ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. EwplrisisultTMieriapD. No. 1285. Zaterdag 22 Februari 1908. 17' Jaarg. Buitenland. FEUILLETON, Binnenland. It It 1: S K I N S III' COURANT, Abonnement per 3 maanden 0.50, franco per post door het geheele rijk 0.55, voor Belgie /0.62;' en voor Amerika 0.825 bij vooruitbetaling. Abonnementen worden bij boekhandelaren en brieven gaarders aangenomen. Advertentiën van 1 tot en met 5 regels 25 cents, elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaats ruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdag middag te twee ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELËMAN te Breskens. Do Engelsche vrouwen die het kies recht met gewold willen veroveren heb ben al heel wat spectakel gemaakt. Do strijdmiddelen, die de vrouwen aldaar in het politieke leven hebben in gevoerd, zijn als 't ware rechtstreeks aan het Karnavalsfeest ontleend. Zij bellen aan de woningen der mi nisters aan, bewerken de deuren der openbare gebouwen met de deurkloppers, zij staan op straat te schreeuwen en gaan als razenden te keer voor het po- litie-gerechtshof. Zij weigeren de op gelegde boeten te betalen en gaan lie ver de gevangenis in voor haar buiten sporigheden. Zij ketenen zichzelf aan hekken vast en trekken rond met vaan dels, waarop reusachtige ketenen en handboeien zijn geschilderd. Zij werpen zich voor het koninklijk rijtuig en brul lend bestormen zij het Parlementsge bouw. Zij rijden in huurrijtuigen om dit gebouw heen en schreeuwen, voor zoover het haar teere longen het ver- oorlooven, door reusachtige misthorens de menigte haar strijdkreet toe„Kies recht voor vrouwen I" en aan de bru taliteit van het moderne manwijf paren zij het oeroude strijdmiddel der zwakke vrouw, de list. Met het Tiojaansche paard, in een nieuwen vorm, zijn zij de flinke politie der City te slim afgeweest, al hebben zij ook niet Priamus' veste kunnen in nemen. Alleen was het in geheim voorbereid. Mevrouw Pankhurst, de dolste der dol len, bevond zich te Leeds en er was rondgestrooid dat tijdens haar afwezig heid geen nieuwe betoogingen plaats zouden hebben. Toen echter het Vrou wenparlement, dat door vrouwen uit alle deelen van het land bezocht wordt en op dat oogenblik in Caxton Hall zit ting houdt, onder algemeene instemming een besluit had aangenomen betreffende vrouwenkiesrecht, toen was de strijdlust niet meer in te toornen. Een zekere miss Naylor, een 42jarige kunstenares uit Chelsea, schijnt er bij zonder op gesteld te zijn de r6st van haar levensdagen niet zonder stemrecht te blijven. Zij deed het voorstel het besluit dadeljjk door een afgevaardigde naar den eerste-minister te doen bren gen. Dit was de vonk in het buskruit vat 1 Voorts ging het met de heele bende, iedere vrouw voorzien van een afschrift van het besluit en allen bereid den strijd met de zes voet lange agen ten aan te binden. Voor de vrouwen echter het Parlementsgebouw hadden bereikt, was steeds een sterk kordon agenten voor den ingang opgesteld. Een verwoed gevecht ontstond, waar in echter alleen de vrouwen de „ver woeden" waren, want de herculessen van Westminster Poulice Court bleven doodkalm. Zij ranselden er niet met de sabel op in, want ze hebben er geen en zij verschaften hun tegenstandsters ook niet het genoegen onder de slagen met gummistokken voor haar ideaal in een te zakken. Galant voerden zij de DOOR H. M. C. VAN OOSTERZEE. *- 7. Duto moge de zaak wat sterk kleu ren, maar er blijft nog, al doet men er iets af, vrij wat over. Hij zegtWel dra liet zich de overvloed bemerken, zoo in de steden als ten platten landede druk verminderde van de schulden, in tijd van behoefte aangegaan, de nijver heid herleefde, de vaste goederen her kregen hunne waardegebouwen verre zen overallanden werden ontgonnen, en wat vreemde rijken aan weelde en pracht hadden, vloeide naar Frankrijk. Was het te verwonderen, dat bij zul ke uitkomsten en zij lieten zich al leszins uit de oprichting der bank van £aw verklaren het hoofd der schran derste mannen verkloekt werd, en het geen aanvankelijk een zegen voor Frank rijk was, in de gevolgen een ramp werd, die een schok tengevolge had, welke zich ook in naburige landen op de ont- zettendste wijze deed gevoelen En toch het was zoo. Verplaat sen w\j ons nogmaals op het paleis te Versaillesmaar nu een jad- twee drie later. Law was tengevolge van den al le verbeelding overtreffenden uitslag zijner onderneming, zoo diep in de gunst van den regent gewikkeld, dat deze hein niets meer weigerde. De Schot had hem niet door redenen overtuigd, maar door feiten, door Frankrijks pijlsnel