il K K S K K S IIE COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Bras pUcnsis nit TFMpr lapi. No. 1280. Zaterdag 7 Maart 1008. 17e Jaarg. liuitenland. 11. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Ëelgiö ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Hit Idad verschijn, eiken l)ins<ia<r- en Vrijdagavond hij den uitgever O. DliïljEJIAiV te Rreskcns. liet is in Marokko nog allesbehalve pluis. Voortdurend komen voortvluchtige families uit Sottat in Cassablanca. Hun toestand was even diep treurig als die van de vorigen. Thans bedraagt het aantal vluchtelingen reeds 205, man nen, vrouwen en kinderen. Lie laalst- uungokomenoii hadden gedurende het bombardement van den Kasbah Settat niet willen verlaten, maar uit vrees voor een nieuwen aanval der Arabie ren besloten zij de Fransche troepen te volgen naar Casablanca. Allen zijn in nig dankbaar en erkentelijk voor de welwillendheid en steun van officieren en soldaten ondervondeu. He commandant der artillerie Masse net liet vrouwen en kinderen op de munitie- en f'ouragewagen meerijden, hoewel de btspai.nmgen uiterst vermoeid waren. Kapitein Vernier gaf zijn paard aan een oude blinde vrouw en mar cheerde vijf' uur te voet er naast. Volgens ïiiededeelingeii van den sheik Ben Omar hebben zich de Marokkanen, na den afmarsch der Fransehen, op de Jodenwijk te St at geworpen om allen te vermoorden, omdat zij de Fransche troepen ingehaald haddenongeveer 40 Joden werden gedood, en aan het oloed- bad kwam pas een einde toen Ben 0- mar zelf op het terrein verscheen en met eigen hand een plunderaar doodde, om duidelijk "te maken, dat hij die moord en roofpartij niet duldde. Alleen aan dit optreden is het te danker,, dat de overigen er het leven afbrachten. Sheik Omar verzekerde, dat vele Jo den, dio eerst in Settat gebleven wa ren, na den tweeden afmarsch der Frau- sohen waarschijnlijk allen den dood ge vonden hebben. Ue Sheik, die door de Franschen ge vangen genomen is, doch lator wegens zijn loyale houding wedur lusgelaton werd, is van plan naar Stettat terug te keeren, om den heer Pisa te berichten, of een terugkeer der Israëlieten moge lijk is. Te Chicago wist een anarchist zich toegang te verschaffen tot het huis van den prefect van politie. Hij drong door tot de kamer, waar de man zich mot zijn zoon bevond en stelde hem een brief ter hand. Terwijl deze bezig was den brief te lezen, haalde de anarchist een pistool voor den dag en schoot hij den zoon neer. De vader wierp zich op den moorde naar, evenals de koetsier, die op het hooren van het schot was toegesneld. De anarchist wist ziel echter los te rukken en schoot tweern ral op den koet sier, die levenloos ter aarde zonk. Daar na wondde hij den prefect met zijn dolk, maar deze had intusschen zijn pistool bemachtigd en velde hem neder. Men denkt, dat men hier met een wraakneming te doen heeft, wt gens de door de politie betoonde voortvarend heid naar aanleiding van den onlangs gepleegden moord op een priester te Denver. De politie heeft later een huiszoeking gedaan in een door anarchisten bewoond huis, waar papieren werden gevonden, uit welke het bestaan bleek van een geheim genootschap, welks leden zich door een duren eed hadden verbonden eiken moord te begaan, die hun dooi de groote en eerbiedwaardige rechtbank- was bevolen. De moordenaar is nog niet ontdekt, het eenige wat men van hem weet is, dat hij ongeveer 20 jaar is en het uiter lijk heeft van een Italiaan. Omtrent de sneeuwlawine, die van den Lauschbeig neerdaalde op het dorp Coppenstei-i in Piemont, ten noordoosten van Nizza, leest men het volgende: De gebeuitenis had plaats, juist toen het technisch personeel en de compta bele ambtenaren van de Lauschberg- baati aan tafel zaten in hét hotel dat de directie onlangs had laten bouwen tot logies van het hoogere personeel. Eensklaps deed zich een donderend geraas hooren. Twee kinderen snelden het hotel binnen onder het roepen van: „De lawine 1 De lawine 1" Op hetzelfde oogenblik stortte het ho tel in en werd een 30-tal mensciien onder de puinhoopen bedolven. Het postgebouw, waarin tevens de gendarmerie gevestigd was, werd zoo zwaar beschadigd, dat het in alle haast ontruimd moest worden. Het reddingswerk, onmiddellijk aan gevangen door arbeiders van de berg- baan en bewoners van bet