ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Esiaplrisis uit vroBpr flasen. No. 1287. Zaterdag 29 Februari 1908. 17® Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- cn. Vrijdagavond bij den uitgever C. D1ELEMAN te Breskens. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Even na 5 uur Zondagmiddag sprong een waterleidingbuis van 4 voet in mid dellijn, in de rue des Tuilleries te Parijs, die door het oostelijk gedeelte van het park der Tuilleriën loopt. Dit ongeval bracht groote verwarring teweeg in de rue de Rivoli en de naburige straten. De buis sprong met een hevigen knal, een groote massa aarde en steenen werd in het rond geslingerd, terwijl een wa re waterzuil hoog uit de straat opsteeg. De tuinen aan weerszijden van de rue des Tuilleries werden onmiddellijk over stroomd en een woeste stroom spoedde zich door de rue de Rivoli, waar hij alles voor zich uitjoeg. Wandelaars in het park vluchtten, hevig verschrikt en de voetgangers in de straten zochten een goed heenkomen. Binnen enkele minuten was er geen rijtuig, omnibus of automobiel meer te zien en alle kel ders van de rue du 29 Juillet tot aan het paleis van het Louvre liepen voeten diep onder water. Zoodra er alarm ge maakt was, haastten de autoriteiten van de gemeentelijke gas- en waterlei ding zich naar de plaats van het onge luk, waar zij last "aven om eiken toe voer van gas, elect citoit en wat er in de omgeving was, af te sluiten. Een hel zoeklicht werd nabij de plek, waar de buis gesprongen was, opgesteld en in dat licht kon men tal van werk lieden bezig zien, te trachten het gat te stoppen, waartoe zij door een 2-voet diepe waterstroom rondplasten, die de geheele rue des Tuilleriën vulde. Het straatverkeer was onmogelijk en een cordon van politieagenten hield de nieuwsgierige kijkers op een afstand. Het hotel Régina, dat voornamelijk door Engelsche en Amerikaansche reizi gers wordt bezocht, is omstreeks 300 meters van de plaats des onheils ver wijderd, maar heeft er niettemin veel door te lijden gehad. Het water drong dit hotel binnen en weldra was de bil- lardzaal overstroomd met modderig wa ter, dat tusschen 6 en 7 uur aen hoogte van 8 voet had bereikt en rog steeds steeg. Kort daarop drong 1 t ook door tot het souterrain en doofde de keuken vuren. Het tijdstip was al zeer onge legen, want juist heerschte er in de keu kens groote bedrijvigheid met de toebe reidselen voor het diner en ïu werden de koks door het water verjaagd, zoodat niemand in het hotel uit de keukens eten kon krijgen. De hotelhouder be stelde dadelijk zooveel rijtuigen als hij maar krijgen kon en zond daarmee zijn kellners naar de restaurants van de boulevards, waar zij alle voorraden kou de spijzen opkochten. Zoodoende kon den de 150 hongerige en ongec.uldige gasten nog gespijzigd worc a. De dy namo, die voorziet in de electrische verlichting van het hotel, W3fd door 't water zoo beschadigd, dat hij moest worden stopgezet. Ook de gemeentelij ke electrische kabel was uitgeschakeld en in de eetzaal kon men de gastt n hun koude schotels bij kaarslicht zie.i ge nieten, waarna zij het hotel verlinten om elders licht en warmte te gaan zoe ken. Anderen begaven zich naar bed, maar de lifts werkten niet en een oude dame, die niet loopen kon, werd door de kellners de trap op naar haar kamer gedragen. De kelder van het restaurant Duval tegenover het hotel, was eveneens ondergeloopen en ook daar kon men alleen koude spijzen verkrijgen. Terwijl men dus hier overal water te veel had, had men elders gebrek aan water. Doordat de toevoer was afge sloten, waren verscheidene hotels, juist terwijl de gasten zich gereed maakten om aan tafel te gaan, van water ver- Stoken, wat groote overlast veroorzaakte in andere hotels. In twee hotels drong het water binnen, juist toen de gasten aan tafel wilden gaan. In rijtuigen vluchtten zij naar meer begunstigde in richtingen. De schade, door den stortvloed ver oorzaakt, moet zeer aanzienlijk zijn en beloopt, naar matige schatting, 1.800.000. De gesprongen toevoerbuis voorzag een derde der stad van water. Het centrum van Parijs was deu geheelen avond van water verstoken. Het Koninklijk rijtuig, waarin H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ge zeten waren en dat door den Prins be stuurd werd, is