a"reUifetoeurleii. BRESKENS, 20 Februari 1908. Do hoer A. Lucioer, onderwijzor al hier, is als zoodanig benoemd te Mid delburg. In de Woensdag gehouden open bare vergadering van den Raad van Sta te, afd. voor de geschillen van bestuur, werd in de eerste plaats behandeld het beroep van P. J. Lako te Breskens te gen een besluit van B. en W. dier ge meente, waarbij hem ingevolge art 21 der Hinderwet is verboden zijne werk zaamheden voort te zetten in "zijne fa briek. Het betreft hier de ^vergunning voor een distilleerapparaat tot het be reiden van hars-olie. B. en W. verbo den de werkzaamheden en besloten tech nische inlichtingen in te winnen om te zien of alsnog voorwaardelijk vergun ning is te verleenen, op grond van brand gevaar voor de omliggende perceelen en uit overweging dat de plattegrondstce- kening een geheel ander beeld vertoont dan de inrichting zelve, zoodat moest, worden aangenomen dat de inrichting zonder de vereischte vergunning in wer king was. De inspecteur van |den Ar beid achtte de indertijd overgelegde be schrijving niet nauwkeurig en de plat- tegrondsteekening onvoldoende, zoodat z. i. B. en W. niet op het verzoek om vergunning hadden mogen beschikken Gedep. Staten meenden dat art. 21 der Hinderwet ten onrechte was toegepast: de inrichting was niet zonder vergun, ning in werking, Zij adviseerden tot vernietiging le. van het bestreden be sluit en 2e van het oorspronkelijk be sluit betreffende de vergunning als in strijd met de wet. Nadat Staatsraad mr. De Néree Bab- berich rapport had uitgebracht over de ze zaak, lichtte de heer Boutens uit Middelburg als gemachtigde van appel lant het beroep toe. De Koninklijke boslissing volgt later. Hoofdplaat. Door B. en W. is de voor dracht ter benoeming van een hoofd der school te Slikplaat opgemaakt bestaande uit de heeren J. G. Koen, hoofd der school te Ambt-Vollenhove, J. W. H. Weussen, id. te Tubbergen en M. Eijke, onderwijzer te Middelburg. IJzendijke. Maandagnacht werd inge broken in het kantoor van notaris Zijl stra alhier. De dief had zich toegang weten te verschaffen langs een naburi- gen tuin. Eep bedrag van ƒ6.70 is ontvreemd met nog een hoeveelheid worst uit een vliegonkast in dien tuin. De politie stelde een onderzoek in. Aan onbekenden is het gelukt in den avond van Zaterdag een som van 56.000 francs te stelen uit een postzak, die om 6 uur 26 uit Hulst verzonden werd met den trein voor Mons. Het geld - 56424 francs - verzonden door de firma L. van Waesberghe Janssens, te Hulst aan de Banqne du Hainaut te Mons, bevond zich in een grooten zak het zilvergeld los in dien zak, het pa pieren geld, 56 biljetten van 1000 francs, in een kleineren zak, die in den groo ten was ingesloten. De trein stopte om 8 uur 12 te Mechelen en miste de aan sluiting met den trein van 8 uur 16. Daarom werd alleen de bewuste post zak naar den trein van 8 uur 42 over gebracht. Nauwelijks had deze trein zich echtor in beweging gesteld of de hoofdconductour bemerkte den diefstal. De zegels waren niet verbroken, doch in den zak was een groote snede ge maakt, waardoor het kleinere zakje met de bankbiljetten is getrokken. Dat moet geschied zijn op het station te Meche len, gedurendo het oponthoud van 26 minuten. De justitie is aanstonds net haar on derzoek begonnen, dat evenwel nog geen resultaat heeft opgeleverd. Oostburg, 27 Febr. Hedenmiddag werd alhier door een zwerver, die te veel aan Bachus geofferd had, een toevlucht ge nomen in een hooischelf aan de openba re straat. Weldra werd de man door de lieve straatjeugd gemolesteerd en zoodanig met steenen geworpen dat een lichte wonde aan het hoofd ontstond. Gelukkig kwam de politie tor plaat