IIII li S k H S IIE COURANT, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Eene telflcrlsis uil vroeeer Urnen. No. 1288. Woensdag 4 Maart 1908. 17® Jaarg. Buitenland. binnenland. FEUILLETON. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdasr- en Vrijdagavond bij den uitirever C. DIELEJHAN te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. De Engelsche regeering heeft een wets voorstel bij 't Hoogerhuis ingediend be- oogende een verdeeling, een splitsing van het Schotsche groot-grond bezit langs den weg der onteigening. De grootgrondbezitters toch laten uitge strekte stukken lands braak liggen als jachtveld of weiland, en voelen niets voor de natuurlijke cultuur der gewone landbouwers. Maar deze blijven daar door, bij toename van aantal, aangewe zen op een niet vermeerderd aantal hoe ven, in eigen bezit of in pacht, zoodat de grondprijzen en de pachtsommen voortdurend stijgen en 't er voor den landbouwer hoe langer hoe slechter op op wordt. Daarom wil men nu met be hulp van voornoemde wet de groote grondeigenaars dwingen hun terreinen in bouwland om te zetten en wel zóó, dat de regeering die eigendommen ont eigenen, splitsen en bij gedeelten aan de kleine boeren verpachten of verkoo- pen kan. Natuurlijk willen de grootgrondbezit ters daar echter niet aan. Deels uit het conservatieve adelsbegrip, dat adel en grondbezit verbindt, deels ook op grond van de zeer moderne overweging, dat b\j een op eenigszins ruime schaal toepassen der grondverdeeling, de pach ten hunner hoeven zeer merkbaar dalen zouden. De regeering, die vorige week de wet in 't Hoogerhuis voor de tweede maal deed lezen, had niet de hoop dat ze zou worden aangenomen natuurlijk, maar deed het om beschuldigingsmateriaal te gen de lords te krijgen voor een even- tueqlen aanval op dezen burcht van het conservatisme. Vrijdagmiddag werden te Teheran van een dak twee bommen in een nauwe straat naar het rijtuig van den sjah van Perzië geworpen, die naar Doshantepeh reed, waar hij eenige dagen zou door brengen. De eene bom ontplofte in de lucht, een andere viel op den grond, in de na bijheid van de automobiel vin den sjah. Drie voorrijders werden gedood, de chauffeur en een twintigtfl personen gewond. De sjah was niet in de automobiel, maar zat in een rijtuig, dat op eenigen afstand volgde. Hij stapte uit en begaf zich naar een nabijgelegen huis, vanwaar hij ongedeerd naar het paleis terugkeer de. Een grondige huiszoeking in het ge bouw, waaruit de bommen werden ge worpen en in andere huizen had geen succes, er werd niets verdachts gevon den. Er heerscht in den laatsten tijd een sterk wantrouwen tegen den sjah, dien men verdenkt, hoewel hij al driemaal op den Koran heeft gezw -ren de Grond wet te zullen eerbiedigen, nogmaals een staatsgreep te willen wagen om zich het parlement van den hals te schuiven en het onbeperkt regeeringsstelsel weer in te voeren. Mohammed Ali Marzi be steeg 9 Januari 1907 na den dood zijns vaders Moezafïer-ed-Din, den troon het eerste jaar zijner regeering heeft zich door inwendige beroeringen gekenmerkt, wel voor een deel door de onstandvas tigheid van den nieuwen sjah veroor zaakt. Op 3 Sept. 1.1. is de Perzische eerste-minister nog vermoord. Vooral ook het Russisch-Engelsche verdrag, dat Perzië in twee gebieden verdeelt, waarin elk dezer landen de vrije hand heeft, heeft groote ontstem ming gewekt in Perzië. Onder de eigenaardigste landen der wereld behoort Perzië. Bekend en be roemd in de hooge oudheid, toen het somwijlen een groote rol speelde in de historie der toenmalige wereld, is het, nadat het voor den Islam veroverd was, langzaam in beteekenis weggezonken. Het volk, dat een zoo krachtig gees telijk leven had, dat zijn godsdienst die pe sporen in het Mohammedanisme heeft nagelaten, is tot totale onbeduidendheid weggezonken. En volgens een officieel reiziger, die het land door en door kent, is de voornaamste karaktertrek der Per zen alle gemis aan moreelen zin, ten minste zooals wij dien opvatten. De manier van zaken doen, de volko men waardeloosheid van het gegeven woord, saamgevatdat men mengsel van overbeschaafd cynisme en primitie ve ruwheid verbaast den Europeaan voortdurend. En dat volk, zonder beginselen en zonder geestkracht, deze kudde uitbui ters en uitgebuiten, waarvan de zwak kere steeds weer