Tooneehitvoering GUM Aardappelguano Kaphout, Prachtig mooi SPEK 55 cent, H. Lanlomrs ei tol Nieuwe Hollandsche Tuinzaden, Verkooping te IJzendijke. Burgerl. stand. Handelsberichten. Advertenties. Dinsdag 10 Maart 1908, Na afloop vrij BAL. te hoop zuivere Reuzel, roerende goederen, Meubelen en Huisraad tt ilg;eii- en Populieren Deze, zonder do waarde to konnon, verkocht het voor enkele marken en zoo is het van hand tot hand gegaan, ter wijl men er nog niet in geslaagd is het terug 'te vinden. Iets over de kerkelijke toestanden van Breskens voor de Hervorming en de vesti ging der Gereformeerde gemeente omstreeks 1614. Nadat omtrent 1(309 de heerlijkheid Breskens weder was ingedijkt, hebben naar het schijnt de predikanten van Walcheren in den eersten tijd de ver zorging ter harte genomen van de nieu we bewoners^ die zich op het droogge legde land metterwoon nederzetten. Maar op den duur ging dat, zooals wij be grijpen, met velerhande bezwaren ge paard, vooral bij win terdag, en konden de ingezetenen, daar de Groede en het land van Schbondijke nog gevloeid la gen, niet dan met groote opoffering van moeite en tijd de godsdienstoefeningen te Cadzand of op andere naburige plaat sen gaan bijwonen. In Mei 1612 richtten daarom die van Breskens aan de Staten-Generaal het verzoek om een eigen, vasten predikant. Hun request werd door de Staten-Ge- neraal om advies naar den Raad van State verwezen met de opdracht om na te gaan of in de plaats ook zoovele lui den woonden als daar in was opgege ven en ook' of er geen geestelijke goe deren waren, waaruit de predikant zou kunnen onderhouden worden. De Raad van State riep op zijn beurt wede:- de voorlichting in van den Raad van Vlaan deren te Middelburg, en als een gevolg hiervan zond dit laatste college een paar berichten over naar den Haag, waaraan wij de kennis hebben te danken van eenige belangrijke bijzonderheden omtrent de kerkelijke toestanden te Breskens, niet alleen in dezen tijd maar ook in de dagen voor de Hervorming, en den bouw van het kleine maar lieve dorps kerkje. In zijn eersten brief nu, deelde de Raad mede, dat „de plaatse redelijk in gemeente is aannemende, dat mede ten platteland gereeds hoeven worden ge steld zoo onder de jurisdictie van Bres kens als in de omliggende polders, wel ke alle, om die geinundeerde tusschen- liggende landen en zeer groote distantie, tot Cadzand om Godes woord te hooren niet dan met te zeer excessive* (buiten sporige) moeiten weten te geraken, en het al te moeilijk valt voor die minis ters (predikanten) van Walcheren in 't winterseizoen henlieden te bezoeken en veel min afstervende personen onderwij zing te doen of noodwendige vertroos ting te geven". Daarom oordeelde hij het „hoog oirbaar (nuttig) en godzalig (dat) zijlieden van eenen specialen resi- deerenden (ter. plaatse wonenden) predi kant worden voorzien, tot beroeping des- welken de classis van Walcheren, waar onder de kwaï tieren van Vlaanderen zijn ressorteerende, mocht worden ge- authoriseerd (wordt er verder gezegd) bevinden dezelve als geene te zijn im mers in geen consideratie (aanmerking) te mogen komen, en gelijk echter, in die regeeringe staande onder Uw Hoog Mogenden gehoorzaamheid, het onge rijmd geacht zou worden zulken hoop volks en kwartier