(jreiiieiigd* vei V;. in de bes. Ongeveer i>. Schoondijke en Ou. a de al door er 384 •s-rails op lossen, ter emerbe-rails, cht. onze stations rg nabij de halte Veldzicht, werd op den berm en een gedempt gedeelte bermsloot van den Rijksweg, een los- en laadspoor, aan beide uiteinden met onze hoofdlijn ver bonden, ter lengte van plm. 101,5 M. aangelegd. Deze aanleg was wenschelijk voor het vervoer der belangrijke hoe veelheden suikerbieten in de onmiddel lijke omgeving geteeld, die tot dusver op het 2500 M. verwijderde, station Schoondijke, dat bovendien in drukke tijden te weinig plaatsruimte aanbood, moesten worden aangevoerd. Door een comité van belanghebbenden werd een ruim opslagterrein beschik baar gesteld en werden de kosten van grondwerken, rioleeringen, bestratingen, enz. gedragen. Op verschillende plaatsen van den weg werden de dwarsliggers van het veldspoor, ten getale van 2735 stuks, door nieuwe vervangen. Er werden twee nieuwe pm-onen ij- tuigen aangeschaft, elk voor 60 perso nen plaatsen bevattende. Op het emplacement Draaibrug be stond behoefte aan meerdere bergruimte voor rollend materieel, zoodat werd overgegaan tot het bouwen van eene remise, groot 180 M-. Voor de pensioenverzekering van het personeel (14e storting) we d bijgedra gen f985.49 door onze Maatschappij en f299.19 dooi; het personeel. Ten behoeve van twee beambten we gens hoogen leeftijd niet in die verze kering opgenomen, werd door onze Mij. f35.10, door de belanghebbenden f 11.04 in de Rijkspostspaarbank gestort. Totaal der stortingen van af het be gin der verzekeringin de pensioenver zekering door de Mij f 11450.25, door het personeel f3975.26in ce Rijks postspaarbank als voren f872.85 en f 349.28, totaal f 12323.10 en f4324.54. Uit het ondersteunings- en uitkee- ringsfonds werd in 1907 ten behoeve der beambten wegens ziekte betaald f 412.29. De bezittingen van het fonds bedroegen op 31 Dec. j.l. f4118. <3. De uit de exploitatie verkregen ont vangsten waren de volgendepersonen vervoer f 40490.755, abonnements-perso- nenvervoer f774.35, goederenvervoer f 85579.39'', huishuren f642.25, postver voer f5300, buitengewone ontvangsten Men neme evenwel in aanmerking, dat slechts een klein gedeelte van het bedrag eener actie, bij sommige aan vankelijk slechts éen ten honderd, be hoefde gestort te worden. Het vertrou wen op het welslagen der uitgeschre ven vereeniging van maatschappelijk ka pitaal was intusschen zoo groot, dat overal zonder uitzondering een maximum was bepaald, boven het welk een per soon niet inschrijven mocht. (Wotdt vervolgd.) f3567.561/2i sanie'n f 86354,31',2, zijnde f'7.32 per dagkilometer tegen f 6.85 in 1906. Allereerst vinde onder de rubriek „per sonenvervoer" i'e mcdid eling e'ne plaats dat de Mij. in het afgeloopen jaar hot voorrecht te beurt viel de Ko ningin en de Prins, tijdens ten lezoek aan Zeeland, op het traject Breskens- Oostburg en terug van haar vervoermid del gebruik te zien maken. De opbrengst van het personenvervoer was gunstig. Zij bedroeg f1895.801,'2 meer dan in 1900 en overtrof die van het tot dusver metst gunstige jaar nut met fl467 86'/2. Tot de oorzaken die het verkeer bevorderen kan o. a. gere kend worden het hierboven vermelde Kon. bezoek op 14 Sept op welken dag de opbrengst f 987.02 en op de bei- de daaropvolgende dagi n to zamen f 1 578 30 bedroeg. Het totale getal reizigers was 174966 tegen 169364 in 1906. Van couponboekjes maakien 39488 rei gers gebruik. De grootste ontvangst per Jag was f 987.52, de kleinste f40.441/.,. Per dag werd gemiddeld ontvangen f 110.93, in 1906 was dit f 