ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Eraeplflcrisis uit mier Jap. No. 1286. Woensda, 26 Februari 1908. 17e Jaarg. Buitenland. Bmnenhiiui. FEUILLETON. KENSCHE COURANT. Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor België ƒ0.625 en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents,' eike gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. en Vrijduifavfl i- Dij den uitgever O. DIELEMAÜ te Bres! ■ns. Dinsdag heeft de politie in Parijs een Oostenrijksch ingenieur, August Krrmm- holz met zijn vriendin Gertrud Brieger uit Ratibor in hechtenis genomen als verdacht van spionnage. Zij worden be schuldigd, getracht te hebben zich het geheim der constructie van het lucht schip Patrie te verschaffen, om het aan Duitsche agenten te verknopen. Krummolz heeft kennis weten te ma ken met den ir.gonieur Julliot, den ver. vaardiger der Patrie deze weigert ech ter aan do bladen iedere inlichting, doch heeft uitvoerige verklaringen afgelegd voor den rechter van instructie André. Krummholz is langen tijd werkzaam geweest in Weenen als architecthij werd er ten slotte veroordeeld wegens bedriogelijke bankbreuk. Hij vluchtte naar Frankrijk, waar hij in den herfst van 1906 met zijn vrouw van het eene hotel naar het andere trok, terwijl hij vertelde, dat hij te Parijs was ingevol ge een opdracht van de groote firma Popp, waarvoor hij eenige werken moest uitvoeren. In 1907 vertrok het echtpaar naar Berljju. Mevrouw ging na eenigen tijd terug naar baar land, terwijl Krumm holz naar de Fransche hoofdstad terug keerde in Maart 1907. Hij nam zijn in trek in een hotel in de rue Madeleine, waar hij op grooten voet leefde. Nu heette het, dat hij voor het voeren van een proces in Parijs was. Spoedig kwam uit Weenen Gertrud Brieger, die een Kamer naast de zijne betrok, en nu be gon er een leventje van vroolijken Frar.s. Voortdurend kwamen er allerlei „interes sante" personen mijnheer Krummholz en zijn „nicht" bezoekeneen dagelijk- sche gast werd een bekende dame i.it Olympia Het duurde niet lang of zij moesten wegens geldgebrek het hotel verlaten. Krummholz leefde toen van allerlei min of meer verdachte praktij ken tot ze dezer dagen plotseling in een hotel in den Faubourg-Montmarte gearresteerd werden. Zij zijn in hechtenis genomen op grond van de medodeelingen der agenten, die sinds eenigen tijd met hun bewaking belast waren ook heeft de politie brie ven in beslag genomen, die bezwarend "voor hen schijnen to zijn. Er zijn bewijzen, dat Krummholz in Brussel aan Duitsche agenten teekenin- gen en stukken betreffende het lucht schip Patrie heeft aangeboden. Dinsdag, ontstond brand in de draad- looze telegraphie-installatie aan den voet van den Eiffeltoren. Zij ontstond in de dynamoruimte, toen men bezig was een vonkenverkeer in te stellen tusschen Parijs en Dakar (in Se- negambie aan de Oostkust van Afrika.) De benzine die noodig is voor het werken der dynamo, heeft vuur gevat en in korten tijd was het gebouwtje met zijn kostbaren inhoud vorwoest. Een vonk is overgesprongen in hét benzine-reservoir. De personen die in de barak waren, twee officieren, een ingenieur en een paar sappeurs wierpen er zand op en vluchtten toen. De schade wordt op 200.000 francs geschat. De Vereeniging van Nederlandsehe Handelsreizigers te Rotterdam heeft zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Zeeland met het navolgende adres dat reeds vele malen klachten bij hun ne Vereeniging zijn ingekomen over het feit, dat de booten der Zeeuwsche Stoom bootmaatschappij te Middelburg, varende tusschen Middelburg en Zierikzee, elk jaar in de maanden April en Mei om de beurt eenige weken worden uitdevaait geDomen, teneinde te worden onderzocht en zoo noodig hersteld, zonder dat een reserveboot gedurende dien tijd in den geregelden dienst voorziet; dat het gevolg hiervan is, dat het rei zend publiek gedurende dien tijd alleen 's morgens van Middelburg en 's mid dags van Zierikzee kan vertrekken en hierdoor behalve veel tijdverlies ook veel extra kosten voor logeeren moet verspillen, daar een reis heen en weer voor de meeste reizigers dan tot de on mogelijkheden behoort. dat namens hunne Vereeniging aan de directie van bovengenoemde Maat schappij op dit euvel is gewezen en verzocht in 't vervolg ook gedurende de maanden April en Mei eenzelfden dienst te doen plaats hebben als in de overige tijden, op welk verzoek door de directie DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. 'KgH. 8. 