Binnenland. Grein en^dc Rechtzaken. zijn en in de laatste dagen zijn er niet minder dan 30 branden voorgekomen, die alle de kenmerken dragen van door misdadige handen te zijn veroorzaakt. Soms gelukt het de brandweer de vlammen in hun aanvang te stuiten, bij andere gelegenheden wordt, zooals dit in sommige straten het geval is, door het vuur groote schade aangericht. Men verdiept zich in gissingen omtrent de misdadigers, die hier aan het werk zijn. Sommigen meenen, dat een krankzinni ge deze branden aansteekt, maar meer aannemelijk is, dat men hier met een georganiseerde bende brandstichters te doen heeft. Zoo schrijft men de bran den ook toe aan een bende anarchisten, terwijl anderen veronderstellen, dat zij door een inbrekersbende zijn gesticht, die dan in de verwarring, door den brand ontstaan, hun slag willen slaan. Op de ontdekking van deze brand stichters is door een vereeniging van huiseigenaren een belooning van 1000 mark gesteld. Ingediend is een wetsontwerp strek kende o. a. om premiën te geven voor vrijwillig verblijf onder de wapenen van miliciens bij de onbereden korpsen tot versterking van het aantal onder de wa penen zijnde manschappen in het tijd vak van 27 Maart tot 25 Juli 1908. Het eindcijfer der begrooting wordt hierdoor verhoogd met ƒ264.000. Ter toelichting tot deze wetsvoor- dracht wijst de regeering er op, dat bij de den 12 Juli 1907 uitgevaardigde re geling met betrekking tot het blijvend gedeelte der lichting van 1907 bij de onbereden korpsen, o. a. voor de infan terie in de eerste plaats, werden aange wezen twee ploegen, de eerste voor het tijdvak van 1 December 1907 tot 27 Maart 1908, ter sterkte van 1973 man, de tweede voor het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli 1908 ter sterkte van 1929. Bovendien werden nog 888 man bestemd voor een derde ploegdeze laatste man schappen zouden echter slechts onder- de wapenenen behoeven te komen, in zekere, bij die regeling omschreven ge vallen. Deze aantallen manschappen die krach tens vermelde regeling in de beide hier- voren genoemde tijdvakken onder de wa penen zullen zijn, acht de Regeering te gering om daarmede naar behooren in de bij art. 108 der Militiewet 1901 ver melde eischen te kunnen voorzien. Met name acht zij met die aantallen de uit voering der bestaande bepalingen en voorschriften betreflende de mobilisatie niet naar eisch verzekerd. Te dien aan- letterlijk afgerond tot op de grootte van een cent. 't Was een ware weldaad voor de natie, dat aan dien ellendigen boel een einde kwammaar 't gaf hier en daar ongerief, als zelfs vermogende menschen moesten zeggen, geen twee gulden te kunnen bjjeen scharrelen. Zoo herinneren we ons ook nog de inwisseling van het goudgeld, toen men een Willempje in betaling gevende voor een bittertje, van den koffiehuishouder ten antwoord kreeg Als gij geen ander geld hebt, mijnheer, drink dan uw ge lag in vredesnaam maar om niet uit. (Wotdt vervolgd.) zien merkt de regeering o. a. op dat de noodzakelijkheid eener mobilisatie veel al zóo onverwacht intreedt, dat de troe pen, vereischt om een regelmatig ver loop dier handeling volgens de daarom trent vastgestelde voorschriften en be velen te verzekeren, in hun geheel reeds dadelijk bij de hand moeten zijn om hunne bestemmidg te volgen. Hiermede kan zegt de Regeering niet worden gewacht tot dat een deel der manschappen eerst na 24 uur of langer bij het korps komt. Het is een gebiedende eisch, dat de voor dit doel noodige manschappen tot hun volle aan tal bij het korps aenwezig zijn op het oogenblik zelf waarop het bevel tot mo bilisatie wordt uitgevaardigd. De regeling van 12 Juli 1907 liet