netten INBOEDEL 387e Staats-loterij. [en nieuw gebouwd WOONHUIS, lo. Een Woonhuis, Pakhuis enz,, Meikoopdag. Spenbare lerkooping JBurgerl. stand. Ad verten tiën. Zaterdag 2 Msi 1908, tsr OYGrnamG aangeboden: eene Vrouw, 2°. Een Woonhuis, De veehouder A. Ruyter in den Amsterdamschen polder heeft een be langrijk deel van zijn bedrijfskapitaal verloren. Verleden week, Vrijdag wer den vijf zijner beste melkkoeien beden kelijk ziek en later nog twee. Vierder dieren stierven en 3 zijn nog levend af gemaakt moeten worden, in het geheel verloor de heer Ruyter dus zeven zij ner puike dieren, op die wijze een scha de lijdende vah ƒ2000. Op het abottoir zijn de gestorven die ren onderzocht en daar is gebleken dat de dieren vergiftigd waren door kratok- en ricinus-boonen, "maar vooral door kra- tok-boonen, dezelfde Indische boonon die al zooveel onheil hebben gesticht. Het bleek dat de heer Ruyter sedert eonige dagen gevoederd had met meel, bestaande uit opveegsel, afkomstig van de steigers der Holland-Amerika Lijn. Dit opveegsel is eigenlijk bestemd om weggeworpen te worden, maar wordt door menschen, die een daggeld willen verdienen, verzameld en aan de boeren in den omtrek als veevoeder verkocht. Het opveegsel is echter dikwijls ver mengd met boonen, waarvan de kratok- en ricinus-boonen zeer giftig zijn, voor al als ze met water aangemengd wor den, want dan krijgen de dieren veel van de giftstof binnen. In den laatsten tijd zijn ook in de Haarlemmermeer eenige koeien door kra- tok-boonen vergiftigd en bezweken. Ook in de naaste omgeving waren ziekteverschijnselen onder het vee aan dezelfde oorzaak te wijten. De politie heeft eenige zakken meel waarmee opkoopers bij de boeren vent ten. in beslag genomen. M g r het kwaad is daarmee nies verholpen. Ongetwijfeld zal de directie der Hol land-Amerika-Lijn haar medewerking willen verleenen, door niet meer toe te laten dat het opveegsel wordt verza meld, maar aan den andoren kant moe ten de boeren dergelijk voer hun bees ten niet meer voorzetten. Dat is een zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Te Cleveland (Amer.) is een ont zettende ramp voorgekomen. Er ont stond aldaar brand in een dik bevolkte school. Men berekent, dat 178 kinderen en onderwijzeressen het leven verloren heb ben, dat is ver over de helft van het aantal leerlingen der school dat 310 be draagt. Slechts 7 onderwijzeressen en 73 kinderen zijn ongedeerd gebleven. Toen de brand uitbrak, werd de alarm klok geluid en de kinderen, onder lei ding der onderwijzeressen, stelden zich vlug in rijen op en maakten zich ge reed om het gebouw in goede orde te verlaten. Velen lachten in de veron derstelling, dat het slechts een oefening was, want meermalen werd daarvoor loos alarm gemaakt, maar toen de kin deren eensklaps de vlammen zagen ont stond er een paniek. Zij verbraken de rijen, liepen in hopelooze verwarring dooreen en stormden naar de deuren, die, jammerlijke zorgeloosheid, naar bin nen opensloegen, zoodat zij in de loka len gevangen waren als in een muizen- val. De onderwijzeressen wendden vruch teloos alle pogingen aan, om de orde te herstellen, er was geen doen aan, al haar invloed op de radelooze, gillende en schreeuwende kinderen hadden zij verloren. Een onderwijzeres stond op de derde verdieping in de deuropening en gelast- den kinderen zich ordelijk op te stellen. Toen