't Is niet te'beschrijven tot wat woe de nu klom, en hoe het beursspel, dat in onze dagen nu en dan is gedreven, kinderspel is bij de verbazende sommen, die van het oogenblik af in Frankrijk werden gewonnen, vooral nadat een be velschrift, in het begin van het volgen de jaar 1719 uitgevaardigd, de Mississip. pi-maatschappij had bevoorrecht met den uitsluitenden handel op Oost-Indië, Chi na, al de bezittingen der Fransche Oost- Indische Company en de Zuidzee. Bij die gelegenheid werden nogmaals 50,000 aandeelen aan de markt gebracht, of neen, die uitdrukking is verkeerdmen behoefde ze niet aan de markt te bren gen zij werden gezocht, met drift be geerd, met woede door den een uit des anderen handen gescheurd. En zou het niet? Law beloofde eene jaarlijksche uitdeeling van meer dan het geldelijke kapitaal en Law genoot een grenzenloos crediet. Driehonderd duizend liefheb bers plukhaarden om de vijftig duizend nieuwe aandeelen. Het huis van den grooten man, die de schitterendste droom beelden van luilekkerland verwezenlijkte, werd belegerd, bestormd, zoodat de straat Quincampoix niet te genaken was. De aanzienlijksten in den lande, hertogen, graven, markiezen, baronnen, alles ver drong zich om de schatten, in ééne ac tie verborgen, uit de hand van den hooggevierden man te ontvangen. De regeering was in de noodzakelij kheic om nog meer nieuwe aandeelen te maken driehonderd duizend, elk van vijf dui zend livres, waren niet in staat om de gegadigden tevreden te stellen. Willen wij eens van nabij bezien hoe druk het te Parijs toegaat, en hoe men zijne uiterste krachten inspant om ac tiën te krijgen en te verhandelen 't Is wel der moeite waardigDan moeten wij ons in verbeelding verplaatsen in den uitgestrekten tuin van het paleis want zoo mogen we het bijna vor stelijke huis wel noemen Soissons, waar Law sedert eenige dagen woont. In de straat Quincampoix kon hij niet blijven, 't Was in die enge, kromme straat niet mogelijk een voet te verzet ten tusschen die opeengestapelde massa menschen, en dan nog eens de rijtui gen, die er stonden te wachten. Die honderden en duizenden zijn nu wel al len geen lieden, die aandeelen en bank papier zoeken of verhandelen maar ook nieuwsgierigen, ledigloopers, die het ge luk gehad hebben reeds-binnen te gera ken, en wat niet alEn meent ge niet, dat die dicht opeengepakte men- afwijzend is beschikt dat genoemde Maatschappij van de provincie Zeeland een jaarlijksche sub sidie geniet; dat, naar de meening van adressan- santen, ook met het oog op deze sub sidie, een geregelde dienst tusschen Middelburg en Zierikzee moet zijn ver zekerd. Redenen, waarom zij zich tot u wen den met het dringend verzoek maatre gelen te nemen, waardoor de Zeeuwsche Stoomboot-Maatschappij te Middelburg wordt verplicht, zorg te dragen, dat ten allen tijde, dus ook gedurende de maan den April en Mei, een geregelde diensti zooals deze ook gedurehde andere tijden bestaat, verzekerd is, 6RESKENS, 25 Februari 1908. We hebben het bericht voorkomende in „De Tijd" alsof mr. P. C. J. Henne- quin om gezondheidsredenen zijn man daat ter beschikking zou stellen van de kiezers hebben we dermate als een op geworpen balletje beschouwd, dat we 't de moeite niet waard achtten het op te nemen. Het is inderdaad niet anders dan aldus gebleken, want uit zeer ver trouwbare bron is gebleken, dat het bericht minstens genomen voorbarig is. Men schijnt intusschen ten zeerste op het het kiesdistrict Oostburg te azen. Op een te Zaamslag gehouden lezing voor de anti-revolutionaire kiesv. kwam dat ten minste mede duidelijk uit. Het uoemen van een naam als de candidaat van de vrijzinnigen was dus schenkiomp geen bekoorlijken benijdens waardig arbeidsveld voor zakkenrollers was Elk oogenblik had er dan ook de politie iets te doen, en 's nachts nog moesten dikwijls geheele patrouilles sol daten door dit gedeelte der stad trek ken, om het schuim der maatschappij te verjagen en vechtpartijen te doen op houden. Law handelde dus als een verstandig man, toen hij een huis huurde op de place Vendnme. Daar was ruimte, voor al toen want in dien tijd stond er na tuurlijk de prachtige gedenkzuil nog niet, die er later door Napoleon I is opgericht. Maar weldra was het Vendöme-plein al weder te eng voor het ontzettende ge woel op straat, en de heeren van het gerechtshof, die er ook het gebouw hun ner zittingen hadden, verklaarden rond uit, dat zij het met hun deliberation en pleidooien niet houden konden in de na bijheid van zulk een leven op straat.

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1