al- zoo een leemte, die niet zonder gevaar is en waarin de Regeering naar zij op merkt, zich verplicht rekende zonder verwijl te voorzien. Zich niet verheelende dat de nieuwe wettelijke regeling zwaren druk oplegt aan manschappen die tegen hunne recht matige verwachting er door worden ge troffen, was het 't ernstig streven der Regeering het opleggen van dien druk zoo mogelijk geheel te ontgaan, hetwelk zij zich voorstelt op de volgende wijze te bereiken De bedoeling is aan de manschappen der onbereden korpsen die zich beschik baar stellen om vrijwillig van 27 Maart tot 25 Juli 1908 bij hun korps onder de wapenen te komen of te blijven eene premie toe te kennen van ƒ120. Door die premie te geven niet alleen aan de manschappen der lichting van 1907, maar ook aan de overige miliciens der andere lichtingen van het kops, voor zooveel zij hunne eerste oefening heb ben volbracht, bestaat er alle reden voor de verwachting dat zish voor de betrekkelijk hooge som een voldoend aantal manschappen zal aanmelden. Mocht onverhoopt geen voldoend aan tal manschappen zich hebben aangemeld op 27 Maart, het tijdstip van ver trek der eerste ploeg met groot verlof dan zal op de hierboven omschreven wijze in de behoefte worden voorzien. Bij aanneming hiervan zullen de man schappen der derde ploeg van de thans op hen rustende voorwaardelijke ver plichtingen worden ontslagen, met dien verstande evenwel dat deze, zoo tegen de verwachting in zich geen voldoende manschappen vrij willen aanmelden, in een onvoorwaardelijke verplichting kan vergaan. BRESKENS, 6 Maart 1908. Dinsdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier een zeer goed geslaagde uitvoe ring, zoowel wat de muzieknummers als wat de voordrachten betreft. Onder de ze was o. a. de Amerikaansche optocht bijzonder lachwekkend, en voldeed uiter mate. Oostburg, 4 Maart. Heden had alhier ten overstaan van notaris Mijs de open bare verkooping plaats van de woon huizen verzoeke de erven wed. Boone. Kooper hiervan werd M. Leenhouts, voor de som vad ƒ2300. Cadzand. De heer dr TT. H. Weeda, pred. b(j de Ned. Herv. Oem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar die ge- meento te Oosterland (Schouwen.) Maandag en Dinsdag j.l. waren den voermanszoon Fr. van Haneghem te Wa terlandkerkje tamelijk ongunstig. Den eersten dag gleed hy bij het af stappen uit en kreeg oen wiel over don schouder. Dinsdag kwam hij met nog een ande ren geleider met zijn voortuig, waarop ongeveer 10000 eieren, terecht in een volle sloot. Er waren door dit ongeval een paar duizend stuks gobroken en vrij ernstige kwetsuren. Zondagavond hebben onbekende daders een koe van den landbouwer C. te St. Jan in Eremo (België) zoodanig verwond, dat het dier moest worden afgemaakt, vervolgens hebben zij bij de weduwe L. wonende in die buurt, een varken den kop afgesneden. Van de daders is nog niets bekend. Schoondijke. Ds B. Nieuwburg alhier komt voor op het zestal te Winkel (N.- H.) In den namiddag van Zondag jl. werd een 23jarig meisje onder Sint Lau- reijns, dat omstreeks 4 uur in dien na middag uit de kerk naar huis was ge gaan, althans in de richting van haar huis, vermist. Den volgenden morgen werd zij door haar broeder levenloos in een gracht gevonden. Hot bleek dat zij aan het hoofd was verwond en dat ter plaatse een worsteling had plaats ge had, zoodat hier aan misdrijf moet wor den gedacht. De politie heeft den dader nog niet ontdekt. Te Aardenburg is de heer J. nabij de uitspanning „De Nachtegaal", ter wijl hij wilde uitwijken voor een hon denkar, in aanraking gekomen met de stoomtram Breskens Maldeghen. Gelukkig werd hij door een der wa gens terzijde van