ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Eens plScrlsis nil raiorïapi. No. 1291. Zaterdag 14 Maart 1908. V% V* 17*. Binnenland. m\Wn FEUILLETON. ^5 ci, SKENSCIE III IIA T, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika f 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Bit blad verschijnt eiben ïMnsdau- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIHLE.UAX te Breskens. De nieuwe Regeevïng. In de Dinsdag heropende zitting van de Tweede Kamer heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, inr. Th. Hoems- kerk, het nieuw Kabinet ingeleid en verklaarde daarbij o. m., dat het zich verplicht achtte de roeping te aanvaar den om het bewind te voeren en wel overeenkomstig de beginselen levende in do partijen der rechterzijde en oordeel de zich aan die taak niet te mogen ont trekken, nu de mogelijkheid der forma tie van een nieuw Kabinet, steunende op een geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen. Het Kabinet wil trachten door de toepassing zijner beginselen zooveel mo gelijk bevrediging te schenken. Waar prineipieele tegenstellingen zich voor doen, zal het die niet megenontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten aannemen, dat omtrent de ver schillende onderwerpen, die rijp zijn voor behandeling of die aanhangig moe ten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen ook in deze Kamer vol doende overeenstemming kan worden verkregen. In dien geest wenscht de Regeering dan ook gemeen overleg te plegen met de Staten-Generaal aangaan de de onderwerpen, waarvan de behan deling thans het meest voor de hand ligt. Ten aanzien van eenige wetsontwer pen, o. a. het Zuiderzee-ontwerp, be houdt de Regeering zich nadore over- DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. 13 Maar wij houderr ons overtuigd dat Law ter goeder trouw dwaalde, en dat hij uit volle borst, met vrijmoedigen blik, in zijn gesprek met den regent zeggen kon Ik beken, dat ik vele misslagen heb begaanik ben menscb, en een mensch kan dwalen, maar allerplechtigst verklaar ik u, dat niets wat ik deed, voortkwam uit oneerlijkheid of kwade trouw. 't Is nauwelijks noodig te zeggen, dat de koorts, die Frankrijk eene wijle aan gegrepen hield, niet binnen de grenzen bleef, maar zich ook over naburige rij ken verbreidde. Vooral Engeland en de Nederlandsche republiek deelden er in weging voor. Zij kondigt binnen een niet te lang tijdsverloop eenige wets ontwerpen aan, met namewijziging strafwetboek ten aanzien der bepalingen ter bestrijding der openbare onzedelijk heid subsidieering van bijzondere mid delbare scholen en wijziging gemeente wet ter verruiming van het belasting gebied der gemeenten zooveel mogelijk in aansluiting aan het voorstel der Staatscommissie voor de gemeente-finah- ciön, waaromtrent evenwel nog advies aan Ged. Staten is verzocht. Binnenkort hoopt zij voorstellen te doen inzake wettelijke bescherming van arbeiders en wel tot nadere regeling der arbeidsinspectie o. a. ten einde betere naleving der bestaande bepalingen te be vorderen. De Regeering heeft gemeend het ziek- teverzekeringsontwerp te moeten intrek ken. De ouderdomsvoorziening moet naar haar meening worden beschouwd en geregeld als onderdeel der invalidi teitsverzekering, terwijl 't ontwerp der Ziekteverzekering bij haar bezwaren be. stonden, die een zoo ingrijpende omwer king noodzakelijk maakten, dat de Reg. meende de totstandkoming eener wet het best te bespoedigen door een om werking aanstonds ter hand te nemen. Naast de Ziekteverzekering is de On- gevallenwet-1901 in haar werking, een onderwerp van overweging. Het tekort, waarvoor bij het in deze Kamer inge diende wetsontwerp dekking is gevraagd, maakt urgent het antwoord op de vraag of niet door wijziging van de geldende beiden bandels natiën, beiden in 't bezit van koloniën. Van de Br.tten zullen wij nu niet spreken, maar een enkel woord over de geldcrisis van 1720 in betrekking tot Nederland, zou de lezer hier zeker ongaarne missen. Hoe solide de Nederlandsche handel in die dagen was, toch lokte het aas van snelle en grove winsten te zeer, om er niet in te willen deelen. Men begon met het beursspel in Engelsche en Fran- sche actiën, want ook Engeland had eene Zuidzee maatschappij opgericht wel ker aandeelen pijlsnel naar de hoogte gingen. Maar het denkbeeld van zulke handels-sociteiten scheen te aannemelijk om het niet insgelijks te beproeven. Te Amsterdam, destijds de voornaam ste koopstad van Europa, werd het denkbeeld eerst geopperd, maar de re geering, voorzichtiger dan het regent schap in Frankrijk, sloeg