10-5.73. In rechtstreeksch veikoCr met de Staatsspoorwegen en den p;ov. Stoom- bootdienst op de W ester-Sotieide werden afgegeven 421 kaarten met f 291.721/., opbrengst, lil 1906 bedroeg dit 450 kaar ten met 298.221/3. De opbrengst van het goederenver voer vermeerderde met f3667.77. Tot dit gunstig resultaat droeg o. a. bij het vervoer van eene belangrijke hoeveel heid grint voor aanleg van wegen, eene opbrengst gevende van f i685.35. Ook de goederen, waarvan het trans port gewoonlijk jaarlijks terugkeert, brachten meer op dan vorige jaren, voor al die, in doorgaand verkeer vervoerd met de lijn Brugge Heijst. De op brengst van laatstbedoeld vervoer was f 2290.891,'2 tegen f794.7D/2 in 1906. De opbrengst van het bietentransport verschilde weinig met die van 1906. Zij bedroeg van diverse stations naar Bres- keus 452^4, id. naar Sluis 13352, id. naar Maldeghem 432, samen 18308 tons, met een opbrengst van f13301, en in 1906 19427 ton met een opbrengst van f 12887. Het totaal der exploitatie ontvangsten was f 86354.311/2 en der kosten f 44425.29 met een winst van f41920.02V2, ge kweekte rente f6283.55, zoodat de to tale winst bedraagt f 48212.75l/2, met een netto winst overeenkomende met 8 V2 u/o van het maatschappelijk kapi taal. Schoondijke. Gisteren overleed de eerw. heer F. Paulus in den ouderdom van 56 jaar, in leven gedurende 5 jaar pas toor alhier. De overledene was een zeer verdraag zaam man. -t De kapitein L. F. Geill van het 4e bat. 3 reg. inf. te Vlissingen, wordt op 14 Maart a. s. overgeplaatst bij het 6e reg. inf. te Breda. Oostfaurg. Alhier is opgericht eene afdeeling van den Christel. Nationalen Werkmansbond, met het doel de gr et telijke en stoffelijke belangen der leden te behartigen en liefde aan te kweeken voor het Evangelie, en de Ned. Herv. Kerk, voor Vaderland en Vorstenhuis Tot leden van de Twtele Kamer zijn gekozen in het district Sliedrecht (vac. mr Heemskerk) de heer J. van dei- Molen, a. r., en in het district Tjietjerk- stradeel (vac. ds. Talma) de heer ds C. van der Voort Zijp a r., hervormd pre dikant. Door deze benoeming moet hij thans emeritaat vragen. Hoofdplaat. Hedenmorgen is door de gemeenteraad benoemd tot hoofd der Openbare school te Slijkplaat, gemeente Hoofdplaat, de hoor J. W. II. Weusten, hoofd eener school te Manderveen, gem. Tubbergen. Tot lid van het algemeen college van toezicht op de goederen en fondsen der Ned. Herv. gemeenten in Nederland, is benoemd de heer mr A. A. van Doorn van Koudekerke, te Vlissingen, voorzit ter van het provinciaal college in Zee land. Het was reeds enkele malen voor gekomen dat er te Hansweert op het postkantoor geld vermist werd, zonder dat men te weten kon komen waar de- zo kleine bedragen bleven. Zaterdag hadden de directeur en de klerk zich verdekt opgesteld, terwijl een eerst kort aangestelde hulpbesteller al leen in de bestellerskamer was, en het mocht hun gelukken dezen besteller op heetordaad te betrappen. De politie heeft P. B. Zondagmorgen naar Middelburg getransporteerd. De meening, dat er nu een einde komen zou aan de brandstichtingen te Berlijn door de aanhouding van den krankzinnigen decorateur Otto Bauer, heeft zich niet bevestigd. Wel is Bau er een brandstichter, want hij werd op heeterdaad betrapt, maar dat hij niet de brandstichter is, aan wien alle bran den van de laatste dagen te Berlijn moe ten worden toegeschreven, is Zondag avond gebleken, toen weer 3 branden uitbraken, waarbij het booze opzet dui delijk merkbaar was. De meening, dat men liier inderdaad met een georgani seerde bende brandstichters te doen heeft, wint dus