te houden zonder on- wijzinge in Gods woord bij gebrek van middelen, dunkt ons onder beter gevoe len dat Uw Hoog Mogende uit de ge- meene middelen (algemeens inkomsten van belasting), die aldaar wrrden geho- ven, wat tot onderhoud va den minis ter (predikant) toestonden cn het res teerende (overige) over de huizen en ge meten tot laste van de bruikers om ge schoten werd, die persoonlijk daarmede worden gediend, alzoo (daar; het opbou wen van de kerke, die gepresumeerd wordt aldaar te zullen blijven, den eige naars hun last geven zal". Daar de Raad van State dit bericht niet genoegzaam achtte en de bericht gevers ordonneerde nader onderzoek te doen wat inkomsten, land-.n, tienden en anderszins de kerk van Breskens eer tijds had bezeten zond de Raad van Vlaanderen in October ven nieuwen brief, vviarin werd verkla...'d dat, naar hij vernomen had, „in den jare 1510 Oud-Breskens uitgegeven zijnde om te bedijken expressehjk bedongen is tot het maken van een kapelle 4 grooten (is 2 stuiver) op ieder gemet voor den tijd van zeven jaar, en Klein Breskens (dat isJong Breskens), bedijkt in den jare 1526, besproken tot vervalling (be kostiging) van gelijk gebouw 2 schellin gen en 6 grooten ten gemete, te beta len met de eerste note (vruchtrooving) na de beversching, de Goedgehuurpol' der, beverscht in den jare 1542 tegen- woordiglijk nog met de zee gemeen lig gende, contribueerde mede 4 grooten ten gemete, gelijk ook deden de Ber- beel (Barbara) en Cleefsche polder voor den tijd van zes jaren, zonder dat wij kunnen bevinden dat de kerke van Breskens voorzeid eenige landen of tien den in eigendom heeft gehad, zijnde de voorkerke langen tijd na het koor ge bouwd, met dewelke de landzaten zich hebben beholpen tot in den jaro 1583, tijde van de verstrooiïnge van dezelve, zijnde de voorkerke toen ter tijd nog niet gedekt, waaruit wel te presumee- ren (vermoeden) is dat do voorzeide ker ke anders geen middelen heeft gehad dan de voorschreven geschoten, dona tion (giften) en beden (opbrengsten) van de devotarissen (parochianen) in dien tijd. En zooveel aangaat (staat er eindelijk) de orde, die gehouden is in het onder houden van den pastoor en koster, zul len U Edel Mogenden hetzelve kunnen verstaan uit de attestatie van twee van de oudste huisluiden (landlieden), aldaar tot Breskens hun leven lang gewoond hebbende, bij ons daarop gehoord en ge ëxamineerd (ondervraagd), tot welke als hierbenevens wij ons refereeren". (Slot volgt.) Groede. Huw.-Voltr. 18 Febr. C. B. Thomaes, 27 j., jm. en M. Th. M. de Milliano, 23 j., jd. Geboorten. 9 Febr. Jannis, z. van A. Verkeij en M. J. Neele. Overlijden. 10 Febr. M. J. Naaije, 66 j., wed. van H. de Wagemaker. 15, A. Valkenier, 77 j., laatst weduwe van Jac. Ocké. Haver per 100 K.G. Wintergerst Zomer Chevalier Blauwe erwten Bruine boonen p. H. Witte boonen Zeeuwsche Uien 7.25 8.75 8 50 9.25 9.- f 11.- f 9.50 f 0.65 f 1.50 f 0.60 a f a f a f a f k f 7.80 9.25 8.90 9.75 9.50 a f 11 75 a f 10.50 gr bruine kleine stroogele Rotterdam 2 Maart. Tarwe, per 100 K.G. f 8.75 a f 9.25 Essex f 9.5C a f 10.25 Rogge, H.L. f 6.