dorpt duurde den geheeleu nacht van Zaterdag op Zondag en tot in den morgen .voort. De laatste doode werd gevonden om 9 uur des morgens en de laatste ge wonde om 1 uur in den namiddag. Het totaal der dooden bedraagt 12, waaronder de 2 kinderen, die 't eerst voor 't nade.end onheil hadden gewaar schuwd. Voorts zijn er 15 gewonden die bee- uen gebroken of inwendig letsel beko men hebben. De dooden zijn neergelegd in 't ge bouw der onderneming te Coppenstein, de gewonden naar het hospitaal te Bri- ga vervoerd. Onder de dooden bevindt zich dokter Bossum uit Geneve, sedert 3 weken gehuwd. Zijn vrouw is aan hoofd en oenen gewond. Voorts zijn omgekomen een Ameri- kaansche monteur, een Fransehsche in genieur en de chef van het comptabel personeel, eveneens een Franschman. Van de gewonden zijn er 5 ernstig. Een groote ongerustheid heerscht onder de bewoners van Coppenstein en de be ambten van de bergbaan. Vele van de ze laatste vertrekken. De baan zelf heeft niet geleden, maar het verkeer zal voor eenige dagen stop gezet moeten worden. Een geheimzinnige bende brandstich ters schijnt te Berlijn aan het werk te FEUILLKTON. DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. Toch niet, toch niet, hernam Law oenigszins verstrooid. De Roomsche godsdienst aan te nemen vind ik nu juist zulk eene machtige resolutie niet. Maar toch want aanstonds bedacht hij, dat de schijn van nadenken over het godsdienst-bezwaar hem uitweg gaf ter verklaring van zijn plotseling pein zen toch wil ik niet ontkennen, men heeft zijne veroordeelen, zijne betrek kingen. Praatjes, viel Orleans hem in de rede, die begreep, dat de geheele gods dienst bestond in éénmaal 's jaars te biechten, en wilde hem de priester dan geen absolutie geven, welnu, dat moest de priester weten Praatjes, gij zijt toch geen kind of oud wijf. Het is hier geheel iets anders. En onder deze laatste woorden maakte hij, den duim over den wijs vinger schuivende, het manuaal van geld tellen, als wilde hij zeggener is bij te verdienen Law werd controleur-generaal, maar zijne gerustheid keerde niet terug. Voor al niet toen de prins de Conti, woedend over de weigering van Law, om hem tegen eenen door dien prins zeiven be paalden prijs actiën te leveren, op*eens bij de bank verscheen met eene ontzet tende menigte banknoten, ten einde de tegen klinkende munt in te wisselen. Nu was goede raad duurDe contro leur-generaal moest raad schaffen, en een geweldige maatregel werd weder genomende Conti met gevangenis be dreigd, indien hij het grootste gedeelte van het geld niet weder in de bank stortte. Het gebeurde, en Law meende een meesterstuk van financieele ervarend- heid te doen, met den regent een cre- diet te ontlokken, waarbij de waarde van klinkende munt voor altijd op vijf ten honderd beneden het papierengeld werd gesteld. Het baatte niet; velen getroostten zich liever een klein verlies dan het groote, waarvan zij de toekomst te gemoet zagen, en boden aanhoudend bij de bank papier ter inwisseling aan. Eene nieuwe bepaling plaatste het ge munte geld tien ten honderd beneden het papierhet baatte nog nieten welke beperkende voorschriften ook aan het inwisselen werden verbonden, de klinkende munt verdween als sneeuw voor de zon, en het gebrek aan goud en zilvergeld werd zoo groot, dat de kleinhandel in het dagelijksche leven er moeite mede kreeg. Men kon zijn laar zenmaker voor éen paar met een bank je van 500 livres betalen, maar van waar zou de man geld halen om terug te geven Zulk een oogenblikkelijk ongerief heb ben wij op kleine schaal en slechts voor een onbeduidend korten tijd in anderen vorm voor eenige jaren mede gezien. Het was echter geheel iets anders in aard en grond het was ook door de doeltreffende maatregelen der regeering slechts voor een oogenblik - bij het vernietigen onzer verwarde en gesnoei de munt en het invoeren van het nieu we geld. Hot jeugdiger geslacht weet het nauwelijks meer en 't zal na wei nige jaren geheel vergeten zijn, wat schorrimorri van geld wij plachten te hebben allerlei tuig van allerlei waar de dooreen, dat het voor een vreemde ling een letterlijke onmogelijkheid was er wijs uit te worden. En gesnoeid, gesnoeid 1 haast niet te gelooven voor wie 't niet gezien heeftrijksdaalders,

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1