toe nemende welvaart, met stukken bewe zen, dat men eene menigte papieren- geld in omloop kon brengen, zonder dat er waarde in edel metaal voorhanden wasen het gemakkelijke van dit mid del scheen alle grenzen weg te nemen, vrouwen aan den arm weg, waarbij zij haar linkerhand stevig vast hielden op eene manier, die iederen Jiu-Jitsuer tot eere zou strekken. Doch niet alle vrouw tjes, voor wie het stembiljet het hoog ste op aarde is, lieten zich zoo gemak kelijk gevangen nemen. Een rende met voorovergebogen hoofd op de borst van den agent los, zij stompte en trapte om zich heen, schreeuwde en krabde als een bezetene en kon eerst na een for- meele worsteling opgepakt worden. Het publiek dat stond toe te kijkeni gierde van het lachen, want een En- gelschman heeft meer gevoel voor hu mor dan voor het sentimenteele. Een andere voorvechtster danste in extase om den agent heen, dien zij als doelwit had uitgekozen. Zij danste tot haar krach ten haar begaven en zij uitgeput aan de breede borst van den rustbewaarder zonk. Hoeden, hoedveeren, boas en stuk ken kleeren bedekten het slagveld. Tus- schen het gevecht door hoorde men voortdurend het geloei van den mist hoorn „Votes for women In hansoms en taxicabs stonden andere vrouwen de strijdsters aan te moedigen en haar stem vormde werkelijk het beste bewijs, dat zij inderdaad aanspraak mogen maken op kiesrecht 1 Eindelijk kwam het Trojaansche paard, de clou van de geheele vertooning op dagen. Toen de veldslag op zijn hevigst was, kwamen hotsend en stootend twee reus achtige meubelwagens over het plein en de richting van St. Stephens Hall aan gereden, waar zieh een tweede ingang van het Parlementsgebouw bevindt. De politie liet deze nuttige voertui gen ongehinderd passeeren. Een der wagens reed dan ook werkelijk doo^ doch de andere hield stil voor den in gang, de deur werd opengeworpen en er uit stormden, evenals de tochtgenooten van Odysseus, meer dan twintig suffra gettes, in overwinningsroes gereed den ingang te bestormen. De politie stond verbluftHet geju bel der straatjongens was oorverdoovend Maar toch werd ook deze aanval afge slagen. Wel slaagden er een paar der aanvoersters in binnen te dringen, maar daar binnen stieten zij op een breede politie-kordon. Volgens alle regelen der kunst werden zij spoedig de deur uitge gooid en deze achter haar gesloten. De vrouwen bewerkten de deur nog eenigen tijd met de vuisten, doch langzamerhand verminderde de kracht van den aanval en de een na de ander werd door de agenten weggevoerd. Vierenvijftig vrou wen werden gearresteerd. Een Smokkelaarsbende. Twee te Maastricht gevestigde Belgi sche vrouwen begaven zich Zaterdag middag naar Smeermaes, een Belgisch grensdorp, een uurtje gaafis van Maas tricht gelegen. Eenige mannen, ook Belgen en even eens te Maastricht gevestigd, volgden wat later haar voorbeeld en begaven om het toe te passen. Dorh de schrandere berekening van Law rad voorzien, dat dit niet kon, en dat naar een ander middel moest wor den omgezien, om de vraag naar waar borg niet onbeantwoord te laten. Hij opperde het denkbeeld om eene groote handelmaatschappij te stichten, aan wel ke even als aan de Nederlandsche Oost-Indische Company, die hij te Am sterdam han leeren kennen, met betrek king tot Indië het uitsluitend recht zou toegekend om handel te drijven op de landen langs de Mississippi en op Louisiana. Men meende, dat die land streken overvloed hadden van edele me talen. Het viel Law niet moeilijk den regent ter gunste van dit plan te stem men. Het werd in de bovengenoemde maand verwezenlijktde Mississippi- maatschappij werd opgericht, en zoo groot was het crediet, hetwelk Law door geheel Frankryk genoot, dat het plan niet alleen werd toegejuicht, maar dat het geld van allé zijden toestroom de en de aandeelen in een oogenblik ge plaatst waren. Deze waren er niet minder dan twee honderd duizend, elk van 600 livres (even zoo veel francs). Het verwondere niemand, dat z(j zoo gemakkelijk geplaatst werden. Die plaat sing trouwens was meèr eene verwisse ling van papier, waarin niemand mach tig veel vertrouwen stelde, in een ander papier, gestempeld met het overal ge ëerbiedigde crediet van Law. De Staat had namelijk tot goedmaking der ver. kwistingen van Lodewijk XIV staats- biljetten uitgegeven, die zoo weinig werden geteld, dat zij in den handel niet meer golden dan 215 ten honderd van de daarop uitgedrukte som. Met dit papier nu kon men drie vierde van zijn koopprijs der Mississippi-actiën stor ten. Geen wonder, dat die actiën snel in waarde rezen en dat er in korten

Breskensche Courant | 1908 | | pagina 1