de trambaan op den Rijkssteenweg geworpen, zoodat hij er met de schrik en een lichte kwetsuur afkwam. Een benzine-ontploffing, waarbij een voerman zware brandwonden be kwam heeft in de Ackerstrasse no. 44 te Berlijn een groote paniek veroorzaakt. Dit 3 verdiepingen hooge huis wordt door verscheidene gezinnen bewoond en eenige weken geleden betrok een chauf feur een woning op de 2e verdieping. Hij wilde zich een automobiel aanschaf fen om te verhuren en vroeg daarom den huiseigenaar hem een lokaal gelijk vloers af te staan om tot garage in te richten. Ofschoon dit geweigerd was geworden bestelde de chauffeur toch bij een drogist 50 liter benzine, die in zijn woning gebracht moesten worden. Toen de voerman August Tichler deze gevaar lijke vloeistof zou afleveren, liet hij op de trapc een der kruiken vallen. Ter stond volgde een hevige ontploffing waarbij de kleederen van den voorman vlam vatten, zoodat deze, een levende fakkel gelijk, onder luid hulpgeroep de straat opvluchtte. Voorbijgangers wier pen hem op den grond en doofden de vlammen onder hun overjassen, die zij hadden uitgetrokken. Zwaar gewond werd de man naar het naastbijgolegen hospitaal vervoerd. In het huis was brand ontstaan, wolke een groote paniek onder de talrijke bewo ners veroorzaakte. De brandweer was spoedig ter plaatse met ladders en een klein kind werd langs een ladder uit de derde verdieping naar buiten gebracht terwijl een ander kind door een spuit gast van de trappen werd gedragen. De brand kon echtér in zijn aanvang worden gestuit, waardoor do verschrik te bewoners weer tot kalmte kwamen. Een zeer droevig ongeluk heeft Woensdagnacht to Amsterdam plaats gehad. De 24 jarige 13.ik, een oppasson- de jongen, die met zijn ziekelijken va der een schamel stukje brood moest deelen, verdiende als nachtwaker bij het voddenhuis van de firma J. G. Veerman en Zouon er nog iets bij. Woensdagnacht begaf hij zich weder naar zijn schuit, waar een klein kachel tje brandde ter verwarming tegen de nachtkoude. Hij verzuimde bij het aan maken van du kachellje het eindje van de pijp door het gat de open lucht in te steken, zoodat alle kolendamp de toch reeds beperkte ïuimLe spoedig vulde. De ongelukkige jongemtn moet, door den slaap en de warmte bevangen, zijn ingedommeld en is op deze wijze om het levun gekomen. Maandagavond had te Nueritter bij Roermond oen hevige vechtpartij plaats. Zekere L. werd zoodanig met messte ken toegetakeld, dat de man bijna oogen- blikkelijk overleed. Voorts werden nog een 2-tal personen gewond. De dader, die eveneens verwondingen opliep, wordt streng bewaakt. Arrondissements-Rechtb. Middelburg. Heden Vrijdag is veroordeeld we gens mishandelingJ. P. W., 33 j., vis- scher te Oostburg, tot 7 d. gev. str. Handelsberichten. Dordrecht 5 Maart Puike jarige tarwe f 10.50 a f 11 Goede en mindere tarwe f 9.00 a flO.— Nieuwe puike f 9.00 a f 9.40 goede f 7.80 a f 8.80 Rogge f 6.50 h f 6.90 Wintergerst f 5.50 h f 5.90 Zomergerst f 5.30 h f 5.60 Lange Haver f 7.30 a f 8.50 Jarige dikke Haver f 4.40 a f 4.80 Koers van het geld. België 100 fr. f 47.25 a f 48.00 Eng. 1 pd. St. f 11.92s a f 12.105 N.-Am. 1 Dollar f 2.44-' Hoogwatergetij Breskens. D A G E N. voorm. nam. Zaterdag 7 Maart I 3.56 4.20 Zondag 8 4.32 4.56 Maandag 9 5.10 5.34 Dinsdag 10 n 6.54 6.18 FKctEikbt'Ulk'ii. Zondag 8 Maart Ned. Heuv. Kerk. Biervliet v. 9'/2 u dhr Lensvelt. Breskens v. 9X/^ u ds Meeuwenberg n. 2 u ds Meeuwenberg Doop. Groede v. 9 u ds Homburg. n. 2 u ds Homburg. Hoofdplaat v. g1/^ u ds Noest. Nieuwvliet v. 9l,/2 u ds van Essen. Schoondijke v. 9lj2 u ds Nieuwburg.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2