se, die den zwerveling een beter ondor- dak verschafte. (Tenifti^vS De handelsraad Ludovici te Mün- chen, ontving iaatst een met Mayer on derteekenden, met een kinderh and ge schreven brief, waarin een bedrag van 100.000 mark van hem gefiischt werd. Betaalde hij niet, dan zou een van van zijn twee zoontjes vermoord wor den. De bankier schonk aan den brief geen aandacht. Doch twee dagen daarna ontving hij een gelijk epistel, waarin nu ook een moord op zijn tweeden zoon werd aangekondigd. Aan den moord op zijn eersten zoon, zoo stond in den brief, was nu niets meer te veranderen. Wilde hij zijn tweeden zoon behou den, dan had adressant een half milli- oen mark te betalen. Als teeken, dat hg op het voorstel inging, zou Ludovici in een Munchener blad met groote letters den naam „Lud- wig" moeten laten adverteeren. Ook nu nog antwoordde Ludovico op geen wijze, omdat hij aan het geheele dreigement geen andere beteekenis hecht te dan die van grove onbeschaamdheid. Hij werd echter uit zijn onverschil ligheid gewekt, toen de briefschrijver er toe overging zijn dreigement in een daad om te zetten. Toen de beide zoons van Ludovici, 12 en 14 jaren oud, van school naar huis gingen, werden ze ge volgd door twee onbekende jonge man nen, die op een gegeven oogenblik bei de kinderen met salpeterzuvr begoten. Het vocht geraakte echter alleen een in den nek en veroorzaakte daar een vrij onbeduidende verwonding. De bei de booswichten gingen op de vlucht. Een hunner schijnt zich de hand ver brand te hebben, 's Avonds kreeg de vader een brief, waarin de aanranders hem verzekerden, dat de begieting met salpeter slechts dienen moest om te too- nen, dat het hun ernst is met hun drei gementen. Nader wordt gemeld, dat de politie thans een spoor gevonden heeft, dat mo gelijk tot de aanhouding der bandieten leiden kan. De afperser schijnt geruimen tijd ver toefd te hebben in een hotel nabij het hoofdstation. Zaterdagavond, na het publiceeren van den afpersersbrief, is hij met zijn vrouw in alle haast vertrokken. Kort daarop kwam een jongmensch in het hotel, dat naar dien vreemdeling vroeg en zich bij het vernemen van zijn vertrek, de woorden liet ontvallen: „Hij was de schrijver van den brief'. Ongelukkigerwijs heeft men dien jon geman weer ongehinderd laten gaan en nu heeft men geen spoor meer van hem. De vreemdeling had een naam op het nachtregister van het hotel ingeschre ven, maar zijn handschrift vertoont niet de minste overeenkomst met dat van den brief, hetgeen nog geen tegenbewijs is, want de schriftkundigen meenen op te merken, dat de brief door een dames hand geschreven is. Op den hellenden weg van Ho- vresse naar Jamelle ging een werkman naast de spoorbaan door de sneeuw, eenige oogenblikken voordat de trein Brussel Aarlen daar met een snelheid van van 30 kilometers per uur voorbij moest komen. Eensklaps zag hij dat er een spoorwegstaaf gebroken was en dat een ongeluk onvermijdelijk moest ge beuren. Hij snelde terug in de richting waar de trein moest komen, ging, toen deze naderde, te midden van de baan staan, zwierende met de armen. De machinist zag en begreep het tee ken en stopte, op korten afstands van den werkman, welke door die schoone daad belet had, dat de trein, ontsporen de, tegen de rotsen naast den weg vloog en talrijke menschen verpletterde. Het schijnt, dat die man, volgens be stuurlijke voorschriften, recht heeft op een vergoeding van vijf francs. 