het slachtoffer wordt van den sterkere, tot in de hoogste krin gen toe, heeft op eenmaal een parlement naar Europeeschen trant gekregen. Geen wonder, dat het staatshuishou- den er sinds dien niet op verbeterd is. Onder het absolutisme ging het slecht, maar dat slecht-gaan had tenminste een systeem. Thans gaat het slecht en systeemloos daarbij, zoodat men niet zondor nieuws gierigheid de ontwikkeling van het ge val gadeslaat. Op de spoorlijn Przemysl-Neuzagore, in Polen, werd in een trein een reiziger, uit den gegoeden stand, door een onbe kend gebleven roover bedwelmd, beroofd en uit den trein geworpen, waar hij met het hoofd in de dikke sneeuw bleef lig gen. Hij zou zeker gestikt zijn, wan neer niet de machinist van een volgen den trein hem had opgemerkt en gered. De beroofde ligt zwaar gewond in het hospitaol te Przemysl. Sporen 1 de sneeuw doen vermoeden, dat de i cover eveneens uit den trein gesprongen of ge vallen is. BRESKENS, 3 Maart 1908. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Feb. in gelegd ƒ13015.01 terugbetaald 11555.02. Het laatste, door dat kantoor uitgo- DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. FO-»—*- 10. Hoe zag zij er uit vroeg de her tog, die, hoe ook verzadigd van uitspat tingen, nog gaarne over vrouwelijke schoonheid hoorde spreken. Maar Law scheen het der moeite niet eens waardig te oordeelen, hierop te antwoordenal thans hij vervolgde Ik liet haar in huis brengen; zij beleed mij dat het een list was geweest, alleen om aan actiën te komen. Ik heb haar een stuk of wat Indische maat schappijtjes bezorgd en nu is de goede vrouw tevreden. Maar van iets anders gesproken, viel de regent in. Ik heb er al eens aan gedacht u te beloonen voor de on schatbare diensten, die gij aan Frank rijk bewijst. In een ongelooflijk korten tijd zijn door uw toedoen alleen, de za ken onbeschrijfelijk veranderd. Kort geleden kwijnde het land, nu bloeit al les toen was alles dood, nu is er ver tier. Gjj zijt 's lands weldoener. Men moet, hoe men ook de financiee ls operatiën van Law beoordeelde, hem het recht doen, dat hij te midden van zijn schitterende grootheid een eenvou dig man bleef, zoodat verheffing inden adelstand of iets dergelijks hem volstrekt niet bekooren kon. Toch dacht hij, dat de regent daarop doelde, en op die mee ning sloeg zijn antwoord Ik kan niet zeggen naar eenigen titel te verlangen, heer. Orleans zag hem scherp in het ge zicht en zei bedaard Bij voorbeeldcontroleur-generaal der financiën? Op dat woord deed Law eene schre de achteruit. Dat ambt was zeker het allervoordeeligste, hetwelk bij mogelijk heid was te bedingen. Het plaatste hem aan het hoofd van het geheele be stuur van Frankrijks financie wezen. Hij kon met dat ambt zijne plannen volko men doorzetten, onbelemmerd, zonder tegenwerking. En tegenwerking zag hij tegemoet. Reeds had zich in het par lement eene stem doen hooren, die, ja, door den gewelddadigen maatregel der gevangenneming van den president en twee leden was bedongen, maar dat baatte niet. Er was meer, dat Law wel niet tot twijfel bracht aangaande de deugdelijkheid van zijn stelsel de bloei van Frankrijk drukte er immers het zegel op 1 maar dat hem toch eene heimelijke vrees deed voeden, van welke hij zich niet recht rekenschap kon geven. Er was éene omstandigheid, die hem kwelde, en die, hoe meer hij er over nadacht, des te verontrustender voor hem werd. Hij wist iets, dat bui ten hem te Parijs misschien niemand wist. Zekere Vermelet, die met specu latie in Missisippi-actiën en bankpapier schatten gewonnen had en op weg was om er nog andere schatten bij te win nen, had zich dit laatste ontzegd en on bemerkt zich teruggetrokken. Waar hij gebleven was, wist niemand maar Law wist het. Toevallig was hij er achter gekomen, dat Vermelet, bij weinig te gelijk, goud- en zilvergeld had weten bijeen te krijgen tot een bedrag van een millioen iivres, en dat hij dien schat, met hooi en mest overdekt, op eene boeren vrachtkar geladen had en er den weg naar de Oostenrijksche Nederlan den mede was opgereisd. Hij had Ver- meiets spoor in het diepste geheim na. gegaan tot Brussel. Die omstandigheid plaatste zich in al hare gevolgen niet voor zijnen geestmaar toch het was als zeide hem eene geheime stem,

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1