haar bevelen niet werden opge volgd, greep zij de kinderen bij de schou ders en duwde hen terugzij vermaan de hun de orde te bewaren, daar allen er dan goed af zouden komen. Een an dere onderwijzeres kwam haar te hulp, maar zij en de kinderen, die zij naar een kant trachtten mee te krijgen, vie len en verloren het leven. Andere onderwijzeressen stierven als heldinnen, terwijl zij haar scholieren trachtten te redden. Ook enkele van onderwijzers offerden hun leven. Het lijk van den concierge was een van de eerste, die de brandweer vond. De kinderen hadden hem blijkbaar on der den voet geloopen, toen zij als een onweerstaanbare stroom de trap afkwa men. De brandweer kwam te laat om de trap te behouden en de menschen, die zich als redders aanboden, in staat te stellen haar vrij te maken van de ge vallen kinderen, die, een dozijn dik, op eiken overloop lagen, afschuwelijk ver minkt door elkanders hakken Het is een hartverscheurend tooneel om wanhopige ouders in de overblijfse len, die uit het gebouw worden wegge dragen, te zien zoeken. Er heerscht verontwaardiging tegen de schoolover- heid, omdat de deuren zoo in de heng sels hingen, dat zij het vluchten belem merden. Meer dan aan den brand is aan die omstandigheid het zware verlies aan menschenlevens te wijten. Nieuwvliet. Huw.-Yoltr. 23 Januari. Johannes Jacobus Provoost, 25 j., jm. en Pieternella Faas, 23 j., jd. 12 Febr. Pieter Cuvelier, 24 j., jm. en Sara An na Versluijs, 22 j., jd. Geboorten. 31 Jan. Pieter Cornelis, z. van R. van de Luijster en W. Ver meulen. 8 Febr. Clara Pieternella, en Adriaan Pieter, d. en z. van I. Sonne- vijlle en J. de Marree. Biervliet. Huw.-Voltr. 13 Febr. Jan Kornelis, 31 j-, jm. en Emma Maria Bruggeman 30 j., wed. Geboorten. 4 Febr. Maria Nathalie, d. van J. D. Claeijs en L. M. du Burck. 9, Valentine Leontine, d. van E. Marteijn en A. F. Hamelijnck. 12, Aarnout, z. van W. de Voogd en A. E. Boerman. 12, Pieter Johannes, z. van A. Klaeijsen en M. Deseijn. 16, Cornelis Pieter, z. van C. J. Babijn en J. C. de Vogelaar. 19, Johanna Suzanna, d. van H. Boek hout en J. Haak. 23, Julma Maria, d. van Ph. Geirnaert en Cl. Rijckaert. Overlijden. 11 Febr. Abiaham Willem, 1 mnd., z. van W. Verplanke en S. A. Verplanke. 18, Sara Jozina van Hoeve, 79 jwed. van J. du Bois Risseeuw. 21, Janneke Neeltje, 20 m., d. van G. Provoost en C. Vermeulen. 24, Corne lis Isaac, 4 j., z. van Iz. J. de Ruijs- scher en C. C. Keukelaar. 29, Maria Marsielje, 64 j., echtg. van F. Kornelis. Handelsberichten. Rotterdam 9 Maa:"t. Tarwe, per 100 K.G. f 8.75 a f 9.25 Essex Rogge, H.L. Haver per 100 K.G. Wintergerst Zomer Chevalier Blauwe erwten Bruine boonen p. H. Witte boonen Zeeuwsche Uien 9.50 6.- 7.25 8.75 8.50 9.25 9.- 11.- 9.00 0.65 1.40 0.60 f10.25 6.50 7.70 9.25 8.90 9.75 9.50 a f 12 - a f 10.00 gr bruine kleine stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.20 a f 2.40 eigen-heimers f af bonte f 2.20 a f 2.40 Veemarkt. Koeien en Ossen 30 tot 36 c., Kal veren 45 tot 52 c., Schapen 22 tot 26 c., Lammeren 28 tot 30 c., Varkens 22 tot 24 c., id. voor export 21 a 22 c., alles per 1/t K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.25 a f48.00 Eng. 1 pd. St. f 11.92Saf 12.105 N.