- a f 6.50 per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.50 a f 2.70 eigen-heimers f af bonte f 2.50 a f 2.70 V eemarkt. Kooien en Ossen 30 tot 36 c.. Kal veren 45 tot 52 c., Schapen 22 tot 26 c., Lammeren 28 tot 30 c., Varkens 22 tot 24 e., id. voor export 21 a 22 c., alles per 1I2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.25 a f48.00 Eng. 1 pd. St. f 11.925 af 12.106 N.-Am. 1 Dollar f 2.44'' Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 4 Maart 1.59 2.23 Donderdag 5 2.51 315 Vrijdag 6 3.20 3.44 mer door de rederijkerskamer op des avonds te half zeven ure, op de bovenzaal van den heer A. BOSSCHAART. 16 HET BESTUUR. per Kilo 9l/2 ct., bij 50 Kilo 8^2 ct., 7 bij I. HERMAN te Groede. 60 cent per K.G. 7 C. A. WESDORP, Breskens. ONTVANGEN: Klaver- en Lucernezaden enz. Houdt zich aanbevolen om bij bestel lingen Belgische Plantaardap pelen te leveren. 11 J. A. POISSONNIER, Breskens. De uitgestelde verkooping van ten verzoeke van den Heer J. NEUFÉ- GLISE te Cadzand, is thans bepaald op Donderdag 5 Maart 1908, 's nam. 2 ure. 9 Notaris JAMES. Notaris A. Mijs te Oost burg bericht, dat de per- ceelen te Oostburg, Woensdag jl. voor de erven Mej. Wed. I. BOONE geveild, zijn ingesteld, als volgt: Perc. 1. Het woonhuis met schuur en erf, groot ca 4 a. 35 c.a., (N. w. 66) op slechts f1501.-. Perc. II. Het woonhuis mot schuuren erf, groot ca 4 a. 30 c.a. (N. w. 67) op slechts f 725. De HERVEILING, waarbij do p 'cee- len afzonderlijk en in accumulatie wor den aangeboden, blijft bepaald op Woensdag 4 Maart a-s., 's nam. 6 uur, bij de Kinderen Ris- seeüw te Oostburg. 18 T' Notaris W. C. de Smidt te Schoondijke maakt bekend, dat de ten zijnen over staan t/v van Mej. de Wed. A. STEEN- HART geveilde ONROERENDE GOE DEREN, aau de Groenestraat, ondt r Biervliet, het hoogst zijn ingesteld Perc. 1 ,/666.perc. 2 ./1300. perc. 3 ƒ1601. perc. 4 1525. perc. 5 ƒ2000.-. De herveiling zal plaats hebben op Donderdag 5 Maart 1908, 's nam. 2 uur, in het logement „de Zwaan" te Schoondijke. 14 De Notaris W. C. de Smidt te Schoondijke zaï op Zaterdag 7 Maart 1908, '3 nam. 2 uur, ten huize en ten verzoe ke van DING EM AN GiLJAM, aan de Vlienderstruik te Schoondijkein het openbaar te verkoopen boogkabinet, tafelkastje, tafels, stoelen, spiegel, kachels, staan de klokje, hanglamp, handnaai- machine, mutsen, kapokbed, ^kinderstoelen, wieg met stoel, kinderwagen, glas-, geleierd- en aar dewerk, arbeidersgereedschap, krui wagen, zeer goede melkgeit, 5 jonge kippen, loopvarken, eenige biggen en een geit, spek en vet, 1000 kilo voe- derbeeten, plant en eetaardappelen. enz. 21 Koopen tot en met ƒ3.— kontant. De Notaris P. Zijlstra te IJzen dijke is voornemens Zaterdag 7 Maart 1908, des namiddags 1 uur precies, te IJzen dijke, Bonte avancé, ten huize van P. VERCRUIJSSE, wegens vertrek naa N. Amerika, publiek te verkoopen Tafels, Stoelen, Lampen, Spiegels, Kasten, Glas- en Aardewerk, Plui- menbed met toebebooren, Klokken, Kachels, Bedden en Beddegoed, Ge reedschap, Kruiwagen, Mant» line, Laarzen, Aardappelen, Spek, Vet, Bieten enz. 20 Notaris A. MIJS te Oostburg zal op Zaterdag 7 Maart 1908, 's nam. 1 uur, voor de Watering CAD ZAND, publiek verkoopen: liggende op Dijken, Wegen en contre- escarpen om en bij Retranchement. Te vergaderen bij de hofstede van den heer Plasschaert te Retranche ment. 16 Betaling 1 September 1908.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 3