weer veld en het schijnt wel dat het geval-Bauer geheel op zich zelf staat. Ook in Rijnland schijnt de brandstich- tings-epidemie te heerschen, althans uit Keulen wordt gemeld, dat in verschei dene districten van don Neder-Rijn en Westfalen branden zijn voorgekomen, die klaarblijkelijk door misdadige hand veroorzaakt zijn Een te Dusseldorp gevestigde brand verzekeringsmaatschappij heeft een rui me belooning gesteld op het aanhouden van de brandstichters. In het Grünewald, nabij Berlijn, is een verloofd paar, dat daar wandel de, door een kerel aangerand, d'e de jongelui met een revolver dreigde. Toen zij vluchtten, schoot de struikroover en trof het meisje in den rug, zoodat zij neerviel, waarna hij haar portemonnaie met 5 mark afnam. De jongeman keer de weldra met eenige beschwachters te rug, maar de roover was spoorloos ver dwenen. De verwonding van het meisje was gelukkig niet ernstig. In de gemeente Schoterland over leed een bejaarde weduwe die 5 jaren te bed lag en aan wie de buren voed sel verstrekten. Haar boerderij verwaarloosde zij ge heel, haar kleeren enz. eveneens, alles uit gierigheid. Na haar dood vond men overal potten met bankpapier, oude munten, gouden en zilveren sieraden. Men schat de nalatenschap op 120 dui zend gulden, die or.dor 9 eifgenamen moet verdeeld worden, van wie 8 in be hoeftige omstandigheden ve.keeren. Terwijl een meisje te Goes een kat op den arm droeg, werd het dier plot seling zoo kwaad, dat het hel kind eeni ge stukjes vleosch uit haar puls beet en het uiei met geweld moest worden verwijderd. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Door den luitonant-kolonel, waar nemend 'commandant van het regiment grenadiers en jagers, is aan du miliciens van uo lichting 1907, naar „het Volk" mededeelt, het volgende schrijven gezon den „Indien u van 27 Maart 1908 vrijwil lig onder de wapenen wilt komen, ont vangt u een premie van een honderd- twiniig gulden, uit te betalen 25 Juli 1908. „Zoo zich een onvoldoend aantal mi liciens voor het vrijwillige verblijf on der de wapenen stelt, zullen de mili ciens der 3e ploeg van het blijvend ge deelte der lichting 1907 in de eersto plaats worden verplicht onder de wape nen te komen in volgorde van het lo tingsnummer van Juli 1907 laagste num mer het eerste. „Onmiddellijk antwoord moet gezon den worden of u vrijwillig op deze voor waarden wilt opkomen. Het blad wijst er op, dat door rond zending van dezen brief de overste fei telijk vooruitloopt op de beslissing van de Staten Generaal. De landbouwer Donken, wonende aan de Markt te Zevenbergen, werd Maandagnacht door een zijner huisge- nooten gewekt, die hem mededeelde dat er onraad was. Onmiddellijk kleedde Donken zich aan, laadde zijn revolver en trok naar beneden. Hij kwam niets te vroeg, want toen hij niemand ontdekkende, eens den boel inspecteeren ging, zag hij op de stoep een mand staan, tot aan den rand ge vuld met allerlei voorwerpen, die de on- geuoode gasten van den wand en uit de kast hadden gehaald en gereed hadden gezet om mee te nemen. Zij zijn dus in hun werkzaamheden gestoord. Donken zag in het donker van den nacht een schaduw zich verwijderen en achtervolgde deze luid schreeuwende. De inbrekers zetten het echter op een loopeii, waarop Donken zijn revolver op beu afschoot. Zeker om Donken be vreesd te maken, knalden toen een aan tal sehoten terug. Hierna geraakte de landbouwer hun spoor kwijt, waarop hem niets anders restte dan onmiddellijk de marechaus sees te waarschuwen, die dan ook thans de zaak in onderzoek hebben.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2