-Am. 1 Dollar f 2.44» Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 11 Maart Donderdag 12 Vrijdag 13 6.48 7.50 8.59 7.12 8.14 9.23 Het Bestuur van höt Waterschap GROEDE EN BAANST te Groedevraagt voor 23 Maart a.s. prijsopgave aan het adres van den Dijkgraaf, voor de levering van A-ju, Inlichtingen te bekomen ten kantore van den Ontvanger-Griffier. Het Bestuur voornoemd HAMMACHER, Dijkgraaf. J. L. BOONE, Ontv.-Griffier. Door vertrek naar elders. De verkooping van den kapitalen landbouwersinspan voor Mej. de Wed. I. RISSEEUW-Tromp, op de hofstede „Welgelegen" onder Schoondijke, zal gehouden worden op 12 Notaris DE SMiDT. van een TE CADZAND. De Notaris L. G. James te Sluis is voornemens op Woensdag 13 Maart I903, 's nam. I1/2 ure, ten verzoeke en ten huize van den Heer Abr. FREMOUW te Cadsand nabij de Haven, publiek te verkoopen Kabinet, Tafelkastje, Linnenkast, 12 Stoelen, waarbij 8 nieuwe, nieuwe Tafel, Kachel, Kast- klok, Wekkerklok, Spiegel, Lampen, Harmonica, Petrole- um-stel, Wieg met stoel, Pot ten, Pannen, Ketels, Glas-, Geleierd en Aardewerk, Wafelijzers, Trog en verder Ovengerief, Emmers, Tobben, Koolbak, Kapblok, Worstbak en spa, Arbeidersgereedschappen, als Spaden, Rieken, Aardappelriek, Beetenrieken, Messen, Pikken, Zeis, Delflijn, But- bijlon en Keggen. VOORTSi 650 Kg. Eet- en 200 Kg. Plantaardappelen, 1 groot Loopvarken, een uitmuntend Melkschaap, 21 Kippen en een Haan, (broed 1906 en 1907) een Duif met kooi, Konijnen met hokken, eenige Planken en Palen, Brandhout enz. Door uitscheiding van bedrijf een sedert jaren gevestigde en goed be klante ZAAK in hooi, stroo, ha ven en aanverwante artikelen op een der beste standen van de stad Antwerpen. Jaarlijksche verdienste vijftien duizend francs, waarvoor boeken ter inzage zijn. 16 Bijzonder geschikt voor jonge Land bouwerszoon. Bij overname wordt men op de hoogte van de zaak gebracht. Brieven worden ingewacht onder mot to „hooi" aan het Bureau der BRES- KENSCHE COURANT te Breskens. Wordt gevraagd in het DIACONIE-ARMHUIS te Bres kens die geschikt is om de zorg voor het huis en, voor zoover noodig, voor de be woners op zich te nemen. 12 Voorwaarden nader overeen te komen. Zich aan te melden vóór 15 Maart e. k. bij den voorzitter van het Diaconie- Armbestuur Ds R. MEEUWENBERG. Uit de hand te koop staande op de Boulevard. Te bevragen bij den eigenaar-bewo ner Iz. FORTRIE te Breskens. 7 De uitvoering van de Zangvereeniging „Concordia" te Breskens, is door onvoorziene om standigheden uitgesteld tot Vrij dag 20 Maart a.s. HET BESTUUR. De Collecteur J. APPEL te Mid delburg maakt bekend dat de loten verkrijgbaar zijn, en dat de trekking der le klasse begint 30 Haart a. 8 De Notaris H. G. Hammacher te Groede is voornemens om op Donderdag 12 Maart 1908, des namiddags te 2 ure, in het loge ment „Canon d'or", bewoond door Gez. van Leeuwe te Breskensten verzoeke van de erfgenamen van wijlen S. SCHIP PERS, Wed. J. Provoost en krachtens rechterlijk bevel, in het openbaar te verkoopen waarin sedert vele jaren met Isucces, winkelnering en steen kolenhandel is uitgeoefend, met ERF en TUIN, in de gemeente Bres kens, nabij den vuurtoren, Sectie B nos 395 en 396, groot 5 aren, 78 centiaren of 39 oude roeden. ERF en TUIN, gelegen west ••an en palende aan het eerste perceel, Sec tie B nos 357 en 358, groot 6 aren 02 centiaren of 41 oude roeden. Te aanvaarden 1 Mei 1908. Nadere inlichtingen geeft genoemde notaris, 31 ZEGT HET VOORT.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 3