik gespaard zijn gebleven. Bovendien ontving hij nog van de Haagsche tram, die hem reeds eon gra tificatie van ƒ25 schonk, een gouden horloge met de inscriptie„Ter herin nering aan 2tj Februari 1908". Het geschil tusschen den Rijksdag afgevaardigde Gröber en de verslagge vers in Berlijn is opgelost. De afge- vaardigdo legde in de vergadering eene verklaring af, waarbij hij om verschoo ning vroeg, indien hij zijne ontstemming over het gelach op de. perstribune had lucht gegeven met eene onparlementai re uitdrukking. Deze week kwam bij den heer J. A. Van Krimpen, landbouwer te Krim pen a. d. Lek, eon kip, die hij sinds en kele weken kwijt was, van den stroo- zolder af en bracht 17 flinke kuikens mee. De 19jarige echtgenoote van een offi cier to Weenen eerst sedpi t drie weken gehuwd, werd het slachtoffer van een ernstig ongeluk. Zij wiesch de haren met benzine, terwijl op haar waschta- fol een kaars stond te branden, met het noodlottig gevolg, dat het haar in brand geraakte. Op haar angstgeschreeuw snelde de oppasser toe, die haar een deken over het geheel in vlammen gehulde hoofd wierp en zoodoende het vuur doofde, doch de dame heeft zoo ernstige brand wonden bekomen, dat rnen voor haar leven vreest. Een 19-jarige kleermaker, Gaston Colla, te Bergen (Ilenogouwen) was ver liefd geworden op eene mede daar woon achtige naaister, Jeanne Paternoster, genaamd. Zij was reeds gehuwd geweest, maar gescheiden van haar man, die nu te Pa- woont. Gaston had gevraagd of zij met hem wilde trouwen, maar zij weigerde, om dat hij haar te jong was, want zij tel de 25 jaren. Meermalen herhaalde dringend hij zijn verzoek, maar telkens werd hij af gewezen. Zondagmorgen kwam hij weer aan haar woning, maar zij weigerde open te doen, toen zij hoorde, dat hij er was. Hij wachtte daarom in de gang, tot zij uitging, en toen vuurde hij drie re volverschoten op haar af. Een kogel trof haar in het hoofd en deed haar neerstorten, waarop hij haar in de borst schoot en het hart raakte, zoodat zij bijna dadelijk dood was. Hij vluchtte, toen de buren op het schieten kwamen toegesneld, maar later op den dag stelde hij zich vrijwillig ter beschikking van de justitie. Zondagmorgen werd te Zierikzee de heer Theeuwis, muziekonderwijzer aldaar, op straat lastig gevallen door een jong sigarenmaker, zekeren J. V., die, naar men gelooft, sedert eenigen tijd vertoont van minder toerekenbaar te zijn. Op den middag evenwel, toen genoem de heer zich uit de sociëteit naar huis begaf', werd hij. op 't Havenplein door donzelfden persoon met een mes in den rug gestoken. Dr Regensburg, die in de onmiddellijke nabijheid woont, onder zocht en verbond de wond, waarna do heer Theeuwis zich onder geleide naar huis kon begeven. De dader was na zijn aanslag de so ciëteit „Concordia" binnen gegaan, waar de politie hem spoedig arresteerde. Gelukkig is de verwonding niet levens- lijk. Op het Ratzeburger meer is een motorboot gezonken. Van de veertien passagiers zijn er maar vier gered. De overigen zijn vermoedelijk ver dronken. De inktwerper uit de buurt van het Concertgebouw te Amsterdam is weder aan de gang geweest met zijn onedel bedrijf. Ditmaal werd een dame, op den Kr- ninginneweg aldaar woonachtig, zijn slachtoffer. Op weg naar de tram werd zij door een onbekende achtervolgd, die haar meer dan eens op verdachte wijze passeerde. Bij het instappen van de tram be merkte de dame, dat haar geheele ja pon mot inkt bespat was. De dader was een als heer gekleed jongmensch van ongeveer 20-jarigen leeftijd. Zondagavond heeft nabij het Bel gische station Avelgem een treinbotsing plaats gehad. De schok was uiterst geweldig. De trein van Oudenaarde liep met geweld op dien van Kortrijk. De machine en de beide eerste waggons van den eer sten trein, die uit de rails gesprongen zijn, om zoo te zeggen, letterlijk in el kander gedrongen. Een der verwrongen buffers lag op den grond en de platformen der wag gons werden geheel in stukken getrok ken. Gelukkig bevond zich daar geen enkele reiziger. Een groote paniek maakte zich mees ter van de reizigers en allen, door schrik bevangen, sprongen uit de compartimen ten, waarin zij gezeten waren. Men stelde met een wezenlijke ver lichting vast., dat, indien er talrijke per sonen gekwetst waren, er toch geen en kel doodelijk ongeluk had plaats gehad. Onmiddellijk werd er hulp ingericht en de slachtoffers, die in het bureel van het station werden gebracht, ontvingen er do zorgen van den heer Debrue, bij gestaan door het personeel van het sta tion. De reizigers en inwoners snelden ter hulp, toen zij do tyding van het onge luk vernomen hadden en men moest een ordedienst inrichten om den omtrek van het station te ontruimen. De gendar men van Avelgem hadden moeite om

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2