Woensdagmiddag in de Parkstraat te 's Gravenhage aangereden door een electrisch tramrijtuig. De schok was vrij. hevig. Het voorstel en een der achterwielen van het Koninklijk rijtuig werden afge rukt. Het Koninklijk Echtpaar bleef, als door een wonder, geheel ongedeerd. II. M. de Koningin begaf zich kort daarna te voet naar H. M. de Konin gin-Moeder, om Haar gerust te stellen. De trambestuurder had geen schuld aan het ongeval. Men schrijft uit Friesland aan den „Ned." Niet alleen in Engeland wordt ge klaagd over dure boter, maar ook in eigen land heeft dit product een onge kend hoogen prijs bereikt. In Friesland althans zijn er landbou wers die zich niet herinneren in de laat ste 40 jaren ooit zooveel geld voor hun waar te hebben gekregen als thanf nu een pond natuurboter verkocht v. rdt voor 90 cent. Vooral is deze opvoering der prijzen toe te schrijven aan den uitvoer naar Duitschland en Engeland en deze heeft haar oorzaak weer in het geval, dat te genwoordig uit Australië lang niet zoo veel uitgevoerd wordt als wel het geval geweest is. Dat het alzoo ver af is v.an den tijd waarin men zong: „Een pondje boter kost maar een stooter" (/0.12s) hoeft geen nader betoog, terwijl het ook van zelf spreekt, dat niet alleen onder den arbeidersstand, doch ook in burgerkrin gen de margarine meer gebruikt wordt. DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. FSH— 9. Zie me nu eens dat gekrioel daar 1 't Is eene ontzettend groote beurs, waar mil- lioenen worden omgezet en duizenden bij duizenden op éen dag gewonnen. Heeft men het geluk een paar actiën te kunnen koopen, dan is men een behou den man. Ik heb vandaag een vrij goe den dag, hooren wij een gewezen schoen maker zeggen, terwijl hij een snuifje presenteert, ik heb met krabben en bij ten een paar dozijn aandeeltjes vast ge kregen en ze behoeven in het uurtje, dat ik nog blijf, al niet meer naar boven te gaan, toch kan ik straks mijne vrouw verrassen met een winstje van acht tien duizend livres. Wat zeg je, man Zie eens even, wat prachtige ecuipaad- je daar stil houdt voor de deur van mijnheer Law Een heer klimt er uit nu, dat zal wel een groote hans zijn, want hij wordt aanstonds binnengela ten. Ken je 'm niet 't Is de gewezen koetsier van Law. Voor drie dagen zat hij nog op den bok en nu is hij millio- nair 1 Wij, menschen van den tegenwoordi- gen tijd, die anders nog al eens drukte kunnen zien, hebben geen denkbeeld van hetgeen te Parijs in die dagen omging. Duizenden bij duizenden werden heen- gelokt naar de stad, waar men, had men slechts eens een actie tusschen de vingers, in een oogenblik zonder moeite, zonder zorg, zonder gevaar, een behou den spekkooper was. De logementen konden de liefhebbers niet meer bergen en menigeen bracht den nacht door in een huurrijtuig. Slagers, bakkers, groenvrouwen, be dongen enorme winsten, die, in papieren geld betaald, met elk uur nog klommen in waarde. Arbeidslieden konden vragen wat zij wilden geheel Parijs scheen op weg om in weinige maanden alleen uit schat rijke menschen te bestaan, en ik zou wel"eens willen weten, wie in dien goudregen geen hand zou ophouden om er ook wat van te vatten 1 In die dagen vond Law eens met moeite een half uurtje, om als een hoen- derdief aan het gewoel te ontsnappen en eene uitnoodiging op te volgen van den regent, die hem wenachte te spre ken. Of Orleans den wonderman naar de in ons oog stuitende Fransche ma nier omhelsde, weten wij niet, maar wel, dat hij hem zeer gemeenzaam op den schouder klopte en zeide De zaken gaan goed, niet waar Hebt gij uw dochter al aan eeu pair des rijks of zoo uitgehuwlijkt Ik heb geen tijd, Uwe Hoogheid, was het antwoord, om aan zoo iets te denken. Het hoofd loopt mij om, en ik ben uitgeput in vonden om van de menschen af te komen. Ik geloof, al was deze zaal propvol met aandeelen, dat ik ze alle kwijt was in zoo korten tijd, dat niemand in staat zou zijn om het geld behoorlijk na te zien, dat er voor moest ontvangen worden. Allerlei listen en streken gebruikt men om mij slechts te spreken te krijgen. Verbeeld u, gisteren liet zich eene da me, mij vlak voor mijn huis ziende, met koets en al omver vallen, in de hoop, dat ik beleefd genoeg zou zijn om haar te helpen. (Wordt Vervolgd)

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1