't Is kolossaal 1 Een nieuwe manier om geld af te persen is dezer dagen te Leiden in prak tijk gebracht. Een persoon vervoegde zich bij een geacht ingezetene en ver toonde dien een rekening met de vraag of hg erkende het bedrag der rekening schuldig te zijn. Na een bevestigend antwoord eischte de persoon de beta ling daarvan binnen enkele uren. Na dat de belanghebbende zijn verontwaar diging over een dergelijke handelwijze had te kennen gegeven, deelde de be zoeker mede dat de crediteuren veront rust waren over de ongunstige berich ten, welke omtrent den financieelen toe stand van belanghebbende in omloop waren en een dezer had zijn schuldvor dering (rekening) verkocht aan de Haar- lemsche Bank en dat deze, indien de vordering niet binnen enkele uren was voldaan, zjjn faillietverklaring zou aan vragen. Hoewel belanghebbende beslist ont kende in financieele moeilijkheden te verkeeren, bleef de verzoeker zoo bru taal aandringen dat de vordering onder pressie van het oogenblik werd betaald. Later bleek dat de crediteur dupe was geworden van een handigen oplichter, die door leugenachtige berichten in het bezit der vordering was gekomen," met de belofte, tegen matige provisie voor de inning zorg te dragen. De inning had in dit geval wel plaats, maar de uitbetaling van des crediteurs vordering laat nog steeds op zich wachten. Dinsdagnacht heeft onder de ge meente St. Michiels-Gestel een hoogst ernstig ongeluk plaats gehad. Door de extra-stoomtram van 's Bosch naar Eind hoven, die 11.10 uit 's-Bosch vertrok, werd in de Hoogstraat onder St. Mi chiels-Gestel, de 26-jarige landbouwers knecht H. van Bixtel, uit diegemeentei die op de tramlijn lag, oveireden. De dood trad terstond in. De machinist had nog met zoo'n kracht geremd, dat de tram ontspoorde, doch 't mocht hem niet gelukken het ongeluk te voorko men. Kort nadat het ongeluk had plaats gehad waren burgemeester en de veld wachters Van Run en Tielemans ter plaatse, door welke beide laatsten het lijk per voertuig naar het lijkhuls te St. Michiehiels-Gestel tot nader onderzoek werd overgebracht. Nader wordt gemeld dat door den ontboden geneesheer dr K. Verzijl ook nog een paar messteken werden gecon stateerd, éen in de zij, en éen in 't hoofd, terwijl het lijk zonder jas was, en met slechts éen schoen en sok. Is hier misdaad of ongeluk in 't spel Dit zal nader onderzoek moeten uit maken. Dinsdag had te Vlijmen een treu rig ongeluk plaats. Bij de kin doren P. v. d. Lee hing in de manden makerij oen geladen geweer aan den zolder. Een der zoons zou een rist manden er uit dragen, hij stiet bij ongeluk tegen het gnweer, dat op den grond viel, zoodat het schot afging De andere zoon Johan, die zat te werken, kreeg het schot in de zij. Aanstonds werd de hulp van een ge neesheer ingeroepen. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. Zondag 1 Maart Ned. Herv. Kerk. Biervliet n. 2 u ds Meeuwenberg Breskens v. 9!/2 u ds Meeuwenberg n. 2 u Geen dienst. Groede v. 9 u ds Homburg. n. 2 u ds Homburg. Hoofdplaat n. 2 u ds Noest. Nieuwvliet v. 9ll2 u ds van Essen. Schoondijke v. 9l/2 u ds Nieuwburg. Waterlandk. v. 9'/2 u ds Meuter. IJzendijke v. u ds Noest. Evangelisatielokaal Schoondijke. vm. 9 u dhr Lensvelt. nm. 2 u dhr Lensvelt. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 5x/2 u dhr van Beuge. Geref. Kerk Schoondijke. v. 9 u Leeskerk. n. 2 u Leeskerk. Ev. Luth. GEi.. Groede v. 9 u ds Snijder. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 29 Febr. 11.- 11.24 Zondag 1 Maart 11.49 12.13 Maandag 2 12.29 12.53 Dinsdag 3 1.13 1.37 Handelsberichten. Dordrecht 27 Feb. Puike jarige tarwe f 10.50 a f 11. Goede en mindere tarwe f 9.00 k flO.— Nieuwe puike f 9.00 a f 9.40 goede f 7.80 a f 8.80 Rogge f 6.50 k f 6.90 Wintergerst f 5.50 k f 5.90 Zomergerst f 6.30 k f 6.60 Lange Haver f 7.80 k f 8.60 Jarige dikke Haver f 4.40 k f 4.80

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 2