het af, 't zij uit vrees voor afnemenden bloei van tie bepalingen een herhaling van een der gelijk difleit is te voorkomen. De Regeering hoopt daartoe de noo- dige voorstellen te kunnen doen, tege lijk met andere wijzigingen in de onge vallenwet, die binnenkort kunnen tege- moetgezien worden. Intusschen zal ge werkt worden aan de voorbereiding der in validlteits-verzekering. Herinnerende aan de intrekking der Grondwetsherzie- ningsvoorstellen, verklaart de Regeering, dat zij de {tegenwoordige parlementaire periode te ver gevorderd acht om te po gen het vraagstuk der herziening, dat in ieder geval een nader onderzoek eischt., binnen deze periode nog too oplossing te brengen. Voorts blijken nog ingetrokken te worden de ontwerpen tot heffing eener inkomstenbelasting, tot instelling van beroepsraden voor de directe belastin gen en de ontwerpen betreffende suiker- accijns en verhooging accijns gedistil leerd. De vraag of en op welke wijze versterking van 's Rijks middelen in de eerste toekomst noodig is, eischt nadere overweging. Onder herinnering aan het dezer da gen ingediende noodwetje betreffende het blijvend gedeelte, deelt de regeering mede dat bij de in te dienen Oorlogs- begrooting voor 1908 ook op een blij vend gedeelte van dezelfde sterkte zal worden gerekend als bij de Credietwet voor oorlog. De Regeering stelt zich intusschen voor een wijziging in de Militiewet aan hangig te maken, welke een opkomst Oost-Indische Compagnie, 't zij omdat de handelaars, die op Amstels kapitool het roer in handen hadden, geen goed oog hadden op de zaak, 't' zij, wat ons 't waarschijnlijkst dunkt, dat diepe han delskennis het aankomen van het on- weder in Frankrijk reeds vermoedde. Stond Vermelet den een of anderen Amsterdammer van invloed voor de aandacht, die toevallig achter dat ge heim gekomen was? Wij weten het niet, maar wel dat man elders minder voorzichtig was dan te Amsterdam, en dat er geen einde kwam aan plannen en maatschappijen, van welke wij nu op dien afstand van tijd en met koeler zin de zaak beziende, vragen kunnen of eene algemeene razernij liet land had aangegrepen. Wij zullen nu nog niet zeggen, dat Rotterdam en Middelburg maatschappijen oprichtten, de laatste stad zelfs tweewant inderdaad, in die beide koopsteden, waarvan de eerste der militie bij de onbereden wapenen in twee ploegen onmogelijk maakt. Even wel zal, ook bij gunstig verloop van den daartoe te verrichten wetgevenden ar beid, de nieuwe regeling voor het eerst van toepassing kunnen zijn op de lich ting die in 1909 voor eerste oefening onder de wapenen komt, zoodat ook bij de oorlogsbegrooting voor 1909 voor 7 maanden gerekend zal moeten op een blijvend gedeelte als voor 1908 werd aangegeven. De Regeering verklaart ten slotte de hierbedoelde wetswijziging slechts als hulpmaatregel en dus niet als een af doende herziening der Militiewet te zien aangemerkt en zal zoodra mogelijk een meer ingrijpende herziening der Militie- en Landweerwet ter hand nemen. Verder wordt aangekondigd het in beteren staat brengen der kustverdedi ging; de Regeering wenscht echter met het oog op de kosten den aanbouw van postmaterieel zooveel doenlijk te beper ken met bekwamen spoed wenscht de Regeering een Raad van Defensie in 't leven te roepen, waarin de opperoffleie- ren en vlagof ficieren zitting zullen heb ben en ook het burgerlijk element niet zal ontbreken. Wettelijke regeling is in overwegingmaar inmiddels acht de Regeering het instellen van dien Raad bij Koninklijk besluit gewenscht. De Regeering, meenende op dit oogen- blik geen meer uitgebreid program te moeten geven, doet een beroep op sa menwerking met wederzijdsch behoud van beginsel. sedert ongelooflijk is toegenomen, en de andere genoegzaam geheel als plaats van den groothandel vervallen, kon de zaak gedijen. Dat steden als Gouda, Dordrecht, Hoorn, Alkmaar, Vlissingen, om geene andere der vele meer te noemen, het voorbeeld volgden, gaat misschien ook nog aan. Maar dat plaatsjes als aar den, Muiden, Monnikendam, Weesp, Has selt, Steenwijk, Woerden, eigen maat schappijen oprichtten, grenst aan het ongelooflijke, nog ongelooflijker door de enorme kapitalen, die zij ten grondslag der plannen legden. Mochten Muiden en Naarden het kapitaal hunner maat. schappijen elk op vijftig millioen bepa len, Zwolle klom reeds tot tien, Edam en Medemblik tot zestien, Hoorn en Monnikendam tot twintig, Alkmaar tot vierentwintig, ja, Vlissingen tot dertig millioen gulden. En toch, de meeste dier maatschappijen werden volteekend.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1